HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 57. DONDERDAG 9 MEI 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE P U B L ICA T I E. SCHUTTER IJ. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven wok.nshag en zatvkiug avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. t, franco per post. 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. lh'/ 't JAARGANG. Advkeïlntièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, II422, aan denHelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1S28 (Staatsblad No. 0), houdende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op dc Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), iu verband gebragt met Art. 0, 7, S, en 9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dd. 11 April 1S28, No. 73/8438 (Provinciaal blad No. 41), omtrent de executie der Wet op dc Schutterijen. Roepen bij dezen op alle Manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersteu Januarij 1867 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen welke iu den jarc 1842 ziju geboren, alsmede de zoodauigcu welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen eu op den Istcn Januarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleiudigd, en alzoo geboren zijn iu de jaren 1833, tot eu met 1841 ingesloten, de vreemdelingen van denzelfden ouderdom, die sedert dc lnatstc inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1S27 als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteordc Militairen, die, om welke redeucu dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten ciude zich in dc daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven; tevens te kennen gevende: Dat de insehrijviug zal beginnen den 15 Mei nuustaaudc, en geheel zal moeten zijn afgoloopun, den eersten Junij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier, voor de inschrijving zal wordeu gevaceerd op alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde voor te komen, dat iemand in de termen der insehrijviug vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heeft liet Gemeentebestuur noodig geoordeeld ecu ieder bekend te maken met- en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid of hij mogl vcrinecueu al of niet ouder de bij de Wet vrijgestelden of uitgcslotcucu te belmoren, vcrpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven Dat zij die in meer dan ceuc gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebbeu gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar eeuc dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bijaldien iu die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende SehutUrij bestaat, zich in te schrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting ziju aangeslagen, en de ambtenaren iu die gemeente alwaar zij ambts halve vcrpligt zijn' hun verblijf te houden Dat degenen welke van hunnen juislun ouderdom geeu voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven, onverminderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om .vau huuueu juistcu ouderdom nader te doen blijkeu En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lstcn Junij te- hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk bestuur zullen worden inge schreven, en iu ceuc geldboete verwezen worden, terwijl /ij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijkeu dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente welke liet aangaat, om zich tijdig van ecu geboorte-Extract te voorzien, waar door zich ieder van zijnen juisteu ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te melden, ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Helder, den 1 Mei 1SC7. STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. YEHEY, Secretaris. HELDER en NIEIJWËDIEP, S Mei. Een gewigtige dag zal het op Maandag den 13 dezer voor den wel-cerw. heer J. II. Sonstral, predikant bij de Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente alhier zijn. Op dien dag toch is het 40 jaren geleden, sinds hij de predikdienst in de2c gemeente aanvaardde. Wij twijfelen niet ot' de bekendheid hiermede zal velen, zeer velen, zoo in als buiten deze gemeente opwekken om dien geachten jubilaris op dien dag blijken te geven van belangstelling en deelneming. Zoowel in zijne betrekking van herder en leeraar, als ten aanzien van wetenschap en geleerdheid heeft de heer Sonstral zich een naam verworven, die zoo hier als elders met ecre wordt genoemd. Ook bij het klimmen zijner jaren en ook ondanks zijne wankelende gezondheid blijft hij zich nog steeds wijden aan zijne gewigtige taak. De feestdag, die binnen eenige dagen voor den jubilaris aanbreekt, sekenke hem menige streelcnde herinnering en de wensclien die hem te dier gelegenheid zulleu worden toegebragt mogen vervulling erlangen, zoodat deze grijze leeraar nog lang gespaard worde voor zijne betrekkingen eu vrienden en voor den werkkring die hij zoo waardiglijk bekleedt. Door Z. M. is bepaald, dat dit jaar de commissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten van de 2de kl. bij het Kon. Instituut der Marine alhier, zal bestaan uit: deu heer J. M. Obreen, president der commissie tot het examineren der zceofl'., enz. als voorzitter; de kapt.-luits. ter zee C. J. Damme, Iste off. op het wachtschip alhier, Cr. van Heeking Colenbrandcr en K. E. 11. Andrau, beiden non-actief, en den luit. ter zee der iste kl. J. L. Nierstrasz, lid der commissie tot het examineren van zeeoff. enz. als leden. Z. M. heeft aan den kapt.-luit. ter zee titulair W. de Fremery, inspecteur over de Artillerie der Marine, tevens opgedragen de betrekking van lid der Commissie tot het examineren van zeeofficieren. Dc adelborst 1ste kl. M, J. van Lakerveld, is met 1 Eebr. jl. bevorderd, tot luit. ter zee der 2de kl. De beer P. Bertoen, is benoemd tot dammeester vau den Zeedijk den Nieuwendam. Z. M. heeft bevorderdmet ingang van den 11 dezer, bij het korps Mariniers, tot kapt. der 2de kl. den lsten luit. J. A. IJ. van Es; tot lsten luit. den 2den luit. jhr. W. E. Clifford Kocq van Breugcl: benoemd bij het wapen der Iufanlerie: tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2dcn luit. J. van den Bergh, van het wapen, thans non-actief; bij het 1ste reg., tot lsten luit. (naar ouderdom vau rang) den 2deu luit. G. D. J. A. Itiesz, van het korps; bij het 2de reg., tot majoor den kapt. der 1ste kl. C. L. Loder, van het reg. Grenadiers en Jagers; bij het 3de reg., tot majoor den kapt. der Iste kl. F. H. Dinkelman, van het 8ste reg.; tot kapt. der 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. M. B. Erdtsieck, van het 1ste reg.; bij het 4de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit.-adj. E. A. Egter, van het korps; bij het 7de rog., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2dcn luit. J. L. A. C. de Bock, van het korps; bij het 8ste reg., tot kapt. der 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lstcn luit.-adj. II. P. J. Hcnnus, van het 1ste reg. en den lsten luit, C. J. E. Ilubert, van het 4de reg.; overgeplaatst: in zijnen rang bij het reg. Grenadiers en Jagers den kapt. T. Ongcrboer, van het 3de reg. Inf.op non-activiteit gesteld: den majoor J. J. Bost van Tonningen, van het 2de reg. Inf., cn zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; inge trokken de plaatsing van den off. van gez. der 3de kl. dr. II. de Brieder met den 1 dezer in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordende hij met den 16 dezer in die plaatsing vervangen door den off. van gez. der 2de kl. N. van Terveen; geplaatst: met den 16 dezer in de Maritime Directie te Amsterdam, den dirig. off. van gez. der 2de kl. J. van Ilattem. Bij beschikking van den 4 dezer heeft het Z. M, den koning behaagd met de meeste welwillendheid het beschermheerschap over den Nederlandschen weerbaarheidsbond te aanvaarden. Jl. Maandag werden dc werken van het Noordzce-kanaa]^-^-^"^ te Velsen, door Z. lv. II. den prins van Oranje bezocht. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is, tot hervattingen - hare werkzaamheden, bijeengeroepen tegen Dingsdag den 14 Mei, 's namiddags ten 2 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1