GEMEENTERAAD. BIJBLAD, behoorende tot de Hclclersche en Nieuwedieper Courant van Donderdag 14 Febmarij 1867, N°. 13. VRIJWILLIGERS VOOR DE NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER ca WETHOUDERS der gemeente HELDER roepen bij dezo op, ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij du Militie voor deze. geraeenle op tc treden, om ziek daartoe op een der overige werkdagen van deze maand, tussclieu des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan iederen Vrijwilliger wordt door de gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Om vrijwilliger bij de Militie tc zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchamclijk voor dc dienst geschikt, ten minste 1.5G el lang, op den 1 Jauuarij van dit jaar liet 20ste jaar inge treden en liet 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optrediug aan zijne verpligting ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Ter bekoming van laatstgenoemd bewijs, kan men zieb, vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereisclite verklaring kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand aanmelden, tussclieu des morgens 9 en 12 ure. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toe gelaten voor de Gemeente, iu welke bij ingeschreven is, tenzij hij gecne ver- pligtingeu ten aanzien van de Militie ineer tc vcrvulleu hebbe. Hij, die bij do zeeniagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks Overzeesehc Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij dc Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber ouder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dut hij zich gedurende zijn diensttijd goed hoeft gedragen. Hij kan, heeft bij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Dc vrijwilligers worden, voor zooverre ze daartoe geschikt bevonden zijn, en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. tt i -i Burgemeester cn Wethouders voornoemd, 6 rl»VriJ 1807. f1"™vBTE; ?urBeme"'"'- L. VMtlIEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 12den Februarij 1867. Voorzitter de heer Burgemeester Tegenwoordig 11 ledenafwezig de heeren Maalsteed, de Breuk, van Strijen en Papineau. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Er wordt gelezen eene missive van den heer C. de Cock, waarbij hij ontslag verzoekt uit zijne betrekking van lid der Plaatselijke Schoolcommissie, welk lidmaatschap door hem 30 jaren is vervuld, terwijl hij 23 jaren lang Secretaris van dat collegie is geweest. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, het gevraagde ontslag eer vol te verleenen, met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen. Er wordt gelezen eene missive van de Plaatselijke Schoolcom missie, houdende kennisgeving, dat met 1 Jan. 11. tot President dier Commissie is herkozen de heer J. J. Backer Dirks, terwijl tot Secretaris is benoemd de heer A. van Voornveld. Tevens wordt in dat schrijven medegedeeld, dat de Schoolcommissie het volgend dubbeltal ter aanbeveling bij de vervulling der bestaande vacature heeft opgemaakt: 1ste candidaat de heer P. C. de Winter; 2de cand. de heer T. C. Zur Miihlen. Met S stemmen wordt tot lid der Schoolcommissie gekozen de heer P. C. de Winter; er waren 2 stemmen uitgebragt op den heer T. C. Zur Miihlen en 1 stem op den heer Dr. P. Bakker. De Voorzitter brengt in herinnering, dat het door B. en W. in de vorige zitting ter tafel gebragt voorstel niet in behandeling is genomen, maar dat de beslissing hieromtrent is verdaagd tot eene volgende zitting. Hij vraagt thans het gevoelen der leden omtrent die aangelegenheid. De heer Braaksma kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereeiiigcn. i. zou de kennis daardoor veel te verspreid en het toezigt der policie uiterst moeijelijk zijn. Ook vindt hij de Kanaalweg uithoofde van de geringe breedte niet geschikt. Een ander bezwaar ziet hij, in de omstandigheid, dat daar toch telken avond de postlcar moet rijden. Hij wil liever de bestaande gewoonte met eeuige wijziging gehandhaafd en wanneer de kermis iti het oostelijk deel der gemeente plaats heeft de kramen aan de Hoofdgracht uitsluitend tussehen de Houlsteeg en de Paleissteeg geplaatst hebben, terwijl de kermis in het westelijk deel der gemeente hoofdzakelijk op of nabij het Westplein een plaats kan erlangen. Hij neemt echter ook in zijn plan op de plaatsing van spellen en groote kramen op het Molenplein. De heer de Lange kan zich ook niet met het voorstel van B.en W. vereenigen. Ook hem komt het voor dat de kermis dan veel te verspreid zoude zijn om een behoorlijk toezigt mogelijk te maken. Hij zou het beter vinden om het Havenplein voor het plaatsen van spellen, enz. uit te sluiten, zoodat de uitgestrektheid der kermis zich tot den afstand van het Westplein tot het Molenplein zoude bepalen De Voorzitter beantwoordt den heer Braaksma, wijst er op dat met 1 Julij e. k. waarschijnlijk niet meer een postkar zal gebezigd worden voor liet brievenvervoer en dat het beter is één rijtuig iederen avond, dan zoo veel kans van ongelukken als er bij het tegenwoordig gebruik bestaat. De Voorzitter doet echter opmerken, dat er bij deze aangelegenheid nog volstrekt geen haast behoeft te worden gemaakt en dat het beter is den ingezetenen gelegenheid te geven hierover hun gevoelen te uiten. Op grond hiervan wordt dan ook besloten de verdere behandeling te verdagen tot de volgende zitting. Er wordt gelezen eene missive van den heer Minister van Finan ciën, houdende mededeeling, dat door de wetgevende magt is goed gekeurd de verkoop aan de gemeente van den grond en het tolhuis daar op staande, benoodigd tot het verbreeden van den mond van bet Heldersch kanaal. De Voorzitter deelt nog mede, dat, ter bevordering eener regte lijn, cenige ellen grond benoodigd zullen zijn, die het eigendom zijn van den heer Janzen en dat de aankoop, volgens taxatie, een bedrag van 150 zal vorderen. Verder zegt de Voorzitter, dat de lieer Janzen dien grond gratis aan de gemeente wil afstaan, indien de Baad alsnog besluiten kan om terug te komen op een vroeger genomen besluit om de opening der te maken brug op 9 el te bepalen, waarvoor hij 10 el wijdte zou willen bepaald hebben. De heer Janzen zegt, dat zijn voorstel een laatste poging is om in het belang der gemeente een wijdere doorvaart tc verkrijgen. Zijn voorstel is eigenlijk tweeledig: 1. zou hij een poging willen hebben aangewend om het Heldersche kanaal te vereenigen met het Spoorwegbassin; de grond die noodig zou zijn bij uitvoering van dat plan zou hij, als eigenaar van dat deel van het Brakkeveld, gratis aan de gemeente afstaan. Hij meent, dat een poging om hiertoe te geraken, thans wel kans van slagen zou hebben, nu er een nieuw ministerie aan het bewind is; 2. zou hij in ieder geval een brug van 10 el doorvaartwijdte aan den mond van het Heldersch kanaal willen aangelegd hebben. De beer Graat bestrijdt de voorstellen van den heer Janzen, doet opmerken, dat alles nu zoo ver is voorbereid, dat men die aange legenheid als eene afgedane zaak kau beschouwen; wijst er op hoe veel nuttelooze pogingen er zijn aangewend ora te verkrijgen, wat door deu heer Janzen in het belang de gemeente wordt gewenscht doet uitkomen hoe vreemd het zoude zijn, om op de ontvangenc afwijziug alsnu nog terug te komen en gelooft, dat een brug met wijdere opening dan 9 el onnoodig mag worden geacht. De Voorzitter geeft het den heer Janzen toe, dat men over een aantal jaren het vreemd zal achten, dat het gemeentebestuur thans is overgegaan om iu de onmiddelijke nabijheid van het bassin een nieuwen mond voor het kanaal aan te leggen; maar hij wijst er op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 5