HELDERSCHE NIEUWEDIEPER CODHANT. M. 31. DONDERDAG 18 APRIL. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. - l,e/ JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. 6 AKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaali.30. 'i, franco per post3.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkrtentikn worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 32 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan denllelder,XotWnre, De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereo regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een BIJBLAD, bevattende: 1. Drie Kennisgevingen van liet Gemeentebestuur; 2. Verslag van den gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad; 3. Benoemingen. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 April. Dezer dagen is in de IJzer- en Metaalgieterij van den heer Mr. Cl». Bosch Reitz alhier, een koperen roermuts gegoten voor een onzer grootste oorlogschepen. Het weegt 2000 Ned. Ponden en is uit écu stuk gegoten. Dit niet onbelangrijk werk is gelukkig geslaagd; het is de eerste maal, dat zulk een zwaar stuk hier gegoten is. Onzes inziens pleit de goede uitvoering van dit werk voldingend voor de degelijkheid der iurigting. Spaarbank voor den Helder Saldo op 1 Januarij 1S67- f 1S021.09 Jngebragt en renten gedurende het 1ste kwartaal van 1867. - 21G1.93 Te zamen 20183.07 Gedurende het 1ste kwartaal van IS67 uitbetaald - S43.73 Saldo op 1 April 1SG7 19339.34. Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1867: 187. n n n 1 April h 182. De beer de Roo van Aldenverelt, lid van de Tweede Kamer der Staton-Generaal, bevond zich dezer dagen alhier om de vesting werken in oogenschouw te nemen. Gisteren heeft genoemde heer een bezoek gebragt aan de verdedigingswerken op het eiland Texel cu onderzoek gedaan omtrent den aanleg van nieuwe werken ter beveiliging onzer zeegaten. Wij vernemen dat in de maand Aug. a. s. de Vereeniging het Metalen Kruis, hare 36jarige reünie (ten vorigen jare om de toen hccrschendc ziekte uitgesteld) te Alkmaar houden zal; wat, naar men zegt, in verband zou worden gebragt met een uitstapje per feestlrein naar de naburige zeehaven, om het schip van haren naam na zijn eersten zegetogt een bezoek te brengen; terwijl er leden zijn die daaraan zouden wcnschen te verbinden hun generale feestmaal op het dek van dien bodera. {Amst. Crt.) Gelijk men weet, heeft Z. M. ter eerc der Vereeniging van Oudstrijders 1S131815, dragers van het zilveren kruis," den op stapel staanden bodem van Galen thans den naam het Zilveren Kruis toegekend. Op verzoek gedacht mr. J. II. Burlage dat feit, het kon. besluit van 11 dezer, in volgende improvisatie: ,,'t Voorheen, het Heden en 't Verschiet, Oranje voegt ze zaam. Hoe rustig rijst de toekomst niet, Door 't wisslen van een naam. Ja, 't golfgeklots zal zelf met vreugd er van gewagen: Van Galen zal op zee het Kruis van Zilver dragen." Z. M. de koning zal den 24 dezer zijn jaarlijks bezoek aan de hoofdstad (Amsterdam) brengen, en tot den volgenden Maandag aldaar vertoeven. Z. K. H. de prins van Oranje is uit Parijs teruggekeerd. De minister van Fiuaulicn heeft het ontvangkantoor dei- directe belastingen, in- en uitgaande regten accijnsen en van den waarborg cn de belasting op de gouden en zilveren werken te Alkmaar, in de derde klasse gerangschikt. In de week van 31 Maart tot 6 April zijn door veelyphus aangetast in Zuidholland G20, in Utrecht 133, in Noordholland 18, in Gelderland 8, in Noordbvabanl. 4, te zamen 7S3 runderen, tegen 932 in de week van 24 tot 30 Maart cn 1013 in dc week van 17 tot 23 Maart. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de weck van 31 Maart tot 6 April jl., ontleenen wij het volgende betreflende deze provincie: Alleen ten zuiden van het Y kwam de ziekte voor: te Bussum (op vijf nieuwe stallen) 12, te Arasterdam 2, te Nieuwer-Amstel 1 cn te Haarlem 3. Bij de Tweede Kamer zijn bij haar uiteengaan aanhangig gebleven de volgende wetsontwerpen: 1. Regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederlandsch-Indië; 2. Bepalingen omtrent de verevening van uitgaven ter zake van de opheffing der slavernij in de West-Indische koloniën3. Bepalingen omtrent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenlandsche suiker; 4. Regeling der schutterijen: 5. Yerhooging der begrooting van uit gaven voor den aanleg van Staats-spoorwegen dienst 1867 6. Ontbinding der overeenkomst betreffende het stichten van een ziekenhuis te Leiden, bekrachtigd bij de wet van 7 Sept. 1853, en tot het aangaan eener nadere overeenkomst; 7. Wetboek van straf vordering; 8. Nadere bepalingen omtrent den accijns op de binnen landsche bieren en azijnen; 9. Wijziging der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1S67, (tractementen van de Inlandsche hoofden); 10. Onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg ter verbinding van den Staats-spoorweg van Breda naar den Moerdijk met dien van Wrillemsdijk naar Rotterdam 11. Wijziging der begrooting van Nederl.-Indië voor 1867 (tele grafie); 12 Beschikbaarstelling van gelden wegens door het Depar tement van Oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1867. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Zwolle, ds. J. Kerbert, pred. te Hoorn. Officiëele cijfers toonen aan, dat het gemiddeld inkomen der openbare onderwijzers in 1861 voor het geheel 665 beliep, terwijl daarentegen in 1865 dit gemiddeld inkomen slechts 634.24 bedroeg. Waar moet het heen met den openbaren onderwijzersstand Men cischt van hem, en met regt, eenc zekere beschaving; men wil zijne positie zoo onafhankelijk mogelijk maken en laat hem voortsukkelen met zulk een bekrompen Iractement, naauwelijks toereikende voor een handwerksman en toch„de arbeider is zijn loon waardig." (Arnh. Crt.) In de nabijheid van de kust te Betten zal een ton worden geplaatst met het opschrift: Vetten. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 15 April 1867 „Zaturdag jl. strandde in de Noorder buitengronden alhier het Engelsche schip Anne Archhell, kapt. John Blacklock, van Sydney, laatst van Cork met guano naar Hamburg. Van de equipage, bestaande uit 23 man en 1 passagier, zijn 22 personen door den loods-rinkelaar no. 1, schipper D. N. de Boer, gered en alhier aangebragt. Genoemde passagier en een matroos zijn verdronken. Ten 8 ure in den morgen geraakte het schip met dikke, hooge aanschietende zee en opkomende noordwesten storm aan den grond. Schipper de Boer begaf zich dadelijk ter adsistentie, maar durfde het schip niet te naderen, dat verschrikkelijk werkte en presenteerde het anker op eene kabellengte van de Annie. Dadelijk staken twee booten van boord, beladen met de goederen van het scheepsvolk, in iedere boot zaten 3 man om naar de loodsrinkelaar te roeijen, dat eene onmogelijkheid bleek te zijn, daar zij naar buiten dreven. De loodsjol werd alsnu door 4 man bezet (er waren maar zes man aan boord der rinkelaar over) om de beide booten op te halen. Weder om te vergeefs; met het grootste levensgevaar gelakte het aan de booten eenc tros te brengen, die op eene vinder gestoken naar hen toedreef, waar zij gezamenlijk met de loodsjol onder veel inspanning naar boord der rinkelaar haalden, waaraan het volk de tros had vastgemaakt, daar zij zelf niet meer konden trekken van vermoeijenis. Uitgeput kwamen zij aan boordvan de 24 waren 6 gered en dus nog 18 in nood. Daar dc beide booten kort na elkander wegsloegen, besloeV" schipper de Boer het anker op te hieuwen en nog eene pogipg té., doen tot redding der overigen. Bij het uitwinden^ brak de ketting en slechts met de i^iterste inspanning gelukte het het 2de anker te laten vallen en nu o^Mne 20 vadems afstand van het schip te komen. De loodsboot zat nu zelf in de branding cn liep gevaar van tègei het schip te worden verbrijzeld als deze tweede ketting zich ook begafr

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1