NELDERSCHE IIEDWEOIEFEB COURANT. VIJF-EN-T WINTIGSTE AAN BESTE DIN G. BEKENDMAKING. BINNENLAND. jJ. M Ier rransclm Jh^qci/cp V DAG 17 IE Klit AR IJ. 1867. ^U'is£rt '>e/ JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich hij alle Boekhandelaars en Post directeuren. ADVER'rENTiiiN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan dmlleldertot! 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag den 8 Maart 1867, cles avonds ten 6| nre, zal, ten 11a ad huize der gemeente Helderin het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het graven van een UTIEl'Wiilü1 10318 aan liet Heldersche Kanaal, Benevens liet Bouwen van certc ®HAA1BS1XJG met gemet selde Xiandhoofden over dien Mondalles met Bij levering der noodïge Bouwstoffen. Het bestek en de voorwaarden liggen op de gewone kantoor uren ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Gedrukte exemplaren zijn aldaar tegen betaling van 50 Cents verkrijgbaar. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gcmoente- Bouwméester, den Heer G. SCHOLTEN, door wien op Woensdag den 6 Maart e. k., des middags ten 12 ure, aanwijzing in loco gedaan zal worden. Helderden 16 Februarij 1867. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente HELDER, Brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door ben vporloopig vastgesteld en van lieden al' tot en met den 11 Maart e. k. voor ieder ter inzage ter Secretarie der gemeente ncdergelegd is, het Primitief Kohier der PLAATSELIJKE BELASTING op de HONDEN, over het dienstjaar 1S67, zoomede het Suppletoir Kohier dier Belasting over het dienstjaar 1866. BuiuemeeeeteV en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, den 16 Februarij 1867. HELDER en NIEUWED1EP, 16 Februarij. I)s. Eutingh heeft ecne beroeping ontvangen van de Christelijke Afgesch. Geref. Gemeente-te Middelburg. Zr. Ms. sloomfregat .4dolf Hertog van Nassau is den 12 dezer te Malllia aangekomen. Aan boord was alles wel. Ofschoon liet letterminnend genootschap: „Liefde tot Kunst", na dc flinke uitvoering van jl. Donderdag onzen lof niet meer behoeft, daar het zichzelve een waardige plaats heeft bereid nevens de andere vereenigingen, die hier vroeger reeds met hetzelfde doel werden opgerigt, maken wij toch gaarne melding van die voorstelling. De verschillende tooneelstukken, en niet het minst het luimige dichtstuk, werden allen op verdienstelijke wijze ten gehoore gebragt. Dc gunstige uitslag van deze uitvoering moge den leden tot spoorslag verstrekken om zich den goeden dunk van hunne vereeniging, thans opgevat, te blijven waardig tooncn. De bijval zal dan ook voor het vervolg niet achterwege blijven en zich, naar wij vertrouwen, in een talrijke opkomst openbaren. Het militair assaut vanwege liet bataillon Infanterie, alhier in garnizoen, ter gelegenhoid van 's koniugs verjaring te houden, zal plaats hebben op Zondag 17 dezer des namiddags ten 1-1- ure, in de kazerne van gemeld bataillon. Z. M. de koning heeft aan den gemeente-veldwachter P. Groot, ter gelegenheid zijner 40jarige ambtsbediening, eene gratifiicatie van 50 toegekend. Aan den lsten luit. J. L. II. Beijens van het 3de rcg. Tnf. is op hiertoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Benoemd bij het corps Ing. Min. en Sap. tot kapt. 3de kl. de lslc luits. J. E. N. baron Schimrael- penninck van der Oijc, van den gencralen staf en W. E. II. van Riemsdijk, van het corps, laatstgenoemde thans tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in Wcst-Indic. De minister van Binnenlandsche Zaken, - overwegende, dat schorsing van markten en openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten des rijks tot wering der verdere uitbreiding van den veetyphus noodzakelijk is gebleken, heeft goedgevonden le bepalen: 1. het houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten des rijks, waar zij bij vroegere beschikkingen niet reeds geschorst zijn, is, met uitzondering, voor zoo ver slagtvee betreft, van die te Amsterdam, na 17 Februarij e. k. verboden2. de commissarissen des konings zijn gemagligd het houden van openbare verkoopingen van rundvee in hunne provincie toe te staan, wanneer verkoop van het vee van eenen eigenaar, wegens verhuizing of wegens het verlaten van het land bouwbedrijf, verlangd word, of wanneer het bij boedclverkoopingen tot den boedel behoort. Tot burgemeester der gemeente Broek in Waterland is benoemd jhr. W. T. Alewijn, secretaris dier gemeente. Men spreekt weder ernstig van het verplaatsen der straf gevangenis van Leeuwarden naar Medemblik, daarvoor zou in eerst genoemde gemeente ecne cellulaire gevangenis komen. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 27 Jan. tot 2 Febr. jl., ontleencn wij het volgende betreffende deze provincie: Ten zuiden van het IJ: Hier is de toestand niet veranderd. Te Muiden kwamen wat meer, te Haarlemmermeer wat minder gevallen voor dan in de voorafgegane week. Eenige gemeenten, die een paar weken verschoond waren gebleven, werden op nieuw aan getast, inaar daarentegen bleven eenige andere vrij. Er zijn in het geheel van: 1319 Jan. aanget. 452, gest. 34, afgem. 418. 2026 Jan. aanget. 275, gest. 6, afgem. 263. 27 Jan.2 Febr. aanget, 2S1, gest. 11, afgem. 269 runderen. Ten noordeu van het Y. De ziekte kwam het eerst voor te Hoogwoud en Zuid- en Noord-Schermer. De overige gevallen vielen voor ie Ransdorp, Nieuwendam, Akersloot en Broek in Waterland, in welke laatste gemeente het grootste getal, namelijk 26 runderen, is aanget. Er zijn van: 1319 Jan. aanget. 28, gest. 2, afgem. 26. Van 2026 Jan. aanget. 13, gest. 1, afgem. 11. 27 Jan.2 Febr. aanget. 50, gest. 10, afgem. 27. In liet noorden van ons land ziet het er met het water treurig uit, alles heeft een droevig aanzien. De nood stijgt al hooger en hoogcr. Dc landman staart weemoedig op de te veld staande winterrogge, die voor 't meerendeel onder 't water staat bedolven eu geheel verrot. Velen hebben voor 't vee geene berging meer, daar verscheidene stallen vol water staan. En waar is 't einde nog! Onze nationale schuld bedroeg in 1866 ongeveer 960 milliocn gulden, eischcnde eene rente van ruim 27 millioen gulden. De 2ït- pCt. schuld bedraagt thans 654,055,S00. „3" - 98,891,200. 4 - 192,127,700. 3| amort. - 14,320,000. De Nederlandsche bank deelde 185 uit en 1866—67 belooft nog meer. Het bedrag der Engelsehe staatsschuld is thans bijna 9587 mil lioen gulden, eene rente vorderende van bijna 314 millioen gulden. Pruisscns staatsschuld bedraagt niet meer dan ongeveer 465 mil lioen gulden. Voor aflossing en rente is er jaarlijks noodig onge veer 20 millioen gulden. Oostenrijk is schuldig het kolossaal bedrag van ongeveer 3369 millioen florijnen. De staatsschuld in Rusland eischt eene rente van ruim 68 mil lioen roebels. Het geld was in het afgeloopen jaar over het algemeen duur; op prolongatie moest men geven ten laagste 44 en ten hoogste Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht Amsterdam, dc schepenWijk aan Zee, Hebe, Louis Meijer, den't Plate, Honigbij, Kandanghauer, Quintet, Johanna Ilelena Henriëtte, Cornelia Adolfina, Batavia cn Zes Gezusters. v

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1