BUITENLAND. Hoog-Eenv. Heer Lambcrtus de Jong, in leven bisschop van Haarlem en pastoor van de gemeente te Amsterdam. Op den 19 dezer overleed hij in 42jarigen ouderdom. Het overlijden van dien algemeen zeer geachten en beminden kerkvoogd zal zeer worden betreurd. Het getuigenis, dat hij was een eenvoudig, opregt, braaf en kundig man, een schoon en treffend getuigenis voorzeker, wordt ten volle beaamd door allen, die met hem in eenige betrekking stonden. Te Zaandam verdronk dezer dagen met zwemmen een jong- mensch; een ander hem willende helpen verloor tevens zijn leven. Den 2 Julij a. s. zal te 's Hage, onder voorzitterschap van den luitenant-generaal Engelbregt, de eerste serie van examina aanvangen van onderofficieren, dingende naar de rang van 2den luit. der Infanterie. De Utrechtschc hoogeschool viert dezer dagen haar 230jarig bestaan. Met den hooibouw heeft men te Capelle (Langstraat) sedert eenige dagen voor goed een begin gemaakt, nadat verscheidene landeigenaars nog beproefd hadden hun hooigras te verpachten. Zulks ging evenwel niet meer zoo vlug als voor eenige weken, toen 12 a 14 per 100 Rijnl. roeden werd besteed, daar men nu slechts 14 biedt met de naweide er bij. Er zal dus door de landeigenaars zeiven meer gehooid worden dan zij aanvankelijk voornemens waren. De kwaliteit van het nieuw gewonnen hooi is uitmuntend, de opbrengst vrij voldoende. Door wijlen den landbouwer Adriaan de Rooy te Capellen (Langstraat) is gelegateerd: aan het diaconie der Hervormde gemeente aldaar 25,000, en aan de Herv. kerk 3000. Het scheren der schapen zal voornamelijk gedurende dc laatste week dezer maand in de omstreken van Ambt-Ommen geschieden. De wolstapel is in dc laatste jaren in die streken aanmerkelijk uitgebreid. Handelaars in dit artikel toonen thans niet veel animo te hebben. Men verwacht slechts middelmatige prijzen. Zekere vrouw te Dalfsen, heeft in zes jaren 8 kinderen ter wereld gebragt, waarbij 3 tweelingen. Den 20 dezer is te Zevenhuizen overleden de heer Willem Jongeneel, die den ouderdom van bijna 102 jaren had bereikt. Aan de maai-wedstrijd dezer dagen te Wijtgaard nabij Leeuwarden gehouden, werd o. a. ook deelgenomen door iemand die den leeftijd had van 87 jaren. ür. Wollaston heeft platiua-draad vervaardigd, zoo fijn, dat 140 van die draden te zameu niet dikker zijn dan een enkele draad zijde. De fijnste dezer draden is niet dikker dan het drie-millioenste gedeelte van een Engelsche duim. Hoewel de ouderen van dagen zich zulks nog wel zullen herinneren, zal het toch aan velen geen ondienst doen, dat hun eens door een voorbeeld wordt aangetoond, hoezeer in dc laatste jaren den prijs der levensmiddelen is gestegen. Men leest in dc kronijk van Delfzijl, door P. R. van Streun, letterlijk het volgende: 1822. Goedkoope tijden. De prijzen der levensmiddelen als volgt Een roggebrood van 8 oude ponden 17w ct. Vijf ons boekweitenmeel7-A tarwemeel10 n gerstemeel 4 Een zak beste aardappelen40 Een stuk boter van JA cffi oud gewigt10 20 Eijeren 10 enz. Hieruit gevolgtrekkingen te maken laten wij aan den geëerden lezer over. Afgeluisterd gf.sprf.k „Pa, heeft die dame daar ginds twee hoofden?" „Neen jongen, dat schijnt maar zoo, eigenlijk hebben de dames die zich zóó kappen in het geheel geen hoofd." 'Historisch Volgens berigt van St. Helena was Zr. Ms. transportschip Java den 23 Mei jl. aldaar aangekomen. Men dacht den 27 daaraan volgende de reis naar Nederland voort le zetten. De koramandant, de kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, was tengevolge van een vul overleden. Men had veel stormweder gehad. In Nederland wordt in deze dagen eene nationale oproeping tot feestvieren vernomen. Het betreft de 300ste verjaardag van den slag bij Heiligerlce in de proviucie Groningen, waar graaf Adolf van Nassau, in den aanvang van den beroemden SOjarigen oorlog, voor de vrijheid van Nederland het jeugdig leveu liet. Wel mogen de Nederlanders juichen in hunne onafhankelijkheid van het toenmaals magtige, thans zoo vernederde Spanje. Nergens immers in Europa is de vrijheid van denken en spreken zoozeer balling geworden dan in dat land, waar de volksstem gesmoord, kuiperijen gesmeed worden en waar de bcheerscheres slechts omgeven is door eerzuchtigen en belagers van het constitutioneel gezag. Thans beslaat iu dat ongelukkige land zelfs niet meer de vrijheid van spreken voor de leden der hoogste landsvergadering, dc Cortes. Het spreekt van zelve, dat het in een land, dat zoo slecht wordt bestuurd, met de geldmiddelen slecht is gesteld. Er wordt nu weder eene ministeriele crisis te gcraoet gezien, niet veroorzaakt door staatkundige handelingen, maar eenvoudig door de kosten van de reis der koningin naar de wereldtentoonstelling en naar Rome, waarvoor zij 15 millioeu realen noodig heeft, terwijl zij 25 millioen tot een geschenk aan de H. vader heeft bestemd. De minister van financiën zit met de handen in het haar, want hij is niet in de mogelijkheid haar die sommen te verschaffen. De schatkist des lands is bodemloos en dringt tot bezuiniging. Zulk een toestand is hopeloos en de vrees voor een oproer te eeniger tijd is niet misplaatst. Door de internationale mnntconferentie thans te Parijs vergaderd, en tot wier voorzitter de keizer der Franschen zijn neef, prins Napoleon, heeft benoemd, is o. a. aangenomen de gouden standaard alléén - zonder den zilveren - voor het vervolg. Ie Nord meent te weten dat het plan bestaat om den prefect der Frauschc hoofdstad, den heer Ilaussman, die reeds in het bezit is van het grootkruis van het Legioen van Eer, als belooning voor zijne rusteloozc bemoeijiugen tot verfraaijing van Parijs, den titel van Excellentie en het regt van zitting in den ministerraad toe te kennen. De keizer van Rusland heeft aan mevr. Laborie, die bij den aanslag van den 6 Junij door een splinter der pistool van den moorde naar gekwetst is geworden, een met brillanteu versierd medaillon ten geschenke gezonden. Alvorens Parijs te verlaten, heeft genoemde monarch de zes Fransche zangers, die bij het daags na den aanslag gevierde Te Deum de liturgie gezongen hebben, met een fraai gouden horologie met ketting en hunnen directeur met een kostbaren ring begiftigd. De luchtbal van Nadar, de Géant is te Parijs met goed ge volg opgestegen. Drie geleerden en twee helpers vergezellen Nadar en diens kapitein. Ecu achtste persoon zou de reis nog als liefhebber medemaken, maar de last bleek te zwaar te zijn, zoodat deze het schuitje weder verlaten moest. Toen de luchtbal tot op zekere hoogte was opgestegen, werd hij door eene wolk aan het oog der talrijke toeschouwers onttrokken. Verder had men niets van hem vernomen. Dc Fransche Monitonr behelst de volgende mededeeliug«Dc werkzaam heden van de internationale jury der algemcene tentoonstelling loopen ten einde, en hare uitkomst zal weldra door de nitreiking der belooningen wereld kundig worden. Doch al wat liet krijgswezen betreft is door de keizerlijke commissie buiten de bcoordceling der jury gebonden. «Eene bijzondere commissie omler voorzitting van een maarschalk van Frankrijk is van wege den keizer belast met het onderzoek der belangrijke verzamelingen krijgsmatcricel, door onderscheiden mogendheden naar de algcrnecne tentoonstelling gezonden. „Deze commissie bestaat uit oppcr-ofliciercii van de Fransche land- en zec- magt, en uit opper- en hoofdofficieren behoorendo tot de krijgsmagt dier onder scheiden mogendheden. Sedert eene maand is zij werkzaam met al de zorg die de nuttige en sehoonc verzamelingen, welke zij te onderzoeken heeft, verdienen." De lord-mayor, de nldermnn en de shcrifs der city van Londen zullen dc plcgtige uitreiking der eercblijkeu op de wereldtentoonstelling den 1 Julij komen bijwouen rnet al de praal en staatsie, welke bij dat stedelijk bestuur van vroegere eeuwen her voor gewigtige gelegenheden gebruikelijk is. De Moniteur dc 1'armce deelt, naar aanleiding van het jongste bezoek van den keizer van Rusland te Parijs, eenige bijzonderheden mede betreffende het verblijf van iv.ar Peter den Groote in 1717 aldaar, en ontleend aan ecu op do keizerlijke bibliotheek voorhanden manuscript. Zij leveren het bewijs dat sedert genoemd jaar veel in dc wereld veranderd is, en dat lusschen den Moscoviet van 1717 cn den Rus van 1867 een groot onderscheid beslaat. Uit bedoeld handschrift, door zekeren Scrgcnt destijds aan hertog Karei van Lotharingen geleverd, die hem had iu last gegeven eenige bijzonderheden aangaande dc reis van den czaar in schrift te brengen, blijkt, dat Peter de Groote zich te Parijs niet bij uitstek mild in het geven heeft betooud. Zoo leest men b. v.: „Hij gaf aan dc lieden, welke hem van wegc deu koning Gobelins-tapijten hadden gebragt, een kroon (3 fi\) en aan de dienstdoende personen der hofhouding een 25-stuivcrsstuk voor dc ververschingen, zoo als chocolade, koflij en thee, welke zij hem bezorgden. Een paruikenmakcr bragt hem een zeer mooije paruik; toen hij ze opzette vond hij ze te lang, hij nam zelf een schaar en sneed er naar welgevallen -oen stuk af; den paruikenmakcr liet hij IJ, kroon geven en hij behield de paruik, die incer dan 8 krooncn waard was." Dc wereldtentoonstelling heeft zelfs Indianen uit de Amcvikaansche bosschen naar Parijs gelokt. Woensdag jl. is het nijverhcidspaleis door eenige Irokezen bezocht, die niet weinig bekijk hadden. Zooals dc „Libcrté" zegt, lieten zij zich hierdoor niet storen in de beschouwing der wonderen van genoemd paleis. Op de tentoonstelling, klasse 95, maakt een der grootste fabrieken van Frankrijk een paar heeren-bottïncs van Bordeaux-kalfsleer, op de maat, in 45 minuten, voor 10 fr. 50 c. De Parijsche „Figaro" deelt eenige bijzonderheden omtrent sultan Abdnl- Aziz mede, ten einde te doen uitkomen, dat bij niet behoort tot die categorie van Oostersche bcerschers, welke alleen in het serail en in den harem op hunne plaats zijn. „Abdul-Aziz", zegt dat blad, „is een geheel ander man: hij is een voortreffelijk, rcgtschapen vorst, met een helder hoofd, een verlichten geest en een levendigen zin voor het goede, vooral voor werkzaamheid, orde en regt- vaardighcid. Eene enkele trek zal genoeg zijn om hem tc doen kennen. In do eerste dagen zijner regering maakte men zich beducht, dat hij de oude staat kunde der Ottomanischc heerschers volgen en de Christenen, indien al niet verdelgen, dan toch hun allerlei kwelliugen aandoen zou. Toen een der Euro- pccsche gezanten, ook iu Turkije's belang, hij hem aandrong om den weg, door zijn vader en zijn broeder Ahdul-Afedjid ingeslagen, te blijven bewandelen, antwoordde dc sultan: „Verontrust u niet, mijn weg ligt nfgebakeud voor mij. Indien een Muzelman en een Christen te gelijk in het water vielen, zou ik aan heiden te gelijk de hand toereiken. Laat dit u geruststellen." Dc onder-koning van Egypte werd bij het eerste bezoek, door hem aan de Parijsche wereldtentoonstelling gebragt, door dc keizerlijke commissie dier expositie met veel plegtstatigheid ontvangen eu naar het prachtige paviljoen geleid, op het Champ-de-Mars voor hein opgerigt, Dc Egyptische inzenders (zijue onderdanen) hebben hem met geestdrift begroet, en bij heeft zich met hen allerminzaamst onderhonden. Ismail-Pacha, die den ouderdom van 51 jaren bereikt heeft, is een kloek en schoon man, met een zachtaardig voorkomen. Hij heeft zijne opleiding iu een Pnrijsch lyceum ontvangen en spreekt het Pranseh zeer vlocijend. Dat buiten de logement- cn koflijhuishoudcr de restaurateurs cn kasteleius van alle kleurenbuiten de koetsiers en commissionnairs ook dc kooplieden en winkeliers zoo veel mogelijk voordeel zoeken tc trekken uit de tegenwoordigheid der ontelbare vreemdelingen, welke de tentoonstelling naar Parijs lokt, zal niemand verwonderen, maar dat er onder deze vreemdelingen gevonden worden, die zich op eene zoo schreeuwende wijze door de Parijsche speculanten laten bedotten cn bedriegen, dit gaat alle begrip tc boven. Onder deze speculanten der ergste soort moeten gerekend worden die kooplieden in zoogenaamde antiquiteiten, bij wie do ligtgeloovige den zonderlingste en tevens de bewon derenswaardigste oudbeden tc koop aangeboden worden. Een dezer antiquaires heeft ter gelegenheid der tentoonstelling ecu catalogus waarop o. a. do volgende voorwerpen voorkomen: „liet kakenbecn van een ezel waarmede Simson het leger der Philistijnen versloeg; de schaar waarmede de trouvveloozc Dclila hel haar van Simson, waarin zijue kracht bestoud, afsneed; dc harp waarmede David het gezang zijner psalmen accompagneerde; de koperen helm van den reus Goliath; de staart van de ezelin van Bileain; een haar uit den baard van den Cideen kamerjapon van Lodcwijk deu Vromeeen paar kousen van Napoleon den Groote; dc spreekhoorn van Robespierre; een haarkam van Marie Antoinctte eeu der stralen van het hoofd van Mozes in een kristallen llesck bewaard; het opgezette hondje van Tokias; een plank van het roer van dc ark Noncbshet mandje waarin Mozes door zijne moeder in den Nijl geplaatst werd enz. liet magazijn is van des morgens tot des avonds met zonen van Albion opgepropt, die er de merkwaardige antiquiteiten, die er tentoongespreid liggen, in oogen- schouw te nemen. Dc ladies zoowel als de geutlemen verzadigen cr hunne nieuwsgierigheid dikwijls op de koddigste wijze. Er is geen twijfel of veel van deze zonderlinge oudheden zullen liet kanaal overtrekken. Aau de exposanten der tentoonstelling, die orastveeks 40,000 in getal zijn, zullen 4000 kruisen van het Legioen van Eer cn 5000 medailles wordeu uitgereikt. Een der kundigstc geneesheeren van Parijs, de heer dr. Trousseau, is dezer dagen aan kanker in de maag overleden, een ziekte die hij reeds dertig jaar speciaal bestudeerd had. Er worden reeds aanstalten gemaakt voor de wapenschouwing welke koningin Victoria den 17 Julij met den sultan van Turkije te Spithead zal houden. Het plan is daarbij door veveeniging van schepen van verschillenden bouw eene aanschouwelijke voorstelling te geven van al de onderscheiden typen welke in onzen tijd achter eenvolgens bij de Engelsche zceraagt aangenomen zijn en weder voor andere hebben plaats gemaakt. Het diepste mijnwerk der aarde is de steenkolenmijn van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2