HELDERSCHE NIEUWERIEPER COURANT M 42. ZONDAG 26 MEI. 1867. e ht VIJF-EN-TWINTIGSTE *i JAARGANG. AANBESTEDING. binnenland! Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars cn Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan den Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 89 dezer vertrekt de O. I. ïmndinuil via SOETHAMPTOar. Den 39 dezer vertrekt de WEST-IWDISCHE mail. Op Vrijdag den 31 Mei 18GJ, des namiddags ten Gi ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: liet maken van ecne houten Schutting langs den toegangsweg nnnr het*Station van den Spoorweg tegenover de Posthrug en het bestraten van het Voetpad langs die schutting. Het bestek ligt, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-Bouwmeester. Helderden 24 Mei 1867. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Mei. In den afgeloopen nacht heeft hel hier aanmerkelijk gevroren. Het gras op het veld was in den vroegen morgen wit, met ijs cn hagel bedekt. Naar men verneemt is de zeildag van Zr. Ms. stoomschip Kijkduin, bepaald op 1 Junij a. s., met bestemming naar "West-Indië. Jl. Donderdag is met het schip Java Jacket, kapt. D. Grap Hellingman, van hier naar Oost-Indië vertrokken, een detachement kolonialen, sterk 125 man. Naar wij vernemen zal de oefening van het Artill.—Vrijkorps alhier, uithoofde den Hemelvaartsdag, Vrijdag a, s. plaats hebben. Door eene beleefde invitatie werden we jl. Donderdag avond in de gelegenheid gesteld om der zangverecniging Polyhymnia een wel kom toe te roepen bij baar plaats nemen in de rij der muziekale vereenigingen te dezer plaatse. En waarlijk, dit welkom hceten viel ons gemakkelijkhet was ons een zeer aangename taak, omdat dit jeugdig gezelschap ons zulk eene genocgelijke kennismaking had bereid. Al spoedig merkten we op, dat deze vereeniging niet onwaardig is eene plaats te bekleeden naast hare oude zusters, onder de bij ons welklinkende namen Nut en Genoegen en Cccilia regt gunstig bekend. Even als bij iedere eerste kennismaking, die genoegen verschaft, ging het ons ook nu, wij verlangden cr naar meerdere zulke genocgelijke avonden door te brengen in gezelschap van deze thans niet langer Onbekende. De welluidende toonen, die zij voor ons deed klinken, ze leveren ons thans nog, nadat ze zijn vervlogen, eene streelendc herinnering. Hartelijk dank brengen we hem, die de jeugd dezer Onbekende zoo heeft verzorgd en geleid, dat zij ons reeds nu een zoo genotrijken avond heeft ver schaft en te gelijk het uitzigt heeft geopend om meermalen, even als nu, muziekaal genoegen te smaken. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uit te voeren Zondag a. s. des namiddags van 1 tot 3 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1. Ie Camp de Satory, raarchc van Bernhardt2. Ouverture de 1'op. Les Monténégrins van Limnander3. Galop van Faust 4. Air et choeur de 1'op. La fille du régiment van Donizetti 5. Scène, miserere et iinal de 1'op. Ze Trouvère de G. Verdi, transcr. par Weckesser; 6. Duo de 1'op. Bataclanarr. par van Buggeuhout; 7. Grand potpourri de 1'op. Marlka van Fr. von Flottow. De opening der stembriefjes, die door stemgeregtigde lidmaten der Hervormde Gemeente alhier zijn ingeleverd, ter beantwoording der vraag: wil men verandering in, of bestendiging van dc tegen woordige wijze van benoeming van kerkcraadsleden en van beroeping van predikanteu? zal plaats hebben op Maandag 27 Mei c. k., des voormiddags 9 ure in de Nieuwe Kerk. Deze handeling geschiedt openbaar. Na de iudienststelling van een telegraafkantoor in het station van den Staatsspoorweg aan den Helder, worden telegrammen met het adres „den Helder" naar dat kantoor, daarentegen berigten met het adres „Niecwediep" naar het Rijkstelegraafkantoor ter plaatse van dien naam geseind. De aandacht wordt hierop gevestigd, omdat reeds meermalen telegrammen voor personen, aan iiet Niecwediep en somtijds in de onmiddellijke nabijheid van het Rijkstelegraafkantoor aldaar woonachtig, dewijl de Helder als plaats van beslemming in het adres was aangeduid, naar het stationskantoor zijn geseind en van daar uit over eenen niet onbe- langrijken afstand moesten besteld worden, waardoor de overkomst werd vertraagd. Ook het omgekeerde is waargenomen. Den afzenders dus wien de juiste woonplaats van den geadresseerde bekend is, wordt aangeraden, op de onderscheiding tusschen de adresnamen Helder en Nieuwediep bedacht te zijn. De Noordhollandsche staats-spoorweg (HelderAlkmaar) heeft in de maand Maart jl. 4801.754 en in April ƒ5052.13 opgebragt, waaronder aan reizigers en bagage respectievelijk 4327.24£ en 5015.10, telegrapheren 50.05 en 85.20. Het aantal reizigers was in Maart 10194 en in April 10442. Bij de in deze week plaats gehad hebbende pensionering en gelijktijdige groote promotie bij het leger, is o. a. pensioen ver leend aan: den koll. F. M. E. van Thielen, commandant van het 5de reg. Inf.en aau den kapt. G. A. Hopmans, van het 7de reg. Inf., (onder toekenning van den rang van majoor). Bevorderd tot majoor den kapt. 1ste kl. J. D. Luchtmans, van het reg. Gren. en Jagers, bestemd om te worden toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; tot luit. koll. bij het 2de reg. Inf., den majoor J. van den Hummel, van het 7de reg., en almede bij het 2de reg. Inf. tot majoor, den kapt. 1ste kl. J. Schraver, adj. bij liet corps; tot majoor bij het 6de reg. Inf., den kapt. 1ste kl. E. M. van Hillc; cn tot 1ste luit. bij het 7de reg. Inf., den 2den luit. C. A. "VVagncr, van het corps. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier wordt met den laatsten Junij a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en dat bevel met den 1 Julij daaraan volgende opgedragen aan den luit. Ier zee 1ste kl. A. Rietveld, thans non-actief. Bij koniuklijk besluit vau 12 Mei jl. is o. a. het volgende bepaald: Aan vereenigingen tot versterking vau 'slands weerbaarheid wordt van staatswege bescherming cn medewerking verleend. Op voordragt van het bestuur van zoodanige vereeniging wordt door Z. M. den koning den koinraaudant cn dc verdere officieren benoemd. De benoemde officieren bij de vrijkorpsen leggen in honden van den burgemeester der gemeente hunner woonplaats een eed (belofte) van trouw en gehoorzaamheid af. Dc officieren van zee- en laudmngt en die der vrijkorpsen door Z. M. benoemd, erkennen elkander iu hunne rongen en gcvcu elkander, als zij in uniform zijn gekleed de gebruikelijke eerbewijzen. De schildwachten doen \oor de officieren der vrijkorpsen dezelfde eerbewijzen als voor de militaire officieren. Dc kokarde der vrijwillige corpsen, alsmede de sjerp van de officieren, indien zij die dragen, zijn van oranjekleur en in vorm gelijk aan die van het leger. Wapenen, munitiën en instructeurs worden voor zooveel daartoe gelegenheid bestaat, door den minister van Oorlog aau de vrijcorpsen gratis verstrekt. Van de 101 door de Kerk. Crt. in haar jongste nommer opge geven Herv. Gemeenten, hebben zich 45 voor de oude en 56 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraads-ledeu verklaard. Van onderscheidene zijden verneemt men dezer dagen beschouwingen en opmerkingen ter zake van het voorstel door den lieer dc Brauw, aan het oordeel zijner medeleden van de Tweede Kamer onderworpen, tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs van 1S57. Het voorstel van dien afgevaardigde heeft ten doel te bewerken, dat tegemoet worde gekomen aan de menigvuldig^ bezwaren van velen tegen de in hun oog godsdienstlooze openbare school. Thans zal het pleit door de meerderheid der Kamer moeten"''' beslist worden, en zoodoende zal welligt. een einde komen aaii.Aö vele en ongegronde beschuldigingen tegen de uitvoering der onder - wijs-wet in het midden gebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1