HELOERSCHE NIEÜWEDIEPER COURANT. M 49. DONDERDAG 20 JUNIJ. 1867. EN het VIJF-EN-TWINTIGSTE *i JAARGANG. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. JAARLIJKSCHE OEFENING MET DE BRANDSPUITEN. BINNENLAND^ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentjèn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. liet PLAATSELIJK BESTUUR der gemeente HELDER roept bij deze op de personen, die zich in dit jaar hebben doen inschrijven, om te verschijnen in het Weeshuis alhier, iti te gaan door de Oostelijke Poort, op Woensdag den 28 Junij 1867, des namiddags ten zes ure, ten einde voor de SCHUTTERIJ te loten. Wijders wordt kennis gegeven, dat de Alphabctischc Naamlijst der Inge schrevenen, van heden af tot den dag der lotiug toe, op de gewone kantoor uren aan het Raadhuis ter inzage is nedergelegd Helder, Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, den 20 Junij lSf.7,STAKMAX BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de bij de Brandspuiten geplaatste personen, dat de jaarlijkscbc oefeningen zijn bepaald als volgt: Met spuit No. 1 op Maandag 24 Junij 1S67 's namiddags 7 ure. ii n ii 2 Dingsdag 25 Junij 1867 7 n ii ii 3 ii Woensdag 26 Junij 1867 7 ii n ii 4 i, Donderdag 27 Junij 1867 7 De manschappen, tot die oefeningen schriftelijk opgeroepen, worden ernstig aangemaand, daaraan stiptelijk te voldoen, zullende de ualatigen worden vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 20 Junij 1867. STAKMAN BOSSE, Ren SI dezer vertrekt de O. I. Ijaitdmnïl via TRIEST, den S3 dezer via ÜIAKSËILLE. HELDER en NIEÜWEDIEP, 19 Junij. De 49ste verjaardag van H. M. de koningin werd jl. Maandag alkier op gebruikelijke wijze gevierd. De parade van het garnizoen werd, uithoofde van het regenachtige weder in den voormiddag, niet gehouden. De 52ste verjaardag der overwinning bij Watcrloo werd gisteren door het uitsteken van vlaggen gevierd. De weekmarkt bood heden voormiddag een tooneel aan, dat wel waardig is vermeld te worden. Een paar kooplieden in groenten, die hunne waren op de markt hadden uitgestald, kregen om eenc of andere reden twist met elkander, hetwelk zoo hoog liep, dat de een, om den ander in zijn debiet te treffen, de koopwaren ver beneden den gewonen prijs te koop aanbood. De ander volgde dit na en vele huismoeders profiteerden van eene 7.00 gunstige gelegenheid om goedkoope inkoopen te doen. De volgende fabelachtige prijzen werden er besteed: 10 kroppen salade voor 10 cents, G bossen wortelen idem, 4 ponden peulen idem, 8 bossen rapen idem en 1 kop nieuwe aardappelen voor 5 cents. Zwoegende onder een zwaren last van keukenvoorraad, werd door vele huismoeders het marktplein verlaten. Z. M. heeft met ingaug vau den 1 Julij a. s. op pensioen gesteld: den schout-bij-nacht A. D. S. Clarksou, de kapts. ter zee W. A. de Gelder en C. P. de Brauw, en dc off. van adm. 1ste kl. W. C. Olivier cn O. Eschauzier, allen ter zake van langdurige dienst; het pensioen der schout-bij-nacht is be paald op f 2400, aan ieder der kapiteins op f 1S00 en aan ieder oü'. van adm. op f 1100; - met ingaug van 1 Julij a. s. bevorderd: tot viee-adiniraal den schout-bij-nacht G. Fabius; tot schout-bij-nacht den kapt. ter zee J. Andrcae; naar ouderdom in rang, tot kapts. ter zee de kapt.-luits. ter zee A. J. Krocf, P. A. van Rees en J. Vos; tot kapt.-luits. ter zee de luits. ter zee 1ste kl. W. F. L. de Vricso, jhr. M. W. Bowicr en J. A. H. Hugenholtz; tot luits. ter zoe 1ste kl. dc luits. ter zee 2de kl. J. H. Haakman, W. J. Adarns, L. C. Holtznpffel eu P. E. Tegelberg; tot luits. ter zee 2de kl. de adelborsten lste kl. W. E. Hazenberg, J. II. C'remer, J. C. Clarksou, J. P. Wesselink, W. A. Kok, J. Schouw Sautvoort, II. H. Hora Siecama, W. J. Derz, A. W. Vinkhuijzen, C. J. Damme, P. D. A. Frankamp, W. C. P. E. de Klopper, S. II. Biukes cn A. G. Ellis; tot off. van adm. lste kl. de off. van adm. 2de kl. M. G. J. A. Huisman van Dneren en C. J. S. Courttot off. van adm. 2de kl. dc ofl'. van adm. 3de kl. E. Canncman, II. L. F. Pisuisse, J. Eeijer en W. K. Lentiug: tot ndj.-adm: de scheepsklerken F. W. Sprenger, F. D. Claikson, F. II. A. Pool, A. AI. Montiju cn N. de Ronde Brosser; - bcuoemd: tot off. vau adm. 3de kl. de ndj.-adm. D. A. van der Laan, J. Gallas, P. J. Roest en H. Kist vau 1-Icijningenonder bepaling dat de adj.-adm. W. F. Margadant, J. C. Coelaud, W. T. Klompé cn L. C. Duline, met behoud van hunne tegenwoordige stand plaats in het corps, tot off. van adm. 3do kl. zullen benoemd worden, nadat zij aan de vercischten van het examen voor hunnen tegenwoordigen rang voldoende zullen beautwoord hebben. Z. M. heeft benoemd: tot subst.-grifï. bij de arrond. regtb. te Hoorn mr. C. II. Q. van Strijen, advocaat te Rotterdamtot burgemeester der gemeenten Baruoutswaardcr, Rietveld en Waarder mr. J. Bredius, secretaris dier gemeenten; tot burgera. der gem. Tubbergen jhr. mr. L. E. F. J. von Bönninghausen, secrct. dier gem.; tot burgem. der gcm. Warmenhuizen R. Slot; aan A. J. Krudop, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als borgem. der gem. Elburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezene goede diensten. De lieer Josephus Jitta, voorzitter der Amsterdamsche-Kanaal- maatschappij, is door Z. M. den koning-groothertog benoemd, tot officier der orde van de Eikenkroon. Aan de heeren P. B. "Visser en C°. is tot wederopzegging vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst, voor zooveel dc rivieren en kanalen der provincie Noordholland betreft. Het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee blijft op en na heden in het geheele rijk verboden, met uitzondering van de provinciën Eriesland en Groningeu en van de gemeenten Amsterdam, Alkmaar, Purmerende en Hoorn. In de week van 2 tot 8 dezer zijn door veetyphus aangetast in Zuidholland 10, in Noordholland 3 en in Gelderland 1, tezamen 14 runderen. De gevallen iu deze provincie kwamen voor onder Haarlemmermeer en Laren. In de week van 19 tot 25 Mei werden aangetast 39 en in die van 26 Mei tot 1 Junij 30 stuks. Jl. Dingsdag deed het Prov. geregtshof van Noordholland uitspraak in de zaak van de beschuldigden, ter zake van de onlusten te Velzen, Cornelis Visser, Johanna Brouwer, huisvrouw van A. van den Bosch, en Jan Mooy. Het hof heeft bij breedvoerig gemotiveerd arrest de drie beschuldigden van de hen ten laste gelegde feiten vrijge sproken, op grond, dat deze niet wettig en overtuigend waren bewezen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen den 26 dezer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben zich dezer dagen bezig gehouden o. a. met het onderzoek betreffende het voorstel der heer de Brauw tot wijziging der wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857. Tot rapporteurs zijn benoemd de heeren Thorbccke, van Foreest, Heemskerk, Jonckbloet en Dullert. Door de speciale jury voor de nieuwe orde van belooningen bij de Parijsche wereldtentoonstelling is aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene van de vijf buitengewone eervolle vermeldiugen, door die jury ingesteld, toegewezen. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is bij zijne aan komst te Luxemburg, den 7 dezer, met drie muziekcorpsen feestelijk ingehaald. De stadhouder heeft, volgens het Lux. Wortverklaard, dat hij Luxemburg tot een modelstad wil maken. II. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, geb. prinses Louisa der Nederlanden, zal dezen zomer gedurende eenigen tijd op het paviljoen der vorstelijke familie te Scheveningen doorbrengen. Uit vrij goede bron vernemen wij, zegt de Aw.it. Crt.. dat, naar het schijnt, de sultan van Turkije voornemens is, op zijnen weg van Parijs naar Londen, Belgie en misschien ook ons land te bezoeken. Althans hij heeft aan een hooggeplaatst persoon gezegd, „dat hij wel deze twee kleine landen wilde leeren kennen, die zooveel van zich doen spreken als waren zij groote Staten." Beroepen te Utrecht dr. A. Kuijper, pred. te Beest; te Haar lemmermeer, ds. J. J. Ruvs, pred. te Oud-Beyerland. In de zitting van den Raad der gemeente Texel, van Maandag 17 dezer, is tot wethouder gekozen de heer P. R. Mentz. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 17 Junij „In uw vorig nommer staat, dat de nieuw geplaatste redding boot zes voet lang is, dit moet zijn langer; de boot is overigens wat breeder en scherper in de kiel. In plaats van de buizen kurk in de booten volgens het systeem Zwaai, is het drijfvermo koperen met lucht gevulde buizen. Men veronderstelt, dat deze den gewijzigden vorm minder zal voldoen. Voor het redden der equipage van het Eng. schip Annie Are is bij ministeriëele resolutie eene som van 162.50 toegestaan, aan schipper D. N. de Boer en de 5 overige redders te verdeeleii

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1