hem in de rede en riep 'n groote drift, dat men die gebeurtenissen in vergetelheid diende te laten geraken, en daarvan althans niet behoorde te spreken ten aanhoore dergenen, welke bij die gebeur tenissen willekeurig iugekerkerd of uit het land gebannen waren (onder welke de heer Thiers zelf behoort). Deze aanmerkingen werden door een paar leden van de linkerzijde beaamd, maar door een groot aantal andere leden met luidruchtige blijken van afkeuring beantwoord. De minister ltouher beweerde, dat die aanmerking tewen het algcmcene stemregt, tegen Frankrijks bestaande instellingen gerigt was, en eenc aanranding uitmaakte van bet beginsel-dier instellingen, namelijk de volks-souvereiniteit, liet eigen beginsel krachtens hetwelk al de leden der vergadering aldaar zaten; hij bestempelde daarbij dc linkerzijde, volgens het officiële verslag van den Monilcurmet, den naam van factie, ja van dolzinnigen, daarbij voegende, dat hij scheldwoorden en beleedigingen, van dien kant komende, voor niets telde. Hierop werd den minister toegeroepen, dat hij zelf en zijne medestanders cene factie waren, en dat. door hen niet door de verdedigers der republiek, inbreuk op de volks- souvereiniteit, op het gezag vau het algemeene stemregt was gemaakt, liet kostte tijd en moeite voor den voorzitter, de stilte in de vergadering zoo ver te herstellen, dat de minister zijne rede kon hervatten. Jl. Dingsdag is de kroonprins van Frankrijk ten tweeden male aan het been geopereerd. Er had zich op nieuw een zweer aan dc kuic gevormd, die door den heer Nélaton is opengesneden. Dc eerste maal is de prins gechloroformiseerd, maar ditmaal heeft hij het niet gewild en de operatie kordaat doorgestaan. Zijn toestand is volstrekt niet gevaarlijk, en binnen kort zal hij geheel genezen zijn. Het hoofdbestuur der Parijschc wereldtentoonstelling beeft aan het publick bekend gemaakt, dat hare plegtige inwijding den 1 April a. sen dc plegtige uitreiking der aan tenloonstellers toe te kennen belooningcn den 1 Julij dezes jaars zal plaats hebben. De plaatsing der voorwerpen in het tentoonstellingsgebouw te Parijs gaat verbazend snel en het lijdt geen twijfel meer, of op 1 April zal de expositie geopend worden. Veertien dagen geleden was de commissie nog niet zoo vast overtuigd, dat die opening op den bepaalden dag zou kunnen geschieden, en dit is de reden geweest waarom de keizer er in zijne troonrede niet van gesproken heeft. Men wil nu nog geen aanvang maken met bet opsommen van al de wonderwerken van kunst en industrie, die dagelijks uit alle oorden der wereld komen toestroomen, maar ieder die Parijs gedurende de wereldtentoonstelling bezoekt, zal zeker niet nalaten zich te voorzien van een kompas of wegwijzer in het over- groote gebouw op het Champ de Mars. Dit kompas is uitgevonden of liever outworpen door een Zwecdsch werkman en zal onontbeerlijk zijn voor allen, die de expositie geleidelijk willen volgen. Ook behoort men zich te haasten om, behalve de officieële gids van Dcntu, den Paris-guide van Lacroix-Vcrboeckhoven Co. tekoopen. Dit zal niet alleen eeu naauwkeurige gids zijn voor Parijs en om streken, maar ook zeer nuttig voor hen, welke in deze dure tijden niet al te veel beet genomen willen worden. Volgens een telegram van den admiraal Laroncière uit Vera- Cmz, voorkomende in den Moniteur, beeft de ontruiming van Mexico den 10 dezer plaats gehad en is zij zonder eenige stoornis afgeloopen. Generaal Bazainc was den 12den uit Mexico vertrokken. De admiraal zon deu löden met alle schepen in zee gaan, waartoe hij sedert twee dagen door noordewind was opgehouden. De Pllajêon bleef er gestationeerd. De gezondheidstoestand was naar wensch. Er waren geene nadere berigteu uit de hoofdstad. In de vorige weck heeft liet Engelsche Lagerhuis met 108 tegen 107 stemmen een voorstel van een lid tot afschaffing der geeselslraf bij dc Britsche landmagt aangenomen, vooral omdat do vrees voor die onteerende lijfstraf iets inpopulairs aan de krijgsdienst gaf en het aantal van degenen, die in liet staande leger dienst nemen, verminderde. Het voorstel was door dc regering en door ervaren militairen bestreden, op grond vooral dat het behoud dier straf nog onmisbaar voor de instandhouding der krijgstucht bij het staande leger was. Bij het Engelsche gouvernement is een bcrigt ontvangen van dr, Seward uit Afrika, waarin die heer meldt, dat hij, op grond van een persoonlijk ingesteld onderzoek, rede meent te hebben om tc twijfelen aan de waarheid van het verhaal omtrent het vermoorden van dr. Levingstone, hetwelk door eenige inlanders, togtgenooten van dien reiziger, is verbreid. Er' worden geen officiële bulletins racer uitgegeven omtrent den toestand van de prinses van Wales, maar men verneemt toch, dat de pijn in de kuic dragelijker geworden (men had dc toevlugt genomen lot onderhuidsche inspuitingen met azijnzure morphine) en haar toestand niet dadelijk zorgwekkend is. Naar echter verhaald wordt, wil men in hofkringen weten, dat het niet rhuraatisme iu de knie is, waaraan de prinses Jijdt, maar een kwaadaardig gezwel, hetwelk alligt de amputatie van het been tengevolge kon hebben cu hel leven der bevallige prinses in gevaar brengen. In de week eindigende met 16 Maart zijn weder II gevallen van vcetyphus bij de Engelsche regering bekend geworden. In het Ilnis der Gemeente tc Londen zeide jl. Dingsdag de heer MiU een voorstel te zullen indienen, strekkende om het stem regt onafhankelijk van de sexe te maken. De vrouwen zullen dus voortaan ook als leden worden toegelaten In de vorige week hebben te Londen plaatsgehad 1572 sterf gevallen en 2146 geboorten. De reorganisatie van het Pruissische leger in October des vorigen jaars had, tengevolge der vermeerdering van het aantal regemeutcn, behoefte aan 1550 officieren doen ontstaan. Alsnu hebben 649 officieren van de ontbonden legers der geannexeerde landen plaatsing bij bet Pruissische leger erlangd, en wel uit Han- nover 424, uit Kcurhessen 154, uit Nassau 67 en uit Frankfort 4. De voorstanders van het verpligt schoolbezoek hebben in den jongste» tijd juichtooncn doen hooren over den blijkbaren invloed van deze instelling in Pruisscn. De voordeelen door het Pruissische leger in den jongsten oorlog behaald, zijn, volgens dat beweren hoofdzakelijk toe te schrijven aan de meerdere geschiktheid der Pruissische soldaten om te gehoorzamen, door hunne meerdere kennis, in het kort aan het verpligt schoolbezoek. De Kladderadatsch is ook van dat gevoelen en maakt daarom de opmerking, dat bij dc algemeene vreugdebedrijven over de behaalde overwinnningen de onderwijzers vergeten zijn, ofschoon zij een belangrijkeu invloed op l het behalen van de zege gehad hebben. Maar dan is het toch te betreuren, dat het onderwijs strekken moet om het mcnschenslagten beter van de band te doen gaan. De onderwijzers in Pruissen zouden zich mogen beroemen op den invloed van hun werken en streven, als zulks had bijgedragen om haardsteden en altaren te verdedigen; maar minder streelend is de bewustheid, dat de arbeid in de school liet dooden van vele duizende natuur-en stamgenooten gemakkelijker heeft gemaakt. Aangenamer zou het zeker zijn, als de invloed van het ouderwijs daarin ziglbaar was, dat de natiëu elkander met de wapens van den geest bestreden, dan met naaldgeweren en nog meer vemielender moordtuigen. De grootste Duitsche vlag die ooit vervaardigd is, werd dezer dagen door den hofleverancier Ilausotte te Berlijn voltooid. Zij bestaat uit niet minder dan 410 ellen vlaggedoek. De Heraldische adelaar is 19 voet hoog. Deze vlag is bestemd om op 's konings verjaardag van een der hoogste bergen in Silesië te wapperen. Iu de zitting van het Xoord-Duitschc Parlement van jl. Dingsdag, heeft de heer Michelis, een radicaal lid uit Kempen, nadat hem door den vice-president, den radicalen Hannoveraan von Bennigsen, liet woord was ontzegd, daar hy buiten de orde sprak, zijn mandaat ncdergelegd. Uit het archief van het departement van oorlog te Weenen, is een belangrijk voorwerp ontstolende kaart van Wallachijc, bestaande uit 120 bladen, vervaardigd gedurende den Krira-oorlog en waaraan 200,000 gulden is ten koste gelegd, is spoorloos ver dwenen. Men wil, dat deze diefstal met politieke of diplomatieke kuiperijen in verband staat. Te Frosi'onoue (Italië) is een besluit der regering uitge vaardigd, waarbij 3000 fr. worden uitgeloofd, voor bet overleveren van een roovor (dood of levend), en 6000 fr. voor bet hoofd eener rooverbende. Uit Japan wordt bet overlijden van den mikado gemeld. Bij de regering der "Vereenigde Staten van Noord-Amcrika is sprake van bet erkenuen der Iersche Fenians als oorlogvoerende partij. Voor het eerst sedert de schepping, zeggen de New-Yorksche bladen, zijn de slotkoersen van de Londensche en Liverpoolsche beursen te New-Yoik denzelfden dag bekend gemaakt. Het telegram kon niet vóór vier ure des nam. uit Londen verzonden zijn en was niettemin te New-York denzelfden dag ten twaalf ure des middags. Er was dus een uur tot de verzending noodig geweest. De president der Ycreenigde Staten van Noord-Amcrika lieeft eene vrouw, mistress Fransess Cox Blund, tot consul in een der Engelsche havens benoemd. In Australië had men op den eersten dag van dit jaar 97 gr. hitte, op 12 Jan. 108 in de schaduw. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, van 15 tot 22 Maart 1SG7. ONDERTROUWD; C. C. IT. Paustian, zeeman, 31 jaren en A. C. Blom» 20 jaren. GEHUWD; P. Vcrheij en J. van lieerde. A. Poslccr en G. van Zoonen. C'. Huijsman en D. van Berlo. C. Marchaud cn E. C. Griek. G. van den Brooi en J. P. Uoelofs. BEVALLEN: L. W. Boonzajer, gel. Klijn, (Z.). W. P. de Smit, (Z.). A. Boll, gob. Ecltjes, (DO. L. Tielrooy, geb. Wielix, (D.). A. Vader, geb. Noot, (D.). M. Bakker, geb. van Schngen, (Do. E. G. Buitenkant, geb. Katwijk, (D.). N. J. Strouck, geb. Spekken, (D.). C. van Opzeeland, geb. Nieman, (Z). A. Naastepad, geb. Ilock, (Z.). M. Bosmau, geb. Jougkort, (Z.). A. Slijker- man, geb. Stokman, (ZO. G. Raven, geb. Hofdijk, (D.). E. Sperling, geb. van Straafon, (ZO. T. Spil, geb. Prins, (D.). M. Kaïnp, geb. Ilartog, (ZO- G. Walboom, geb. Buter, (Z.). A. Gomes, geb. Riel, (Z.). C. Ummels, geb. Kippcns, (Z.). S. Meijer, geb. Scliorsij, (DO. J. Masereeuw, geb. Ilart, (D.). Nukoop, geb. Corino, (Z.). M. Visser, geb. Kuiper, (Z.). OVERLEDEN: G. Rijlaarsdam, geb. Bakker, (67 jaren). W. F. de Smit, (20 jaren). li. Baas, (2 jaren en 7 maanden). O. dc Jong, (25 jaren). J. J. Coppcc, (75 jaren). A. Korll, (4 weken). M. Rieuwcrs, (bijna 10 maanden). J. v\ïlner, (ruim 3 muuuden). W. Glashof, geb. Ilecreukamp, (51 jaren). P. C. Tismeer, (15 jaren). C. van der Valk, geb. Duivenwaardt, (41 jaren). Ambts halve ingeschreven 2. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 15 tot 22 Maart 1867. ONDERTROUWDDirk Boon, 25 jaren cn Souwtjc Rnb, 26 jaren, GEHUWD: Gcenc. GEBOREN: Marino, dochter van Dirk Kooiman cn Cornclisjc Vlaming. Stijntje, dochter vau ltoclof Stocpkev en Pietcrtjo Boon. Petronella, dochter van Barnardus Filippus van den Berg en Jantje Timmer. Trijntje, dochter van lictor Kalis cn Hcndrikjo Zegel. Pietor, zoon van Picter Bakker en Anuaatic Boouackcr. OVERLEDEN: Elisabclh Eelman, S jaren, dochter van Aris Eelman cn Jannetje de Vogel. Cornclis Dogger, 83 jaren, weduwnaar van Trijntje Hoesjes. Tennis Bakker, 44 juren. MARKTBERIGTEN. SCIIAGEN, 21 Maart. Aangevoerd: 1 Paard f 40. 100 Schapen (overhouders f 18 a 24, 16 magere Varkens f 10 a 20. 30 Biggen f 0 a S. Konijnen 15 a 50 c. Kippen f 0,50 n f 1. Eenden 50 a 00 c. Boter f 1,06^ en Kaas 25 a 35 e. per N. pond Kip-Eijeron f 2,10 a 2,25 en Kend-Eijoren f 2,50 per 100 stuks. SCHIEDAM, 21 Maart. Jenkv'ek f 16,50 a 17.— per val contant bij partij. Moutwijn f 13 LONDEN, 21 Maart. "eden «aren ter Vkf.-markt aangevoerd: 540 Runderen, 4850 Schapen. »03 Kalveren en 130 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 2 d., van Schapen 6 sh. 2 d., van Kalveren 6 sh. S d. en van Varkens 4 sh. 4 d. De prijzen der laatste markt waren: Rundereu 5 sh. 2 d Schapen 6 sh. 2 d., Kalveren 6 sh. 2 d. Varkens 4 sh. 4 d. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. Windrigting cn Kracht. Stand. Afw. 21 12 uto. 22 12 otz. 23 8 zto. !3,12'zoto. Sp. 7ÓS.39 - 3.21 G„ I 760.39 - 1.19 0.3 j 759.81!- 1.75 0.G„ I 760.38!- 1.18 Thcnnomct. C. —6.3 0.6S Bew.wd.buijigkd G —5 5 0.71 Bcw.ben. koudw G -2.2, O.OSjBctr. mist.vocht. V -0.9! 0.95|Mistig, voehtig.j 1) Gevroren 7 streep per etmaal; 2) idem 20 streep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3