HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 18. 1807. VIJF-EN-TWINTISSTE binnenland" ZOWDAG 5 MAART. EN Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatxkdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. n JAARGANG. AdvertentjëN worden aangenomen tot Znturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, 11422, aan de»Helder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, bevattende: 1. Vervolg Buitenland; 2. Ingezonden, (De straatprediker te Londen): 3. Advertentiën. Men 5 dezer vertrekt de O. ïiandmail via TRIEST, den 7 dezer via MAK9E1LLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Maart. Met genoegen vernemen wij, dat met 1 Mei a. s. de spoor weg van Alkmaar naar Haarlem in exploitatie zal komen. Naar men verneemt, zullen de leden van het concert-gezelschap Apolio den 19 dezer op nieuw in de gelegenheid zijn, den beroemden violist, den heer de Graan, te hooren. De 70ste verjaardag van Z. K. II. Willem Frcderik lvarel, prins der Nederlanden, oom des konings, werd eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Het bestuur van de afdeelingHeldcr der Hollandse/ie Maatschappij van Landbouwin kennis gesteld zijnde met maatregelen, door cenige veehouders in deze gemeente genomen als voorbehoedmiddel legen de veeziekte, acht het nuttig die maatregelen in het algemeen belang mede te deelen en aan de belanghebbenden aan te beveleu; ze ziju de volgende: 1. Het zwakke en ziekelijke vee af te zetten en geen ander dan sterk en gezond vee in de stallen of weiden te houden. 2. Het vee, zooveel mogelijk, in de stallen of beslolcn weiden te houden, te zorgen dat het met geen ander vee in aanraking komt en dat iedere koppel op zichzelve blijve. 3. In eiken stal, bij dag, op den vloer drie of vier rookende lurven te plaatseu, zoodat eeue ligte rook of turflucht verspreid wordt, eu bij nacht, ter vervanging van de turven, 2 a 3 platte schotels met teerolie. 4. Om den nek van ieder rund, in den stal of in de weide, te binden een band van zakkenlinnen of andere stoffen, ter breedte van eene hand, besmeerd met teerolie, en die besmering om de 3 a 4 dagen te vernieuwen. 5. Niemand buiten noodzakelijkheid in de stallen toe te laten. Moet de toelating plaats hebben, dan de bovenkleederen van de toetëlatene eerst minstens 5 minuten boven een rookend turfvuur te doen houden. G. De personen, in den stal werkzaam, hangen hunne stalklecderen, welke zij bij het ingaan van den slal aantrekken en na afloop van het werk uitdoen, steeds in de nabijheid van een rookend turfvuur. 7. Het houden van een bok in den stal, bij vorige epidetniën goede uitkomsten opgeleverd hebbende, wordt mede aangeraden. NB. De teerolie, tot bovenstaand einde in deze gemeente bcnoo- digd, wordt kosteloos verstrekt op een door den heer burgemeester dezer gemeente af te geven volgbriefje. Gisteren avond had in het lokaal der sociëteit Harmonie alhier ccnc vergadering plaats van de in deze weck zamengestclde commissie ter oprigting van een Artillerie-vrijcorps in deze gemeente. Behalve door de leden der Commissie, werd deze vergadering ook bijgewoond door een aantal leden der genoemde sociëteit en andere belang stellenden. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: C. A. Jeekcl, president, T. Mooy, secretaris en C. Berg- huijs, penningmeester. Vervolgens werd een voorloopig reglement vastgesteldwaarbij is bepaald, dat de vereeniging zal bestaan uit: 1. leden, die eene geringe contributie betalen en aan de oefeningen deelnemen; 2. leden, die alleen contribueren; 3. leden, die aan de oefeningen deelnemen, doch gccne contributie betalen, en 4. uit leden, arbeiders, werklieden, die eene tegemoetkoming ontvanger, voor den tijd, dat zij aan de oefeuingen deelnemen, liet aantal deelnemers vermeerderde dezen avond tot ruim 40 personen. Er werd nog besloten binnen kort het reglement eu de lijsten tot deel neming ter inzage neder te leggen bij boekhandelaren en in sociëteiten, opdat ieder in de gelegenheid worde gesteld van deze aangelegenheid nader kennis te nemen. In ons vorig noramer deelden wij mede de candidaien door de kiezers vereeniging Oranje en Grondwet voor de vacatures in den gemeenteraad gekozen. Een der beide door ons genoemde personen, de heer Bedloo de Bronovo, heeft voor de candidatuur bedankt, tengevolge waarvan de heer P. J. HEIJNING tot candidaat is gesteld. Het door de provincie Noord holland te dragen aandeel in de ligting der nationale militie van 1867, bedraagt 1664 man. Op Woensdag 6 Maart e. k. zal eene bij ons zigtbare zons verduistering plaats hebben. Het begin heeft plaats 's morgens 8 ure 41 minuten, middelbaren tijd; liet midden ten 10 ure 1 mi nuut; het einde ten 11 ure 21 minuten. De grootte der verduis tering is 9 duim 6 min. over de zuidzijde. Deze zon-eclips is zigtbaar in geheel Europa en een gedeelte van Afrika en Azië. In het oostelijk gedeelte van Europa zal deze verduistering ringvormig zijn. Beroepen bij de Ilerv. Gemeente te 's Hage, ds. N. II. de Graaf, pred. te Rotterdam te Ooster-cn Wester-Blokker (cl. Hoorn), ds. J. Wiarda, pred. te Mastenbroekte Beverwijk ds. J. C. Boon, pred. te Langerak b/z. de Lek. - De heer J. K. II. de Roo van Alderwerelt behandelde dezer dagen in de Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap te 's Ilage, het vraagstuk der algemeene dienstpligtigheid De spreker eindigde o. a. zijne belangrijke rede met er op te wijzen, dut wij twee malen aan de wereld het schouwspel gegeven hebben van een klein volk, onbezweken het hoofd biedende aan de magtigste monarchen der aarde; wie zegt dat wij niet bestemd ziju ook in deze eeuw aan de wereld te toonen, dat boven het regt van den sterkste nog het regt van de vrijheid gaat. Wie zulke verwachtingen ijdel en hersenschimmig noemt, miskent de kracht, die een volk kan ontwikkelen, waar het de verdediging van zijne vrijheid en zijne eigendommen geldt. Het oogenblik is welligt niet verre meer, waarin het Nederlandsche volk zal worden opgeroepen, tot dezen heiligen strijd; moge de Nederlander van onze dagen zich dan een waardig nakomeling toonen van die helden moedige mannen, die eenmaal de vaan des opstands tegen Spanje ontplooiden en onze roemrijke oorlogsvlag zegevierend rondvoerilen op alle zeeën der wereld. l)c gemeenteraad te 's Hage heeft het verzoek van de vereeni ging tot afschaffing van den sterken drank, tot afschaffing van de kermis, verworpen met 31 stemmen tegen 1 stem. Het Handelsblad vestigt de aandacht op de angstige spanning, welke is opgewekt door de geruchten, die onmiddelijk na het laatste comité der Tweede Kamer zijn verspreid, cn acht het den pligt der regering om te spreken, vermits de natie regt heeft, te weten, wat van die geruchten waar is. Het geldt hier hare zaak, hare belangen. Kan de regering niet in bijzonderheden treden, dan behoort zij een kort bcrigt in de Staats-Couraut te doen plaatsen. Mogt zij blijven stilzwijgen, dan hoopt het Handelsblad, dat eene stem uit de Tweede Kamer zal opgaan. De heerschende onzekerheid moet in zekerheid worden verkeerd. Hot bouwen ceucr R. C. kerk op het eiland Wicringen is bij de op 26 Febr. 11. gehouden aanbesteding aangenomen door de heeren Gebr. Moorman, te Helder, voor ƒ14390. De beroemde novellist J. J. Crerncr zal den 5 Maart a. s. te Alkmaar eene voordragt houden. Te Amsterdam zal eerstdaags in den stadsschouwburg wordt n opgevoerdKlaasje Zevenster is niet dood, tooneclspel in 5 bedrijven I en 6 tafereelen, naar den roman van dien naam, door A. Wijnstok. I De heer J B. van Limburg Stirum heeft in het Dagblad aan j den Nederlandschcn Weerbaarheids-Bond den raad gegeven om zich, zoo spoedig mogelijk, te constitueren tol maatschappij van zelfwa- peniug voor Nederland. Hij beveelt verder aan een beroep op i geldelijke hulp van alle landgenooten, en het aanschaffen van achter- I laad geweren. Hij zegt eene persoonlijke bijdrage van 3000 toe. I it 's Hage wordt berigt, dat de minister van buitenlandsche i zaken in de zitting der Tweede Kamer van gisteren heeft tegenge sproken het berigt omtrent den eisch van Pruisseu tot ontmanteling der Limburgschc vestingen; in zijne slotrede heeft de ministet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1