HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 47. DONDERDAG 13 JUNIJ. 18G7- EN VIJF-EN-TWINTIGSTE binnenland" ^UiSE" het Deze Cournnt wordt uitgegeven woknsda'g en zaturhag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkeie nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Den 13 dezer vertrekt de WJEST-MTDISCMË mail. HELDER en NI EU WE DIEP, 12 Junij. „De boog kan niet altoos gespanueu zijn!" die spreuk wertl in de jongste dagen door vele, zeer vele voorbeelden bewaarheid. Uitgelokt door zeldzaam schoon weder, maakten tal van ingezetenen gebruik van de Pinksterdagen om naar elders te gaan, zich daar te vermaken of familie en vrienden te bezoeken. Wederkeerig werd deze gemeente door vele vreemdelingen bezocht. Had men in vroeger tijd moeite om in één of twee dagen tijds bezoeken aldaar af te leggen, thans is die toestand aanmerkelijk veranderd. Met liet meeste gemak kan men nu, gebruik makende van de vele en goedkoopc gelegenheden tot reizen, hetzij per stoomboot of per spoor, een grooter of kleiner afstand afleggen en ook in het laatste geval een betrekkelijk geruimen tijd in de plaats der bestemming door brengen. Vandaar het drukke gebruik dat met de beide Feestdagen van de rcisgelegcnbeden gemaakt isvandaar dat soms de daarvoor bestemde inrigtingen de toevloed van reizigers ter naauwernood bevatten konden. Voor onze gemeente heeft dat drukke bezoek van vreemdelingen een dubbel nut. Weinig - neen zoo goed als geheel niet bekend is de plaats onzer inwoning in den vreemde. Nog bij zeer velen is de Helder een barre plek, waar geen boom is te vinden het Siberië vau Nederland. Bij tal van menschen schijnt dan ook de belangstellende nieuwsgierigheid opgewekt om iets van dat vreemde oord te vernemen en het met eigen oogeu te zien. Op die wijze wordt deze gemeente het best gezuiverd van de blaam, die daarop zoo lang heeft gerust. Nog eenige weken, en het kermisfeest breekt weder aan, met de uitspanniugen en genietingen daaraan verknocht. Lieten de tijds omstandigheden het ten vorigen jare niet toe om dit volksfeest te doen plaats hebben, gelukkig bestaan tot nog toe die omstandigheden niet en wachten ons dus over eenigen tijd de aloude kermisvermakeu. Even als vroegere jaren willen wij ook thans een poging wagen om, ter voorbereiding voor dat volksfeest, het een en ander te melden van hetgeen er te dier gelegenheid zal te genieten wezen. Men kan zich op die wijze reeds vooraf eenig denkbeeld vormen van den omvang en het gehalte der verschillende zaken, die er te beschouwen zullen zijn Het eerst de damesEen jeugdige Reuzin of Dikke Dame zal onze kermis komen bezoekeu, van wie ons gemeld wordt, dat zij is „een eerbaar meisje, oud 17 jaar, vergezeld van hare ouders;" alsmede mlle Charlottede koningin der vrouwenoud 16 jaar, wegende 235 ponden, omtrek der armen 26, die der kuit 17 Ned. duim, daarbij wel geproportioneerd van lijf en leden; laatst genoemde dame vinden wij in ééne en dezelfde aankondiging gepaard met: Het Tijgerkind, op de kust van Beugalen gevonden, zuigende aan de borsten van een Bengaalsche tijger. „Ieder kan zich overtuigen of alles wel natuurlijk is." Verder Admiraal Tom Pouce, thans 2S jaar oud, nog altijd vermeld als „eene belangwekkende speling der natuur" en „een wonder der wereld." Het portret van dezen dwerg wordt tegen 30 a 40 cents te koop aangeboden. Vervolgens kondigen wij aan het bezoek van cene Expositie van Kunstwerken en Nieuwigheden van L. Xhaflaire, waarin o. a. zal worden vertoondhet verbranden van de Amerikaanschc Missisippi- stoomboot Fashion op 15 Januarij 11., waarbij 300 menschen zijn omgekomen. Nog hebben wij de overkomst te vermelden van Dassi en Verdi met hun beroemd Cirque in miniatuur en Honden- en Apenspel, dat alhier onderscheidene malen veel bijval heeft gevonden. Al verder hebben wij te gewagen van Rudolph Kinsbergen, die ons komt bezoeken met een beroemd At/detisch Gezelschap, bestaande in Athleten, Acrobaten, Clowns, met Tableaux, Pantomimes, enz. enz., alles onder directie van Gregor Zschalle, uit Griekenland, die in den afgeloopen winter werkzaam was aan liet theater van den f' JAARGANG. Advertenties worden nnn°enomen lot Zatnrdug en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstrnat tegenover de Laan, H422,nnn denHetder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Sultan van Turkije en nu onlangs in den keizerlijken Circus te St. Petersburg. Ook Jacques en Lcon Kingsbergen komen naar hier. Laatstgenoemden zijn bekend van vroeger toen zij, onder directie van C'rosso, alhier werkzaam waren. Maju de Geest! de Geest! zal zich mede alhier vertoonen en rekent op een druk bezoek. Boesnach, die oude bekende heeft ons ook reeds doen weten, dat hij present zal zijn met geheel nieuwe dccoratien en costuraes. Minderaa beveelt zijne Diergaarde ons aan eu belooft iets schoons te zullen tentoonstellen. Nevens al het genoemde, vermelden wij nog het Museum Mechaniek van den hper J. H. van Munster. En eindelijk kunnen wij nog verzekeren, dat het niet ontbreken zal aan poffertjes-, beignets- en zuurkramen, aan caroussels en schommels, terwijl voor liefhebbers van schieten minstens eene fraaije iurigting zal worden daargesteld. Dit overzigt van hetgeen er al zoo te bezigtigen en fe genieten zal zijn, zul zeker wel de overtuigiug doen vestigen, dat de onder nemers van vermakelijkheden, enz. onze gemeente nog niet hebben vergeten fcn in ruime mate weder pogen bij te dragen om de kermis vreugde te vermeerderen. Het voor rekening der Nederlandsche regering te Liverpool gebouwde raratorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is den 4 dezer van daar vertrokken tot het doen van een proeftogt. De heer rar. J. P. P. baron van Zuylen van Nyeveld, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud minister van Buiteul. Zaken, is benoemd tot gezant van Nederland te Parijs, ter vervanging van den heer mr. L. A. Lightenvelt, die uit deze betrekking eervol is teruggeroepen, en onder dankbetuiging voor de trouwe en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen, benoemd tot minister van Staat. De baron von Beust, minister van buitenl. zaken in Oostenrijk, is door Z. M. den koning benoemd tot ridder grootkvuis der orde van den Nederl. Leeuw. De Monileur du Soir meldt, dat de koning van Nederland aan 'een der groot-officieren van zijn Huis den last heeft opgedragen om, namens Z. M., aan keizer Alexander en aan keizer Napoleon brieven van gelukwensching te overhandigen. In de week van 26 Mei1 Junij, zijn door veetyphus aan getast in Zuidholland 26, en in Noordhollaud 4 te zatnen 30 runderen. In de voorgaaude week wevden 39 en in de week van 1218 Mei 84 runderen aangetast. In deze provincie kwamen de 1 gevallen voor onder Bussum, Laren eu Sloten. De Tijd maakt een vergelijking tusschen het bezoek, hetwelk in 1814 door keizer Alexander I van Rusland gebragt is aan het Champ-dc-Mars te Parijs, waar destijds kozakken, pandoeren en andere militairen van vijandelijke legers gelegerd waren, en dat, hetwelk op dit oogenblik door keizer Alexander II gebragt wordt op dezelfde plaats, aan het tot verheerlijking van Napoleon UI opgcrigte tentoonstellingsgebouw, In weerwil van de schijnbaar groote tegenstelling, welke het Veld van Maart van 1814 en dat van 1867 aanbicdeu; in weerwil ook van den luister, die thans op de Tuileriën ter eere van de gekroonde hoofden ten toon gespreid wordt, meent de Tijd naar waarheid te mogeu zeggen, dat Napoleon III niet in zijn persoon, maar in zijne politiek, even vernederd tegenover Alexander II staat als Napoleon I weleer tegenover Alexander 1 gestaan heeft. De politiek van den tegen- woordigen keizer der Franschen zou namelijk in Italië, in Mexico en te Sadowa haar Moscou en een tweede Elba gevonden hebben, en zou nog slechts een Waterloo behoeven om een tweede St. Helena te vinden. Door de Avrondisseraents-Regtbank te Amsterdam is een schutter, die zich bij gelegenheid van 's konings verjaardag op d openbare straat in korporaals-uniform vertoond had, tot drie dage cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Op den tweeden Pinksterdag zijn te 's Ilage 50 treinen aangekomen en vertrokken waarmede, naar men berekent, ongeveer 12,000 passagiers werden vervoerd. In de fabriek der Nederlandsche stoomboot-maatschappij te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1