GEMEENTERAAD. BIJBLAD, behoorende tot cle Heldersche en Nieuwedieper Courant van Donderdag 27 Junij 1867, N°. 51. Zitting van Dingsdag den 2bsten Junij 1867. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig de heeren van Strijen, .Tanzen, Slebe, Papineau, Braaksma en Boomsma, de beide laatslen met kennisgeving van verhindering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De. Voorzitter brengt ter tafel het eerste suppletoir kohier voor den Hoofdei ijken Omslag, dienst 18G7, tot een bedrag van 130.90, Hij deelt mede, dat dit kohier gedurende 14 dagen ter secretarie heeft ter visie gelegen en dat daartegen geene bezwaarschriften zijn ingekomen. Het kohier wordt daarop met eenparige stemmen vastgesteld. Er wordt gelezen een verzoekschrift van Jb. Tegel en 1'. de "Waard, waarin door de eerstgenoemde wordt gevraagd ontslag als beurt schipper van hier op Schagerbrug en door den tweede om in gemelde betrekking 1c worden aangesteld. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen om liet gevraagde ontslag aan ,T. Tegel op eervolle w ijze te verlcenen en 1'. de "Waard ie erkennen als schipper, varende in cene geregelde beurt van hier op Schager brug vice versa. De Voorzitter doet opmerken, dat bij de neiging, die bijna overal elders bestaat, om de beurtveeren op te heffen, B. en W. bezwaar maken om alsnog cene bepaalde aanstelling aan den tweeden adressant nis beurtschipper te verkenen, doch dat erkenning als schipper hem het voordeel oplevert, dat hij tegen behoorlijke aangifte het llcldersch kanaal kan binnenvaren met vrachtgoederen, waarvan regten moeten worden voldaan bij invoer, en dat hij eene vaste ligplaats kan bekomen. Na eenige dis cussie, waaraan door de heeren de Breuk en Zur Müklcn en dooi den Voorzitter wordt deelgenomen, wordt overeenkomstig het voor stel van het Dagelijkse!) Bestuur besloten. De Voorzitter deelt mede, dat van wege het Bestuur van het Algemeen Weeshuis een verzoek is ingekomen, dat door den Baad worde toegestaan, ten behoeve der surveillance, van het groot getal kinderen, "dat. thans iu gemeld gesticht wordt verpleegd, twee suppoosten aan te stellen, tegen kost cu inwoning iu hel gesticht en ƒ100 a ƒ150 salaris voor beide personen te zamen. De Voor zitter deelt tot opheldering van dit verzoek mede, dat het aantal kinderen in het Weeshuis in de laatste maanden aanmerkelijk is gestegen en thans tot ruim 100 is geklommen. Dc lieer de Breuk is tegen opvoering van kosten voor het Weeshuis. De lieer Bcrghuijs wil het gevraagde tijdelijk hebben toegestaan. De. heer Jelgersma beveelt ten sterkste aan om het voorstel van Bestuurderen en Bestuurderessen van het Weeshuis goed te keuren. Hij houdt ecu goed toezigt over de kinderen in zulk een gesticht voor uiterst belangrijk. Hij doet uitkomen, dat het voorstel niet is gedaan tot gemak voor den vader en de moeder, maar alleen in het belang der weeskinderen. Na cle gehoudenc discussie wijzigt, de Voorzitter het voorstel zoodanig, dat het Bestuur van liet Weeshuis gemagtigd wordt één of twee suppoosten aan te stellen, wanneer dit blijkt noodig te zijn voor een goed toezigt over de kindereu. Dit. voorstel wordt eenparig goedgekeurd. Met leedwezen deelt de Voorzitter mede liet berigt van het overlijden van den heer Dirken, Gemeente-Apotheker en Directeur van het Ziekeuhuis. Hij herinnert, dat de overledene was een getrouw, een ijverig en een bekwaam ambtenaar. Voor de tijdelijke vervulling dier betrekking is, zoo verzekert de Voorzitter zorg gedragen, daar de heer JA Snel, die gedurende de ziekte van den lieer Dirken reeds zoo goede diensten heeft bewezen, gedurende, céne maand met liet gereedmaken der recepten is belast. De Voorzitter herinnert, dat in dc vorige zitting aanmerking is gemaakt op de bestrating van den kanaal weg. liet Dag. Bestuur eu de coram, voor de Onderhoudswerken hadden liever gewenscht, dat. die klagteu aan eerstgenoemd Collegie waren geopenbaard en niet in eene openbare raadszitting. Hij deelt mede, dat de Onderli. commissie zich dientengevolge heeft gewend tot een onpartijdig deskundige, don heer N. J'. Leijer, met verzoek om de straat aan den kanaal weg te inspecteren. Genoemde heer heeft aan liet hem gedaan verzoek voldaan en verklaart nu in een overgelegd schrijven, dat de bestrating ter genoemder plaatse naar behooren is uitgevoerd cn tot geene gegronde aanmerkingen aanleiding geeft. De heer Kraijenhoft' bepaalt zich er toe te zeggen, dat hij clan geene verdere aanmerkingen zal maken op die straat, dat hij er zeker niet de noodige kennis van heeft en dat hij gelooft dat de ingezetenen met dankbaarheid van de goed aangelegde straat zullen gebruik maken. Dc Voorzitter herinnert aan de reeds meermalen geuite klagt over den onreinen toestand der sloot achter de Vlamingstraat, hoe wel die dikwijls, maar telkens zonder afdoeud gevolg, van vuilnis gezuiverd is. Telkens kost die zuivering de gemeente p. m. ƒ49. 15. cn W. hebben iu vereenigiug met de comm. voor de Onder houdswerken getracht tot eene afdoende verbetering in dezen te geraken. Zij hebben alle eigenaars van perceelen aldaar uitgeuoodigd in cene bijeenkomst, met beide collegiën te overleggen welke maat regelen er konden genomen worden oin den bcstaanden toestand te verbeteren. Slechts (5 eigenaren zijn er opgekomen. Een der aan wezigen nam op zich met de andere eigenaren overeen tc komen om, met eene bijdrage van het gemeentebestuur, voor gezamenlijke rekening een riool aan te leggen. Na 14 dagen zouden de eigenaren iets van zich doen hooien; dit is. ofschoon dien tijd reeds ver streken is, nog niet geschied, maar de Voorzitter hoopt, dat cr cle noodige medewerking bij de belanghebbende eigenaren zal zijn om ter bevordering van reinheid en gezondheid dien modderpoel op te ruimen. De lieer Zur Miihlen wil degenen bekeurd en vervolgd hebben, die daar vuilnis in dc sloot werpen. Z. i. bestaat daartoe hetregt, inet. het oog op cle plaatselijke keureu. De lieer Jelgersma wil ook op krachtige wijze te werk gaan om het kwaad te doen op houden. De Voorzitter merkt op, dat hel, zoo goed als onmo gelijk is op liet inwerpen van vuilnis, enz. politie-toczigt te houden, immers behoort die sloot tot cle erven van de bewoners der daar aanwezige perceelen en is daarvan volstrekt niet gescheiden. De heer de Breuk betreurt liet dat onwil en domheid oorzaak zijn, dat dc eigenaren niet medewerken om verbetering aan te brengen. Hij herhaalt, dat liet zoo niet, kan blijven voortduren eu wenscht dat cle modderpoel verclwijue, in liet belang ook van de menschcn zeiven, die er zoo nabij wonen. De mededeelïng des Voorzitters wordt voor kennisgeving aan genomen, in afwachting, dat daarop later worde teruggekomen. Er wordt gelezen een adres van eenige koffijkuislioudcrs, win keliers en neringdoenden in of nabij cle Westslraat en het Nieuwe Kerkplein, houdende verzoek, dat de ltaad liet besluit tot plaatsing der kermis uitsluitend op het Haven- en op liet Molenplein, en aan de Hoofdgracht, zoodanig wijzige, dat dc schouwburg-tont der heereti Stocte en Jaequï, even als vorige jaren, geplaatst worde op genoemd plein nabij de Nieuwe Kerk. De Voorzitter beveelt het toestaan van dit verzoek aan, ook met het oog op de wenschelijkhcid voor een schouwburg om niet op liet woelig kermistooneel geplaatst te worden. liet verzoek wordt, na eene korte discussie, eenparig toegestaan. Vervolgens vvorclt gelezen een adres van den volgenden inhoud: n Aan den Ruud der gemeente Helder, Geven met verschuldigden eerbied te kennen cle ondergeteekenden, allen bewoners van het westelijke deel der gemeente; dat zij het voor zicli zeer wensclielijk achten, dat een deel dei- kennis, die door kramen en tenten zeer druk schijnt bezocht te zullen worden, op liet Westplein worde geplaatst; dat zij, ter aanbeveling van hun verzoek, meen en te kunnen wijzen op het nut van zoodanigen maatregel voor cle circulatie van de bezoekers der kermis, die, ook met liet oog op dc verbeterde gemeenschapsmiddelen, wel in grooten getale van cle vermakelijkheden zullen profiteren; dat het voor neringdoenden in clit deel der gemeente hoogst schadelijk is, wanneer clit jaar de kermis uitsluitend iu het andere deel der gemeente zal zijn gevestigd, dewijl liet, nu reeds twee jaren geleden is, sedert zij de voordeeleu, die cle kermis kun aanbrengt, hebben genoten; dat liet voor alle burgers van clit deel der gemeente, vooral ook voor hen, die kinderen hebben, zeer weuschelijk is, dat er op het Westplein eenige inrigtingen tot uitspanning worden geplaatst; dat het meermalen is gebeurd dat, bij cene groote hoeveelheid van kramen en teuten, een gedeelte clicr uitspanningsplaatsen in een ander deel der gemeente, clan waar de kermis eigenlijk moest staan, geplaatst werd; redenen waarom cle ondergeteekenden zich met gepaste eerbied tot U wenden met verzoek, dat alsnog worde bepaald een deel dei- kennis te plaatsen op liet Westpleiu. 't Welk doende, enz. De van UEd. Aeldb. onderd. dienaren," (Volgen 7G haudteekeningeii van bewoners van het westelijk clecl der gemeente.) De Voorzitter deelt na het lezen van dit adres mede, dat bij de waarschijnlijkheid van de overkomst van Kancy met zijn paardenspel (groot 41) el in diameter) er welligt noodzakelijk van liet V estplcin zal moeten worden gebruik gemaakt. Hij stelt voor te bepalen, dat, als de ondernemers van vermakelijkheden, enz. er niet tegen hebben om op liet Westplein een plaats te bekomen, dit, hun even goed als op het Haven- en Molenplein worde toegestaan. De. heeren Maalstccd en Kraijenholl' ondersteunen dit voorstel zeer. De laatste doet nog uitkomen, dat liet voor de ondernemers van vermakelijkheden, enz. zeer weuschelijk moet zijn niet allen zoo digi bij elkander te zijn geplaatst. Hij gelooft dat zoowel spellen als caronsscls en beignetskranieu zeer voordeelig op liet Westplein zouden zijn gevestigd. Het voorstel des Voorzitters om kramers en eigenaars van tenten, euz. te vergunnen ook op het Westplein plaats te nemen, wordt met algcmeene stemmen aangenomen. De heer cle Breuk vraagt cn verkrijgt bij clc gewone rondvraag het woord. 11 ij wijst op het haast verst rijken van cleu tijd, waarop het contract met cle Maatschappij tot bevordering van Landb. en Landontg. ophoudt en wenscht dat cle Directie daaraan, ter opruiming van cle Mestbelt nabij cle Westgracht, worde herinnerd. Hierop wordt dc vergadering door den Voorzitter gesloten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 5