dat de over deze zaak gewisselde stukken daar zijn om de handel wijze van het bestuur te regtvaardigcn. Het eerste voorstel van den heer Janzen, strekkende om nog eene laatste poging bij de regering aan te wenden om eene doorgraving te verkrijgen ter verbinding van het Ileldersche kanaal met het bassin, wordt verworpen met S tegen 3 stemmen. Vóór stemden dc heeren Slebe, Bakker en Janzen. Omtrent het tweede voorstel, verbrceding der doorvaartwijdte van de te maken brug met nog 1 el, bij aanneming waarvan de heer Janzen de benoodigde gronden gratis wil afstaan, voeren de heeren Bakker, Jelgersma, Janzen en de Lange het woord. De lieer Bakker verklaart zich voor het voorstel, omdat de heer Janzen heeft berekend, dat de meerdere breedte van dc brug de gemeente slechts 600 ii 700 zou kosten. De heer Jelgersma gelooft, dat er slechts een klein gedeelte der gemeente door zou zijn gebaat, daar de overige bruggen over het Ileldersch kanaal slechts eene doorvaartwijdte van 6 ellen hebben. De heer Jauzen wijst op de toekomst en zou bij eene uitbreiding der scheepvaart het betreuren als de mond dezer vaart een sluitboom was voor meer vertier. Dc heer de Lange verklaart zich tegen het voorstel, omdat het kanaal toch niet diep genoeg is voor schepen die eene meerdere wijdte zouden noodig maken. Hij merkt op, dat de bodem van het kanaal bij de tegenwoordige breedte niet dieper kan worden gemaakt. Hij ziet liet belang van den voorgestelden maatregel niet in en wijst er op, dat het in dezen tijd onmogelijk is werken aan te leggen met liet oog op de toekomst. Dc sluizen in het Groot Noordhollandsch kanaal kunnen daarvan ten bewijze verstrekken. Dit voorstel werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren Bakker en Janzen. De Voorzitter vraagt thans de magtiging van den Baad om de bedoelde gronden te koopeu voor de genoemde som. Na eenige opheldering van den lieer Graat wordt hiertoe besloten. Er wordt gelezen een antwoord des ministers van Binnen). Zaken op het gedaan verzoek om het stations-terrein te beplanten. Dc minister verleent hiertoe vergunning voor den tijd van 25 jaren, onder bepaling, dat die beplanting moet geschieden in overleg met de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappijdat het gemeentebestuur volgens den gewonen regel zorg draagt voor het onderhouden en verlichten van den weg op dit terrein en dat na verloop der 25 jaren, des noodig, het aangelegde plantsoen weder ten koste der gemeente worde opgeruimd. De lieer Braaksma vindt die voorwaarden zeer hard voor de gemeente, die zoo goed als niets daarvoor ontvangt. De lieer Jel gersma vindt die voorwaarden niet zoo ongunstig. Tot de aanvaarding van liet aanbod met de gestelde conditiën wordt besloten met 7 tegen -1 stemmen. Tegen stemden de heeren de Lange, Zur Mühlen, van Kelckhoven en Braaksma. Er wordt gelezen een extract uit de besluiten van HH. Gedep. Staten, waarbij wordt goedgekeurd het door den Baad in zijne vorige vergadering genomen besluit tot oprigting van markten. Dc Voorzitter verzekert, dal aan de Maatschappij van Landbouw van deze beslissing zal worden kennis gegeven, met uitnoodiging om aan het plan uilvoering te geven. Bij de gewone rondvraag neemt de heer Braaksma het woord. Hij zegt vernomen te hebben, dat dc kelder van het Baadhuis, waarin de kas der gemeente is geplaatst, onder water is geloopen, en vraagt of, zoo zijne informatie waarheid bevat, de fondsen daar uit getio|nen en op eene goede plaats geborgen zijn. De Voorzitter zegt, (lat liet waar is, dat door de veelvuldig gevallen regen bedoelde kelder is onder water geloopen, doch dat het water is uitgeschept en dat alzoo de gelden in genoemde schat kamer voor vuur en water zijn bewaard. Niemand der leden vraagt meer het woord; de Voorzitter sluit de vergadering. Snelpersdruk van A. A.' Bakker Cz. Nicuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 6