HELDERSCHE NIEDWEDIEPER GODRANT. ZONDAG 2 JUNIJ. 1867. E N VIJF-EN-TWINTIGSTE binnenlandT kt/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na nolifc ure, door A. A. BAKK E tt Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. H franco per post1.50. Enkele nommers,<0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars eu Post directeuren. 'i JAARGANG. Adveiitentikn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, üijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denüelder, totll ure. De prys van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Hen ii dexcr vertrekt de O. 1. Ij mul muil vü» TRIEST, den 7 dezer via MA11SEIGGK. MELDER en NIEUWEDIEP, 1 Jnnij. Bij de op gisteren ten raadhuize gehoudene openbare aanbesteding wegens liet maken van cene bonten schutting langs den toegangsweg naar het station, tegenover de Poslbrug, waren de inschrijvers als volgt: Gebr. Klein ƒ1100, 1'. Spruit ƒ999, A. W. Schouten ƒ995, P. Verhcy 943, Gebr. Moorman 915, Gebr. Korff ƒ914, II. J. Janzen ƒ898 en W. van <lcr Wooning SSS. liet werk werd aan den laagstcii inschrijver gegund. De stoomschepen Schouwen en Kijkduindie gedurende eenigen tijd hier ter rcede ten anker hebben gelegen, zijn lieden naar West- Indië vertrokken. Eergisteren avond ankerde alhier ter recde het schroefstooraschip Curacaokoram. kapt.-luit. ter zee J. van Gogh. Den volgenden dag is het vaartuig in onze haven gekomen. Bjj de op gisteren gehouden exercitie van het Artillerie- Vrijkorps alhier werd door den kommandant, den heer jhr. T. J. Kraijenhoff, aan de leden medegedeeld, dat door het bestuur de volgende benoemingen zijn gedaanTot sergeantsJ. II. de Meijer, A. Bommel, G. W. L. Bordens, L. Kikkert, II. Liebregs, W. Oostenbrug, M. P. Polak en E. Snel; tot.fouriers: C. Klok en J. Heeres; tot korporaals: W. J. van der Ben, N. D. de Leur en II. Smit; tot ordonnance, met den rang van korporaal, J. van Doorn. - Naar wij vernemen bestaat bij de Onderoffieieren-Societeit de Eensgezindheid alhier het plan om eerlang cene tooneelmatige voor stelling te geven, ten voordeele van het Artillerie-Vrijkorps alhier. De lijd wanneer deze uitvoering geschieden zal, zal later bepaald worden. Dat wij dit plan zeer toejuichen, behoeft naauwelijks vermelding; wij zien er in een vernieuwd blijk hoezeer de oprigting van dit korps schier van alle zijden sympathie ondervindt. Het bovenstaand berigt is een overtuigend bewijs, dat ook de militairen liet tot stand komen van dit Vrijkorps met vreugde begroeten. En boe kon dit ook anders zijn! In tijd van nood en gevaar zullen militairen en burgers elkander ter zijde staan om den dierbaren geboortegrond tegen iedere aan randing te beschermen en in vredestijd wordt uit de oprigting van Vrijkorpsen een geest van toenadering en vriendschap tusschcn burger en krijgsman geboren, die niet anders dan goede vruchten voor beide standen kan opleveren. Het plan der Onderofficiereu- Societeit maakt in hooge mate aanspraak op ieders belangstelling en. ondersteuning. Wij vertrouwen dan ook dat de uitslag van zulk pogen niet anders dan zeer gunstig zal zijn. Het programma van het Concertgezelschap Apollouit te voeren Zondag a. s. des namiddags van 1 tot 3 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1. Marchc van Eaust; 2. Ouverture van Kalliwoda; 3. Air de 1'op. Don Pasfjuale van Donnizetti; 4 Polka van Strauss; 5. Duo de 1'op. Ealaclan, arr. par van Buggenhout6. Lichtenstein-walzer van Labitzky; 7. Grande fantaisie sur 1'op. Les Vi'pres Secilietines van G. Verdi, door van Buggenhout. Naar men verneemt is het koninklijk besluit, betreffende de reorganisatie van het corps officieren van gezondheid, reeds gcleekend. Het tractement der officieren van gezondheid 2de kl. is daarbij, naar verzekerd wordt, met 100 verhoogd. Wij vernemen dat de ingenieur bij de Marine J. C. Janzen, eerstdaags van hier naar Toulon zal vertrekken, om aldaar tegen woordig te zijn bij het bouwen van een ramtorenschip. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van policie te Gouda A. L. Wieckcrt, thans comm. van pol. te Hoorn; tot eersten oiï. van gez. 1ste kl. bij de landmagt, den eersten off. van gez. 2de kl. dr. G.F, van Dommelentot eersten off. van gez. 2de kl. bij de landm., de off. van gez. 1ste kl. J. Boos en B. van Baaitentot off. van gez. 1ste kl. bij de landm. (naar ouderdom van rang), den off. van gez. 2de kl. II. J. Wilsontot majoor bij liet personeel van de militaire veterinaire dienst, den paardenarts 1ste kl. A. J. de Bruin, van het reg. veld—artillerietot adsp.-iugen. der Marine, met ingang van 1 Julij a. s., den heer P. J. Turk; -aan den gepens. kapt. Ier zee S. J. graaf van Limburg Stiruin, lid van liet Hoog Milit. Gcrcgtshof, verleend den titulairen rang van schout bij-nacht. Het heeft Z. K. II. den prins van Oranje behaagd het eere voorzitterschap van het ccntraal-commité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond te aanvaarden. HIT. KK. HII. prins en prinses Frederik en prinses Maria, hebben zich gisteren op reis naar Zwitserland begeven. In groote mate belangrijk zijn de discussiën, die dezer dagen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gevoerd met betrekking tot de aanhangige wet tot regeling der Schutterijen. Van veel gewigt o. a. was de behandeling van het artikel dei- straffen (art. 1S4). De volgende straffen werden daarbij voorgesteld te bepalen: a aan officieren: 1. ontzetting van rang; 2, provoost arrest: 3. huis-arrest; 4. geldboete; h aan ouderofficieren en korporaals: 1. ontzetting van graad; 2. provoost-arrest; 3. geld boete; c aan alle verdere leden der Schutterij: 1. provoost-arrest; 2. geldboete. De volgende bedenkingen werden tegen dit wetsartikel in het midden gebragt: Men vond het liuis-arrest geene geschikte straf voor officieren der Schutterij. De straffen werden te zwaar geoor deeld. Men herinnerde er aan, dat deze wet slechts geldig is voor gewone tijden, terwijl in tijd van oorlog de bepalingen der militaire krijgstucht geldig zijn voor de Schutterij. Men deed de regering opmerken, dat het huis-arrest voor militairen een geheel ander karakter heeft dan voor burgers. Voor militairen is het alleen eene morele straf, voor burgers is het ecne materiele straf, die hen belet in de uitoefening hunner' beroepen, b. v. van doctor of fabrikant, enz. De straffen zijn ook ongelijkwerkend voor hein die zijn kantoor aan huis heeft, of die zich naar elders heen begeven moet. Eeu der leden, de heer Pijnappel, stelde een amendement op dit wetsartikel voor, om, namelijk, het huis-arrest te doen wegvallen. De heer Cascmbroot echter, drukte den wensch uit, dat de minister het huis-arrest niet zoude opgeven, opdat het militair karakter niet mogt verloren gaan. De minister hield ook vol het artikel in zijn geheel te verdedigen en ten slotte werd liet amendement van den heer Pijnappel, met 35 tegen 20 stemmen verworpen en het artikel inct 47 tegen 5 stemmen aangenomen. De ontvangsten van het Ncdcrlandsch Onderwijzers-Genootschap bedroegen over 1S66 2G30.76I eti de uitgaven 1399.14. De staat van liet vaste fonds was 5138.62-1- en die van het garantie kapitaal der spaarbank 2858.944. De commissie, welke zich ten doel stelt, het bezoeken van de Parijsche tentoonstelling voor ambachtslieden gemakkelijk te maken, heeft prijzen uitgeloofd voor diegenen der handwerkslieden, welke, na liun bezoek te Parijs, het beste geschreven verslag van het eene of andere gedeelte der tentoonstelling iulcvercn. Door den raad der gemeente Zaandam is tot secretaris benoemd de heer mr. A Greebe, thans secretaris der stad Almelo en advokaat bij de Arrond.-Begtbank aldaar. Volgens de Tijd zullen op het 18de eeuwfeest van den marteldood der apostelen Petrus en Paulus, door de zorgen van den heer Wilmer, bisschop van Haarlem, en den heer Schaepman, bisschop van Hesebon, i. p. i. coadjutor van den aartsbisschop, die de Ncderlandsche Katholieken bij die gelegenheid te BeiflCjy>. zullen vertegenwoordigen, den paus worden aangeboden d(/giften onlangs door de Tijd ingezameld, ten gezamenlijken bedrage1'vanrV--. 117,075.84. Het album, waarin al die giften met de lnjs"®rrftgnH zijn vermeld, is weder door de hand van den heeri,rareh\ték6 Cuypers, allerkeurigst en kunstrijk vervaardigd en door 9en hoefc-"- binder de Haas, prachtigst gebonden. In den rug eener"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1