te Parijs kennisgevingen, beriglen, enz. aan te plakken, wil de commissie afstaan voor 80,000 fis. Te Parijs worden de Chassepot-gewcren reeds algemeen „Chasseprtissiens" genoemd. De aardigheid loopt onder 't volk, maar is daarom niet gering te achten, te minder daar er over de duurte van de levensmiddelen en de hooge huishuren groote gisting en ontevredenheid bij de bevolking hcersclit, waarop zeker Napoleon wel dient acht te geven. Het Parijsche Mcmorial Diplomatique verzekert dat keizer Maximiliaan zich niet op den presidentszetel wil laten plaatsen, maar Mexico voor altijd zal verlaten indien de natie zich bij monde van het te houden congres tegen liet monarchale beginsel verklaart. Uit Parijs wordt berigt dat ecu der aldaar gevestigde agenls de change verdwenen is, medenemende zeshonderd duizend francs. Den 23 dezer diende voor do civiele regthank tc Parijs oen proces, waarin do dameskleederinnker Mangas cisclier en de hertogin de Persigny, dochter van prins Moskowa (Ney) gedangdesso was. Mangas, de leverancier vun de voornaamste dames in Frankrijk en Europa (ook keeft hij aan prinses Daginar van Denemarken een kleed van 7000 fr. geleverd), had aan de hertogin eene rekening gezonden ten bedrage van 3050 fr.- t. w. Jan. 1860: een kleed van wit met goud bezet taf, versierd met wit atlas en niet rijken kanten kraag en mouwen, 800 fr.; Fcbr.een balkleed van kastanjebruine met zilver- doorwerkte talie, met blanuwe cu zilveren vogeltjes en met taf onderlegd, 12U0 fr.j een domino van kastanjebruin tal', 350 fr.Maart: een zwartzijden kleed, met linten enz. 700 fr. - De hertogin oordeelt dat 3050 fr. te veel berekend is en wil niet meer dan 2500 fr. betalen; doch Mangas wil geen centime laten vallen, bewerende dat de hertogin verlangd heeft het fijnste en elegantste wat er is en dat vooraf niet genccovdccrd is geworden. Dc advocaat der hertogin verlangde dat dc reglbank een expertise zou gelasten eu overeen komstig deze conclusie werd beslist. Mevr. Lal'el-rière, ecu der voornaamste Parijsche naaister, is tot deskundige benoemd, en aangezien les loups ne se mangent par entrc cux, zal de rekening van Mangas waarschijnlijk niet veel verminderd worden. Bij een dergelijke expertise adviseerde onlangs een andere naaister, als deskundige aangewezen tot het onderzoeken cener rekening van 300 fr., dut 5 fr. tc veel waren berekenden de kosten der expertise beliepen 20 fr. Een ingenieur Ic Toulouse belooft aan de werktuigkundige wereld iets wonderbaarlijks. Een rij- of voertuig in beweging gebragt, zonder stoom, zonder gewigten of iets van dien aard, trekkende een omnibus voor 24 passagiers, met eene snelheid van 17 kilometers per uur. Het wonderwerk zou binnen eenige dagen te Toulouse beproefd worden. In de week, eindigende met den 19 Jan. zijn bij de Britsche regering 11 gevallen van veetyphus bekend geworden, dat is 8 minder dan in de daaraan voorafgegane week. In de Engelsehe passement-fabrieken zijn arbeiders die van 72 tot 100 per week verdienen. In 1S65 zijn door een 1 ltal spoorweg-maatschappijen in Engeland bijna drie en een half millioen gulden uitbetaald, aan personen, die op reis ligchamelijk letsel hadden bekomen of aan imnne nagelatene betrekkingen. Het bestuur der Atlantische telegraaph-maatschappij berigt in haar rapport, hetwelk in de vergadering der aandeelhouders van 4 Eebr, zal worden ingediend, dat de zuivere opbrengst der exploitatie in den tijd van vijf maanden 81,880 p. st. heeft bedragen; dat de Atlantische kabel de seinen zoo schielijk overbrengt, dat grootcre spoed ganscli nutteloos zou zijn; en dat de telegraaph-communicatie te land tusschen Newfoundland en New-York reeds veel verbeterd is en verder verbeterd zal worden. In Londen waren de straten jl. Donderdag dopr de plotseling ingevallen dooi, zoo glad, dat men op één punt van de stad een 20tal paarden te gelijk op straat zag liggen. Een 40tal personen bekwamen arm- of beenbreuken of andere kwetsuren. De stPenge winter en de duurte van de eerste levensbehoeften hebben in het oostelijk deel van Londen de ellende ten toppunt doen stijgen. In écne week zijn niet minder dan 455 personen door honger en koude omgekomen. Deze verschrikkelijke toestand heeft aanleiding gegeven tot een bijeenkomst van bankiers, groothandelaren en andere aanzienlijke personen, door den lord maire bijeengeroepen en waarin door hem een verslag werd gegeven van den bedroevenden staat der bewoners in het genoemd gedeelte van Londen. Het bleek uit de gedane mededeelingen dat in ééne wijk een groot aantal werklieden, met hunne naakte eu van honger stervende kinderen, de nachten op de muren doorbrengen, daar zij van alle huisvesting beroofd zijn. Staande de bijeenkomst werd door de aanwezigen voor eene aanzienlijke som ingeschreven. De directeur van de Engelsehe bank heeft zich belast met de ontvangst dei- inschrijvingen. De rook vau de kopersmelterijen tc Swnnseii, in Engeland, die uren in liet ronil alle vegetatie vernielde en iiunuwelijks een enkelen grashalm in het leven liet, wordt thans gecondenseerd, vastgelegd en tot meststof aangewend. Een onvoorzigtige lüjarige knaap, te Berlijn, heeft dezer dagen bijna zijne moeder vermoord, door schertsende meteen revolver, die, zonder dat de knaap het wist, geladen was, op haar aan te leggen. Misschien zal de moeder nog in 't leven kunnen worden behouden, doordien de kogel, die door het ligchaam drong, op eene rib stuitte. Dat. ongelukkige spelen met wapenen De officiële Jialjerische Zeibimj berigt dat Z. M. de koning van Beijeren zich verloofd heeft met dc prinses Charlotte Auguste, jongste dochter van den hertog Maximiliaan van Beijeren, en zuster der keizerin van Oostenrijk. In den winkel van den horologiemaker Itetter te München is een zakuurwerk geëtaleerd dat wel tot de kleinste horologiën der wereld behoort. Het is ongeveer zoo groot als een Hollandsch kwartje. Het loopt op tien robijnen en kan als een manchetten- knoopje gebruikt worden. Dezer dagen kregen op een stoomende spoortrein tusschen Odeuse en Middelfahrt op het Deensehe eiland Edhnc, dc machinist en de stoker der locomotief twist, die zeer hoog liep en tot feite lijkheden oversloeg. De stoker greep een hamer en sloeg den machinist twee gaten in liet hoofdlaatstgenoemde, die zijn leven en dat der passagiers niet verder in gevaar wilde brengen, had de zeldzame tegenwoordigheid van geest en genoegzame kracht om den stoker van de locomotief naast het spoor in de hoogliggende sneeuw neer te werpen. Bij aankomst van den trein te Middelfahrt werd dc stoker in hechtenis genomen. Het Romeinsehe Nationale Comité heeft den 11 dezer weder eene proclamatie uitgevaardigd, ditmaal gerigt aan dc Romeinsehe uitgewekenen. „Rome (leest men daarin) heeft steeds het oog op u gevestigd gehouden, en is altijd fier op u geweest. Dringender dan ooit roept het u thans op. Door Europa tegenover onze erfelijke verdrukkers geplaatst, zien wij ons de beschikking over ons eigen lot gegeven, en wij zullen toonen, dat wij dat lot weten te vervullen. De schijnbare kalmte, die de oppervlakte vertoont, is slechts de ascli, waaronder het heilige vuur smeult, dat welhaast zal uitbarsten. Wij moeten over al de krachten des lands kunnen beschikken. Stelt ons derhalve in de ure der hoogste krachts inspanning niet te leur. Wordt gij door tweedragt of verschil van meeniivg verdeeld, brengt die oueenigheid aan ous eenig heilig doel ten olïer. Helpt ons de satellieten der priesterdwingelandij, die uwe plaatsen hebben ingenomen, verdrijven. De beslissende ure is nog niet geslagen, maar naakt. Wij moeten ons met elkander ver staan, opdat de wapenkreet des vaderlands door geen enkelen Romein onbeantwoord worde gelaten." De verwoestingen aangerigt door den driedaagschen storm, die van den 14 tot 16 dezer te Napels gewoed heeft, zijn nog geduchter geweest dan men aanvankelijk vermoed had. Alleen in de golf van Napels zijn, een overgroot aantal sloepen en andere kleine vaartuigen niet medegerekend, 30 koopvaardijschepen ver ongelukt, meerendeels met graan en koloniale waren geladen. Het geldelijk verlies wordt op 15 millioen frs. begroot; terwijl 50 per sonen gedood of gekwetst zijn. Bij menschengeheugen heeft de golf zulk een jammerlijk schouwspel niet opgeleverd als gedurende en na dezen storm. Uit Venetië wordt berigt, dat prins Amadeus den 24 dezer op liet plein St. Marcus de ridderorden aan de strijders van Custozza heeft uitgereikt. De toespraak, door den prins bij die gelegenheid gehouden, is wel wat snoevend voor overwonnenen. De dagbladen van St. Petersburg behelzen bijzonderheden betrekkelijk den voortgang der werken tot telegraphische verbinding van Rusland met Noord-Araerika. De Russische linie zal in den herfst dezes jaars in werking worden gebragt. De peilingen in de Behringstraat zijn afgeloopen. De Amerikaansche linie is gereed tot aan de Behrinstruat. De onderkoning van Egypte zal dezen zomer Londen en Parijs bezoeken. Men weet, dat onlangs in Egypte een parlement is in het leven geroepen; daar heerscht de meest gewenschte harmonie; ten bewijze toch van de beleefdheid, die men daar in acht neemt, dient 't geen volgt: in eene der laatste zittingen, heeft Hillal Bey, leerling van de Egyptische school te Parijs, den onder-koning den titel toegekend van aangebeden meesterde president heeft den spreker tot dc orde geroepen, en hem op grond van de constitutie op merkzaam gemaakt, dat Ismaël Pacha slechts den titel van doorluchtige souverein draagt. Een gedeelte der stad Yokohama is den 26 Nov. jl. door brand vernield. Van het vreemdelingenkwartier is ruim de helft, van het overige gedeelte der stad ruim een derde in de asch gelegd. De schade is nog niet te berekenen. Alleen het door Japannezen en vreemdelingen geassureerde zal verscheidene millioenen dollars bedragen, en enorm is de schade voor hen die niet geassureerd waren. MAKKTBERIGTE N HOORN, 2J. Jauuarij. Anngevocrd8 stapels of 1550 N. p. Kaas. Hoogste prijs f33,25 perSON.p. 26 Jauuarij. Prijzen der Granen, enz.: Tarwe, f 10.50. Garst, f6 a 7,75. Haver, f5 n I'5.50. Witte Erwten, f 12. Groc-ue dito, f 11. Grnauwe dito, f17. Bruine Booucn, f 11 a 15. Paardenboouen, f 7,50 n 8. Mosterdzaad, f22. Knrwciznad, f12. Aangevoerd20 Paarden 1' 45 a 200, 430 Schapen 1' 10,50 a 22. 60 Var kens f 11 a 19,50. 5 Zeugen f 20 a li. lil Biggen 1'4 a 10,50. 5 Bokken f 1 a 2,50. 3 Goiten 1' 1,50 a 4. 320 Kippen f 0,30 a 2,10. 1290 Eenden f 50 a 90 c. 1780 kop Boler 55 u 60 c. per 5 ous 2 lood. 1350 Kip- Eijereii f 4 u 4,50 per 100 stuks. PURMERENDE, 29 Jauuarij. Aangevoerd: 8 Paarden. Vette Koeijeu iets ilaauwer, hoewel de piijs nog hoog genoemd kan worden. 14 vette Varkens, 42 a 46 e. per N, p., handel matig vlug. 3 nirgere Varkens, 110 a 17, eu 36 Biggen, 13 aö, haijdul stug. 581 Schapen cu Lammereuvette Sehupeu stijgen voortdurend eu worden zeer gezocht; Overhoudeis en Oouscbapeu wordeu hier door Zuidhollandaehe koop lieden opgekocht, terwijl ook onze landlieden uit dun omtrek zich bijzonder op Schapen toeleggen, zoo wordt de prijs wekelijks hoogcr. 47 Ganzen f 2,50 a f 2,60. 36 Zwanen f 6,75 a 7. 29 stapels Kleine Kaas 1' 34 per 50 N. p.; kleine voorraad, vlug en duur verkocht. Boter f 1,10 n 1,15 per N. p. Kip- Eijeren f 3,75 en Eeud-Eijercn f 3,10 per 100 stuks. LEIDEN, 26 Jauuarij. Boter 1ste kwal. f 1,425 a 1,55. 2de kwal. f 1,32a ^40 por N. p. ROTTERDAM, 2S Jauuarij. Meekrap. Dc aanbiedingen waren zeur klein eu de handel onhednidend. LEEUWARDEN, 25 Jauuarij. Boter f 57.50. LONDEN, 2S Jauuarij. Heden waren ter VKK-innrkt aangevoerd: 2990 Runderen, 13520 Schapen. 123 Kalveren eu 124 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 4 d., van Schapen 5 sh. 10 d., vun Kalveren 6 sh. 0 d. eu vau Varkens 4 sh. 4 d. De prijzen der laatste markt waren Runderen 5 sh. 4 d, Schapen 5 sh. 6 il., Kalveren 6 sh. 0 d. Varkens 4 sh. 4 d. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE ZURE, van 1 tot 15 Jannarij 1867. ONDERTROUWD: Thijs Keuris, 27 jaren en Aafjc Breed, 25 jaren, to Wieriiigenvaard. Jau Slijkcrmau, weduwnaar, 24 jaren en Catliariua Bruin, 21 jaren. Cornelis Schrijver, 24 jaren en Aaltje Snip, 23 jaren. GEHUWD: J. de Wit cu 11. Kampers, te Schoorl. G. Niemau en F. Zmidburg. II. Reus en J. Marccs. GEBORENWijnand, zoon van C. Keizer en T. Marees. Aaltje, dochter vau (J. Tunis en A. Glinthorst. Nieolaas, zoon van C. Kos en C. Philipsen. Jan, zoon vau A. Kcppel en G. Visser. Jan, zoon van M. Schellinger en M. Admiraal. Picter, zoon van W. Muntjewcrf eu A. Kossen. Aric, zoon van 1) Mul eu E. C. Meijer. Lnmbertus, zoon vun A. Wnllaart cu M. Spriuger' Haartje, dochter vau J. Nieuwciiburg en T. Hoogland. Lnmbertus Cornelis' zoon van A. Sipman en P. Swart. Neeltjc, dochter van A. Brouwer en M. var, Twuifcr. Jnusje, dochter van P. Neefjes en T. Dekker. Jobanna Corzielia, dochter vau D. Bakker en S. O. Sipman. Dirk, zoon van II. Delver en T, Peper. Johannes, zoon van P. Mooijboer en AI, Bakker. Aric, zoon vun P. Tuijn en A. Wieriug. OVERLEDEN: Jantje Ploeger, 42 jaren, gehuwd niet C. Duif. Jan Neef jes, 45 jaren, gehuwd met P. Brak. Levenloos kind vau D. Bakker en S. C, Sipman. Levenloos kind vau C. Kuiper en A. Kam. Levenloos kind vau J. Doom en T. Bakker. Gijsjc ter Stal, 59 jaren, gehuwd met H. Cornelissen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3