HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Jtë28. ZONDAG 7 APRIL. 1887v EN VIJF-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht, ure, door A. A. BAKKER CV.., in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers „0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Adyertentiën worden aangenomen tot Zaturdog en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegeuover de Laan, 1-1422, aan denllelder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen in berinnering, dat de vorderingeu ten laste der gemeente over 1866, welke niet vóór of uiterlijk op den la at sten Juuij dezes jaars ingeleverd ziju, overeen komstig de Wet, worden gehouden voor VERJAARD en VERNIETIGD. TT 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. 0 April 18C7. L VERHËY, Srcrot.ris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 6 April. Jl. Woensdag is een matroos aan boord van Zr. Ms. fregat Adolf van Nassau uit de mast gevallen en zwaar verwond naar 's Itijks Marine-hospitaal vervoerd, alwaar hij niettegenstaande de gevaarlijke beenbreuk thans onder gunstige omstandigheden verkeert. J. J. de Jong, gepasporteerd onderofficier van het Oost- Indisch leger, heeft zich bij het bestuur van het Vrijkorps alhier aangemeld, ora ie vervullen, de betrekking van magazijnmeester bij dat korps. Uit een door kapt. John Casey geschreven brief blijkt, dat hij zich sedert October 11. te Padslow in Cornwall bevindt. Zijne verminkte handen eu voeten waren genezen, zoodat hij thans eene wandeling door de stad kan doen. Hij betuigt zijnen innigen dank, alsmede dien zijner vrouw en kinderen, voor de edelmoedige onder steuning hem ook uit Nederland verstrekt, alwaar meer dan 2-1-00 ten zijnen behoeve is ingezameld. In ons nummer van Zondag 31 Maart 11, maakten we met een enkel woord opmerkzaam op du omstandigheid, dat het den 29 der vorige maand een halve eeuw geleden is, sedert hij koninklijk besluit de invoering en handhaving van liet metriek stelsel van maten en gewigten voor ons vaderland werd verordend. Onder het opschrift: „Een droevig jubilé", bevat het maandschrift „Onze Tijd", uitgave vau C. F. Stemler te Amsterdam, een zeer lezenswaardig artikel, waarin wordt aangetoond hoe deze uiterst heilzame maatregel ten nauzicn van maten en gewigten heeft schipbreuk geleden op de taaiheid der volksbegrippcu en volksgebruiken. „De oude el", - zoo zegt de schrijver, - „het oude pond zijn nog altijd de eenheid vnn mant en 'gewigt bij 't volk, bij den gezeten burger in gebruik, en iricti moge ons, in voldoening aan de reglementen der policie, die oude el met 7 palmen van den meter toemeten, het oude pond met 5 ons vnn het kilogram tocwcgcn, het is en blijft er nog ver af dat kooper en leverancier in het dngelijkseh leven de oude afgoden voor goed heeft ver zaakt. Zelfs zouden we nog in dc residentie eu in de grootste handelssteden van ons land menig winkel kuunen aanwijzen, waar men nog niet eens weet hoe bij Ncdcrlaudsche palmen uit te meten." Volgens den schrijver vau geuoernd artikel zou de geringe invloed van liet metriek stelsel veroorzaakt zijn: 1. Dooidieu de nieuwe ecuheid voor maat en gewigt te groot is; men kan do nieuwe cl op den arm niet uitmeten. 2. Dooi de verwarring met de oude benamingen, waardoor men het volk aan het oude stelsel gehecht deed blijven. 3. Omdat men over liet hoofd heeft gezien, dat do mcnsch uit zijnen aard steeds gewoon is te halveren en te vieren de el en en slechts door vorming en onilerrigt te brengen is tot het begrip van decimeren. Aan het slot dringt de schrijver aan op het wettelijk voorschrijven van eeue winkel-eenheid voor innat en gewigt, die zieli ook in hare onderdeden gemakkelijk halveren laat. Hij wil daarbij vermeden hebben bet gebruik vau benamingen in dubbele bctcekcnis en waarde, en gelooft, dat ineu op die wijze iu tien jaren tijds verder zal komen, dan men nu in 50 jaren gekomen is. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den 1 Oct. a. s. als kadet bij het corps Mariniers, na behoorlijk afgelegd examen, kunnen worden geplaatst zes jongelingen. De voorwaarden vindt men vermeldt in de St. Cour. van heden. Zeer belangrijk zijn gedurende de jongste dagen de debatten geweest, die in de Tweede Kamer plaats gehad hebben over dc begrooting van het departement van Koloniën. In de zitting van Donderdag heeft de heer van Foreest eene rede gehouden, waarin hij zich noemde ccn eenvoudig soldaat der oud-conservative garde. Hij sprak met warmte als zijne overtuiging uit, dat de behoudende koloniale politiek alleen strekken kon tot verhooging van de welvaart en de grootheid van Nederland. De heer Fransen van de Putte toonde zich ook nu een krachtig voorstander der liberale politiek, waarbij hij later werd gesteund door den heer Keuchenius, die aan toonde dat de conservatieve politiek niet slechts was eene onregt- vaardige maar ook eene dubbelzinnige staatkunde. Deze spreker besloot zijne rede met de belangen van moederland en koloniën aan te bevelen aan Hem, die de bron is van waarheid en regt. De begrooting van Koloniën is ten slotte met 52 tegen 17 stemmen aangenomen. De heer Thorbecke heeft verlof gevraagd om eene interpellatie tot den minister van Buitenl. Zaken te rigten, nopens de Luxemburgsche qumstie. Dat verlof is verleend. In de zitting van gisteren heeft die interpellatie plaats gehad. De heer Thorbecke rigtte tot de regering de vraagof de verklaring van graaf von Bismarck, „dat de Nederl. regering hare goede diensten had aangeboden bij de onderhandelingèn over Luxemburg", op iets anders berust dan op een misverstand? De heer van Zuylen, minister van Buitenl. ZakeD, antwoordde hoofdzakelijk het volgende; „Over Luxemburg zijn geen eigenlijke onderhandelingen gevoerd, maar wel besprekingenhet belang van Nederland is wel degelijk, zoo niet regtstreeks, dan zijdelings, bij de oplossing van het Luxemburgsche vraagstuk betrokken. Door de aanbieding der goede diensten heeft men willen constateren, dat de Nederlandsche regering geene verantwoordelijkheid heeft met betrekking tot de Luxemburgsche quaestie. Met groot genoe gen kan de minister mededeelen de verklaring van graaf von Bismarck, dat alle banden tusschen Limburg en Duitschland hebben opgehouden te bestaan. Hij verklaarde voorts, dat de Nederland sche regering voortaan noch officieel, noch officieus zich inlaten zal met de zaken van Luxemburg." Door den heer Thorbecke is daarna geconstateerd de laatste verklaring door den minister afge legd. De interpellatie was hiermede afgeloopen. Van de 80 door de Kerk. Cour. in haar jongste nummer op gegeven herv. gemeenten hebben zich 46 voor de oude en 84 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. De Arnhemsche-Courant doet mede uitkomen, dat het, by de steeds toenemende verwarring van denkbeelden, vnn het grootste belang is, dat geheel Europa verneme, dat Nederland voor niets van hetgeen in en over Luxemburg plaats heeft, verantwoordelijk kan of verantwoordelijk wil wezen. Te Callantsoog is gestrand het Noordsche barkschip Alida kapt. Cnlracyer, met hout geladen, gedestineerd van Drammen naar het Nicuwediep. De equipage is gered en alhier aangekomen. Jl. Dingsdag is te Alkmaar door het bestuur der Petteneren Hondsbossche zeewering aanbesteed1. zanddijkwerk, minste inschrij ver C. Streefkerk te Buiksloot, a 35,988; 2 hoofd-en paalwerk, idem, a ƒ55,980; 3. steenen duiker, minste inschrijver P. Brugman, a 7771 4. rijsmaterialen, enz., minste inschrijver B. Swets, a 8670. Als zeer zeldzaam dient vermelding: Abraham van Neck, gein 10 Nov. 1779 en Jannigje Baas, geb. 14 Junij 1778 gehuwd 12 Mei 1799, te Stolwijk, waren thans, nu laatstgemelde overleed, 6S jaren door den echt verbonden. De heer G. Swart wethouder te "Woubrugge herdacht den 1 dezer, dat het juist eene halve eeuw geleden was, dut hij als lid van den gemeenteraad zitting nam. De heer de Bruin, paardenarts 1ste kl., thans tijdelijk dienst» doende aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, en als weten schappelijk man ten gunstigste bekend, heeft, opgewekt door het beweren van den heer Paarlberg, dat er runderen bestaan, die kenteekenen dragen, waaraan sommigen herkennen kunnen, of die beesten al dan niet vatbaar zijn voor den veetyphus, deze zaak ook onderzocht. Het is hem gelukt eenige kenteekenen te vinden, waaraan sommigen de onvatbaarheid der dieren voor genoemde ziekte raeenen te kunnen toeschrijven. Van een en ander heeft die heer aan den minister van Binnenl. Zaken mededeeling gedaan, met verzoek, dat de zaak van regeringswege op verschillende plaatsen worde onderzocht. Een arme man te Amerongen, 22 jaar geleden eene oude kist gekocht hebbende en daaraan eene andere bestemming willende geven, ontdekte er een verborgen laadje in, waarin een zeemlederen zakje, bevattende ongeveer 220 aan gouden muntstukken. Men kan zich

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1