BUITENLAND. Z. M. heeft benoemd tot commissarissen van policie te Amsterdammr. K. N. Zur Midden, thans advocaat en rcgter- plaatsvervanger in do Arrond.-Kegtbank te Alkmaar, ca J. C. van Schermbeek jr., thans commissaris van policie te Zaandam. Tot belooning dergenen, die, bclioorende tot de rol van 's Itijks stoomschip SUuiloro, zich in de maand April 18GG hebben onderscheiden bij de expeditie tegen Radja-Gobang (Simpang Keri), op de Westkust van Sumatra, zullen bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Ncderl.-Indië, eervol worden vermeld: de luits. ter zee 2de kl. jhr. A. F. Meijer en J. II. de Bruyn de ollic. van gez. 2de kl. J. C. van Stockum; de adelborsten lste kl. H, Bernelot Moens en C. L. de Jong, eti de 2de bootsmansmaat P. Albers, sedert bevorderd lot lstcn bootsmansmaat. Te Haarlem is jl. Donderdag aanbesteed: het bouwen van cene nieuwe school en onderwijzerswoning teOostzaan, aan den heer II. de Groot te Alkmaar voor 14,998. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de weck van G tot 12 Jan. jl., ontleenen wij het volgende betreffende deze provincie; Ten zuiden van het Y neemt dc ziekte af; de meeste gemeenten, waar nu en dan sporadische gevallen voorkwamen, bleven geheel vrij. Het cijfer der aangetasten beliep 3S3 tegen 466 en 690 in de beide voorafgaande weken. Ten noorden van het Yr brak de ziekte te Krommenie uit, met 12 gevallen. Overigens kwamen slechts 5 gevallen, te Nieuwendatn en Edam, voor. De Hooge ïlaad der Nederlanden heeft verworpen den eisch door het bestuur van den polder Waal en Burg tegen dat van het waterschap Eijerland gedaan, tot geheelc wegruiming van een dam, om den toevoer van water in den polder niet tegen tc houden, ofschoon dit door eenige verbetering zou kunnen worden verholpen. Blijkens dc 43ste lijst van giften, bij de redactie van de Tijdi ingekomen voor paus Pius IX, is bet totaal bedrag reeds geklommen tot 54,146. Aan den heer J. M. Brockhoff, pred. te Medemblik, is met 1 Mei a. s. emeritaat verleend. Het jD. vati Z. II. gaat den finantiëlen staat van ons land over 1866 na, en komt daarbij tot de conclusie, dat, wel is waar de opbrengst der middelen in 1S66 4,226,604 meer was dan in 18G5, maar dat alle middelen, die bewijs van vertier en welvaart geven, achteruitgingen, werkelijk of relatief, terwijl wijn en successie, als gevolgen der cholera, 427,879 en 145,729 meer leverden, de suiker 1,449,347 hooger opbrengst gaf, welke winst daarentegen in 't batig slot verlies zal brengen, en eindelijk de sterke dranken 3,063,250 meer deden ontvangen. In 't geheel werd 12,277,265 door de jeueverdrinkers opgebrugt, de jeneveropbrengst is tot een vijfde van ons geheele belastingstelsel opgevoerd, boogcr dan in lluslandons financiewezen drijft alzoo wel op de kurk der jeneverflesch. De bevolking der gemeente Texel bedroeg op 31 Dec. 1SG6: 3128 mannen, 3113 vrouwen, totaal 6241 personen. Sedert 31 Dcc. 1865 was die bevolking met 131 personen verminderd. Er zijn gehuwd 52 paren. Naar de onderscheidene gezindheden was de bevolking verdeeld als volgt: Nedcrd. Ilerv. 3847, Ev. Lutb. 11, Ilerst. Ev. Luth 3, Doopsgezinden 1086, Remonstranten 3, Christel. Afgesch. 71, lloomsch Cath. 1195 en Israëlieten 25. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 21 dezer: „De winter is daar: we zitten overstelpt van sneeuw, zonder gist om brood te bakken, en tot overmaat van ramp, is de Harlinger postschuit door het ijs teruggehouden. Onze balling schap neemt weder een begin. Hadden wij het geluk dat hier een lid der Tweede Kamer woonde, wees verzekerd dat we spoedig een telegrafische gemeenschap hadden, en Terschelling het stiefkind van Nederland of liever van Noordholland niet langer meer zoude zijn. We leven hier in de stille hoop, dat de minister, die in het vorige jaar onze hoop op eene telegraaf niet één penncstreek vernietigde, bij de behandeling der staatsbegrooting Terschelling wat beter bedenken zal, „Dagen achtereen zitten wij zonder post, ofschoon onze ijverige schippers steeds hunne togten doen. Heden morgen kreeg ik een brief uit Noordbolland met het postmerk 12 Jan." Het Kerkgebouw tc Scliagen, geheel geportland en van nieuwe ijzeren ramen voorzien, heeft thans een zeer schoon aanzien ontvangen. Zoowel deze verbetering en verfraaijing der kerk, als eene voor eenigen tijd aangebragte belangrijke verbetering aan het orgel, strekt den kerkvoogden en notabelen zeer lot eer. Den 21 dezer is te Amsterdam in werking gesteld de door eene naamlooze vennootschap opgcrigte Nederlandschc Beijersch- bier-brouwerij. In liet Palcis voor "Volksvlijt te Amsterdam worden voor stellingen gegeven van dc voorwereld eu bare bewoners. De varens die ons thans de steenkool leveren, de indrukselcn van geheel ver dwenen schepselen in zandsteen, voorwereldlijke dieren van ver schillende soort, waaronder van 34 voet lengte, worden in schoone afbeeldingen voor oogen gevoerd en tevens op beknopte wijze ver klaard. Al deze afbeeldingen worden voorgesteld door middel van clectrisch licht hetgeen vooral bij eene voorstelling van den berg Etna en zijne vuurspuwingen de verrassendste uitwerking teweegbrengt. De opengestelde leening Paleis voor "Volksvlijt is jl» Donderdag volteekend. Onder Sloten passeerde Maandag avond een bruidegom uit de Haarlemmermeer, die te Amsterdam zijn slede had gevuld met liet noodige voor de bruiloft en een gouden geschenk voor de bruid; hij ging even de herberg in; de slede stond builen; toen hij terug kwam was de slede ledig; de dieven zijn niet ontdekt. In dit jaar zal te 's Gravenhage eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen betreffende de visschcrij. Te Kinderdijk is een jongman, de eenige steun zijner moeder, door het ijs gezakt en verdronken. Te Dalen is een boerenjongeling in een bijt geraakt en verdronken. In den nacht van 20 op 21 dezer heeft zich to 's llcrtogen- hosch een fourier der Dragonders in de Mortelkazerne een kogel door het hoofd gejaagd. Te 's Hertogenbosch is een SAjarig kincl in een pot boete soep gevallen, waardoor het vele brandwonden bekwam en twee dagen daarna aan de gevolgen is overleden. Te Zwolle heeft de gemeenteraad 1200 beschikbaar gesteld tot het wegruimen van de sneeuw in de straten dier stad, en te Weenen zijn met dit doel in dienst genomen 2000 arbeiders, die 200 wagens en karren tot hun gebruik hebben om de sneeuw weg te voeren. In laatstgenoemde stad werd 's nachts doorgewerkt bij fakkellicht. Op liet weiland den Ooi tusschen Doesburg en Hoogkcppcl bevinden zich twee ooijevaars. Te Groningen zijn twee timmerlieden, die op schaatsen naar hun werk gingen, door het ijs gezakt eu verdronken. Als eene merkwaardige bijzonderheid dient gemeld te worden, dat, in de nabijheid van Groniugen, op een stuk land buiten dc Steentilpoort. onder de sneeuw is gevonden een sedert drie dagen vermist wordend schaap, hetwelk onder de sneeuw drie levende lammeren geoond had. Kraamvrouw en zuigelingen werden, naar omstandigheden, redelijk wel bevonden. - De vrouw van W. Metskes te Leeuwarden is den 23 dezer bev llen van drie welgeschapen dochters. Het echtpaar is in Nov. 1865 gehuwd. Bij de jongste sneeuwstormen zijn te Arum (Friesland) 20 en tc Pingjum 30 schapen bedolven en onder de sneeuw gestorven. Men spreekt te Oostkapelle van eene op den huize Overduin voorgevallen kindermoord, gepleegd door eene dienstmeid in het geheim bevallen, welke 's nachts haar kind onder het hoofdkussen bij zich in bed gehouden en het 's morgens in een buiten gebruik zijnde welput geworpen heeft. Zij schijnt hare misdaad bekend te hebben en is naar Middelburg vervoerd. De arrond. regtb. te Maastricht heeft, bij vonnis vau 23 dezer, den beer Hussel, redacteur van het nieuwsblad L'ami du Limbounj schuldig verklaard aan laster, gepleegd ten nadeele van jhr. mr. van der Maesen de Sombreff, en te dier zake veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van 25en voorts schuldig verklaard aan hoon jegens den heer Markx, en hem des wege veroordeeld tot eene boete van 20 en in beide zaken ver oordeeld tot de kosten. Dc volgende aardigheid wordt aan de „Nieuwe Itotterdamsche Courant" medegedeeld: Dc geheele geschiedenis van Frankrijk gedurende dc twee laatste eeuwen kan men op do volgende wijze naar het woord „Franco" voorstellen: Frondc. 5- Républiquc. Anarchie. 54 Napoleon, o Consulnt. trj Empire. Dc volgorde omkcciende, verkrijgt men: fs Empire, o Conlition. jg; Négociations. Abdication. llestanrntiou. ja, Fuite (van Louis Philippc). Begint men weer van voren af, dan heeft men de geschiedenis van Frankrijk, gedurende de laatste twintig jaren, namelijk: bj Fuitc. ►3 Rcpublique. p, Anarchie. 5; Napoleon. O Coup d'Jtat. H Empire. Uit mijn daguokk. Reeds vroeg in den morgen wandelden wij naar Tana-Abaug, het lusthof voor Europeanen te Weltevreden (Batavia), dat naar hetgeen ik er van gehoord had, allerschoonst was aangelegd. In waarheid, daar gekomen, meende ik in een lusthof te zijn, alleen de dooilelijkc en plegtige stilte, zelden door een woord van ons beiden verbroken, deed rtiij dc aanwezigheid van een lusthof gevoelen. Ik zeg gevoelen, want den Godsakker, waar zoo menig hlocijcud jongeling uitrust van de inspanning om zijne grootschc plannen in vervulling te zien, waar de, helaas! vergeefs tcruggewaehte echtgenoot eu vader ceue laatste eu veilige rustplaats vindt en waar dc onverbiddelijke dood alles wat hij met zijne zeis wegmaaide hier vergadert, oud en jong, burger en militair, rijke en met nardsche goederen minder bedeelde broeders en zusters roept mij toe: viodt ge in inij dat oord der verschrikking, die bewaarder der overblijfselen van zoovele geslachten terug, dien ge u in uw geliefd Nederland hebt voorgesteld! en ik antwoordde diep getroffenNeen! liet moederland danke den ontwerper van zulk ecu heerlijk denkbeeld. Dc meest gezochte en meest geliefde plaats van en voor den Europeaan te Batavia, zij zijn kerkhof! En niet alleen dat deze eenzame poëtische gedachte in mij opkwam, een ieder die hier komt en eenigzins aanspraak maakt op ecu gevoelig hart, ondervindt het zelfde als ik. Het kerkhof, met wandelpaden doorsneden, wordt hierdoor in vier grootc afdetlingen verdeeld. Op de meeste zerken vindt men hoog uitstekende monu menten of sierlijk bewerkte grafstccnen. Enkele graven zijn geheel van den grond gemetseld en staan daar tusschen de hoornen en grafnaalden, als woningen die niet voor dooden, maar voor levenden zijn ingeiigt. Een gedeelte is alleen met ecu dik grastapijt bedekt en de hier eu daar verspreide donkere plekken wijzen don bezoeker waar men de laatstaangekonieuc overledenen heeft ter neder gelegd. Toen alles bezien was en wij aan het hek nog eenen laatsten blik terugsloegen, ontmoette ik dc oogen van mijnen vricud. Wat er in ons omging behoeft geenc beschrijving. Een blik naar het nederig verblijf der armen, ecu naar de trotsche verkondigers van vroegcreii roein en ceucu handdruk, was alles wat wij wisselden, maar nooit vergeet ik mijn bezoek aan het kerkhof te Weltevreden. Uit Zuid—Italic word gemeld, dut de rooverbende van Greco, die sinds langen tijd de schrik der bevolking aldaar was, thans geheel vernietigd is. Het leger heeft hij deze zegepraal onderscheidene offers verloren: van de roovers zijn daarentegen ook velen door de kogels der soldaten neergeveld. De aanvoerder is gevangen genomen. Hij is een man van middelbare grootte, 40 jaren oud, doch van eene buitengewone ligcliaamskracht. Op Caudia heerscht nog steeds de wanhopige krijg der Grickschc bevolking tegen de Turkschc ovcrheersching. Een der hoofden van den opstand gewaagt in brieven, die in de Indcpendance llellenique zijn openbaar gemaakt, met lof en dank van de hulp door de consuls van Engeland en "Ruslaud verleend tot het overbrengen van een groot aantal van huisvesting beroofde Gricksche gezinnen van Candia naar Griekenland, llij dringt verder bij de consuls van de andere mogendheden er op aan, dat zij het voorbeeld hunner ambtgenooten volgen en schepen tot hetzelfde einde beschikbaar stellen. „De

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2