HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 21. DOi\DERi>A€ 14 MAART. 1««7. EN JAARGANG. VIJF-EN-TWINTIGSTE binnenland" Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond 11a acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noraraers0.10. Men abonneert ziclx bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adykrtentièn worden aangenomen lot Zatnrdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de T.nan'l 1422, aan ienlielder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor ièderen regel meer 0.15. Zcgelregt \oor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1. Kennisge ving (aangifte voor de Zeemilitie); 2. Bekendmaking (Inzage Kohieren Hondenbelasting en Hoofdelijken Omslag): 3. Benoe mingen door Z. M. den Koning; 1. Verslag van de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad. öen IC dezer vertrekt de I. JLandninil vla SOUTHAMl'TON. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Maart. De herstemming voor een lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op Dingsdag 19 Maart e. k. Er moet gekozen worden tusschcn de hceren P. J. HEIJNING en C. BERGHUIJS. Naar wij vernemen wordt bij het bestuur, dat zich uit hel, bestaande comité voor de oprigtiug van een ARTILLERIE-VRIJ KORPS heeft gevormd, met ijver een en ander voorbereid, ten einde deze zaak voor goed baar beslag te doen krijgen. Reeds nemen onderscheidene ingezetenen deel, en daaronder ook aanzien lijken als werkend lid, en is, naar men ons verzekert, door de heeren dr. J. Haremaker en R. Boomsma. even als door de hceren dr. P. Bakker en H. Bitter, toegezegd, dat zij als officieren van gezond heid bij het VRIJKORPS zullen dienst doen. Van onderscheidene zijden vernemen wij de klagt: „ja, maar wij zijn zóó bezet met bezigheden, dat het raoeijclijk zal zijn om aan de oefeningen deel te nemennu willen wij maar de definitieve zaraenstelling van het korps afwachten, dan kunnen wij zien of de tijd voor het exerceren bestemd voor ons geschikt is." Hiertegen hebben wij het volgend antwoord: Wacht niet zoo lang, ten minste als het u ernst is om ook tot het vaderlandslievend doel mede te werken. Toon nu reeds uwe deelneming, dan hebt gij gelegenheid op de vergadering, die eerlang zal gehouden worden, uw bezwaar ter tafel te brengen en, zoo mogelijk, door goede tijds bepaling uit deu weg geruimd te zicu. Wij boorden van onder scheidene deelnemers dezer dagen den wensch uiten, om in de te houden bijeenkomst aan te dringen op het bepalen van 3 verschil lende oefeningsdagen in iedere week, met verpligting om minstens écne dier oefeningen bij te wonen. Wij kunnen er niet genoeg op aandringen, dat ieder der mannelijke ingezetenen van 17 jaren en daarboven, die geene ligchaamsgebreken bezit, zich nu en niet later aanmelde. Als een voorbeeld dat navolging verdient, vermelden wij nog, dat wij op eene der inteekenlijsten aantroffen deu naam eener dame, schenkster eener vrijwillige bijdrage. Een ander hoogst lofwaardig voorbeeld vernamen we van een ingezetene, die besloten heeft zijne werklieden iedere week een uur vrij te geven voor het bijwonen der oefeningen, zonder vermindering van loon. Ook vernemen wij, dat door den heer Schout-bij-nacht, Directeur en Kommandant der Marine alhier, de toetreding der beambten en werklieden op 's Rijks werf zeer wordt aanbevolen. Bij de vermelding van zulke feiten hebben we niets te voegen dan alleen dit: goed voorgaan doet goed volgen! Eenige jaren geleden bestond hier in de gemeente een burger- muziekgezelschap, dat zich bij onderscheidene gelegenheden hooren deed en vaak bijdroeg tot opluistering van verschillende festiviteiten. In den laatsten tijd hoorde men onderscheidene malen klagen, dat, nevens het hoogst verdienstelijke muziekkorps der Marine, zich niet eens weder een burger-gezelschap vormde, dat in eene gemeente als deze dikwijls van dienst kon zijn en door bevordering van muziekaal genot veel tot beschaving kon bijdragen. Welkom moet daarom aan dc ingezetenen dezer gemeente de uitnoodiging zijn, die in den vorm eener intcekenlijst rondgaat tot ondersteuning van het plan om zoodanig gezelschap op te rigten. Tot dat doel hebben zich een 2Stal burgers vercenigd, terwijl de heeren mr. Oh. Bosch Reitz, jhr. T. J. Kraijenhoff en S. Th. Beets zich hebben bereid verklaard om zich met de regeling en het toezigt te belasten. De geldelijke bijdrage, die van ieder der inteekeuaars gevraagd wordt, j is zeer gering te hectcn: zij bedraagt slechts 2.50 per jaar en j daarvoor wordt tevens het uitzigt geopend op het kosteloos bijwonen I der concerten, door het gezelschap le geven, wanneer de leden i genoegzaam op dc hoogte zijn om zich in het openbaar te doen hooren. Nog vermelden wij, dat, blijkens de circulaire, mede tot oprigtiug van dit gezelschap is besloten, met liet oog op liet tot 1 stand komen van het Artillerie-Vrijkorps alhier, alsmede op het in werking komen eener nieuwe wet op de Schutterij, waarbij naar alle waarschijnlijkheid in deze gemeente eene dienstdoende Schutterij zal worden bevolen. Wij vertrouwen dat de ingezetenen door eene zeer talrijke deelneming zullen toonen het goede doel der oprigters op prijs te stellen. Het emeritaat aan den wel-eerw. heer C. de Cock verleend is bepaald in te gaan op 1 Julij c. k. Naar men verneemt zal Zr. Ms. korvet van Spey/c le Vlissingcn binneuloopen. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben liet contingent, door deze gemeente te leveren in de ligting van 1867, bepaald op 46 man. De synodale commissie der Ncd. ITerv. kerk houdt in deze maand te 's Ilage, eene buitengewone vergadering ter zake van het verzet van drie lidmaten der Horvormde gemeente te Deijnum in Eriesland tegen de beroeping van een predikant aldaar. l)ie per sonen stellen wel groot belang in deze zaak; immers, zij betalende kosten, door de bijeenkomst van genoemde commissie veroorzaakt. In de week van 24 Febr. tot 3 Maart zijn door vcetyphus aangetast: in Zuidholland S78; in Utrecht ,252; iu Noordholland 104; in Gelderland 14; in Noordbrabaut 0; tezamen 1248 runderen. I11 de voorafgegane week werden 1607 stuks aangetast. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende dc week van 24 Eebruarij tot 2 Maart jl., ontleenen wij het volgende betreflende deze provincie: Ten zuiden van het YMet uitzondering van Weespercarspel had in de meest besmette plaatsen, Naarden, Wcesp, Muiden, Diemen en Watergraafsmeer aanzienlijke vermindering plaats. Ouder- en Nieuwcr-Amstel schijnen bevrijd te zijn, en slechts enkele verspreide gevallen vertoonden zich in dc andere gemeenten ten zuiden van het Y gelegen. Er zijn van 10—16 Febr. aanget. 190, gest. 4, afgem. 186; van 1723 Febr. aanget. 166, gest. 10, afgera. 156; van 24 Febr.2 Maart aanget. 29, gest. 4, afgem. 87. Ton noorden van liet Y: Dc 12 nieuwe gevallen verdeelden zich over Edam, Nieuwcndam, Weslzaan en de voor het eerst bezochte gemeente Katwoude. Er zijn van 1016 Febr. aanget. 13, gest. 2, afgem. 10; van 1723 Febr. aanget. 15, gest. 1, afgem. 14; van 24 Febr.2 Maart aanget. 12, gest. 0, afgem, 12. Ook te Alkmaar is men voornemens eene scherpschullers- verceniging op te rigten. In den gemeenteraad van Leiden zijn dezer dagen langdurige beraadslagingen gevoerd over een ontwerp raadsbesluit, de strekking hebbende om eene directe belasting tc heffen van ingezetenen, die op kamers wonen. De behandeling van dat ontwerp is verdaagd, ten einde het dagelijksch bestuur iu de gelegenheid te stellen om het te wijzigen: Het vonnis van den krijgsraad in dc lsto militaire afdceling, te 's Hertogenbosch, in de bekende zaak der kadetten, is door het hoog militair geregtshof te Utrecht goedgekeurd en jl. Maandag in het openbaar uitgesproken. De verschillende straffen zijn dien dag ingegaan. Te Buren (Gelderland) werden 7 schapen door de veetyphus aangetast. Deze, met die daarmede in aanraking waren geweest werden ten getale van 45 afgemaakt. Jl. Dingsdag ondervond de arbeider Mooibroek, te Drouwen mond, het zeldzame voorregt, dat zijue vrouw hem vier welgescha kinderen schonk. Kraamvrouw en kleintjes bevonden zich vrij Met de opheffing van Vlissingen als vesting begint het er

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1