HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. ZONDAG 23 JUNIJ. 1807. EN BINNENLAND. M 30. VIJF-EN-TWINXIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woknshag en zawkdag Avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 1G3. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.5(1, Enkelu noinmers„0.10. Men abonneert zieli hij alle Boekhandelaars en Post directeuren. ^uUö" het JAARGANG. Advkrtentiën worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en Lij den lieer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, 11422, afin den Hel dar, tot 11 u re. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 25 Junij a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 21 Junij 1S67. STAKMAN IIOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Vasistelling Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag. 2. Rekest van J. Tegel over het Trekschuilenvcer. 3. Medcdeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Junij. Wij verspreiden met dit nummer gratis eene beschrijving van den slag bij Chattam, welk roemrijk heldenfeit nu juist twee eeuwen geleden plaats had. De jaarlijkschc loting voor de Schutterij zal a. s. VRIJDAG, 28 dezer, in het Algemeen Weeshuis alhier plaats hebben. Door den oud-majoor P. A. Leupe en den lsten lult. F. A. van Braam Houckgeest is eene „Geschiedenis der Mariniers van het jaar 1665 tot op heden zamenge9teld", welke bij genoegzame inteekening bij den boekhandelaar L. A. Laurey alhier, het licht zal zien. Als eene merkwaardige verschijning op het gebied der Marine- litteratuur, meenen wij voorloopig de aandacht op deze voorgenomen uitgave, te moeten vestigen. liet werk zal 10 a 12 vel druks beslaan en de prijs zal hoogstens 2.50 wezen. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uit te voeren Zondag a. s. des namiddags van 1 lot 3 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1. Marche sur des raotifs de Fr. Kiicken van Weckesscr; 2. Ouverture de 1'op. Le domino noir van Auber: 3. Mazurka sur 1'op. Les Porcherons van Kühncr: 4. Air (de Gabrielle) de 1'op. Das Nachtlager in Granada van Kreutzcr5 Mazurka e furlana du ballet II Giuocatoretranscr. par Weckesscr; 6. Air de 1'op. La Straniera van Bellini; 7. Souvenir de 1'op. Rigolelto van Verdi. Op den spoorweg HaarlemHelder zijn tot conducteurs der brievenmalen aangesteld: P. Braggaar, adsistent aan het postkantoor te LeeuwardenR. de Leuw, brievengaarder te Schagerbrug en L. A. Niederhauscr, brievenbesteller alhier. Volgens berigt uit Cnrarjao, zou Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Marie, den 1 Junij jl. repatriëren. -Z M. heeft goedgevonden den vicc-adnriraal A. A. de Vries met den 30 dezer eervol te ontheffen van de betrekking van directeur en kommandant. der Marine te Vlissingen. onder dankzegging voor zijne als zoodanig bewezen diensten; wordende die betrekking tijde lijk opgedragen aan den kapt. ter zee A. F. Siedenburg, equipage meester aldaar, die laatstgenoemde functie tevens zal blijven vervullen; aan IIDs. adj. in buitengew. dienst, den gep. gen.-majoor C. T. van Meurs, den rang te verleenen van luit.-generaal. De luit. ter zee der 1ste kl. F. Lutcyn, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellcvoetsluis cn gedetacheerd op de kanonneerboot No. 3, wordt met den laatsten dezer op non- aot. gebragt. De luit. ter zee der 1ste kl. J. J. Boelen, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 15 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dal tijdstip op non-act iv. gebragt. Z. M. heeft benoemd tot kantouregter te Beverwijk, rnr, A. C. Lagerney, thans griffier bij het kant.ongeregt aldaar. II. M. de koningin heeft aan de dames-bestuurderessen der inrigting „Moederlijke Weldadigheid" alhier weder eene gift van 100 geschonken, die met eerbiedige dankzegging is ontvaugen. üc Staatscourant van lieden bevat de voorwaarden voor jongelieden die tot scheepsklerk bij de Nederlandsclie zeemagt wensclieu benoemd te worden. Het getal der opene plaatsen bepaalt zich tot tien. Men verneemt dat de heer J. Andreae, die onlangs tot schout bij-nacht bevorderd is, eerlang benoemd zal worden tot kommandant der Marine in Oost-Indië. Van de 25 door de Kerk. Crt. in haar jongste noramer op gegeven Hervormde gemeenten, hebben zich 10 voor de oude en 15 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraads-leden verklaard. Gedurende de jongste dagen zijn de beraadslagingen van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal bijna uitsluitend gewijd aan koloniale belangen. Aan de orde is thans het wetsontwerp tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Ncderlandsch- Indic. Omtrent deze wetsvoordragt bestaat werkelijk eene spraak verwarring. De regering, die lieet te behooren tot de behoudende partij, draagt deze wet voor eu poogt die te verdedigen, ofschoon de mannen derzrlfde rigting, waaronder de oud-gast Rochussen, haar ten heftigste bestrijdt, als bestemd om liet cultuurstelsel te ondermijnen en af te breken. De oud-minister Fransen van de Putte, bekend als een der uiterste liberalen, men zou zeggen de tegenvoeter van den minister Trakranen, treedt op om zoowel den miuister als het wetsontwerp te verdedigen. En te midden dier zonderlinge schakelingen treffen wij aan den heftigen tegenstander der regering, den heer Kcuehenius, die op satirieke wijze aantoont, dat de minister al zijne beginselen van koloniale politiek beeft moeten over boord werpen, om de aanhangige wet als. lading aan boord te nemen. Het Dagbladiu den jongsten tijd niet ten onreglc het ministeriële orgaan genoemd, schaart zich aan de zijde der conservatieve partij, waarmede de regering thans heeft gebroken. De liberale bladen maken uit hetgeen thans iu de Kamer gebeurt de voor de hand liggende gevolgtrekking, dat de toekomst aan de vrijzinnige rigting behoort. Zonderling als alles wat ons in deze beraadslaging opvalt, is liet zeer uiteen loopend verschil in gevoelen der koloniale specialiteiten. Terwijl de meeste leden der Kamer in het blinde rondtasten zonder in staat te zijn een eigen oordeel uit te spreken, verschillen de Indische specialiteiten dermate met elkander, dat de eene voor de koloniën een zegen noemt, hetgeen de ander als een groot onheil beschouwt. Wij zeggen niet te veel als wij beweren, dat er in de politiek ten onzent eene grenzenlooze verwarring heerscht. De heer 1'. R. Mentz heeft voor de benoeming tot wethouder der gemeente Texel bedankt. Den algemeenen secretaris der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenmr. 1'. M. G. van Hees, is opgedragen het aan de maatschappij toegedacht blijk van onderscheiding, te Parijs in ont vangst te gaan nemen, terwijl dc heer mr. M. J. de Lange, tijdelijk voorzitter van liet hoofdbestuur, mede gecoinmiteerd is den secretaris te vergezellen, om bij mogelijke verhindering in zijue plaats op te treden. Volgens een circulaire, uitgegeven door het hoofdbestuur der vcreeniging: het Metalen Kruis, zijn de verschillende afdeelingen dier Verecuiging in ons vaderland uilgcnoodigd tot ccne generale réunie, die 25, 26 en 27 Augustus te Alkmaar zal gehouden worden. Den 26 Augustus zullen de verschillende afdeelingen per feesttrein naar liet Nieuwediep stoomen, om een bezoek tc brengen aan liet aldaar liggende oorlogsstoomschip Metalen Kruis. Des middags zou men per expresse-trein naar Alkmaar terugkecren om den avond vriend schappelijk in Vauxhal door te brengen, en den 27 zal men zich vereenigen tot een kameraadschappelijk afscheid. Door liet bestuur der gemeente Alkmaar is bepaald, dat b" de muziekuitvoeringen in den Stads-hout geen sterken drank worden verkocht. Jl. Woensdag is bij eenparig besluit der aanwezigen te Al opgerigt eene afdeeling „Alkmaar en omstreken" der maatsch Tot Nut van den Javaan; aanvankelijk telt zij reeds 51 waarvan 12 in omliggende gemeenten. Tot haar voorloopig bei....... verkoos de afdeeling de lieercu B. G. de Vries van Ileyst, II. Ansingli Bz. en mr. P. van Bemtnelen. Te Avenhorn heeft jl. Dingsdag een feilen brand bij eenen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1