ADVERTENTIËN. EERSTE VERIFICATIE. De catalogus der Parijsche tentoonstelling koet 5 fr. en bestaat uit twee boekdoelen, waarvan het eerste omstreeks 1200 bladz. bevat en, naar meu opmerkt, nog onvolledig is, dewijl daarin o, a. de opgave der Belgische kunst expositie gemist wordt. De aanstaande komst van den koning van Pruisscn te Parijs zou, volgens een bij de Indépendance Beige ontvangen berigt uit die stad, als eene uitgemaakte zaak en eene vredespellende gebeur tenis te beschouwen zijn. De Moniteur behelsde jl. Donderdag, in zijne officiële berigten betrekkelijk de groote tentoonstelling, eene opgave van prijzen en eereblijken toegekend wegens tentoongestelde voortbrengselen van den tuinbouw. Onder de inzenders, aan welke prijzen zijn toe gekend, vermeldt die opgave ook Nederlanders, namelijk de heeren Krelage en Zoon te Haarlem, den heer Barnaart aldaar, en de heeren van Waveren en Zoon te Hillegom. Verder berigt de Moniteur, dat er den 16 Aug. a. s. te Parijs, ouder medewerking van het ministerie van onderwijs, een congres van geneeskundigen uit alle landen zal worden geopend, ter behan deling van vraagpunten rakende de gezondheidsleer, de anthropologie en de geneeskunde. Te Cucurron, in het departement Vaucluse, is eene gravin de P. gearresteerd wegens diefstal ten nadeele harer dienstmaagd gepleegd. Zij is de echtgenoot van den graaf de P., oud ontvanger onlangs tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, wegens moord op zijn kantoorbediende gepleegd. In een dezer dagen gehouden zitting van het Engelsche Lager huis heeft de regering verklaard het verbod van rundvee-tentoon stellingen voor den zomer dezes jaars in stand te willen houden, en wel ora reden dat er in Groot-Brittannië nog vijf plaatsen waren, alwaar de runderpest zich dezer dagen had voorgedaan. Lord Brougham, de beroemde Engelsche regtsgeleerde, die op zijnen hoogen ouderdom nog steeds onder de sieraden der liberale partij wordt geteld, acht het euvel der omkooping bij de Engelsche verkiezingen zoo diep ingekankerd, dat hij in de Times aanraadt den omkooper en den omgekochte beiden te straften met dwangarbeid. De Weener chemicus, Leinelbroek, heeft een middel gevonden, om in kleine glasbolletjes eleclrische vonken op te hopen, sterk genoeg om een mensch te dooden. Dit nieuwe vernielingsmiddel ontploft bij de ligste drukking, en is met een stalen hulsel omgeven, om in het vleesch te kunnen dringen. Proeven, daarmede genomen op runderen en paarden, hebben geheel aan de verwachting beant woord; de beesten vielen dood, alsof zij van den bliksem waren getroffen; van allen, die slechts, hoe gering ook, getroffen waren, bleef niet één in 't leven; de bolletjes zijn niet grooter dan hagel No. 4, waarvan op een geweerlading zes stuks gaan, zoodat met een achterlaadgeweer 75 stuks doodende voorwerpen in de minuut kunnen worden afgezonden. Bij zulk een volmaaktheid in oorlogs- materieel zal de oorlog weldra onmogelijk zijn. In 1S38 kocht een schilder, Kappelen genaamd, op eene veiling te Freiburg, voor 25 oude batzen eene oude schilderij, met eene soort van klei of leem bedekt. Kappelen ontdeed de schilderij van de laag klei, en toen vertoonde zich het beeld eener madonna van een grooten meester. Een liefhebber te Freiburg bood hem in ruil daarvoor eene audere schilderij naar keuze uit zijne verzameling, benevens 100 Louis d'or, doch Kappelen weigerde en reisde met zijne madonna naar Parijs en Londen, en verkocht ze eindelijk in eerstgenoemde stad voor 6000 francs, waarbij hij nog 540 frs. vergoeding voor verblijfkosten kreeg. Dit kunstwerk, door den nieuwen eigenaar met de meeste zorg schoongemaakt en gerestaureerd, was een madonna van Titiaan en geraakte dezer dagen voor 80,000 frs. in handen van markies van Ilortfort. Uit Florence wordt berigt, dat in de zaak van den admiraal Persano het publiek ministerie zijn requisitoir heeft genomen, waarbij de afzetting van dien admiraal gevraagd wordt. De Madridsche Correspondencia, een ministerieel blad, geeft in haar nummer vau deu 8 dezer een geruststellend berigt omtrent het geschil met Engeland. De zaak van den Tornado, zegt zij, is sedert eenigen tijd reeds op weg tot eene minnelijke vereffeuiug; en ten aanzien der Victoria wenscht de Spaansche regering niet anders dan dat die haar aanvankelijk verkeerd voorgestelde zaak iu het ware licht gesteld en aan billijke klagten voldoening gegeven worde. Uit de gevangenis te Valladolid zijn dezer dagen veertien moor denaars ontvlugt, die tot levenslangen dwangarbeid waren veroordeeld. Reizigers in Amerika, vooral zij dio groote afstanden hebben afteleggen, worden bij uitstek gebaat door een nieuw ingevoerd gebruik, hetwelk aan icdureu passagier die er f 1,20 a f 1,80 voor over heeft, een bed gedurende den nacht ter beschikkiug stelt. Ilij die b. v. van New-York nnur Jovu of Wiscousiu rijdt en alzoo drie dagen en twee nachten onder weg is, zal zich gaarne voor de bijbetaling van genoemde geringe som van een bed in de „Sloepiug Cars" verzekeren, te meer, wijl bij voor dien prijs, behalve het bed, des morgens wasebwatcr bekomt, terwijl zijne laarzen en klecdercn worden geborsteld. Du slaapwaggous zijn overigens bijna geheel ingerigt als de andere. De leuningen vnn twee plaatsen worden opgeslagen op ecue wijze die veroorlooft, de ruimte vnn twee plaatsen te bedekken met ecu raam, waarop eene goede matras komt te liggen, benevens een hoofdpeluw, een lakcu eu eeu deken, waarna het bed gereed is. Boven deze slaapplaats wordt ceuc tweede, dergelijke, anugebragt en na verloop van korten tijd sluimeren de gezamenlijke passagiers den slaap des regtvaardigen, of ook niet. Elk bed heeft zijne eigene digte gordijnen, die toegeschoven worden, zoodat men geheel ongegeneerd is. Voor dames is een afzonderlijke waggon ingerigt. Des daags wrordcu de matrassen, dekens, enz. in eene soort van kast weggeborgen, die aan het eind van den sleepwaggou is ann- gebragt. Zeer vermakelijk is de spoed, waarmede de oppassers, gewoonlijk negers, bij het gereed maken en opruimen der bedden te werk gaan. Wanneer incu vijf niinoten op het plankier van ecu station op en neder gewandeld beeft, is vaak de geheele toestel verdwenen. INGEZONDEN] OPROEPING AAN DE BURGERS VAN DE GEMEENTE HELDER. Bij de toeuemeude agitatie in Europa ea de boe langer boe meer dreigende onweerswolkcu die zich over ons vaderland te zameu pakken, niettegenstaande de speculatieve geruststellingen in de laatste dagen gegeven, moet ieder burger, dio het hart op de regte plaats heeft, medewerken om in tijd vau nood zijn geboortegrond met kennis te helpen verdedigen. Daartoe bestaat thans eene goede gelegenheid, door zich aan te sluiten aan de vereenigïng IIET VRIJ KORPS TE HELDER. Dc verschillende vereenigingen tullen nu reeds bijna 3000 werkende leden, en spoedig zullen dezelve tot het drievoudige zijn aangegroeid. De vereeuiging alhier geniet door hare inrigting de sympathie van alle andere vereenigingeu hier te lande (zie het verslag der algemcenc vergadering te Utrecht) en Groningen, Zutphen, Nijmegen en verschillende andere plaatsen hebben haar nagevolgd. Onze plaats, iu het buitenland de sleutel van Hollaud genaamd, is zoo uit muntend geschikt lot verdediging, wanneer er maar handen genoeg zijn om de verschillende punten te bezetten, en daarom moeten wij in eigen boezem, in onze eigene plaats zoeken, om in tijd van nood die handen te kunnen leenen. Maar zoo te leenen, dat er met vrucht gebruik van gemaakt kan worden, hiertoe is oefening noodig eu voor de oefening tijd. Het is juist die tijd waar mede velen zich geruststellen die zeggen: „ik wil en zal medehelpen wanneer er oorlog komt;" anderen zeggen„wij kennen onze exercities"; maar zij ver geten dat waar eendragt ontbreekt de verdediging nutteloos is. "Wanneer de een geleerd heeft op deze eu de ander op die wijze, dan loopt in tijd van gevaar alles iu de war eu breugt misschien meer ongeluk aan, dan wanneer men op die wijze zich niet verdedigd bad. Het is juist die eendragtigc zaruen- werking, die zoo noodig is tot het behoud van bet lieve vaderland; het is juist dat langdradige en talmende phlegraa, dat zoo hinderlijk, zoo nadeelig op een deel ODzer burgers werkt. Getuigden de laatste jaren niet hoe verderfelijk het talmen was, wat vlugheid en gereed stann ten allen tijde bij Pruisscn een aanmerkelijk voordeel bezorgde? Wie verzekert u, dat, wanuecr morgen dc oorlog verklaard wordt, gij binnen acht dagen den vijand niet voor u hebt. Neen, burgers! bet is de hoogste tijd om u te oefenen, opdat gij met vrucht uw gade eu kroost, uwe ouders en geboortegrond kunt helpen verdedigen; eu daarom, dat weifelen weg en u aan gesloten aan den Bond. Het is de hoogste tijd, bet is geen ijdele verlooning neen, wie weet hoe weinige weken u nog gegund zijn en gij zult er de drei gende wezcutlijkheid vau zien. Op dus, neemt een paar uren, die gij anders in de week aau uw genoegen bcsteeddet er al' en leert u tc oefenen; gij geniet de ondersteuning van ieder weldenkend vaderlander eu slechts de ünuwe en laffe personen halen dc schouders op, maar deze zullen later ook de vruchten van hunue dwaling plukken, het geldt bier dure pligfen die ieder burger tegen over bet vaderland beeft te vervullen en de gelegenheid wordt daartoe aange boden; ieder beeft gelijke rogtcn, de arme duglooner wordt met evenveel hartelijkheid aangenomen als de gegoede burgerdie uit geldelijk verlies van tijd niet zoude kunnen, wordt desverkiczende vergoeding aangebodenaan anderen om zonder contributie deel tc iicineuwederom anderen, met eene geringo contributie; maar allen hebben gelijke-regteuhet is zoozeer het geld met wat men vraagt, het zijn de handen die noodig zijn. Het bestuur werkt met ijver om dc grondregelen eu de reglementen van orde met den militairen raad goed op touw te zetten. In dc volgende week zal, naar alle waarschijnlijkheid, wederom eene olgemcene vergadei ing gehouden worden, en daarna zullen spoedig de oefeningen beginnen. Daarom, burgers! die nog geenc leden zijn, treedt toe tot dat edele doel; bij ieder lid van het bestuur bestaat gelegenheid om te teckeneu, en gij zult spoedig inzien, dat het nuttig is voor u zclveu zoowel als voor het vaderland, wannneer men in tijd van nood met vrucht kan raedchelpen tot de verdediging van hetzelve.EEN VADERLANDER. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, vau 5 tot 12 April 1867. ONDERTROUWD; J. P. F. Wendt, zeeniau, 32 jaren en D. Daalder, 25 jaren. J. Visser, loods, 40 jaren, weduwnaar van J. Kooger en A. Liphuijsen, 21 jaren. F. A. Taheliug, sjouwerman, 35 jaren en Al. Schorsij, 27 jareu, weduwe van P. Breet. A. Ticl, landman, 25 jaren en J. Zwaan, 24 jaren. J. Kater, werkman, 27 jaren en A. Ticl, 24 jaren. GEHUWD: B. L. Vries cn J. C. II. Sonstral, D. Wessel en N. Duit. BEVALLEN: B. Willems, geb. Visser, (Z.). F. de Kouing, geb. vau der Ster, (Z.). G. Buikcmn, geb. Komen, (Z.). A. Luwema, geb. Dijkstra, (D.). G. vau de Vliet, geb. Peeters, (Z.). T. van Leeuwen, geb. Daalder, (Z.). J. van Oosten, geb. Abbenes, (Z.). E. Tinkelenbcrg, geb. Meijer, (Z.). P. M, E. Beeloo, geb. Cool, (Z.). AI. C. Mahieu, geb. Alisdom, (Z.). J. Lammers, geb. Deukers, (Z.). AI. van Zuilen, geb. Smit, (D.). E. Richter, geb. Yrieslander, (Z.). G. van den Berg, geb. Piqucndaire, (D.). T. dc Schot, geb. Disper, (Z.). AI. van der Wooning, geb. Hof, (D-). T. Brugman, geb. Vcenstra, (Z-). A. AI. D. Sturk, geb. Schiuidt, (Z.). C. AI. Alcijer, gtb. de. Vries, (Z.). OVERLEDENJ. van Straatcn, (69 jaren). N. Leijer, geb. Mulder, (68 jaren). E. Holstijn, gcb.Flint, (72 jaren). AI. Groen, geb. Hamstein, (74 jaren). C. Pieterse, (45 jaren). P. W. van der Roest, (35 jaren). BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 5 tot 12 April 18G7- ONDERTROUWD: Geeue. GEHUWD: C'ornelis Pietcr Keijzer cn Trijntje Visser. Pieter Wnis en Antje van der Vis. GEBORENAdriana, dochter van Gerrit Smit en Eva vnn Kooten. Elisabetb, dochter van Gerrit Blom en Jobaunn Catharina Sant. Johannes Willem, zoon van Thomas Smits eu Margaretha Alcut. OVERLEDEN; Koos List, 2 dagen, zoon van Jan List cn Trijntje Smif. Cornelio Koorn, 10 maanden, zoon van Jacob Koorn en Wijntje Kooijman. Jantje Vlas, 13 dagen, dochter van Pieter Vlas en Alijd Bas. MARKTBERIGTEN. SCHAGEN, 11 April. Aangevoerd: 4 Paarden f 100 a 180. 270 Schapen Overhouders f 18 a 20. 4 Bokken en Geiten f 1 a 5. 14 magere Varkens f 10 a 14. 74 Biggen f 4 a f 6. Konijucn 15 a 60 c. Kippen 00 n 90 c. Eenden 50 n 70 c. Duiven 15 a 30 c. Boter 965, Kaas 25 u 40 c. per N. p. Kip-Eijcren f 2,20 a 2,30, Eend-Eijereu f 2,50 per 100. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Ilccr C. VAN DER STEUR. April, jl Uren. Windrigting en Kracht. Barometer min. Thennomct. C. Vochtigli. I procent. j| Weers gesteldheid. 1 C Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 13 13 12 12 s 12 w. 30p. nnw. 3„ zw. S„ zwtw. 15„ 74i.S5Li7.53 767.63 f 8.31 760.5SI+ 1.32 759.0Sj- 0.18 6.6 5.8 6.8 7.0 —2.5] 0.79 —3.3 0.66 —0.3 0.83 —2.2 0.95 Onst,wind.regen. Held.bew.gocdw. Dtbtr.wind.regb. Betr.reg.& wind. rioiw. Gewoon Golv. Hol inz. Telegrafisch herigt. Heden, Zaturdag 13 April 1867. Beurs van AMSTERDAM: Metalliek41^a.i|, Amerika(l882)76, Mexico(oude)14|a5, Griekenll§, Handelmaatschappijl41§°/o. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon C. M. DE YRIES, geliefde Echtgenoot van H. C. MEIJER. Nieuwediep, 11 April 1867. De eerste Verificatie van schuldvorderingen, pand en hypotheek hebbende daaronder begrepen, in het faillis sement van LUBERTUS VAN RIJSWIJK, Schoenmaker te Anna Pauloicna-Polder, gemeente Zijpe, zal gehouden worden ter Raadkamer der Arrondissements-Regtbank te Alkmaarop Woensdag 34 April 1867, des morgens ten 11 ure. De Curator, COHEN STUART, Procureur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3