HELDERSCHE NIEOWEDIEPER GODKANT. 4. Z()i\DA(i 7 J IJL 1,1. 1867. EN het VIJF-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatvkdag avond na acht ure, door A. A. B A K K E R Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abouncert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. AdykktkntiEn worden aangenomen tot Znturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422. aa n denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever, ÏIELDER en NIEUWEDIEP, G Julij. De 26ste verjaardag van 1T. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, tweede dochter van prins Frederik, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Ilct Israëlitisch Jongelings-Collegie „Eendragt baart genoegen alhier is, naar wij vernemen, door Z. M. als regtspersoon erkend. De aanvraag daartoe geschiedde door de heeren: G. Piraentel, S. M. de Jongh en G. Prins. Lezers! hebt ge reeds een bezoek gebragt aan het Cirque in Miniatuur van den heer L. Dassie Zoo niet, wij raden een bezoek der kunstverrigtingen, die daar plaats hebben, ten sterkste aan. De jongeheer Paul Dassie wekt inzonderheid ieders bewondering door eene zeer groote mate van kunstvaarigheid. Volgens de achter staande annonce is de laatste voorstelling reeds op a. s. Maandag bepaald Naar wij vernemen heeft de heer L. Dassie, directeur van het Cirque in Miniatuur, besloten om morgen, Zondag namiddag ten 4 ure, eene voorstelling te geven, waarbij de weeskinderen, die in het Algemeen Weeshuis alhier verpleegd worden, gratis zullen worden toegelaten. De heer L. van der Kam, eigenaar eener poffertjes kraam, heeft die kindereu almede uitgenoodigd om in zijne kraam te komen en gratis poffertjes te gebruiken. De heer Bamberg heeft aangeboden op a. s. Maandag namiddag, in een der localen in het Weeshuis, aan die kinderen kosteloos eeuc voorstelling te geven zijner kunstverrigtingen. Wij vermelden deze berigten met groot genoegenze strekken den genoemden personen tot een groote eer en zullen hen zeker bij het publiek des te meer aanbevelen. Aan den luit. ter zee 2de kl. P. F. baron van Heerdt wordt, met den 11 dezer maand, de betrekking opgedragen van adjudant bij den tijdelijken directeur en commandant der Marine te Vlis- singen. Met dien datum worden tevens geplaatst, op het schroef- stoomschip Zoutman de luit. ter zee 2de kl. J. L. Inckel, en op het raderstoomschip de Valkde luit. 2de G. van Herwaarden. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, den lieer A. Magnin, thans burgemeester van Hoogwoud, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. Dc heer IV. II. Bruno Bok is, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid, erkend en toegelaten als consulair agent van Italië op Texel. Tot ultimo Augustus 1867 zal aan ieder recruut, die zich voor zes jaren bij het korps Mariniers verbindt en aan ieder milicien, die daarbij overgaat, als maximum voor handgeld worden uitbetaald 100. In de vergadering der Prov. Staten, van Noordholland is de commissie, in wier handen is gesteld de ontwerp-begrooting der kosten van het nemen eener proef van duinbezaaijing met. het uitbrengen van rapport diligent verklaard. Gunstig is geadviseerd op de aanvragen om toepassing van artikel 36 der wet op het lager-oiulerwijs ten behoeve der gemeenten Rausdorp, Texel en Oostzaan. Voor de zeevaartkundige school te Vlieland is voor waardelijk een subsidie verleend van 200 's jaars. Op voorstel van den heer de Jong en eeuige anderen zullen Gedeputeerde Staten zich tot de regering wenden, ora te verkrijgen dat de vrije uitvoer vau vee uit Noordholland naar Engeland weder moge plaats hebben. Bij liet onderzoek van het wetsontwerp op de Schutterij in de afdeeliugen van de Eerste Kamer der Statcn-Gencraal is door verscheidene leden op grootc en menigvuldige bezwaren gewezenzooals hut geriuge nut van dc geheele instelling der schutterijen, die ongeschikt zouden ziju om op Ic treden voor het behoud vau de inwendige rust, daar men wapenen verschafte aan eene klasse vau burgers, waarvan velen zich meestal voegen bij diegcucu, welke de rust verstoreu, - maar ook ongeschikt om in oorlogstijd liet leger tc versterken, als kunuendc voor den tijd vau oorlog, wat men ook doeu wil in dien van vrede, niet genoeg geoefend worden. Andere ledeu waren van oordcel, dat het militaire element in dit wetsontwerp al tc zeer op den voorgrond is geplaatst, en dat het al te zeer onder den indruk der jongste Europesche beroeringen was vastgesteld. In deze mcerondecls zeer ongunstige beschouwingen werd door andere leden niet, althaus niet in gelijke mate, gedeeld. Zij wilden eene goede wet niet aan ccue betere opofferen, en achtten eene wet op de schutterijen, welke allen zou bevredigen, ecu droombeeld. De legenwoordigc voordrngt verdiende, volgens In n, allezins de voorkeur hoven de wet van 1S27. Uit het ovevzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 23 29 Junij jl., ontleencii wij het volgende: De ziekte heeft zich in Zuidholland voorgedaau in eene weide onder Papendreclit en den volgenden dag in eene daaraan grenzende weide ouder Alblasserdam. In elke weide is céu rund aangetast. Te Culcmborg, provincie Gelderland, brak de ziekte uit en bepaalde zich mede tot één geval. Deze drie gevallen maakte de onteigening noodig van 23 runderen. Een der ministers zal voor den Hoogen Raad teregt staan, wegens liet laten losloopcu van ziju hond. Voor eenige jaren moest een minister wegens het verzuim van aangifte van een zoon voor de Nationale Militie teregt staan. Utrechtsch Dagblad). Naar het Iidndehblad verneemt, heeft de procureur-generaal bij het Prov. Gcrcgtshof in Noordholland cassatie aangeteekend van het arrest, door dat hof in de bekende Velzer zaak gewezen, voor zoover daarbij vrouw van den Bosch en Jan Mooij zijn vrijgesproken van de hun ten laste gelegde feiten. Het sedert 53 jaren bestaande Bijbelgenootschap hield onlangs zijne jaarlijksclie algemeeue vergadering. In 1866 werden in het geheel 2,383,381 bijbels uitgedeeld. Van de 43 door de Kerk. Crt. in haar jongste nommer op gegeven Hervormde gemeenten hebben zich 17 voor de oude en 26 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden bepaald. Tot brievengaarder aan de Schagerbrug is benoemd de heer M. Bossen. Omtrent de werken der Amsterdaiusche Kanaalmaatschappij wordt o a. medegedeeld, dat het werk in Mei werd voortgezet met 1100 lot 1220 arbeiders, 39 tot 54 paarden, 6 locomotieven, 140 wagens, 3 sloompompwerktnigen, 1 tot 3 stoombaggervaar- tuigen en 60 vletschuiteu en grondschouwen In de gemeente Petten ziju elf kiezers voor den gemeenteraad en deze bestaat uit zeven leden. Hoe vele kiezersvereeuigingen er zijn, en hoe het overigens met de verkiezingen daar toegaat, meldt het provinciaal verslag niet. De gemeenteraad van Urk heeft zich bij adres tot den koning gewend, met eerbiedig verzoek dat het Z. M. moge behagen, „om in Zijne wijsheid de noodige maatregelen te nemen betreffende de regeling van het armwezen, waardoor eene wijziging en verbetering in den bestaanden en op den duur onhoudbareu toestand zou wordeu tot stand gebragt." Een rijtuig, dat Zondag vau Scheveningen met 4 heeren aan 't station te 's Ilage arriveerde, brak daar letterlijk midden door, zonder ongelukken te verwekken. In het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkozen de heer jhr. C. A. van Sypestevn. Een krankzinnige, op zijne kousen uit Delft gevlngt, is eerst door een hem volgeud rijtuig onder Rodenrijs achterhaald. Bij Schiedam viel Zondag een knaupje, dat legen het portier van een waggon leunde, naar buiten, terwijl de trein in volle vaart was. De vader, die er bijzat, wilde den jongen naspringeu, maar werd tegengehouden. Later naar de plek gaande kwam de knaap den vader le gemoet loopenhij was slechts ligt bezeerd. Dezer dagen is een soldaat, werkzaam op het bureau van den kolonel en plaatskomm. te Breda, verdwenen met diens Iracteraent over de afgeloopen maand Juuij, dat hem gelast was bij den rijks~^ out vanger te gaan halen. f Zekere L. V. N., na 20 jaar vertoevens in Amerika bij znne familie te Beilen teruggekeerd verhaalt, dat hij zooveel vermogen heeft vergaard, dat hij kan rentenieren. Van hen, die met hem vertrokke^. zijn allen, die werken wilden, ook vermogend. Hij zal zeker vele"H verlokken ook te verhuizen. v Te Harlingen is jl. Woensdag bij goed weder en frissche

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1