BUITENLAND. wij de volgende regelen mede, die tot antwoord dienden op de aanmerking van een der leden, dat de minister, wat zijn beheer betrof, geen antecedenten kon aanwijzen: Er waren in de Kamer onderscheidene leden, die adhaesie betuigd hadden aan zijne voor stellen, en nu bevonden zich onder die leden twee deskundigen, waarvan één zeeofficier. De ander was de heer van der Kucht, die jaren lang het bevel over ceu schip heeft gevoerd en dien de minister allczins bevoegd achtte om Marine-materieel te beoordeeleu. En was dat oordeel van deskundigen nog onvoldoende, dan mogt de minister op zichzelveu wijzen, op de door hem bewezen diensten in eene 40jarige loopbaan, op de ruime ondervinding, door hem verkregen en op den naam, dien hij bij het korps zee-officieren verworven heeft. Op het vertrouwen, dat zoodanige antecedenten inboezemen, durfde hij bij de Volksvertegenwoordiging een beroep doen. In de zitting van gisteren werd een gewigtig amendement van den heer de Itoo, om in plaats van 3 monitors en 3 ramscliepen, zoo als de regering dit jaar wilde doen aanbouwen, slechts gelden toe te staan voor één ramschip en zes monitors, verworpen met 38 tegen 29 stemmen. Bij de redactie van de Tijd zijn als vrijwillige bijdragen voor paus Pius IX tot heden ingekomen 111,123.33$. Te Vlieland is na stemming der ledematen het nieuwe regle ment ter beuoeming van predikanten en kerkeraadsleden aangenomen met 41 tegen 16 stemmen. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 17 dezer: ffUit een goede bron verneemt men, dat cousessie is aangevraagd voor eene stoomboot van Harlingen naar de Vliereede en Terschelling, waarvan het kapitaal van 40,000 reeds geplaatst is. Hiermede zou eene verandering in het brievenvervoer in verband staan en men daarvoor subsidie van den staat hebben aangevraagd." Omtrent den diefstal van 40,000 aan effecten en een aantal juweelen, bij mevr. G. v. S. te Ede in het begin van het vorige jaar gepleegd, schrijft het Rott. Weekbl. «Ofschoon men de onhandigheid gehad heeft de dieven naar Engeland te laten ontsnappen, is het toch boven cenigen twijfel verheven, dat die diefstal gepleegd werd door do 72jnrige freule van PI. en hare jufvrouw van gezelschap Pr. Het blijkt dat beiden zich den avond voor den diefstal ten huize van mev. G. v. S. bevonden; toen do jufvr. Pr. ongesteldheid voorwendende, de kamer verliet en de effecten, juweelen, enz., waarvan de bergplaats haar bekend was, waarschijnlijk door middel van een valscheu slentel, ontvreemdde. Slechts een paar maanden na den diefstal, werd een nominale waarde van f 25,000 van deze effecten op naam van freule van PI. bij een makelaar te Amsterdam beleend; dezo ontdekte echter niet dat die stukken een gedeelto uitmaakten der toen kortelings te Ede gcstolene effecten; waarvan de nommers bckcud waren gemaakt; de hoogu afkomst eu ouderdom zijner principale deden hem zeker geen argwaan voeden. Alej. Pr. vertelde in de maand Junij 11. aan al hare kennissen te Ede en Wageniugen dat zij met haar oom ceu reisje naar Parijs ging maken, en toen zij van daar terugkwam, had zij niet weinig mede tc dceleu omtrent het ge noegen daar gesmaakt en het vele daar gezien, terwijl zij een schat van kleedjes en laatste modes medehrogt. Thans blijkt dat, zij er geheel alleen heen geweest is en haar eeuig doel dc verkoop der gestolene juweelen was. Zoo als het gewoonlijk echter gaat hebben hier de dieven zich zeiven verraden. Freule van PI., zeker stout gewordeu door den goeden uitslag der beleening, heeft uiet geaarzeld eene Oostenrijksche eonpon der lccning 1854 iu betaling tc geven. Zij beging daarbij echter de onhandigheid om achter het nommcr op die coupon twee nullen te plaatsen, waardoor dat cijfer veel te hoog werd, dan dat het bij mogelijkheid tot cenig stuk vau die lecning kon behooren. Deze coupon kwam spoedig in handen van iemaud die het bedrog ontdekte en tevens te weten kwam, dat die door freule van PI. was uitgegeven. Deze logeerde toen met hare jufvrouw van gezelschap Pr. bij den heer C. te Rotterdam, en toen men de freule vraagde, op welke wijze het effect waartoe de coupon behoorde cu waarvan men thans wist ilat het tot de tc Eden gestolene behoort had, iu haar bezit was gekomen, verklaarde zij eerst zulks niet te weten en later dat het uit de erfenis hnars vaders was gekomen; daar die vader echter in 1834 gestorven was, en het effect tot de leeuing van 1854 behoorde, zoo bleek deze bewering terstond vulsch te zijn. Dienzelfdcn dag vertrok mcj. Pr. naar de freule's woning te Ede, pakte gedurenden den geheelen nacht alles op wat maar eenigzins opgepakt kon worden en wat erger is, verbrandde al de effecten die nog niet heleend waren dit althans wordt vermoed, daar jnfvr. Pr., volgens verklaring van een dienstbode, een aantal papieren op het vuur geworpen heeft. Den volgenden morgen vertrok zij per eersten trein weder naar Rotterdam, waar zij freule PI. afhaalde die mede gedurcude den nacht alles had opgepakt beiden vertrokken cenigc uren later per stoomboot Telegraaf naar Antwerpen en vau daar naar Londen, waar zij zich nu bevinden. Wij behoeven niet te zeggen dat, deze ontdekking te Ede, Wageningp.n en omstreken, waar freule van PI. met de aanzienlijkste cu meest geachte fimilicn op vrieudschappclijken voet verkeerde en hij iederccu bekend is, de grootste sensatie heeft teweeggehragt." In de jl. Maandag gehouden zitting van den Rijksdag tc Berlijn, heeft de heer von Bismarck gelogenstraft dc geruchten welke in de dagbladen voorkomen, omtrent de tegenwoordige verhouding van Pruissen lot Nederland. Dc minister verklaarde niet te weten waaraan die geruchten hun oorsprong hebben te danken en met welk doel zij verspreid zijn geworden. Voorts verklaarde de minister, dat Pruissen eene aansluiting van Luxemburg en Limburg niet heeft afgewezen, maar daaraan ook geen gewigt heeft gehecht. Pruissen kan toch hunne souvereinen niet dwingen tot den Noorder-Boud toe te treden. Voor 't overige zeide de heer von Bismarck heeft Limburg uitdrukkelijk den weuscli kenbaar gemaakt om niet tot dien Bond toe te treden, terwijl Luxemburg zich noch in den eenen noch in den anderen zin daaromtrent heeft uitgelaten. De Eransche regering heeft jl. Zaturdag in de Wetgevende Ver gadering verklaard: „op den dag dat Pruissen de Zuiderzee bedreigt, zouden Frankrijk en Engeland een taal doen Jtooren, die Pruissen sou doen begrijpendat de tijd van dwaze eer- en veroveringszucht voorbij is." Dc heer Thiers besloot zijne rede, gehouden in het Wetgevend Ligchaam te Parijs, aldus: „Frankrijk heeft behoefte aan eene sterke legevmagt. Frankrijk dient sterk te zijn, en alsdan met kracht en tevens met wijsheid te handelen. Waarin bestaat dat krachtige cu wijze gedrag? Hierin, dat Frankrijk sterk, en tevens tot dc hoop der natiën gemaakt worde, dat Frankrijk het steun- en middelpunt voor dc Europcsche belangen worde. „Thans is ons land gccuszins het punt rondom hetwelk die belangen zich scharen. De waarheid moet gezegd wordengij hebt thans geenc bondgenootcn in Europa. Van de Europesche mogendheden hebt gij thans, wel beschouwd, geenc enkele aan uwe zijde. Immers Oostenrijk is schier verlamd, Italië bedacht op avonturen, Engeland afkeerig vau bemoeijingcu met de zake.: van Europa, Rusland enkel bedacht op zijn eigen belang, omdat, zegt liet, het Europesche belang ter zijde gesteld eu te niet gedaan is. „Evenwel is het niet onmogelijk de Europesche belangen rondom ons tc vcr- eenigen. Dat slaat in Frankrijks magt eu is van zijn gedrag afhankelijk. Zoodra het nadrukkelijk verklaart de bedreigde belangen te willen verdedigen cu voor zich geen enkel Europceseh belang te willen aantasten, zal Engeland, met het oog op de gevaarlijke gesteldheid der Levant, zich hij ons aansluiten. Bestaat er eenmaal naauwo cu krachtige aanceusluiting tusschen Frankrijk en Engeland, dan zullen dc kleine staten zich rondom dat bondgenootschap scharen. Dau is er op Oostenrijks toetreding tc rekenen. En wanneer Frankrijk, Enge land, Oostenrijk eu de kleinere staten gezamenlijk dc in Europa bestaande orde van zaken willen staande houden, dau zullen alle eerzuchtige en op magts- vergrooting bedachte gemoederen tot ernstig nadenken komen: cn dan zal het welligt, ja gewis mogelijk zijn, nau Frankrijk en Europa cenige dagen rust, welvaart, kalmte, die Europa zoo zeer behoeft cn thaus volstrekt mist, te verschaffen. „Mijne hceren, voor u cn voor ons land bid ik u, omhelst die staatkunde, de staatkunde van liet gezond verstandwant, ik verklaar het u, er mag geeno enkele feil meer begaan worden!" Het uitspreken der rede, door den heer Thiers jl. Donderdag in het Eransche Wetgevend Ligchaam gehouden, heeft ruim drie en een half uur geduurd. De lieer Thiers sprak die rede uit zonder ééne enkele aanteekeuing voor zich en zonder eenig ander hulp middel om zijn geheugen te verlevendigen dan het traditionneele glas water. De lieer Thiers, (die, naar wij meenen, 74 jaren oud is) heeft daarna nog tot drie ure in den ochtend op de drukkerij van den Moniteur gearbeid om de proeven van zijne redevoering te corrigeren. Volgens een aan de voornaamste Londensche dagbladen mede gedeeld berigt, heeft het hoofdbestuur der Parijsche wereldtentoon stelling besloten ze op den 1 April a. s. zonder officiële staatsie of plegtigheid voor het publiek open te stellen. Ouder de voorwerpen, die te Parijs ten toon gesteld zullen worden, noemt men thans weder een monster-aquarium, waariu dc grootste zoetwater-visschen zullen gezien worden; verder een kanon, zoo groot, dat het doet denken aan bet kanon van Munnichhauscn en een jaargang van alle Engelsche couranten. Ook zal er het huis te zien zijn, dat Gustaaf Wasa iu Dalarna bewoonde. Wie weet of wij eerlang nog niet verrast worden met dn tijding, dat het huisje vau Czaar Peter te Zaandam aldaar verdwenen en op het veld van Mars tc regt gekomen is. Ten einde een denkbeeld te geven van de rijziug der huis huren le Parijs, tengevolge van de algemeene tentoonstelling, kan dienen, dat de koninklijke familie van Portugal eene verdieping van een hotel op de Place Vendöme tegen 1500 frs. per dag heeft gehuurd, makende 45,000 frs. per maand. Dezer dagen kwamen vier Engelscheu in een der koffijhuizen op den Boulevard te Parijs, om daar hunne verregaande dwaasheden tc laten zien, door het volgende zotte spelonze zonen van Albion teekenden op het billard een schaakbord en lieten toen 64 llesschen wijn aanrukken om de schaakstukken te vertegenwoordigen; cham pagne voor de koningen, bordeaux voor de koninginnen, beaune voor dc kasteelen, inacon voor raadsheeren, madera voor de paarden en de eenvoudige pionnen door eenvoudige argenteuil. De partij werd gespeeld door twee tegen twee en bij elk stuk dat werd weg genomen, moesten, de overwinnaren de llesch dadelijk ledigen. Men begrijpt reeds het einde van dat wijnsehaakspel. Zooals immer werden de pionnen het eerst weggenomen, doch slechts zoolang totdat de partijen zingende over het billard rolden en de andere flesschen voor hunne rekening door de toeschouwers uitgedronken werden. In dc kerk tc Criquebcuf-sur-Seine, heeft in de vorige week eene al zeer zeldzame plegtigheid plaats gevondenacht echtparen kwamen na een vijftigjarigen gelukkigen echt den zegen voor het vervolg hunner dagen afsmeeken. Vijf der echtgenooten waren van eene familie en onder de gouden bruidjes, waren twee gezusters. Door de jonge meisjes werden de jubilarissen met een taart, rijk met bloemen versierd, vereerd en des avonds gaven de helden en heldinnen van het feest een bal, waarop al dc inwoners van de plaats waren genoodigd. Dezer dagen, zoo verhaalt het Journal de Bordeauxwaren duizendeu menscbeu om den toren Puy-Berland geschaard om een gevaarlijk waagstuk te aanschouwen. Een jongeling van 20 jaren, het uiterlijk van een matroos hebbende, zag eerst den gezegden toren met bewondering eens aan en klom er toen zeer bedaard tegen op. Nu is het verboden hoogcr te stijgen dan tot het begin van den top, waar zich een galerij bevindt, maar onze grappenmaker was zoo spoedig niet tevreden en sprong ook tegen den top op, zoodat hij bijna het toppunt had bereikt. Zij, die dit schouwspel aanzagen, waarschuwden dan ook de bevoegde autoriteiten, die den jongeling door wenken te kennen gaven, weder naar beneden te komenmaar te vergeefsin plaats daaraan gevolg te geven, klom hij tot op het zwaantje van den toren en bleef daar een uur lang met zijn pijpje iri den mond grappen maken. Toen hij dan na dat tijdsverloop dacht veilig tc kunnen afstijgen, kwam hij op dezelfde wijze beneden als hij naar boven was geklouterd. Ziedaar het voorbeeld vau den Ilollaudschen de Ruiter op "Vlissingen's toren gevolgd In de week, eindigende met 9 Maart, zijn weder 16 gevallen van veelyphus bij de Engelsche regering bekend geworden. In die week zijn 9 gezonde runderen afgemaakt, die in aanraking met de zieke waren geweest. Op sommige plaatsen in Engelaud is in de vorige week zooveel sneeuw gevallen, dat men van een spoortrein leest, die genoodzaakt werd stil te houden. Dc rijkste man van de wereld. Dc jonge lord Belgrnvc, kleinzoon van deu markies vau Westminster, zal, indien hij liet heleveu mag, zijn vaderlijk erfgoed in bezit tc nemen, dc rijkste man vau de wereld zijn. Toen datgene, wat nu als het mccsl f.ishiouablc gedeelte van Londen, ouder deu naam van Bclgravc-Square bckeud slaat, slechts een schapenhoevc was, verhuurde de eerste markies ze bij perceel eu voor den tijd van 99 jaren. Op het tijdstip, dat de erfgenaam van de Westmiuster eigendommen zijn meerderjarigheid bereikt, zullen nl deze huurtermijnen vervallen zijn, waardoor een bijna onberekenbaar bedrag van grondrente bij deze bezittingen zal gevoegd worden. De tegen woordige opbrengsten van dien eigendom zijn, naar men verzekert, 12,000 daags, t'cn jaar later znlleu zij misschien tieu of twintig malen dit bedrag opbrengen! De tegenwoordige markies van West minster is omstreeks 72 jaren oud. Zijn oudste zuon, de graaf Gros-.enor, is omstreeks 47 jaren en diens oudste zoon, de jougc lord ilelgrave, omstreeks 13 jaren. Door ouderliuge huwelijken is dit kolossaal vermogen niet alleen in de familie gebleven, inaar heeft zich in een rekenkunstige reeks vermenigvuldigd. De markies van West minster huwde Elisabclh Maiy Levesou Gower, dochter van den tweeden hertog van Sulhcrlaud. Gemiddeld zijn in Groot-Brittaiinic en Ierland in hei afgc- loopcn jaar 4 personen 's weeks door spoorweg-ongelukken omgekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2