«lc. verpachting van het grasgewas dit jaar p. m. 18 pCt. minder opgebragt dan verleden jaar. Te Akersloot is jl. Donderdag uitbesteed: het bouwen eencr nieuwe 11. C. kerk en pastory. aan den heer H. de Groot te Alk maar, voor de som van 35,000. Onderstaaude brief werd dezer dagen tc 's Graveuhage ont vangen. Om den zeer eurieuseu stijl wordt deze medegedeeld. wMehecr, Den ondergetekende Z. H. gepasperteert mielizijn, dat hij aderzand sijn dienslijt Gctrou en eijferich heeft volbrag waarfan hij de vcrijschten pampiere kan meebrenge hij zach zig gaaren geplaas aan U kantoor hij bevat de ouderdavn van 27 jaare en seer gesont van liggaams. Gestclt en seer bekwaam om ccnen betrekking naa ijs te bediene, wil mijn dus amplcjeere, in hoopen op spoedig antwoordt. U dienswilige dinaars Z. H. wonende en.... Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat het in rijk fluweelen hand gebonden Plan illustre de la Rage, dat door den boekhandelaar M. M. Couvée te 's Hagc op de Parijsche tentoonstelling is geëx poseerd, daar ontvreemd is, zoodat de exposant het verzoek heeft ontvangen een ander exemplaar daarvoor in te zenden. 1)1/1 Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat door een arbeider te Bcrgen-op-Zoom jl. Woensdag gevonden werd een eendenuest, waarvan het inwendige gedeelte der daarin voorhanden eijeren geheel versteend warenuaar men wil zou de bliksem dit vreemd soortig verschijnsel hebben veroorzaakt. Jl. Zaturdag avond is de vloer eener kamer in de Folkingc- straat te Groningen, bewoond door de wed. Zwaan, ingezakt, juist op het oogenblik dat zich daar omstreeks dertig Israëlieten bevonden om hun avondgebed te doen. De meesten van hen kwamen in den kelder, die zich onder de vloer bevond, teregt, terwijl twee of drie ligt werden gewond. Aan het stuk getiteld: „Ben geletterd Parfumeur", voorkomende in de jongste aflevering van het tijdschrift „Onze Tijd", ontleencn wij liet volgende betredende den Oorsprong van het kussen: «Het is eene gewoonte uit de verste oudheid afkomstig, daar het blijkt, dat Isaac zijn zoon Jncob ku9tc (Gen. XXVII 2G); deze kus is vooral merkwaardig als de eerste waarvan de. geschiedenis spreekt (Adam en Eva hebben cr waarschijnlijk Mozes niet bijgevocpeuDo Bijbel maakt molding van ccnc menigte kussen van allerlei soort. Wij vinden er den kus van eerbied, in Esthcr V 2van onderwerping, in 1 Sftm. X 1; van verzoening, in 2 Sam. XIV 33; van afscheid, in RutU I 14; van goed keuring, in Psalm II 12; van onderdanige dankbaarheid, in Luc. VII 38- van welkomst, in Exodus XVIII7van liefde en blijdschap, in Gen. XXTX 11 van berouw, in Ilaud. XX 37; van vrede, in Rom. XVI 1G; en vanafgodi- sclien eerbied, in Hosea XIII 2. Daar zijn ook geestelijke kussen vermeld als in lloogclïed I -. 1; zinnelijke als in Spreuken VII 21, en geveinsde als in 2 Sara. XV 5. Kussen zijn soms verraderlijk zooals die van Joab aan Amasa, toen hij kuste en daarna moordde (2 Sam. XX 9), en die van Judas aan Christus, dien hij kuste en toen verried. Het was do gewoonte den mond tc kussen of den baard; dit laatste doen de Arabieren nog. De band te kussen is niet Bijbelscli. Het kussen van de voeten was de uitdrukking van diepen en licfdcvollen eerbied, zie Luc. VIT 3S. Men verhaalt ons dat de leden der Christelijke kerk te Ephese bij het vertrek van Paulus weenden, „hem om deu hals vielen en hem kusten." De kus des vredes was eene apostolische gewoonte cn is nog in gebruik bij den Eucharistiscben dienst der Koomscli-Catholieken, welke om begrijpelijke redenen op Goeden Vrijdag wordt uagelateu. Bij heidenschc volkeren was liet gebruikelijk de zon cu de maau met kussen te begroeten, evenals de afgodeubceldcn, die men echter met gccne onheilige lippen mocht aanraken. Van het handkussen wordt het eerst bij de Perzen gesproken. Xenophou verhaalt dat het de gewoonte was te kussen wien men eerdo De voeten van ceu vorst te kussen was het tccken van onderwerpiug, hetgeen bij tijd en wijle zoo ver gedreven werd dat het afdruksel van den voet den kus ontving, daar men overtuigd was dat het stof op den grond geheiligd werd door des vorsten tred. Toen Demosthenes in een tempel werd gevoerd, kuste hij zijn eigen hand als tcoken van aanbidding, cu toen de Carthaagsche afgezanten dc Romeinen om vrede smeekten, kuste zij de voeteu der ledcu van den raad. De kus van huldiging - welke niet iu deu Bijbel is aangeduid - werd ver moedelijk op het voorhoofd gedrukt, eeue uiting van diepen eerbied, welke voorheen, wellicht ook thans nog, bij de Bedoeïnen in gobruile is. De rabbijnen, die zoo dikwerf oen verkeerd geplaatst denkbeeld vau betamelijkheid lieten doorstralen iu hetgeen zij schreveu, veroorloofden niet meer dan drie soorten vau kussen - die van eerbied, van verwelkoming cu van afscheid Het voeten-kussen werd door de pausen gevergd als een bewijs vau eerbied, sedert de 8ste eeuw; dit werd het allereerst gedaan door keizer Justinianus aau paus ('ons tan lijn, bij zijuc iutrede tc Constantinopel. Als deze ceremonie plaats grijpt draagt dc paus ceu pantoft'el, waarop een kruis is geborduurd; dit wordt gekust, niet de teen gelijk men algemeen gelooft. In den laatsteu tijd wordt dit niet van de Protestautcn gevergd - eene ligte knicbuigiug is voldoende. Als eene zeer gewone begroetiug is de kus nog in gebruik op het vasteland vau Europa en iu het Oosten. De vroegste Christenen wisselden dien in hunne bijecukomsteu als een leeken van hunne liefde jegens elkander, en men deed het even vóór da bediening vau het asmadmaal. Wanucer de manneu en de vrouwen afzonderlijk zaten, gelijk dit bij dc Hebreeuwen cu dc Oosterscbe volken nog gebruikelijk is, iliiu werd de liefdekus door de mannen aan dc mannen, en door de vrouwen aan de vrouwen gegeven. Iutusschen zijn de bijzondere oinstaudighedcu verdwenen, welke zulk ceuc uitdrukking van broe derlijke liefde en Christelijke vriendschap gepast en doelmatig dednu voorkomen. Bij onze voorouders goldt het ook voor ecu bewijs van eerbied dat iemand een brief eindigend Je baud kuste van deu ander, het stond gelijk met dc betui ging van gehoorzaamheid cu onderdanigheid, waarmede wij tegenwoordig onze brieven geniceulijk besluiteu. Zoowel Shakspere als andere dramatische dichters maken hierop dikwerf zinspelingen. Dc ratificatie-acten van het Londensche verdrag bevatten allen den tekst van dat tractaat zelf in de Fransehe taal. De uitwisse- lings-olausulen zijn in de "Russische acte in het Russisch gesteld met een nevenstaande Fransehe vertaling, in de Oostenrijkschc in liet Latijn, in de Engelsche in het Engelsch, in de Italiaansche in het Italiaansch en in dc Pruissische in het Eransch. De oirkonden zijn in fluweel gebonden; de linten, tot het opeuen der omslagen vcrcischt, van gekleurde zijde, terwijl het zegel - behalve aan de acte vau den groothertog van Luxemburg, waar het op 't stuk zelf staat ingedrukt - in was afgedrukt, in een gouden of zilveren foudraal is vervat, dat met gouden-of zilveren snoeren, van gekleurde zijden kwasten voorzien, aan de oirkonde is gehecht. De Luxem- burgsche acte is in het blaauw fluweel gebonden met linten van blaauwe zijde; het zegel, in roode was afgedrukt, vertoond het borstbeeld van koning Willem III, met het jaartal 1849. De Oostcnrijksche in het purper fluweel met zwarte en geele linten en de zegcl-foudraal van goud, versierd met het keizerlijk wapen. De Russische oorkonde is in het rood fluweel gebonden, met karmozijn- roode linten en de zegel-fondraal van goud met zilveren kwasten. Dc Engelsche oorkoude is in rood fluweel gebonden met donker blaauwe, roode, groene en heraelsblaauwe zijden liulen en op de foudraal vau het zegel prijkt het Engelsche wapen en reliëf, koningin Het is te vreezcu Jat dc lcoken, althans de gehuwden, zich weinig stoorden aan die beperking der soorten vun kussen?! Victoria in krooningsgewaad met den scepter en den rijksappel op den troon. Aan hare rcglerzijdc vertoont zich de godin der geregtig- lieid, met dc weegschaal en hel zwaard, en aan hare linkerzijde de engel des vredes met het kruis en het evaugelie in handen. De Eranschc oirkoiulc is in rood fluweel gebonden met linten van roode zijde, de zegcl-foudraal van goud en voorzien van het Eransche wapen, en de kwast van goud met blaauwe zijde gevuld. Aan de Italiaansche oirkonde, in donker blaauw fluweel gebonden met zijden linten van dezelfde kleur, hangt een zilveren zegcl-foudraal met zilveren kwasten, gevuld met groene, zijde. Het wapen, op het foudraal aangebragt, stelt, in gedreven werk, een ridder te paard voor. Reizigers die per stoomboot dc rivier Ottowa zijn opgevaren, zullen aan dc noordkust van liet meer der Twee-Bergen ecu dorpje bemerkt hebben, gelegen op eene klip, die, uit het meer gezien, uit schitterend geel zand bestaat en men heeft hen gezegd, dat het een Indiaansch dorp is. De inwoners hebben nu juist een verzoek schrift ingeleverd om een postkantoor in hun dorp te doen vestigen. Dit stuk is geteekend door Irokcschc en Algonquinsche opper hoofden, waaronder namen voorkomen, als: Saotis-kurai-iarakoen- kanegatakc, Jakomisalcie, Satexasenoten, Sosekatsien Haienton, Xekatewaje en anderen. Men heeft voorgesteld het dorp den naam van Oka te geven. Volgens de berigten vau dc Indcpendance Beige is de koning van Pruissen door de bevolking tc Parijs met grootc koelheid, maar zonder eeuig blijk van vijandige stemming ontvangen. Ziet bier een gedeelte van de titels, welke immer boven alle beschikkingen, besluiten enz. van Czaar Alexander II zijn geplaatst, woordelijk overgebragt: Bij de gratie Gods, die helpt, wij, Alexander, Keizer en Autokraat (zelfregeerder) over alle Russen, van Moscou, vau Kiew, van Wladimir, vau Nogovorod, Czaar van Kazan, Czaar van Astrakan, Czaar van Polen, Czaar van Sibcric, Czaar van Taurisch Chersonesie, Czaar van Georgië, Heer van Pskoff en Groothertog vau Smolcnsk, van Lilhauwen, van Volhynic, van Podolie en van Fiu- land, Prins vau Estland, vau Lijfland, van Koerland, van Samogchie, van Bulgarie, enz. enz. Heer en Groothertog van Novogorod (lage streken) van Riazan, van Polotsk, van Jaroslaf, van Vitebsk en Beheerscher van geheel het Noorden, Heer van Iverie, van Kallat- inie, en van de landstreek van Arraenie, Erfheer en Monarch der Prinsen van Circassie en der Bergen, Erfgenaam van Noorwegen, Hertog van Slceswijk-Holstein, van Stiermarken, van Deutmarsen, van Oldenburg, enz. enz. Het feestgewoel in Frankrijks hoofdstad werd jl. Donderdag door een hoogst bedroevend voorval gestoord. OP DEN KEIZER VAN RUSLAND IS EEN MOORD AANSLAG GEPLEEGD. Deze afschuwelijke misdaad werd bedreven door een twintigjarigen Pool, Beryousk genaamd, die, met een pistool gewapend, den czaar afwachtte, toen deze, met zijne twee zonen cn keizer Napoleon, van de te zijner eere gehouden wapenschouwing naar de Tuileriëu terugkeerde. De keizers en de grootvorsten zaten in een open rijtuig, en bij den ingang van het bois de Boulognc oordeelde de moordenaar het oogenblik gunstig om zijne euveldaad te volbrengen. Gelukkig bereikte hij zijn doel niet; de pistool, te zwaar geladen, sprong, zijn hand werd verbrijzeld en hij zelf viel neder op den grond. Het paard van een der hofbeambten, die naast het rijtuig reed, werd aan den kop gewond, doch de twee keizers bleven ongedeerd. Dat de menigte, bij de eerste opwelling van ontwaardigiug, den moordenaar heeft willen ophangen of den marteldood doen sterven verwondert ons niet; de toepassing der lynch-wet werd echter belet door de openbare magt, en de twintigjarige Beryousk zal zich voor den regter hebben te verantwoorden. Verheugen wij ons in het mislukken der moordpoging, wij betreuren tevens het feit zoowel om de misdaad zelve, als omdat nu weder de vele voorbeelden van derampzalige gevolgen van politieke wraakzucht en nationalen wrok met een vermeerderd zijn, en wel juist op een oogenblik, dat de souvereiu dien het gold de gevierde gast is bij een natie, die, alles behalve met hem ingenomen, zich desniettemin tegenover hem gedraagt op een allezins lofwaardige wijze. De jeugdige heethoofd, verhit door kwalijk geplaatste vader landsliefde, zal waarschijnlijk met zijn leven zijne misdaad moeten boeten, en.... wat heeft hij er mede gewonnen voor de zaak, welke hij op zulk een snoode wijze dacht te dienen? Niets. De indruk door het gebeurde te weeg gehragt op den souverein der Frauschen, wien Frankrijks eer zoo zeer ter harte gaat, op de vorstelijke gasten van keizer Napoleon en op de tallooze vreemdelingen thans tc Parijs bijeen, moet alllerpijnlijkst wezendoch bedriegen wij ons niet, dan zal die indruk spoedig verdwijnen en keizer Alexander II niet doen besluiten Parijs vroeger te verlaten dan aanvankelijk zijn voornemen was. Ruim een jaar geleden was de czaar op even gelukkige wijze in zijn eigene hoofdstad aan een moordaanslag ontkomen. De persoon die een aanslag op het leven van den czaar heeft gedaan, was, bij het doen van het schot, vijftien passen van het keizerlijk rijtuig verwijderd. De misdadiger, een Poolsch werktuig kundige, had zijn pistool met dubbelen loop den vorigen dag gekocht. Hij is zeer opgewonden en schijnt een persoonlijken wrok tegen den czaar te koesteren. Medepligtigen schijnt hij niet te hebben. Men leest in den Moniteur„Jl. Donderdag heeft dc wapen schouwing in het Bosch van Boulogne plaats gehad, in tegen woordigheid van eene onafzienbare volksmenigte en te midden eener onbeschrijfelijke geestdrift. Een persoon die zich een Pool noemt, heeft een pistoolschot gelost op het rijtuig, hetwelk keizer Napoleon, den czaar en diens beide zonen naar de Tuilerien terug voerde. De kogel heeft den kop getroffen van het paard van een dienstdoende stalmeester, die naast een der portieren reed. Het wapen is in de hand van den moordenaar gesprongen, die door de omstanders in hechtenis is genomen. De openbare raagt heeft hem aan de woede der volksmenigte moeten onttrekken. Niemand is gewond gewordeu. De moordenaar verklaart, Beryousk te hceten, en in Yolhyuie geboren te zijn." Ter viering van den gunstigen afloop van den aanslag tegen het leven van den keizer vau Rusland te Parijs gepleegd, is jl. Vrijdag een Te Deum gezongen in de Gricksehe kapel aldaar. Al de leden van ibet corps diplomatiquc en hunne vrouwen, woonden die plegtigheid bij. Vervolg der Nieuiostijdingen in het Bijvoegsel,']

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2