BUITENLAND. Blijkens de 55ste lijst van giften, bij de redactie van de Tijd ingekomen voor paus Pius IX, is het totaal bedrag reeds gek lommen tot 85,010.19. De keizer der Franschen hccfi tot ridder der orde van het Legioen van Eer benoemd den heer A. E. Maas, lid van het collegie voor de zeevisscherijen te 's Gravenhage. Te Dordrecht zou jl. Dingsdag een smidsknecht een ketting op een schip brengenhij vie-1 van den gang in 't water, en zonk dadelijk, daar hij de ketting om den hals had hangen. De onge lukkige laat een vrouw en kind na. Te Stcenderen had jl. Donderdag de landbouwer W. het ongeluk, dat, toen hij een ander dopje op zijn geladen geweer deed, 't geweer viel. 't Schot ging af, de hagel kreeg liij in 't been. Drie dagen later was hij een lijk; vrouw en drie kinderen blijven achter. Als ccne bijzonderheid kan vermeld worden, dat in den tuin van den wcleerw. heer ds. L. S. Meijer, te Uithuistcrmeeden, oost. ged., reeds peulen en doperwten in mooijc rijen boven den grond staan. Zij zijn in het laatst van November gezaaid, en waren voor de gevallen sneeuw nog niet zïgtbaar. Bij het wegdooijen zag men ze boven den grond; een bewijs, dat onder de sneeuw de groeikracht blijft aanhouden en als 't ware bevorderd wordt. Onze moedertaal, zegt het U. D., wordt telkens met nieuwe woorden verrijkt. Nu leest men van „trakraniseren" ten deele liberaal ten deele behoudend handelen, en van „olivieriseren niets doen lïet belangrijkst staatkundig nieuws van den dag is de inhoud van den tekst der Noord-Duitsclie Bond-Constitutic. Ofschoon nog niet op officiële wijze bekend gemaakt, wordt uit particuliere bronnen het volgende als den hoofdzakclijken inhoud medegedeeld. De Bondswetgeving is van kracht boven de bijzondere wellen van iederen staat. In den Bondsraad, die 43 stemmen telt, heeft Pruissen .17 en Sakseu 4 stemmen. De koning van Triassen is president van het Verbondhij verklaart oorlog, sluit vrede en tractaten, zendt en ontvangt de diplomaten. De koning van Pruissen kan bevelen de militaire executie tegen de staten, die hunne verpliglingen niet nakomen, deze staten in beslag nemen en hunne vorsten van de regering vervallen verklaren. De koning van Pruissen heeft het opperbevel over de vloot en benoemt hare officieren. De Bondsvlag is: zwart, wit en rood. Elk onderdaan der Noord-Duitsche Bondstaten is verpligt tot de militaire dienst: hij kan zich niet latcu vervangen. Van 20 tot 27 jaren moet hij bij het geregelde leger en van 28 tot 32 jaren bij de landweer dienen. De koning van Pruissen is opperbevelhebber van liet leger en benoemt de generaals eu de kommandantcn der vestingen. De vorsten benoemen de overige officieren. De koning van Pruissen proclameert den staat van beleg. In dit geval gaat geheel het uitvoerend gezag van het Verbond in zijne handen over en staan alle autoriteiten onder zijne bevelen. In Engeland is de bespreking van de wijziging van liet Parlement aan de orde van den dag. De wijze waarop het ministerie heeft aangekondigd de gewcnschte hervorming te willen behandelen wordt door de hervormings-gezinde vereenigingen daar te lande zeer sterk gegispt. Men heeft zelfs die handelwijze eene bclecdiging voor liet land en een poging om het volk te bedriegen genoemd. De troonrede van Napoleon, jl. Donderdag gehouden, bespreekt in bet breede de buiten- en biiinnenlandsche kwesticn. Het blijkt uit 's keizers rede, dat hij in dc beste verstandhouding verkeert met al de vreemde mogendheden. Ten aanzien der militaire quccstic zegt de keizer, dat Frankrijk onkwetsbaar moet worden gemaakt. Van de wereldtentoonstelling wordt in zijne rede geenerlei gewag gemaakt. Bij besluit van keizer Napoleon van den 1:2 dezer is eene staatscommissie benoemd, om te onderzoeken en op te geven, welke maatregelen er te nemen zouden zijn om de bekendheid met den landbouw in de normaalscholen voor het lager onderwijs in de gemeentescholen en in de avondscholen voor volwassenen ten platten lande te bevorderen. De Moniteur bevat een rapport van den heer doctor Danct, geneeskundige van het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken, omtrent de vaccine. De conclusie van dat rapport is, dat rcvaccinatie volstrekt uoodig is en van dc koe op den mensch dient te geschieden. Op het schip Solferino - verhaalt een Fransch blad - heeft een verschrikkelijk onheil plaats gevonden, terwijl de equipage aan den maaltijd zat. De kwartierracccster kanonnier en de meester kok hadden eene kleine woordenwisseling, tengevolge van de uit- deeling der soep, die zoo hevig werd dat zij beiden, na een lang durig gevecht, in den soepketel teregt kwamen. De mecsler-kok, die niet het hoofd naar beneden viel, was reeds spoedig een lijk, terwijl men 's anderdaags gegronde redenen had om ook voor het behoud van den anderen te vreezen. Generaal X te Parijs gaf dezer dagen een diner aan de officieren van zijne divisie. Een oude kapitein met grijzen knevel baard en hooge schouders zat aan een der einden van de tafel. Toen het diner was afgcloopcn naderde de knecht hem oin hom likeur toe te dienen. „Wat zal mijnheer de kapitein gebruiken", vroeg hij luidkeels, brandewijn, of kirsch, of rhnm of anisette?" „Ik houd niet van of; geef mij maar van alles, een voor een." Een Parijsch dagblad verhaalt een zonderling duel, dat op zee bij Ostcnde heeft plaats gehad. De partijen waarvan de ccn een letterkundige was, hadden zich ieder afzonderlijk in een sloep geplaatst. Zijn tegenpartij, de graaf de M„ is door een pistoolschot zwaar verwond in zijn schouder. De getuigen en roeijers hielden zich verscholen in dleiue vaartuigen; de oorzaak van het duel is nog onbekend. Ten behoeve van de Fransche onderwijzers is een inlcckcnlijst geopend, met het doel om hen; ten nutte van het onderwijs de wereldtentoonstelling te Parijs te doen bezoeken. Nu reeds is er voor eene som van 20,200 francs ingeteekend. Te Parijs hebben ecnigc gevallen van runderpest zich voor gedaan, en onverwijld zijn dc noodige maatregelen genomen om de verspreiding der ramp bij (ijds tegen te gaan. De fabrieken te Parijs maken nu maandelijks 50,000 Chasespot- gewcrcn. Voor liet einde 9j0>000 s^s gereed zijn. AF Ju Adelina Putti gaat tcgcu verlaten. Zij heeft een engagemeut gesloten met don directeur der opn-a te St. Petersburg, waar zij driemaal in de week, tegen 12,000 francs per avond moet optreden. Een harcr vereerders, men mag bijna zeggen, vergoders, prins Naritschiu, die men wellui dendheidshalve, Kariskinu pleegt te noemen, zal haar vergezellen. Deze Rus, die eigenaar is van een zilvermijn en de roebels maar voor het scheppen heeft, verbaast Parijs door zijne weelde, cn nooit zag men een grand seigneur met meer smaak en kunstzin millioeneu iu den handel brengen. Zijne genegenheid voor Patti dagtcckent van den eersten avond, toen hij haar te Parijs als Zcrlinc in den Don Juan zag optreden, liet is uil drie jaar geleden, hij de bcncficc- voorstclling der gevierde zangeres. Na het duo met Don Juan werd zij schier bedolven onder bouqurlten, waarvan het eene nog prachtiger was dan het andere. Op eens schiet cr uit het bnlcou ecu klein bouquet van rozen, dat een bijna verblindenden glans van zich afwerpt. De diva neemt het op cn ziet in iedere roos een diamant van het zuiverste water. Zij bloost, geeft het bouquet aan den directeur, die haar aan dc hand heeft, cn verwijdert zich, geraakt over de vermetelheid van den werper van het boeqnet. Die werper was niemand anders dan prins Naritschin, een jongmensch van 23 jaar en dienzelfden dag uit Rus land aangekomen. Weinig bekead met de gewoonten der Pnrijsche wereld, had hij gedaan wat men te New-Yorlc en St. Petersburg pleegt te doen bij bcneficc- vooistellingen; hij had der zangeres een cadeau willen geven als bewijs van zijne bewondering. Te Parijs, waar dergelijke geschenken echter een geheel andere bctcekcnis hebben, was liet werpen van het schitterend bouquet iets zeer vernederends en ontecrends, voor Patti, die er roem in stelt niet alleen de eerste tlié&ter-zangeres der wereld te zijn, maar tevens haren naam ongeschonden wcuscht te bewaren. Men brengt prins Naritschin liet ongepaste zijner hande ling onder het oog, cn wat doet de Rus? Ilij laat inspannen en, rijdt nog dien zelfden avond naar het hotel van Patti en vraagt haar hand, om haar voor het oog der wereld nincnde honorablc te doen. Patti vergeeft hem.... maar weigert den naam van prinses Naritschin, en toen deze te huis kwam, vond hij in een verzegelde doos het bouquet, dat hij een paar uur te voren geworpen had. Sedert dien tijd is Patti in liet oog van den Rus ecu godin, die hij overal op den voet volgt cn die hij aanbidt. liet prachtigste onder het prachtige, dat op de aanstaande tentoonstelling te Parijs te zien zal zijn, zal waarschijnlijk wel het museum van Boulak wezen, dat door den onderkoning van Egypte zal worden ten toon gesteld en zulke kostbaarheden bevat, dat de waarde op 1800 milliocn wordt begroot, terwijl het een geheel afzonderlijk gebouw beslaat. Naar onlangs gemeld werd, zou prins Alfred in den a. s. zomer met zijn jagl een wedstrijd houden met de Ilenriètte. De eigeuaar van laatstgenoemd vaartuigje nu heeft dit op Nieuwjaarsdag den prins ten geschenke aangeboden uit erkentelijkheid voor de gastvrije ontvangst, den Amerikaanscheu zeilers in Engeland te beurt gevallen. De prins verzocht drie weken bedenktijd en ant woordde den 22 Jan., dat hij het vriendelijk aanbod onder dank betuiging van de hand moest wijzen. Engeland moest trachten een mededingster tegenover de Ilenriètte te stellen, en hij hoopte dat zoodanige vriendschappelijke wedstrijd de eenige kamp zou zijn, waarin Engeland en Amerika tegenover elkaar zouden staan. Dit schrijven van den prins komt reeds voor in de nu hier ontvangen Amerikaausche bladen van 29 Jan. De heer Bennet moet zich dus het kostbaar pleizier gegund hebben, dien brief naar New-York te doen seinen, hetgeen ongeveer zestien honderd gulden moet gekost hebben. Te Londen wordt verzekerd, dat eene bepaling, krachtens welke in de steden een ieder, die eene eigene huishouding heeft, het steraregt voor de verkiezing van parlementsleden zou hebben, door de regering zal worden voorgedragen, indien het Lagerhuis zich verceuigt met het denkbeeld om aan zekere kiezers het regt tot het uitbrengen van méér dan écne stem toe te kennen. In dat geval zou het ministerie willen voorstellen, dat ieder hoofd cener huishouding als zoodanig ééne stem zal hebbentwee, zoo hij een perceel van meer dan een bepaalde huurwaarde bewoontdrie, zoo hij buitendien in het bezit is van eene wetenschappelijke graad of van de bevoegdheid tot het uitoefenen van bedrijven, die beschaving en kunde vereischcii. Door deze trapsgewijze toemeting van den politicken invloed zou het ministerie mecncn de gegoede en be schaafde volksklasse te behoeden voor het gevaar van overstemming en overheersching, hetwelk anders onvermijdelijk uit de stemge- regtigdheid der arbeidende volksklasse zou voortkomen. Dat gerucht is tc Londen zoo algemeen verbreid, dat het ook in de Times in een hoofdartikel wordt vermeld. Het strekt in allen gevalle tot aanwijzing der reden, die het ministerie weerhouden heeft van op te geven tot welk bedrag het den census zou willen verlagen. Volgens dc jongste bcrigten uit Londen schijnt het uitgemaakt dat de beweging van Fenians te Chesler naar de bedoeling der aanleggers liet sein voor ccncn algemcenen opstand in Ierland moest zijn. Op dcnzelfden tijd zijn in het westen van Ierland op verscheidene plaatsen door Fenians geweldadighedcn gepleegd. Doch aldaar gelijk tc Chesler was de overheid op hare hoede, en heeft zij verdere wanordelijkheden kunnen sluiten. In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1567 sterf gevallen eu 2299 geboorten. Mag men een Parïjschen correspondent der Köln. Zeit. gelooven, dan zou, volgens een te Madrid verspreid gerucht, de minister Gonzalez Bravo zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering van eenige millioenen realen, daar hij de voorwerpen van waarde, schilderstukken, enz., in de consignatie-bank gedeponeerd, ontvreemd en voor een deel naar het buitenland gezonden zou hebben. Volgens de Landhuishoudkundige Provinciale Yereeniging in Westphalcn is hij, die op zijne hoeve de runderpest lijdelijk toelaat volkomen in den toestand, van den man, die zijn huis branden laat; hij brengt levens zijne buren in gevaar. Meu kan pogen zich tegen het gevaar te dekken, door zijn eigen huis door spuiten nat te houden, doch op don duur is het onmogelijk al onze maatregelen, zegt dc Vereeniging, ook de beste en krachtigste, worden vruchteloos, wanneer Holland op den duur een stookhaard van ziekte blijft. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de historische molen van Sans- Souei dezer dagen, tengevolge van den hevigen wind, is ingestort. L'it Home is voor de wereldtentoonstelling een model van een oude katakomben-kamcr ontvangen. Dit model is met grootc netheid cn naauwkeurighcid bewerkt, terwijl men bij het zien cr van de opmerking moet maken, dat de dooden bij de ouden vrij wat beter huisvesting hadden dan in onze dagen. Een telegram meldt, dut door het Suez-kanaal reeds goederen naar de Parijsche tentoonstelling ziju verzonden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2