HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT ZONDAG 17 MAART. 1«G7. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. J\s. 22. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. w franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. ket JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zalurdae en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denHelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Yoor icderen regel meer/0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco nan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeeute HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Lijsten der Kiezers voor Leden van de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, der PROVINCIALE STATEN en van den GEMEENTERAAD, door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd zijn. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 14 Maart 1867. L. YERIIEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Maart. De herstemming voor een lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op Dingsdag 19 Maart e. k. Er moet gekozen worden tusschen de hecren P. J. HEIJNING en C. BERGHUIJS. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau, kommandant kapt. G. P. J. Mossel, is den 11 dezer te Gibraltar aangekomen. Aan boord was alles wel. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier de laatste buiten gewone wintervergadering in dit saisoen gehouden door liet departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. De beer Manssen vervulde de spreekbeurt, hield eene lezing over den Duitschen volks dichter E. Geibel en toonde daarbij uit onderscheidene dichtstukken aan de voortreffelijkheid van dien in Duitschland zoo geliefden zanger. De heer Haagsma droeg vervolgens het dichtstuk voor van mr. A. Bogaers; „De Bedding." Deze voordragt was een welgekozen in leiding voor de plegtige uitreiking der medaille voor loffelijke bedrijven aan P. van Es, die op 10 September 1866 met levens gevaar een drenkeling uit de Binnenhaven alhier heeft gered. De voorzitter, de lieer G. E. Bron, sprak deu bekroonde in gepaste bewoordingen toe en herinnerde aan een van 's mans vroegere be drijven, eenige jaren geleden, toen bij twee kinderen van 8 jaren ieder, uit diezelfde haven van een anders wissen dood redde. De spreker wees er op dat de man, echtgenoot en vader van 9 kinde ren, niet geaarzeld had zijn eigen leven te wagen voor liet be houd van een zijner natuurgenooten. De heer Leich droeg twee dichtstukjes voor: 1. „Een kat die van muizen komt", van A. J. de Buil, eu 2. „Betourlilletten"van Heijst. Eindelijk werd door den lieer L. Jclgersma voorgedragen: Verhaal van een dollen hond." Met eene toepasselijke rede besloot de voorzitter de laatste bijeen komst in dezen winter, met de beste wenschen voor dit departement der Maatschappij Tot Nut van t Algemeen. Als een blijk hoezeer de oprigting van het Artillerie-Vrijkorps alhier ook van de zijde der dames wordt toegejuicht, zijn wij in staat gesteld met zekerheid te kunnen melden, dat bij eenige jonge dames het stellige voornemen bestaat, om, als dit korps definitief is tot stand gekomen, eene oproeping te doen aan alle dames, die genegen zijn mede te werken tot vervaardiging van een vaandel, ten dienste van dat korps. Nog heeft men ons medegedeeld, dat die dames zich reeds hebben verzekerd van de hulp van een des kundige, om vorm en teekening van die banier te ontwerpen. Met een luid „bravo!" voor die dames, roepeu wij onze mede- ingezetenen nog eenmaal toe: goed voorgaan doet goed volgen! De heer A. Paarlberg, rustend landman, wonende alhier, heeft in den joogsten tijd de aandacht in hooge mate op zich doen vestigen, ter zake van een door hem ontdekt merkteeken aan de runderen, waardoor hij onderscheidt of zij al of niet vatbaar zijn voor de heerscliende veeziekte. Nog zijn al de proefnemingen ter dezer zake niet ten einde geloopen, maar reeds is de aandacht des ministers van Binneul. Zaken op deze belangrijke vinding gevestigd en men vleit zich, dat zulks zal kannen leiden tot de zegepraal over eene ziekte, die schatten verslindt en de grootste rampen teweegbrengt, inzonderheid voor de veehouders. Zekerheid geeft rust, dit spreekwoord kwam ons voor den geest, bij het vernemen, dat de Brandraad in deze gemeente op jl. Dingsdag avond, weder eene vergadering heeft gehouden, waarin de aangelegenheden van liet brandwezen werden behandeld. Zijn wij gedurende de laatste maanden verschoond gebleven van vuurrampcu, toch moet het voor ieder ingezetene een geruststellend berigt zijn le vernemen, dat liet collegie, met de zaken van liet brandwezen belast, zich evenwel voorbereid houdt op mogelijke gevaren. Onder voorzitterschap van den opper-braudmeester, den heer K. J. Krul, hield de vergadering zich bezig met bet opmaken van lijsten der personen, die bij de dienst der verschillende spuiten worden geplaatst. Omtrent den staat der onderscheidene brand- bluschmiddelen in deze gemeente werden zeer gunstige verslagen uitgebragt, Hebben wij in ons vorig nommer melding gemaakt van de oprigting van een burger-muziekgezelschap alhier, wij hebben er thans nog aan toe te voegen eene mededecling, die zeker zal bij dragen om de belangstelling in die vcreeniging te verhoogen. Als directeur van dit gezelschap is gekozen, de heer C. Striedcr, van wien in den aanvang het plan tot oprigting is uitgegaan. Bekend als een der meest verdienstelijke leden van het stafmuziekkorps der Marine, is het dus te verwachten, dat, onder zijne leiding, het jeug dige gezelschap goede resultaten opleveren zal. Yan wege liet bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Bedding- maatschappij is dezer dagen uitgereikt: aan W. de Liefde, gezagv. der sleepstoomboot Archimedes eene bronzen medaille, aan J. Koning stem, schipper der reddingboot, 22.50, eu aan ieder der manschappen dier boot J. Verberne, T. Baak, W. Baak, J. Heijkoop, W. van der Wiele, W. Dalmeijer, P. Paans, J. Visser, A. vau Engelen en C. Verberne ieder 15. Genoemde belooningen zijn toegekend voor de lofwaardige bedrijven der genoemden bij de stranding van het schip Addisson op de Noorderhaaks, op 8 en 9 Februarij 11. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uit te voeren Dingsdag a. s. des avonds ten 1h ure, in het lokaal Tivoliluidt als volgt Eerste deel: 1. Symphonie No. 4 van Niels W. Gade; 2. Scène et Romance 1 D/te Foscari van G. Vcrdi, te zingen door den heer II. Schelfhout, (dilettant); 3. Concert No. 8 voor viool, van L. Spohr, uit te voeren door den heer de Graan4. Ouverture Telva van Reissiger. Tweede deel; 1. Ouverture Euryanthe van C. M. von Weber; 2. Aria de Leporello uit de Don Juan van Mozart, te zingen door den heer PI. Schelfhout; 3. Eantaisie 11 Piralo voor viool, vau Ernst, uit te voeren door den heer de Graan; 4. Cavatine uit de Beatrix di Tcnda van Donizetti, te zingen door den lieer II. Schelfhout. Naar wij vernemen bestaat het plan, dat door het tooncel- gezelschap der hccreu Boas cn Judcls op Vrijdag a. s. alhier zal worden opgevoerd het tooneelstuk: „Klaasje Zevenster is niet. dood." Z. M. heeft aan mr. W. L. Sluyterman van Loo (volgens geboorte of doopacte genaamd Sluiterman van Loo), op verzoek, met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag verleend als kanlon- regtcr te Beverwijk. De begrooting voor het departement van Binnenl. Zakeu is iu de zitting der Tweede Kamer van jl. Woensdag met 61 tegen 6 stemmen aangenomen. Jl. Donderdag heeft Z. K. H. dc prinsv van Oranje wederom de debatten in de Tweede Kamer over de begrooting van Marine met blijkbaar onverpoosde belangstelling, van den aanvang tot aan het einde bijgewoond. De exploitatie van den Noordhollandschen Staats-spoorweg, sectie HelderAlkmaar, leverde van 20 December 186531 Dec. 1866 een verlies op van 28,943. De indienststellingskosten bedroegen voor deze sectie 29,945. Men zegt, dat zich in de besmette streken bij vele doorge ziekte koeijen de longziekte openbaart en deze weder vele runderen wegsleept. Door de Ncderl. Handel Maatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de volgende schepenElisabctb, Alblasserdam, Joliannes Lodewijk, Souburg, Huydekopcr, IJslroom, Wilhelmiua Elise,' Gelderland, Vier gezusters, Nicolaas Witsen, Audu Digna, Kaap Hoorn en Jacoba Coruelia.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1