BUITENLAND Aan liet hoofd van dc lijst der hoogstaangeslagenen voor de belasting in Zuidholland, is geplaatst Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, wiens aanslag alleen in dat gewest 1S.142.30 bedraagt. Een inzender in de N. Jlott. Crt. komt op tegen de tarieven op onze spoorwegen, die driemaal zoo hoog zijn als in België, zonder dat de reiziger voor die driemaal hoogcr betaling op meer comfort mag bogen. De directie van den Nederl. Rhijnspoorwcg annonceert eene meer goedkoope reisgelegenheid naar Parijs, over Antwerpen en Charleroi, op den 1-1, 2L en 28 Junij. Een reisje van Amsterdam naar Parijs, en terug, komt nu op 19.85 voor de 2de cn 13.SO voor de derde klasse; van andere stations iets meer of minder, naar gelang van den afstand. Bedankt, voor het beroep naar Utrecht, ds. V. A. J. Konings berger, pred. te Yelp. Yan de 108 door de Kerk. Crt. in haar jongste nummer opgegeven Hervormde gemeenten hebben zich 47 voor het behoud van den bestaauden voet van benoeming en beroeping en 61 voor verandering verklaard. Zelden hebben de aalbessen in de omstreken van Hoorn zulk een oogst beloofd als ditmaal. Vlas cn aardappelen vooral staan in het Westlaud voortreffelijk. Twee jonge lieden die zich te Katwijk aan Zee baadden, zijn verdronken. Ook te Zutphen is een 14jarige knaap op die wijze om het leven gekomen. Te Zwolle en Lochcm had zulks mede plaats. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden Pinkster-paardenmarkt zijn 841 paarden aangevoerd. De handel was stil. Voor de meest gezochte paarden werd 350 a 400 betaald. Dezer dagen is eeu wethouder der gemeente Benschop, door een der militairen, belast met het toezigt op de handhaving van de tegen dc verbreiding der veeziekte genomen maatregelen, dood geschoten. Algemeen zijn de graslanden te Capelle (Langstraat) goed bezet en kan men op een gunstigen hooibouw hopen. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat een geit, toebe- hoorende aan den werkman A. van Steenes, te Herwijnen, geworpen heeft 7 (zegge zeven jongen); kwaamvrouw en kinderen bezweken echter allen. Voor de te Zwolle vacerende betrekking van substituut- griffier bij de Arrond.-Regtbank (salaris 800), hebben zich tot 11. Dingsdag niet minder dan 74 sollicitanten opgedaan, waaronder één kantonregter. De wonden van den notaris Ghijm en zijne dienstmaagd te Hengelo, staan zeer goed. De gearresteerde Hanen kamp, blijft ont kennen. Deze heeft vroeger reeds wegens verwonding met een mes op een kermis, twee jaar gevangen gezeten. Een kastelein nabij Leeuwarden, is door de Arr.-Tlegtbank veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van eene maand en geldboete van 250, wegens het houden van veemarkt op zijn land. Begunstigd door het schoone weder, worden thans in Drenthe duizenden bunders veengrond door branding der aardkorst, weder voor de boekweitteelt gereed gemaakt. De dezer dagen ontvangen berigten uit West-Indiü loopen tot 4 Mei. De commissie, belast met het ontwerpen van een adres aan de regering in Nederland, waarin, tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders iu de kolonie, een geldelijk voorschot van het moederland wordt gevraagd, had aan den gouverneur van Suriname een ontwerp-adres ingediend. Daarin wordt, tot ondersteu ning van het verzoek, aangevoerd, dat, niettegenstaande het ingestelde staatstoezigt over de geëmacipeerden der kolonie, de landbouwende bedrijven op eene hoogst gebrekkige cn onvoldoende wijze worden uitgeoefenddat, na het ophouden van dat staatstoezigt, van de diensten der gecmancipeerdcn nog minder te verwachten is dan thans; dat het te voorzien is, dat onder die vooruitzigten de kolonie gevaar loopt van te gronde te gaandat het dus gebiedend nood zakelijk is, wil men haar behouden, vóór het ten einde loopen van den bij de wet bepaalden termijn voor het staatstoezigt, middelen te vinden tot aauvulliug van de gevreesde vermindering van werk krachten; dat Suriname werkkrachten eu kapitaal mist; dat Suriname niet minder innerlijke waarde heeft dan Oost-Indië, en slechts op arbeiders wacht, om den vruchtbaren bodera te exploiterendut Suriname de verleende hulp duizendvoudig vergoeden kan, cn vol vertrouwen kan uitroepen: Geef ons handen, en wij zullen de geheele wereld van suiker voorzien! Het Japansche oorlogschip Kai-Yoo-Mar is den 13 April te Yokoharaa aangekomen. Schip en machinerien waren in de beste orde. Ouder de briefjes, die dezer dagen bij een burgemeester gebragt werden als bewijs van vergunning, noodig bij de aanvraag om kosteloos patent voor de visscherij, was er een dat luidde. „Ik geef concent aan Japik vau Boggeleu, om in mijn water te stikkeu." De man meende „om in mijn visehwater aal te steken." De mcnsch - zoo leest men in een ingezonden stuk in de Prov. Noord- Bi'. Crt. - voert een wettigen oorlog tegen de dieren, die hinder toebrengen aan al wat hem toebehoort. Ongelukkig vervolgt hij dikwijls in zijne onwetendheid dieren die, alhoewel in vrijheid levende, hem nogtans wel de grootste diensten bewijzen. Om eens van het gevogelte te spreken, stippen wij aan, dat de landlieden dc uilen en andere nachtvogels gemeenlijk als vijandenbehandeleu. Waarom? omdat hou lomp voorkomen, hunne grootc en ontwikkelde oogstralen, hun akelig ge kerm, hunne afgezonderde levenswijze, hunne woning op toreus en nabij dc kerkhoven, hun talrijke vooroordeclcn inboezemen. Als een boer cenen uil kan knippen, nagelt hij hem wel hij zijne vlerken boven do deur van zijne schuur. Die wreedheid zal hem veel kosten. De vogelen immers, die men als noodlottig aanziet, die men kruist cn mishandelt, moeten onder diegenen gerekend worden, die deu mcnsch het incest voordeclig zijn. Inderdaad, al de vogelen van dit geslacht levon hijkans uitsluitend van muizen en ratten. Dc fijnheid vau hunneu reuk, dc klaarheid van hun gezigt bij nacht, de stilte van liunuo vlugt maken die jagers zeer geschikt om die knaagdieren to verrassen, als zij 's nachts hunne holen verlaten om hun voedsel te gaan zoeken. Dc maligstc berekeningen hebben bevestigd, dat een kerkuil meer dan zes duizend muizen in ccn jaar \oor zijn voedsel verslindt. Men heeft berekend dat hij, als hij jongen heeft, cr hun doorgaans alle vijf minuten eene aanbrengt. Die vogelen verslinden daarbij nog eene groote menigte sprinkhanen, nachtkerf- dieren eu nachtvlimmeren. Zij kruipen dikwijls in de schuren om er muizen cu ratten te vangen. Ook zegt een der geleerdste landbouwkundigen, dat dc uilen katten zijn ïuet vleugelen, die grooten eetlust hebben cn die zeer veel werk afdoen. Hij heeft gelijk, want een nest met uilen vernietigt meer muizen cn ratten op een bof dan tien katten. In de vijfde afl. van het Woordenboek der Ncd. taal van dr. de Vries cn te Winkel, leest men o. a. het volgende: „Bij dc treurige vermaardheid, die in 't vorige jaar dc Pruisische naaldgeweren verworven hebben, zal menigeen, als hij deze aflevcriug van het Ned. Wioor denhoek ontvangt, terstond kol. 633 opslaan, om te zien „of Achierlaadgeweer er in staat." Men zal het niet vinden, evenmin als Achter stapinrijtuig, door den Spectator ironisch naar dezelfde analogie gesmeed. Waarom niet? Omdat wij een woordenboek willen geven van „de Nederlaudschc taal" niet van taalbedervende nieuwmodische wanspraak. Er was trouwens een afdoend beletsel, dat liet opueraen van dit staaltje volstrekt on mogelijk maakte. Wij zijn gewoon, bij elk woord de etymologische verklaring te geven. Maar wie lost ons het raadsel op, hoe Achterlaadgeweer gevormd is? Elk zamengcsteld woord bestaat uit twee leden, niet meer en niet minder. Welnu, hoe dan af deden? Uit Achterladen en Geweer1 of uil Achter en Laadgeweer Maar noch achterladen noch laadgeweer heeft ooit bestaan; geen van beide levert zelfs een verstandigen ziu. De eene verklaring is dus even ongerijmd als de andere, en eene derde is ondenkbaar. Hoe men het keere, Achterlaadgeweer is een klank zonder zanicn- hang of eenheid, eene aaneen]ijniihg van drie leden, cn derhalve taalkundig eene onmogelijkheid, een onding. Hoe dan de nieuwe uitvinding te noemen? Het zal liet best zijn nog een poosje te wachten, totdat een goede voorraad van zulke gewereu gereed en aan de manschappen rondgedeeld is. „Dan zal het niet lang duren, of zij krijgen een gepasten naam; want de „spraakmakende gemeent" vormt beter woorden dan de geleerden en dagbladschrijvers. Misschien zullen onze soldaten het nieuwe wapen eenvoudig een Achterlader noemen. Dat het een geweer is, behoeft wel niet uitgedrukt; dat ziet men van zelf. Men spreekt ook van eeu tecolver, niet van een revolver-pistool. Achterlader (van de gekoppelde uitdrukking achterladenzou zéker goed gevormd zijn, in overeenstemming met ajleggereen oud kleed dat men aflegt, doorrooker, een pijp die men doorrookt, uitdoeners (in Zeeland), doperwten die men uit de peul doet, enz. Zoo ook achterladereen geweer dat men van achteren laadt. Dergelijke verwisselingen van actief en passief zijn overal in de volksspraak een uiterst gewoou verschijnsel, waarvan onze taal menigvuldige voorbeelden bezit. „Of onze soldaten en weerbaarheidsmarmen Achterlader of een anderen naam in gebruik zullen brengen, moet de tijd leeren. Intusschen mochten wij het woord van eigen maaksel niet opnemen want de woordenboek-schrijver, wij hebben het meermalen gezegd, „moet de taal niet maken maar vinden." Hij moet optcekcncn dat werkelijk in gebruik is, maar - hoe groot ook soms dc verleiding zij - op de ontwikkeling der taal mag hij niet vooruilloopen." Zeer opmerkenswaardig is in den jongsten tijd de beweging, die zich in Engeland openbaart ten aanzien der Parlements-hervorming. Sedert de uitbreiding en hervorming van het kiesregt bij de bekende reform-bill van het jaar 1829, dringt men herhaaldelijk op het daar- stellen van betere grondslagen, zoo mogelijk op een algemeen steinregt aan. Het tegenwoordige ministerie, tot de meer behoudende rigting behoorende, heeft zich aanvankelijk tegen milde bepalingen ten dezen aanzien pogen te verzetten; de groote tegenstand dien het in het Parlement, inzonderheid in het Huis der Gemeenten, ondervond, heeft liet tot meer vrijzinnige bepalingen doen overhellen. De hervormingsgezinde partij, veelal geleid door ultras, die dc groote hoop in beweging en vaak de openbare orde in gevaar bragten, heeft daardoor de Parlements-leden meer en meer van zich vervreemd, die zich met de reform-bill der regering hebben vereenigd. De hervormings-partij ziet zich daardoor beroofd van den steun der Parlements-leden, doch denkt er nog geenszins aan om de zaak op te geven. Men heeft in eene der laatste bijeen komsten het plan geopperd om de vereeniging le handhaven ten gunste van het algeraeene stemregt. In die vergadering werd gelezen een brief van generaal Garibaldi, gcrigt aan den president der vereeniging, die daarin genoemd wordt „den voorwaarts slrevenden apostel van regt en waarheid." Garibaldi verklaart in dien brief, dat hij en zijne vrienden de Engelsehe reformers zullen volgen in „hunnen heiligen kruistogt tegen onkunde en despotismus." In Duitschland merkt men op, dat het uilzigt steeds verlevendigd wordt op eene insmelting der kleine Duitsche staten bij Pruissen. Men heeft opgemerkt, dat de kleine Duitsche vorsten er op uit zijn om de dominiale goederen in familie-goederen le veranderen, om daardoor zich een goed inkomen te verschaften, tegen den tijd dat hunne monarchie te gronde gaat. Mevrouw Ristori, is van hare kunstreis in de Yereenigde Staten te Parijs teruggekeerd, met eene netto winst van 200,000 dollars. Eenige dagen geleden hebben een paar opgewonden schreeuwers, op het oogenblik dat de prins van Pruissen met zijnen ordonnance- oflicier op den Boulevard tc Parijs reed, geroepen: „Daar is dc moordenaarDe prins, die liet hoorde, liet terstond het rijtuig stilhouden cn twee mannen arresteren, die bij de ondervraging hebben gezegd, dat zij niet den prins, maar zijnen ordonnance-officier, graaf zu Eulenburg, bedoelden, den moordenaar van den Eranscbcn kok te Keulen. Nu blijkt het werkelijk, dat de adjudant van den prins dien naam draagt, maar de Constitulionnel zegt, dat liet niet dezelfde is, die dat ongeluk gehad heeft. Nu men zelfs den Sultan te Parijs krijgt, zou er geen reden zijn, waarom de vorst van het Homelschc Rijk te huis zou blyveu, eu werkelijk zal de keizer van China de reis naar Europa ondernemen, terwijl natuurlijk ook Abd-el-Kader met zijne twee zoons op weg is naar Parijs. Sedert die leeuw der woestijn getemd is, grijpt hij iedere gelegenheid aan om te Parijs te komen cn de handen van zijnen meester te likken. De Monde zegt, naar aanleiding van de reizen der gekroonde hoofden naar Parijs, dat men daar zeker één Europesclien souvercin niet zien zal, den paus namelijk. „Deze (vervolgt het clericalc blad) zou daar zelfs niet verschenen zijn, ook al ware hij genoodigd geworden. Hij blijft op het Vaticaan, maar zal daar niet alleen zijn. Terwijl de wereldlijke vorsten naar Parijs stroomen, slaan de vorsten der kerk den weg naar Rome in, om hunne hulde tc brengen aan het aan zich zeiven overgelaten hoofd van het oudste der regerende huizenaan den wijssten, maar het minst aangehoorden souverein; den eenigen, die het onregt nooit ontdekte zonder liet te brandmerken, en die het geweld nooit anders kende dan om het zelf te verduren. Hij viert het eeuwgetijde van den grondlegger

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2