HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 31. DONDERDAG 27 ,1 I\IJ. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE he/ BEK E NDMA K I N G. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woknsdao en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele 0.10. Men abouucert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Adykrtkntiën worden aangenomen tot Znturdng en Woensdag middag 12 uur, en lij den lieer T. MOOY, Dijk sl raat tegenover de Laan, 11422, aan denllelüer, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mute der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een BIJBLAD, bevattende: 1. Verslag van de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad2. Uittreksel uit het verslag der gemeente over het jaar lSGfi; 3. Benoemingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennissc van de daarbij belanghebbenden, dat het eerste SUPPLETOIR KOHIER vau den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor liet dienstjaar 1867, gisteren door den Raad vastgesteld en gedurende du eerstvolgende acht werkdagen voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERI1EY, Secretaris. Helder, den 26 Junij 1867. Den 38 dexcr vertrel&t de 1. ILandinnil vin SOITHAN I'TON. Hen SS dezer vertrekt tle WEST-IN1HSCHE mail. MELDER en NIEUWEDIEP, 26 Junij. Een aantal ingezetenen van den Helder heeft zich tot den Raad dezer gemeente gewend, met verzoek het daarheen te dirigeren, dat ook op het Westplein aldaar spellen, kramen, enz. mogten worden gezet, ten einde ook dat deel der gemeente niet uit te sluiten van de voordeden en genoegens der kermis. Het is ons aangenaam te kunnen berigtcn, dat door den Raad is beslist om deswege geene voorschriften vast te stellen, doch de belanghebbenden vrij te laten om onder de gewone bepalingen op meergemeld Weslplein spellen, kramen, enz. op te slaan, van welke bevoegdheid wij niet twijfelen of zal ruimschoots gebruik gemaakt worden. Het getal ingeschrevenen voor de loting der Schutterij, die op a. s. Vrijdag avoud zal plaats hebben, is 105. Men meldt wel eens uit andere gemeenten, dat mcnschen, die langen tijd in vreemde landen hebben verblijf gehouden, onverwacht terugkeeren in den schoot hunner familiën. Ook alhier is dezer dagen iemand ten huize zijner ouders teruggekeerd, die 16 jaar lang in Noord-Amerika had verblijf gehouden. Zijn terugkeer was zóó onverwacht, dat zijne moeder van zich zelve viel op het vernemen van zoo een verrassende blijde tijding. De jaarlijksche algemeone collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging cu ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, gedurende eenige dagen van deze maand in deze gemeente gehouden, heeft opgebragt de som van 66.80A De gemeente Helder leed Maandag jl. een gevoelig verlies door het overlijden van een zeer verdienstelijk ambtenaar bij een belangrijken tak van bestuur. De heer J. Dirken, apotheker en directeur van liet gemeente-ziekenhuis, ontviel op ruim 32jarigen ouderdom, tengevolge eener zware ziekte, aan zijne betrekkingen en vrienden en aan zijne veelomvattende levenstaak, die hij op zoo waardige wijze vervulde. Zijn verlies zal algemeen worden betreurd. Naauwgczet en ijverig in de vervulling zijner bezigheden, was hij, het wordt algemeen door de behoeftigen in deze gemeente erkend, zorgvol voor de verpleegden in het gesticht, belangstellend jegens ieder, en had hij steeds een vriendelijk woord ten beste voor elk met wien hij verkeerde. Wij vreezen, dat het HH. regenten van die gemeente-instellingen moeijelijk zal vallen de plaats van den heer Dirken weder zoo goed te vervullen. Wij brengen hulde aan de onmiskenbaar groote verdiensten van den ontslapene, vooral ook omdat hij in zijn leven zoo weinig er naar streefde om lof en eer te bejagen, ofschoon hij ze zoo goed of beter dan anderen verdiende. Bij het hier garnizoen houdend bataillon Infanterie zijn voor eenige dagen uit Delft gearriveerd een vijftal achterlaadgeweren, voor elk der compagnicn een. Men roemt zeer de doeltreffende inrigting, waardoor het mogelijk wordt gemaakt met zulk een werktuig in zeer korten tijd verscheidene schoten te doen. De manschappen worden thans met de behandeling van dit geweer vertrouwd gemaakt. Een marinier alhier, die dezer dagen zijn kameraden een pioef van zijne bedrevenheid in het zwemmen wilde geven, zonk in de diepte weg en verdronk jammerlijk. Hebt gij, lezers! wel eens van Norma gehoord? Hij telt op en kent de tafel van vermenigvuldiging, kent de waarden, den kaarten en het kaartspel, speelt 500, kan op een horologie zien hoe laat het is en kent den prijs der geldstukken. Verder speelt hij whist en domino, 't Is geen knaapje van wien wij dit verzekeren, maar, verwondert u vrij, het is een hond, een wonderdier, alom beroemd en bewonderd. Dit dier zal, zooals wij vernemen, ook de aanstaande kermis ten onzent bezoeken. De directeur verwacht uitnoodi- ging van hh. liefhebbers die Norma ten hunnent verlangen, om een partij te komen spelen. Bij de op eergisteren gehouden openbare aanbesteding van het verbeteren en herstellen van eene draaibrug in het fort Cornclis Dirks, is aannemer geworden de heer P. Dekker, voor ƒ3140. Tot conducteur der brievenmalen op den spoorweg van Utrecht naar Deventer is benoemd A. de Wit, vroeger postillon van hier op Ilaarlen, wonende alhier. Eergisteren zijn alhier aangevangen de jaarlijksche oefeningen met de gemeente-brandspuiten. Dc off. van gcz. der 2de kl. G. P. T. Hommel wordt met den 1 Julij a. s. gedetacheerd bij het hospitaal der Marine alhier. De scheepsklerk P. J. Olivier wordt met 1 Julij a. s. over geplaatst van Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis op Zr. Ms. stoomschip Adolf Hertog van Nassau. Tot heemraad van het waterschap Eijerlaiul is benoemd de heer G. Hoogcrdoorn; tot heemraad van den Hondsbossche en Duinen te Petten voor den Karei Gccstmerambacht, de heer Schermerhom tot dijkgraaf van den polder Westzaan de heer F. Chaffo Jz.- eervol ontslag verleend op zijn verzoek, met ingang van 1 Julij a. s. aan den heer C. Prins Jz. als plaatsverv. kantonregtcr te Beverwijk. In dc week van 9 tot 15 Junij zijn door veetyphus aangetast: in Zuidholland 8, in Gelderland 0, in Utrecht 1, in Noordholland 0, te zamen 9 runderen. In de yoorgaandc week kwamen 14 gevallen voor. In de Tweede Kamer heeft jl. Maandag plaats gehad de interpellatie van den heer Dullert, ter zake van de uitvoering der vreemdelingen-wet door den minister van Justitie. Zulks geschiedde naar aanleiding van het verblijf van eenige oud-ofliciercn, onder officieren en manschappen van het voormalige Hanoveraansche leger, die plan hadden hier te lande zich te blijven ophouden, ten einde een vrijcorps te constitueren, tegen dat nieuwe verwikkelingen ont staan om dan tegen Pruissen op te trekken. De minister verdedigde zijne handelwijze tegen die vreemdelingen die hij had te kennen gegeven, dat het wensehelijk was zich te verwijderen. Uit de gehouden discussie bleek de noodzakelijkheid van de herziening der vreemdelingen-wet. Tot wethouder der gemeente Texel is, wegens het bedanken van den lieer P. R. Mentz, in de zitting van 24 dezer benoemd de heer Sn. Keijzcr Sz. Op de jl. Maandag te Schagen gehouden jaarlijksche paarden markt werden ruim 300 paarden en 17 veulens aangevoerd welke laatste bij de moer werden verkocht. Ofschoon de handel niet zeer vlug was, werden cr toch goede prijzen besteed, als voor rijpaarden 250 tot 400 en voor werkpaarden van 50 tot 200. Door het schoonste weder begunstigd en bij de gemakkelijke en goedkoope aan- en vervoer van personen per spoortrein, was de toevloed zeer groot. De lieer J. de Graaf, te Alkmaar, heeft voor 42,995 aange nomen het bouwen van eene Roomsch Katli. kerk en pastorie te Heilpr^ Naar men ons meldt, hebben dezer dagen in de omstreken van Schoor klam twee bonden circa honderd schapen en lammeren dood gebeten. De hooibouw is in de omstreken van Hoorn in vollen \kang. De landerijen staan dik en hoog met gras van zeer goede kwa'^téit. De R. C. gemeente van de Oud Bisschoppelijke Clerezy I^ed.- dezer dagen een gevoelig verlies, door het afsterven van den Ze£f>--

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1