DUITEN LAN 1). verwcr gewoed, waardoor ccnigc lvuizen in de asch gelegd zijn. De oorzaak van den brand is alsnog onbekend. Weinig is cr gered. De hertog van Chartrcs, zoon van wijlen den hertog van Orleans, is met gevolg jl. Dingsdag te Arasterdam aangekomen. Het verslag der algcraeene vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, den 13dezer teVelzen gehouden, besluit aldus: „Na afloop der vergadering bragten de leden een bezoek aan de kanaalwerken te Velzen en den volgenden dag aan onderscheidene inrigtingen aan den Helder en het Nieuwediep, alsmede aan de brug over het Noordhollaudsch kanaal bij het Koegras. Groote belang stelling wekte bij dat bezoek de meteorologische inrigting van den grijzen C. van der Sterr, zoowel om de inrigting zelve als om den uitstekenden man, die door zijn wetenschappelijk onthaal de bezoe kers in verrukking bragl." In het Dagbl. vindt meu de volgende advertentie: „daar wordt Met deezen aan een heer of aan een Meevrouw uit dee hand tee koop aan Geeboden een wonder Mooi kunstig fijn antiek stuk snijwerk en van hoiit daar Nooit Geen wiirrera of beederf in kan koomen en dan zijnder ook nog een partij an dee 'Ree fij Nee kiinsti Gee voor wer pen bij dat op Gee Neen Mu Zee om zoo tee zien of tee vinden is en welligt in de hec lee wecltelt zoo Niet tee vinden is het stuk is tee zien en ook tee koop bij Pieter duij vcstijn tuyn Nier woo Nen dee onder schvavee Zanden digt bij dijker waal." De 14jarige jongeling, die de ouderlijke woning verlaten had (zie ons vorig nommer), is te Monster ontdekt, en teruggevoerd aan zijne ouders, die hem aan het verstand gebragt hebben dat hij te jong was om op eigen wieken te drijven en op die wijze de wereld in te gaan. Woensdag kwam mevr. v. d. II. te Breda tegen 4^ uur in hare slaapkamer, toen zij twee mansbeenen onder een ledikant zag uitkomen; zij snelt de kamer uit, maar keert dadelijk terug, waarop zij een vreemdeling ontmoet, die in duitschen tongval verklaart „verkeerd te zijn" en zich spoedig uit de voeten maakt. Weldra bleek het, dat er verschillende kostbaarheden, ter waarde van 300 waren gestolen. Buiten de poort van Tongeren nabij Maastricht is dezer dagen een zoogenaamde vuilniskar, bevattende 276 kannen alcohol van 93£ pCt., die frauduleus waren binnengesmokkeld, aangehouden. Dezer dagen zijn door mejufvr. Elisabeth Paulus te Middel burg, aldaar overleden, de volgende sommen aan de daarbij genoemde instellingen gelegateerd, niet vrij van successieregteu, als het fonds van de eeredienst der Nederl. Hervormde gemeente ƒ10.000; de diakonie der Nederl. Hervormde gemeente 10,000 de commissie vati spijsuitdeeling 500; de vereeniging„Zeeuwsche Dorcas ƒ500; het genootschap van moederlijke weldadigheid 500; de commissie „Loon voor werk" 500het gesticht N°. 3, het burgerweeshuis ƒ15,000; het oude mannen- en vrouwenhuis 6000 en de diaconie der Hervormde gemeente te Koudekerke 500. Sedert eenigen tijd hebben de varkens in den omtrek van Zwolle buitengewoon veel jongen geworpen. Dientengevolge wordt de markt overvoerd en daalt de prijs tot beneden de helft. Het is reeds zoover gekomen, dat de eene landbouwer den anderen biggen ten geschenke geeft. Met het aanfokken of mesten dezer dieren heeft men het daar in den omtrek zeer druk en het laat zich zonder overdrijving aanzien, dat, indien er geene ziekte onder de varkens ontstaat, de vette eerlang veel minder in prijs zullen zijn dan sedert tijden het geval was. Uit Harlingen wordt gemeld, dat door de hh. Rodenhuis c. c. definitief concessie is aangevraagd voor eene stoorabootdienst tusschen Harlingen en Nieuwediep. Op de jaarlijksche groote wolmarkt, den 20 dezer te Meppel gehouden, was een aanzienlijk getal wagens gearriveerd, met dit artikel beladen. De handel kon belangrijk heeten, daar het aange voerde grootendeels tegen tamelijk hooge prijzen van de hand ging. Gewone soort gold 1 a 1.20, beste soort 1.40 u 1.60, ja zelfs tot 2 per Ncd. pond. Een behoorlijk gevulde linnenkast was voor vele Nederlandsehe huisvrouwen lang de hoogste wensch. In Drenthe o. a. zijn nog boerenvrouwen, die het als een behoefte beschouwen in de erfenis een volle kast met linnen te hebben, zoodat soms 30 a 40 rollen linnen elk van bijna 40 el van moeder tot kind en kleinkind overgaan. Men schrijft uit Groningen aan het „Utr. Dagblad": «Klaagt meu er in Drenthe over, dat dc landverhuizingskoorts ook de „eek- schellers" uit de landpalen van de Vel uwe cn langs de boorden van dc Zuiderzee heeft aangetast, zoodat velen, die daar met vrouwen eu kind, met os cn ezel, of juister gezegd met schaap cu geit, te gemoct gezien werden, ten einde het eiken- kreupelhout te kappen en van zijn bast te ontdoen, zich vergeefs lieten wachten hier brengt Noord-Amerika de huisvrouwen in verlegenheid cn dwingt deze om menig kwaad bescheid op bestraffing of vermaning vrij lijdelijk aan te hooren. Gemompel op eeu ernstig woord is de van ouds bekende uiting van dienstmaagden-oppositieeen brutaal antwoord op beleefde aanmerking of tcregtwijziug was niet ongewoon inccr onder hen, die bet brood der dienstbaar heid eten; maar nu stellen de „Griinniugcr oorijzers" bedreiging tegen bedrei ging en antwoorden al zeer spoedig op ccne bestraffing: «as dc vrouw [of de jufvrouw] 't nog einmaol wcêrzeg, gao 'k nao Ameirikao!" Amerika! dat is het wachtwoord onder den dienstbaren stand cn brieven van bekenden, die het ginds goed hebben, eindigen dikwerf met eene levendige schildering van het eldorado aan gene zijde des Occanns cu met dc dringende uitnoodiging: «Kom over, gij zult het goed hebben en niet behandeld worden nis wezens van minder soort dan do gcldhcbbcrs." En niet alleen dat zij tot de overkomst uitnoodigen, ook geld voor de reis, als dat de hinderpaal is, die het weggaan onmogelijk maakt, wordt gepresenteerd. Wat echter in Drenthe de emigratie verleidelijk maakt, dc Noord-Amerikaan- sche «vette pot", dc schilderiug van spek, breed als een wagenplank, van eindeloozc worst, enz., doet hier geen effect, want wat de Groninger zijn arbeider in humaniteit te kort doet, geeft hij hem aan „vet" over. Onze dienstSare weet, dat hij in Noord-Amerika moet werken en dat Jonathan arbeid wil Lebben voor geld, maar ovcrigeus ook in alles toont dat hij den werkman eeu meusch acht gelijk hij zelf is. De Groninger boer mag hierover wel eens ernstig nadeuken, want als hij te eeniger tijd geen banden geuoeg vindt voor zijn werk, dan zal het hem moeite kosten, die uit de naburige provinciën tc trekken. Men wil dan ook gaarne hij welverdiend loon eene goede behandeling en vriendelijke toespraak." Middelen tot verhooging der vrouwelijke schoonheid. De--Arabische vrouwen verwen zich dc vingers en dc tecnen rood, dc-- Wenkbrauwen zwart en de lippen blaauw. In Perzië schilderen zij 'zich een zwarten kring om de oogen en bovendien nog ver scheidene figuren op het gelaat. Bij de Japanezen vergulden zij .harte tanden en bij de Indianen verwen zij die rood. De Hotten- tot9che dames meenen het toppunt van schoonheid bereikt te hebben, wanneer zij haar ligchaam met afwisselende roode cn zwarte vakken hebben beschilderd even als een schaakbord. In Groenland verwen de vrouwen zich hel aangozigt blaauw en geel en tatouëren zich bovendien dikwijls, door met een naald, in roetwater geweekt garen op onderscheidene plaatsen door dc huid te rijgen. Wanneer bij de Hindoes eene vrouw zeer elegant wil zijn, besmeert zij zich met eene zalf die vervaardigd wordt uit een afkooksel van saffraan en vet. Op alle eilanden van de Stille Zuidzee tatouëren dc vrouwen zich zoowel als de mannen, welk tatouëren daarin bestaat dat zij eene menigte figuren op de huid prikken en dat niet alleen op het lig chaam en de ledematen, maar ook op het gelaat, ja soms zelfs op de tong. De Nieuw-Hollandsche vrouwen rijten zich met mossel schelpen de huid op en laten die wonden lang open, zoodat er diepe naden in het vleesch ontstaan, wat voor een groot sieraad doorgaat. Een andere bij de Nieuw-IIollanders gebruikelijke verminking bestaat daarin, dat zij hunne kinderen, wanneer die nog zeer klein zijn, de pink der linkerhand bij het tweede gelid afsnijden. Bij de oude Perzen stond een adelaarsneus in zoo hooge achting, dat dc geluk kige bezitster waardig geacht werd een koning tot gemalin tc verstrekken. Op Sumatra daarentegen drukt de moeder de neus liarer dochter zorgvuldig plat. Onder sommige Indiaansche stammen van het Oregou-gcbied wordt de schedel der kleine kinderen, in het bijzonder die der meisjes, voortdurend gedrukt, opdat hij toch regt plat wordt, wat voor eene .bijzondere schoonheid geldt. De heden- daagscbe Perzen hebben een afkeer van roodharige schoonheden, de Turken daarentegen bewonderen die zeer. In China gaan kleine ronde oogen voor schoon door en de meisjes plukken voortdurend hare wenkbraauwen uit, opdat die lang en dun zullen worden. De grootste schoonheid bij eene Chineesche dame bestaat echter zooals algemeen bekend is in zeer kleine voetjes, welke in den kinderlijken leeftijd zoo worden te zamen gedrukt dat derzelvcr natuurlijke voet geheel of althans bijna geheel belet wordt. De vier kleine tcenen worden onder den voet gebogen, aan welke zij bijna vastgroeijen. Eeue andere schoonheid bestaat in de nagels der vingersdie nagels zijn dikwijls zoo lang dat men ze door een foudraal van bamboes voor beleediging moet vrijwaren. Eene Afrikaansche schoonheid moet kleine oogen, dikke lippen, een breede platte neus en een glanzige donkerzwarte huid hebben. In Nieuw-Guinea doorboort men de neus en steekt dan een stukje hout of een beentje door denzelven heen. Op de noordwestelijke kusten van Noord-Amerika maken de dames een twee duim breede insnijding in de onderlip en de opening wordt dan met een houten pin weder digtgemaakt terwijl zij in Guinea de lippen met dorens doorboren zoodat het dikke einde van deze zich in den mond bevindt, en de spitsen aan de kin te voorschijn komen. Bij het hooren van die dwaasheden zou men bijna vrede kunnen hebben met de corsetten en hoepel rokken onzer Europesche dames. Oostenrijk, het land dat in de laatste jaren meer werd beklaagd dan benijd, uithoofde van de mocijelijke positie waarin zich de regering van dat land tegenover de verschillende erflanden bevond, vertoont in dezen tijd een meer boeijend tafereel. De toestand is aanmerkelijk verbeterd. De beroering die er bestendig werd waar genomen, was een gevolg van het streven der vroegere bewinds lieden om de Ooslcnrijksche monarchie als één zameuhangend geheel en ook de Hongaarsche erflanden als provinciën des keizer- rijks te beschouwen. Daartegenover plaatste zich de krachtige openbaring van het volksgevoelen der Hongaren, die den keizer van Oostenrijk niet als zoodanig, maar als hunnen koning beschouwen. De halve maatregelen der vroegere bewindslieden om zoowel Oosten rijks eenheid als Hongarije's wenschen iu het oog te houden, leden schipbreuk op de volharding van hen, die een afzonderlijk bestuur voor Hongarije verlangden en die de leuze: „er is een koningrijk Hongarije!" bestendig omhoog hieven. Tijdsomstandigheden bragteu in het Oostcnrijksche ministerie een man op den eersten zetel, die bestemd was om zoo mogelijk een vergelijk te treffen en om zoowel de verhouding tot het buitenland als den binnenlandschen toestand te verbeteren. Die man is von Beust en, men moet bet erkennen, hij is zeer goed op weg om in zijne binnenlandsche staatkunde het voorgestelde doel te bereiken. Hongarije is bevredigd door de benoeming van een eigen ministerie, door de krooning van den koning en de koningin van Hongarije in de hoofdstad van dat land; de keizer is bevredigd, want hij heeft de duidelijkste bewijzen ontvangen van de sympathie zijner Hongaarsche onder danen, die hem dankbaar zijn voor dc verleende consessiën voor zeker is ook geheel de natie bevredigd, want door het inslaan van den thans gekozen weg is de zoolang gcheerscht hebbende spanning en beroering opgeheven. Eerlang vertrekt de keizer van Oostenrijk, in navolging der andere gekroonde hoofden van Europa en daar buiten, naar Parijs om een bezoek aan de wereldtentoonstelling en bij keizer Napoleon af te leggen. Alsdan zal de keizer, naar men stellig verzekert, vergezeld zijn, niet door von Beust alleen, maar ook door een der Hongaarsche ministers. Eratis Jozeph verschijnt dus niet slechts te Parijs als keizer van Oostenrijk, maar ook ais koning van Hongarije. In Engeland heerscht gestadig nog eene ernstige spanning ter zake van de hervorming in het kiesstelsel en de volksvertegen woordiging, zoowel als met betrekking tot de woeliugen der Eenians. Te Waterford in Ierland is de rust in de jongste dagen weder ernstig verstoord en is het bekend geworden, dat iu vele streken van dat deel des lands de groote massa der bevolking gunstig voor de Fcniausche zamenzwering gestemd i3. Terwijl iu bet parlement de regering steun vindt bij de meerderheid der vertegenwoordiging op den weg, dien zij bewandelt in de rigling van bedaarde voor uitgang, ontbreekt bet niet aan ergerlijke demonstvation van de zijde der heethoofden onder de leden der licrvormings-partij. Dezer dagen hebben laatstgenoemden eene bijeenkomst van conservatieve, handwerkslieden verstoord; de vechtpartij, die hieruit ontstond werd niet dan met veel moeite door de policie bedwongen. Een onlangs overleden verdienstelijk geneesheer te. Sint Nicolaas, in Oost-Vlaanderen, de heer Guinard, heeft bij uitersten wil zijne vrij aanzienlijke nalatenschap aan do stad Gent vermaakt (waar hij zijne wetenschappelijke opleiding heeft genoten), onder voorwaarde, dat zij om de vijf jaren een prijs van 5000 fr. zal uitloven voor een boekwerk of eene uitvinding, die ten nutte van den arbeidenden stand kan strckkcu.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2