HELDERSCHE NIEUWEDIEPEH COURANT. iaG7. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. M li. DONDERDAG 7 FEBREARIJ. het Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avoinl na acht- ure, door A. A. BAKKER Cz. in don boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zicli bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. *h JAARGANG. Ad verten tien worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan (lenEeldcrtotl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60., Yoor iederen regel meer 0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar matei der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behooren: 1. Twee kennisgevingen van Burge meester en Wethouders: a. Tweede bekendmaking, Loting voor de Nationale Militie; b. Bekendmaking, Vrijwilligers voor de Nationale Militie. 2. Beweging van Zr. Ms. schepen in Oost-Indië. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Febrnarij. Zr. Ms. transportschip Java is den 15 Jan. jl. te Batavia aangekomen. Vrijdag 8 Februarij, des avonds ten half acht ure, zal de heer D. Dekker, in het Gebouw voor Godsdienstige en Zedelijke Ont wikkeling, in de Nieuwstad, optreden en een zijner nieuwste Texel- sche vertellingen voordragen. Zijn wij wel onderrigt, dan is de titel van de bedoelde novelle „Bily Bries." Zr. Ms. stoomschip de Valk zal eerstdaags naar Ilellevoctsluis vertrekken, ter overbrenging van manschappen, voor Zr. Ms. stoom schepen Kijkduin en Schouwen. Men verneemt, dat in het laatst van deze maand genoemde bodem naar Engeland zal vertrekken, om het aldaar nieuw gebouwde ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden naar hier te begeleiden. Ter vervanging van den off. van adm. der 2de kl. W. J. Medenbach, wordt met den 11 dezer op Zr. Ms. stoomschip Kijkduin geplaatst, de off. van adm. der 3de kl. C. J. Lagaay. De 1ste luit. P. M. van der Meer Mohr, van het 4de bat. 7de reg. Infanterie, is, op verzoek, voor een jaar op non-activiteit Aan den heer H. Linse, is op zijn verzoek, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend als majoor-commandant der tld. schutterij te Hoorn, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen goede diensten, en met vergunning om de uniform der schutterij met de aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen te blijven dragen. De heer van Gendt, hoofdingenieur van den waterstaat in Noordholland, heeft tegen 1 Mei zijn pensioen aangevraagd. Z. M. heeft de straffe des doods, waartoe W. van Ommen door den Hoogen Baad der Nederlanden was veroordeeld, veranderd in eene tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren. Op 1 Jan. 1867 bedroeg de bemanning van de in dieust zijnde oorlogs bodems 5819 koppen, benevens 116 zeemiliciens. Aantal vice-ndmiraals 1, schoutcn-bij-nacht 5, kapiteins ter zee 21, kapitein- luitcnonts ter zee 40, luitenants ter zee 1ste kl. 126, luitenants ter zee 2de kl. 203 en 102 adelborsten 1ste kl. Korps Mariniers: koram. en inspecteur 1, majoors 3, kapts. 12, 1ste luits. 15. 2de luits. 9, off. van adm. bij dit korps 6. Gencesk. dienst: inspetcur 1, dir. oflic. van gez. 1ste kl. 1, 2de kl. 3, off van gez. 1ste kl. 14, off. van gez. 2de kl. 46, off van gez. 3do kl. 20. Administratie: inspecteurs 3, off van adm. 1ste kl. 14, 2de kl. 33, 3de kl. 24, ndj.-adm. 14, scheepsklerken 37. Officieren-machinist 8, machinisten 1ste kl. 23. Scheepsbouw-: hoofdingenieur-directeur 1, hoofdingenieurs 4, ingenieurs 1stekl. 2, ingcuieurs 2de kl. 4, hoofdingenieur ft la suite 1. De regering heeft krachtige pogingen in het werk gesteld om ook hier te lande een comité op te rigten, hetwelk, in verband met het internationale comité van Genève, alle middelen zou aan wenden, om in oorlogstijd de verpleging van zieken en gekwetsten te verzekeren. Hare pogingen daartoe hoopt zij eerlang met een gewenschten uitslag bekroond te zien. -^e beslissing van het vraagstuk omtrent de afschaffing der doodstraf, wenscht de tegenwoordige minister van Justitie in ver band te brengen met de herziening van het gansche stelsel van strafregt. Bij hetgeen in de jongste dagen is medegedeeld, betrekkelijk het vraagstuk van de afdamming der Ooster-Schelde, waardoor min of meer verwikkeling tusschcn onze regering en die van België is ontstaan, is het niet onbelangrijk te vernemen, dat dezer dagen Eransche en Eugelsche ingenieurs zullen bijeenkomen te Brussel, om die aangelegenheid te onderzoeken. De Belgische regering heeft die van Frankrijk en Engeland uitgenoodigd om deskundigen te benoe men, ten einde te constateren of de bedoelde afdamming al of niet nadeelig is voor de vaart op de rivier. Uit het antwoord van den minister van Marine aan de Tweede Kamer blijkt, dat het hoofddoel van zijn stelsel isde verdediging der kusten, zeegaten en koloniën. Het denkbeeld ecner active zcemagt is niet opgegeven. Met het oog op de tijdsomstandigheden en den toestand der Marine, is het cijfer van dit hoofdstuk verhoogd met 3,450,000 en gebragt op 14,875,743. De minister blijft het gevoelen toegedaan der wenschelijkheid van de opheffing der werf tot aanbouw van schepen te Vlissingen. - De minister van Oorlog heeft eene wijziging in de begrooting voor zijn departement voorgedragen, strekkende om eene som van 370,000 te bestemmen tot het doen veranderen, in den loop van dit jaar, van 40,000 stuks geweren tot achterlaadgeweren en tot aanschaffing van de daarbij noodige patronen. De commissie aan wie, tengevolge van de jongste ongeregeld heden .aan de Kon. Militaire Academie, was opgedragen voorstellen te doen tot herziening van de reglementen dier academie, is met haar taak gereed. De leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal zijn bijeengeroepen om op Dingsdag den 12 dezer eene zitting te houden. Men verwacht in den loop van dit jaar eene verlaging van het tarief der binuenlandsehe telegrammen. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 20 tot 2G Jan.jl., ontleenen wij het volgende betreffende deze provincie: Ten zuiden van het IJ nam de ziekte zeer in hevigheid af en in vele weken is het cijfer der aangetaste runderen zoo laag niet geweest als thans. Het totaal cijfer der gestorven beesten te Weespercarspel, Muiden, Diemen, Ouder- en Nieuwcr-Amstel bedroeg slecht 107, tegen 404 in de voorafgegane week. De ziekte nam daarentegen in Naarden, Sloten en Haarlemmermeer meer toe. Ten noorden van het Y brak de ziekte voor het eerst uit te Akersloot eu Monnikendam. In elke dier gemeenten kwamen vier gevallen voor. De overige (9) kwamen voor te Bansdorp, Nieuwendam en Broek in Waterland. In de week van 20 tot 26 Jan. zijn in Zuidholland door de veetyphus aangetast 1981 runderen; in Utrecht 826, in Noord holland 2SS, in Gelderland 153, in Noordbrabant 3. In het geheel zijn in die weelc aangetast 3251 runderen, tegen 3886 in de daar aan voorafgegane week en 4392 in de week van 6 tot 12 Jan. De commissie van aanzienlijke en bekwame mannen, door Z. M. benoemd om uit te brengen een rapport omtrent de beste middelen om bij deu tegenwoordigen stand van zaken de veepest te bestrijden en zoo mogelijk te verdrijven, heeft zich van die taak gekweten, en haar oordeel uitgesproken en den eenigen weg aan gewezen (afmaking) die naar haar iuzien het vaderland kan brengen tot verlossing van die rampeen weg die nu wel zeer kostbaar is omdat hij niet 1 a 2 jaar eerder is ingeslagen, maar nogthans de eenige blijft. Acht Z. M. het beter dien weg niet in te slaaD, dan rekent de commissie alle verdere staatszorg overbodig. Tot bestrijding van de kosten die zulke maatregelen zullen baren, meent de commissie dat 5 a 10 millioen zullen noodig zijn. Het Zeidsche Dagblad, nog eens narekenende wat de gevolgei^-sp-*^ zijn van het hervormingsstelsel van den heer Betz, toonU/fiv** onwederlegbare cijfers aan, dat wanneer in 1867 de berekenvfigen^. van den afgetreden minister van Finantiën verwezenlijkt mogMta worden, clan in dat jaar 36,740 vaten jenever meer zullen jaar 36,740 vaten jenever meer worden gedronken dan het jaar te voren De bevolking van de gemeente Terschelling bedroeg ojNjl - December 11. 1551 mannen en 1550 vrouwen, te zamen 310^,, js** personen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1