gebergten van Candia (zegt hij) wemelen van grijsaards, vrouwen en kinderen, door den oorlog uit hunne haardsteden verdreven, en tfedoenul om van koude en gebrek te vergaan, indien gij u niet over beu ontfermt. Wij houden ons overtuigd, dat geene beschaafde natie zal willen achterblijven in bet uitoefenen van den pligt der inenschelijkbeid, die door de vertegenwoordigers van Engeland en Rusland zoo goed is begrepen." "Volgens den Romcinschcn correspondent van het Journal de Jirvxelles belmoren onder de zes aalmoezeniers van het pauselijk regiment zouaven vier Belgische geestelijken een een Hollandschc, de Wilde genaamd. Op den spoorweg tussclien Eonteuouillc en Marbehan, niet ver van Arlon, in Belgisch-Luxemburg, geraakte voor eenigc dagen 's nachts een trein van drie beestenwagens, gevuld met koeijen en schapen, vast, in de sneeuw. Terwijl men bezig was zooveel mogelijk de wagens los te werken, werden deze overvallen door vijf wolven, die, op de lammeren-lucht afgaande, hunne prooi zochten en bereikten. Door inspanning van bovenmenschelijke krachten gehikte het den vier personen, die zich op den trein bevonden, en waarvan een zelf gevaar liep een prooi van deze roofdieren te worden, den vijand af te slaan; een wolf werd namedijk gedood, en loen sloegen zijne mede-aanvallers op de vlugt. Het geloei van bet vee, dat zich in de wagens door angst en vrees opeenpakte, was ijselijk. Meer dan twee uren duurde bet ijzingwekkend toonccl, en toen het gevaar geweken was, daagden eerst twintig werklieden tot hulp op trouwens het was hun onmogelijk geweest vroeger te verschijnen. Zij slaagden er in den trein in staat te stellen zijnen weg te vervolgen. Te Herenthals overleed den 22 dezer de deken der Belgische geneesheeren, J. A. van Hove, in den ouderdom van 90 jaren. Hij promoveerde den 11 Julij 1803 aan de Leidsehe Hoogeschool. Jl. Zalurdag vroeg een knaapje in de Ruc Saint-George te Antwerpen een aalmoes aan de voorbijgangers. Hij was zoo koud en had honger. „Ik heb in twee dagen niets gegeten!" riep hij weeuende. Een dame, die medelijden met zijn lot gevoelde, nam hem mede, bragt hem in een warme kamer en gaf hem wat te eten. Het arme kind staarde met gretigheid de spijzen aan, die men hem toe diende en wilde ze reeds aan zijne lippen brengen, toen hij in elkaêr zeeg en ter neer viel. Het was te laat, liet kind was den hongerdood gestorven op het oögenblik dat men hem wilde redden, d'Jöscaut, die dit trenrig ongeval mededeelt, drukt den wensch uit, dat de weldadigheids-commissie zorg drage, dat in Antwerpen der gelijke gevallen niet meer voorkomen. Als het kalf verdronken is, wil men den put dempen Men vreest dat het Eransch fregat Pomone, den 5 dezer van Lorient naar Mexico vertrokken, door storm op zee verongelukt is. Te Parijs ziju reeds zes spijskokerijën onder het patronaat van den kroonprins in werking. Voor 5 centimes kan de ambachts man aldaar het zij eene portie soep, het zij een stuk vleesch, hetzij cene zekere hoeveelheid toebereide groenten bekomen. Ter iegeinoetkoming in den nood, welke tengevolge der duurte van bet brood onder de behoeftige standen te Parijs heerscht, heeft de keizer cene som van 50,000 frs. aan den prefect van politie doen toekomen, om onder de hulpbehoevenden te worden verdeeld. Meijerbeers Jfricaine, die den 28 April IS65 voor de eerste maal te Parijs werd opgevoerd, werd aldaar dezer dagen voor de 134ste maal ten gelioore gebragt, en heeft thans reeds eene ontvangst van 1,340,000 frs, opgeleverd. De directeur van een orkest te Parijs, zond dezer dagen zijne dienstbode in allerijl naar iemand die altijd muziek voor hem copiëerde, om partituren en kwartetten, die hij zeer spoedig móest gebruiken. Zij kwam geheel en al buiten adem terug, omdat zij zoo bard had geloopen, met de boodschap dat „mijnheer geen para plu ie en geen karpet had." De bevolking van Parijs bedroeg onder Hendrik II niet meer dan 200,000 zielen; ruim twee eeuwen later, onder Lodewijk XVI, in 1784, was zij tot 660,000 zielen geklommen, In 1798, tengevolge der binnenlandsche beroerten, tot op 640,000 zielen verminderd, was zij in L817 weder tot 713,966 gestegen. In 1841 bereikte zij het cijfer van 912,033 zielen; thans dat van 1,825,294. De bevolking van Erankrijks hoofdstad is derhalve in de laatste 25 jaren verdubbeld. Een nieuws dat minder gewigtig is, maar toch niet door ons verzwegen mag worden, omdat het den geest van de Parijsehc wereld teekent, is dat de beruchte Cora Pearl, de koningin van den demi-monde, dezer dagen als Cupido in don Orpheus is opgetreden, en dat wel in de Bou/J'es Parisiens, een der meest gedistingueerde en gezochte theaters van Parijs. Daar zij geen de minste stein heeft, zijn de weinige koepletteu, die zij in hare rol te zingen had, voor haar gesupprimeerd. Zij poseert voor het publiek, dat hare fraaie vormen bewondert; de directeur der Bouffes speculeert met die ten toonstelling, en Cora (cplia rainime Cora) lacht met luiren domstcn lach, maar met eeu mondje als een kers tot hare aanbidders in het balkon. Zoo is ieder tevreden in dit Eden. Voor de correctionele regtbank te Parijs had dezer dagen het volgende plaats. „Sta eens op, beschuldigde„Om u te dienen, mijnheer de president." „Hoe is je naam AntoineG.." „Ouderdom?" „24 jaar." „En je beroep?" „Ik wacht met geduld dc wereldten toonstelling af om fortuin te maken." Onder de advertentiün van dc Nouvelliste le Ponen merken wij op de volgende wonderlijke huwelijks aanvrage: Een Europeesch artist, Manuel Donato, ballet componist op twee becnen, 30 jaren oud, ecu redelijk vermogen en een zacht humeur bezittende, die een zeer goede opvoeding heeft genoten, wenscht een dame te huwen niet dezelfde eigenschappen en hoedanigheden. Men wordt verzocht brieven, met photographie der damo, in te zenden aan den heer Manuel Donato, aan het Thcfilre Eranijais te Rouaan. Twee Korsikaanscke soldaten van de garde, Ciosi en Agostiui, ter dood veroordeeld wegens moord, zijn dezer dagen, onder den toeloop eener groote volksmenigte, te Vinceunes gefusilleerd, Beide hébben hunne misdaad beleden. Dc eerste heeft zich tot het laatste oogenblik zeer koelbloedig gedragen; de tweede was zóó zwak, dat hij op weg naar de strafplaats twee malen ter aarde viel. De soldaten, met de uitvoering van het vonnis belast, hebben vuur gegeven zonder kommando, op een enkelen wenk van den adjudant. Daar Agostini nog Icckeiicn van leven gaf, naderde hem een sergeant en verbrijzelde hem de hersens met een pistoolschot. Misschien met het oog op den toenemenden invloed van Pruissen, zijn dezer dagen te Vinceunes weder proeven genomen met Chnssepot-gewcren. Dit hoogst elegant moordwerktuig weegt slechts 4 Nod. p., kan vijftienmaal in de minuut geladen en afgeschoten worden en treft op een afstand van 1000 el dertigmaal van de 100 zijn doel. De kogels zijn zeer klein, zoodat de soldaten er een groot getal van bij zich kunnen dragen. Om echter liet juistschieten niet aan het dikwijls-schieten op tc olléren, zal men in het gevecht sleehls achtmaal per minuut afvuren. Ook de bajonet, het gevreesde wapen der Eranschcn, versiert het modelgeweer Ohassepot. Een en ander geeft stof tot nadenken. Het wekelijksch overzigt van den Monileur du Soir behelst een loftuiting op Britsch Wcsl-Indië, hetwelk een zelfstandig Staten- verbond wenscht te worden; op Zweden, waar thans voor liet eerst de nieuwe Kamers werkzaam zijn, in plaats van de voormalige vergaderingen der vier Standen, en op Denemarken, hetwelk, ofschoon een kleine Staat, nogtans „even goed als grootere Staten de nood zakelijkheid inziet om zijne wapening in overeenstemming- te brengen met de vorderingen der militaire wetenschap." De beeldhouwer Noble is belast geworden met de uitvoering van een standbeeld ter eere der nagedachtenis van lord Palmerston, dat te Rorasev zal worden opgerigt. Meer dan ooit wordt er volgens den 'Kntjineer aan gedacht om binnen Londeu een net van paurden-spoorwegen aan te leggen. Onder dc slagtofters, die op het ijs in Regenlspark teLonden zoo jammerlijk zijn omgekomen, bevindt zich ook een Eranschman, de markies Buissey, wiens lijk nog niet is gevonden. Hij was gelogeerd in een hotel in de Charlottestreet, Portman place, en had bij zijn vertrek gezegd op een der vijvers te gaan schaatsenrijden. Sedert wordt hij vermist. Ook de lSjarige zuster van lord Saint- Vincent is bij die gelegenheid verdronken. Sir J. Tutten, te Sledwere, verloor verleden week al zijne runderen in Sykcspark, doordien een der runderen zich op liet sneeuwijs begaf en, er doorvallende, geweldig loeide toen het zonk. De andere runderen, daarop toegeschoten zijnde, volgden den een na den andere, en alles verdronk. De heer von Bisraarck heeft definitief verklaard het lidmaat schap van het Parlement, met het oog op zijne veelvuldige bezig heden en op den pligt om zijne gezondheid te ontzien, niet te kunnen aannemen. Tc Karlsruhe baart een diefstal van diamanten veel opzien. Uit hot voorloopig ingestelde onderzoek is gebleken, dat sinds jaren de brillonten in de Badensche ridderorden vcrvalsciit en door glas vervangen waren. Volgens geloofwaardige opgaven zijn 456 Haunoversche offi ciëren in de Pruissische dienst overgegaan, en hebben 141 hun pensioen gevraagd, terwijl 90 zich niet verklaard hebben. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat de luitenant Hellholf, die bij Gitscbin beide zijne beenen verloor, niet alleen hersteld is, maar zelfs, door middel van twee kunstbeencn, zonder krukken zich bewegen kan. Hij is dezer dagen naar het Zuiden van Eranki'ijk vertrokken. Bij Regensburg is door wilddieven op den hertog van Wur- temburg. geschoten. Men acht het nog noodig te melden, dat Denemarken er niet aan denkt eene kolonie aan Amerika tc verkoopen. Tc Florence verwacht men, dat de senaat de beschuldiging van admiraal Persano zal verwerpen. Het Paléstine exploration fund comyty heeft besloten in het South-Kensington-museum eene tentoonstelling te geven van voor werpen, die tot de kennis van het Heilige Land kunnen en tot opheldering of veraanschouwelijking van den bijbel kunnen dienen zoo zal er o. a. een model van den tempel van Salomo te zien zijn. Bcrigten uit Candia melden, dat de opstand geheel onderdrukt is. De Eransche MonUenr zegt: „Dc vooroordeelen, die zoo lang het verkeer van het verre oosten met de andere landen der wereld hebben belemmerd, verliezen allengs hunne kracht. Het Japansehe gouvernement schijnt zeer goed te begrijpen boe veel voordeeligs do nieuwe staat van zaken heeft. De taïkoen heeft in den korten tijd sedert zijne troonsbeklimming reeds verscheiden brieven aan Erank rijks vertegenwoordiger te Jeddo gerjgt; en hij schijnt grooten prijs op toenadering tot de buiten landscbe mogendheden te stellen. Te Ivioto hebben confcrcntiën tusschen dien vorst, den mikado of geestelijken souverein en de rijksgrooten plaats geluid. Het doel dier conferentie is 's lands politieke inrigting te hervormen en op nieuwe grondslagen te vestigen. Ook wordt er in Japan, gelijk in de meeste staten van Europa, ijverig aan de reorganisatie der leger- magt gearbeid." - Naar men meldt, heeft de Noord-Amerikaansche commissie, welke eene kous zou doen uit de ingezonden teekeningen voor een nationaal monument, hetwelk te Washington zal worden opgerigt ter eere van den president Lincoln, zich verklaard voor de teekening van mejufvr. Ilosmer. Volgens dat plan zal het monument de twee groote beginselen van de administratie des heeren Lincoln voor stellen: de instandhouding'der Unie en de vrijverklaring der slaven. Daarop zullen 9 groote beelden voorkomen; voorts 36 vrouwelijke figuren, de 36 staten voorstellende, en een uitgewerkt basreliëf, waarop de merkwaardigste voorvallen uit het leven van den heer Lincoln zullen worden voorgesteld. De ontwerpster van het plan zou daarvoor 50,000 ontvangen. De nationale schuld der Yerecnïgde Staten bedroeg op d- 1 dezer (na aftrek van het in de schatkist voorhanden 2,543,325,174 dollars, dat is omstreeks tien miliioen dollars dan op 1 Dcc. ft. Terwijl het congres te Washington voor goed den dén president Johnson heeft verklaard, is deze andenna hoog-geregtsliol' ten aanzien van een belangrijk punt i gesteld. Dit hof heeft namelijk uitgemaakt, dat de j zuiveringseed, dien allen in het Zuiden moesten afleg;ünaeriino-êxi eene openbare betrekking te kunnen aanvaarden en we Lincoln was ingesteld, ontwettig is, Alzoo is John wederom 37 door liet hoog-geregtskof gcregtvaardigd op een dev,emen onder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3