Heldersclie en Nieuwedieper Courant B IJ VOEGSEL Vervolg BINNENLAND. BUITENLAND. BEIIOOREXDE 10T DE van Zondag' ld Julij 180?, N°. 56. Rij besluit van den koning der Belgen van den 4 dezer is de in— en doorvoer van varkens, vleesch en verschcn afval van deze dieren, rnnderhuideö (doch geen versche), haar, horens, beenderen, oude kleedcrcu en lompen, uit Nederland komende, weder toegestaan. Naar aanleiding van oen artikel, voorkomende in ons vorig nommer, meldt ons de heer dijkgraaf van den Anna Paulowna-Polder, dat reeds in December 1866 eenige notabele ingezetenen van dien polder, aan wier hoofd ZEd. zich had gesteld, zich bij een krachtig adres tot de regering hebben gewend met verzoek dat de Anna Paulowna-Polder tot eene zelfstandige gemeente mogt worden verheven. Dat, naar het schynt, aanvankelijk, do raad der gemeente Zijpe wel voor die scheiding gestemd was, cn ook hh. Gedeputeerde Staten gemeend hebben dat verzoek te moeien ondersteunen, maar dat later bij eenige inwoners des polders do vrees is ontstaan, dat bij eene scheiding te zware lasten op de nieuwe gemeente zouden drukken, cn dat ook eindelijk door den minister van Binnenlandsche Zaken is te kcunen gegeven, dat, aangezien zijns inziens bij eene scheiding spoedig aanvrage om subsidie voor de nieuwe gemeente te gemoet z.ou worden gezien, bet aan Zijne Excellentie wcnschelijk schijnt de oprigting dier gemeente alsnog uit te stellen. Dat echter de dijkgraaf persoonlijk ten sterkste voor de scheiding blijft ijveren; dat hij het niet eens is met sommigen, die meeuen dat de lasten te zwaar zullen worden, cn meent dat, mogt ook alhier eene subsidie gevorderd worden, daar, waar 5000 bunders geheel door particuliere krachten aan het rijk op de meest vredelievende wijze zijn geannexeerd, wel eenige ondersteuning raag worden verzekerd; eene ondersteuning die alleen ten doel zou hebben een behoorlijk beheer, goed onderwijs, goede armverzorging, enz. te verkrijgen. De dijkgraaf, steeds gedachtig aan de woorden van den minister Thorbecke, „dat alleen inspanning en worsteling gestadigen wasdom verzekeren," hoopt dat spoedig door de inwoners algemeen naar scheiding zal worden gewenscht, en het gouvernement eenige hulp, zoo die al gevorderd mogl worden, niet zal weigeren, aan eene nieuwe, zich krachtig ontwikkelende gemeente. II. M. de koningin van Zweden en Noorwegen is gisteren te 's Gravenhage aangekomen en heeft haren intrek genomen op het Huis de Pauw. De eerste jager arriveerde jl. Woensdag avond ten elf ure te Tlaardingen met 1Ö-J- ton maatjes- en 6 ton volle haring, waarvan Donderdag morgen ten 74 ure de gewone geschenken aan Z. M. den koning en de verdere vorstelijke familie werden afgezonden, terwijl aan de gezamenlijke kooplieden de haring ten ure, ad 700 de ton, werd afgeleverd. Het Volksblad betreurt het door den Baad van Deventer genomen besluit omtrent dr. van Vloten, in wiens brutale ongepastheid" evenwel niets eerwaardigs gevonden wordt, waardoor hij z.ou verdienen, als slagtoffer van bekrompenheid beklaagd te worden. De Deventer Courant, meldt uit geloofwaardige» bron, dat de heer Stieltjes, door de kommissie voor de Nutslezingen te Deventer uitgenoodigd om dezen winter eene spreekbeurt op zich te nemen, in substantie geantwoord heeft: dat hij niet wiuschte te lezen iu ccne stad, waar de vrijheid van spreken aan bamlcn gelegd wordt. Charivari bevat heden een caricatuur, voorstellende Saturnus als voddenraper. Hij is juist bezig eene hoop papier in zijne mand tc bergen en zegt: „Nu, zij heeft aardig wat papier verbruikt, de diplomatie, in het jaar 1867. Dat is goed om patronen temaken." Twee maanden geleden hebben twee knapen (een van 17 en een van 15 jaren) in de gemeente Heeze en Leende het huis van hunnen buurman in brand gestoken, uit wraakneming, dat deze had geweigerd, hun melk te geven. Het 1'rov, Geregtshof van Noordbrabant heeft die knapen veroordeeld; den oudsten tot 5 jaren tuchthuisstraf en den jongsten tot. overbrenging naar een opvoedings gesticht voor den tijd van vier 4 jaren. Door den slagter Creveld, te Eist bij Amerougen, is een schaap geslagt, wegende schoon 286 halve Ncderl. ponden. Te Giethoorn is de noodzakelijkheid ingezien, oin eene ver ordening uit te vaardigen, waarbij bepaald wordt, dat geene vrouwen zich van des Zaturdags avouds tot 10 ure des Maandags morgens in eene herborg of tapperij mogen bevinden. De heer Meijer, te Knijpe (Friesland), met wien zeker geen koster en voorzanger bij cénige hervormde gemeenten onzes lands in dienstjaren kan wedijveren, heeft, na deze functiën 634 jaar tc hebben waargenomen, thans zijn ontslag gevraagd. Als waarschuwend vootbeeld voor verlofgangers deelt men mede, dat bij de laatste inspectie te Assen ecnigen tot provoost z.ijn veroordeeld wegens dronkenschap, enz. Een hunner, ruim negen uur gaans van daar verwijderd, moest dezer dagen op nieuw voor den milicie-commissaris verschijnen en wel volgens zijn zeggen wegens liet ontbreken van drie knoopen aan zijn pantalon. Hij moest dus achttien uren gaans te voet door het rulle zand wroeten, ver mits daar diligences of andere vervoermiddelen ontbreken. In den nacht van 3 op 4 dezer heeft te ltuinermond eene weduwe, moeder van drie kinderen, een onecht kind, waarvan zij heimelijk was bevallen, om het leven gebragt. Door den ijver der polieie aldaar is liet lijkje opgespoord en naar Borger overgebragt. De justitie te Assen, daarvan onderrigt, heeft zich onverwijld naar Borger begevr-n, waar bereids ook de moeder was aangekomen, om daar liet onderzoek voort te zetten. Hoewel het overbodig geacht kan worden, het onberekenbaar nut der telegrafische verbinding van de oude met dc nieuwe wereld te betogen, zoo is het voorzeker niet onbelangrijk dat wij liet vol gende aanstippen, ontleend aan eene zeer belangrijke brochure, getiteld: „Tos cflbles fraitsa/hatliyuex" „In 1861" zegt Saint-Mesmin „nam liet Ameriknanschu schip „San .Taciuto" bij Kuba de Engclsohc mailboot. De Jlrilsclie regering vroeg genoeg doening en in het vooruitzigt der mogelijkheid van deswege in ecu oorlog met de Voreeuigde Stoten te geraken, mankte Engeland kolossnlo toebereidselen. Vijf-en-twintig dagen verliepen met de wisseling der diplomatieke stukken, en gedurende die vijf-cn-twinlig dagen «os Engeland ter prooi aan een lievige crisis van opgewekte hm tsloglen, en bestirilde 25 millioeu p. st. om zich tot tot den aanval gereed te maken. Eindelijk ontvangt men liet antwoord van prtsideut Lincoln. Zal liet ooi log zijn of vrede? Het lautstc is liet geval; Lincoln biedt ccne lovale en regtmatige genoegdoening. Een telegram bad die crisis voorkomen, en Engeland zon COO niilliocn frs. uitgewonnen hebben." Een correspondent van de Cmcinnati Gazelte meldt, dat zekere lieer Disman, een Nederlander, thans in den staat Ohio, te Upper Sandusky wonende, de kunst van koperharden heeft uitgevonden; eene kunst, die nu reeds sedert 3000 jaren was verloren geraakt. De groothertog van Luxemburg heeft een proclamatie gerigt aan zijne onderdanen in liet groothertogdom, waarin hij de bevolking wijst op het onlangs tc Londen gesloten tractaat, waarbij de poli tieke toestand van bet gewest, in zijne betrekking tot het publieke legt van Europa is geregeld. De groothertog noemt het tractaat van 11 Mei een middel tot verzekering van 's lands onzijdigheid cu „eeu Europeschc waarborg van veiligheid eu vrede." Eindelijk verklaart de groothertog overtuigd tc zijn, dat de bevolking nieuwe elementen van voorspoed en vooruitgang zal weten tc vindenhij verzekert dat hij, steeds zorgende voor het geluk des lands zijn volledig vertrouwen blijft stellen iu zijn welbeminden broeder, zijn vertegenwoordiger te midden der Luxemburgers, die zoo innig gehecht is aan het land en aan wien dc bevolking zooveel blijken van aanhankelijkheid cn liefde gegeven heeft. In eene der jongste zittingen van het Wetgevend Ligehaam te Parijs, heeft de heer Thiers de Mexicaausche zaken nog eens weder ter sprake gebragt. Zijns inziens heeft de expeditie derwaarts geen enkel gunstig gevolg gejiad; Frankrijks reputatie in den vreemde was daardoor geschokt. Hij verlangt, dat de daden der regering aan de controle dor wetgevende nuvgt zullen onderworpen zijn. Niemand (zeide Thiers) in Frankrijk keurde de expeditie goed toch had zij plaats. De heer Jules Favre ging nog een stap verder en beweerde, dat Frankrijk door zijne zonderlinge houding aausprakelijk wordt gesteld voor den dood van keizer Maxiniiliaan. Die bewering, waartegen door de regering krachtig werd geprotes teerd, bragt in de vergadering een grootc opschudding tc weeg. De minister Kouhcr heeft dc leden der oppositie beantwoord en o. a. gezegd, dat, had bij den afloop der expeditie, tien afschuwelijken moord van keizer Maxiniiliaan kunnen voorzien, hij misschien persoonlijk voor het terugroepen der Fransche troepen zou zijn teruggedeinst. Maar liet besluit tot ontruiming vau Mexico is, zoo merkt de minister op, genomen tengevolge van de eischen der openbare meerling. De Fransche regering heeft getracht keizer Maxiniiliaan tot vertrek «it Mexico aan te sporen. Deze weigerde en antwoordde daarop: „De rociu mijner vaderen zal door mij niet wordeu bezoedeld De Neder-Duitsche Bond te Dendermonde heeft een liederen- prijskamp uitgeschreven, niet onderstcuuing van staats-en stadsbestuur. De prijzen zullen toegekend worden voor het dichten van: 1. een werkmanslied2. een vredelied 3. een vaderlandsch lied (met refrein, om in koor te zingenDe prijzen voor elk vak bestaan in eeu zilveren ceremetaal, groot model, en 40 francs. Alle Nedcr-Duitsclie dichters zijn tot dezen prijskamp uitgenoodigd. De stukken zullen vóór 4 Augustus aan den voorzitter des Xeder-Duitschen Bouds vrachtvrij moeten toegezonden worden. Er zijn gebouwen die, even als sommige mensche», door liet noodlot tot ongeluk bestemd schijuen te zijn, en zoo is bet geval met de in aanbouw zijnde pastorie te Delbeek, nabij Brussel. De bouwmeester is aan een beroerte gestorven, de meester met selaar heeft een lievige bloedspuwing gekregen, een wiltersjongen is schier blind geworden, eeu witter is in de handen der justitie gevallen wegens gepleegde» manslag, een metselaarsjongen heeft bij een val een arm en twee boenen gebroken en dezer dagen viel een metselaar van een steiger, waarbij hij zoo ernstig werd verwond, dat hij iu hopeloozen toestand naar het gasthuis te Brussel is overgebragt. liet „Mémorial diplomatique" Lerigt, dat eenige weken geleden eeu conrricr, daartoe cxpressciijk door wijlen kei/er Masuniliaan met de zending belast, een verzegeld pakket naar Europa heeft gebragt, dat waarschijnlijk de doeonientcn bevatte betrekkelijk r.ijne troonsbestijging. Dat pakket moest aan veilige handen worden toevertrouwd. Dij do toezending was dc stellige last gevoegd om het- pakket ongeopend te verbranden \oor het geval de keizer mogt sterven of gedood worden. Hetzelfde bind bevat de meest treurige bcrigtcn omtrent de gccstes-krankte van keizerin Chnrlottc, die thans tot eene volkomen onverschilligheid cu onge voeligheid is overgegaan, waaruit de ongelukkige vrouw zelfs uiut kon worden opgewekt door de vrecsstlijkc tijding, baar door dr. lllerk overgebragt, nopens liet noodlottig einde van baar gemaal. De beide fatnilicn zijn thans in overleg getreden omtrent de verdere behandeling der vorstin. De mannen der welen- schiip mceneu een laatste poging lof herstel te moeten beproeven in de over brenging der keizerin naar het kasteel vau Laekcn, te midden van de herinneringen hnrcr jeugd. De Turksche geestelijke, die den sultan vergezelt, dc tweede grootwaardightidsbeklceder van den Islam, heeft bezoeken gebragt aan 's pausen nuntius en den aartsbisschop van Parijs. Het aanzoek om toegangskaarten bij het pioccs vau Berezowski is zoo groot van de zijde van het schoone geslacht, dut de president der regtbank, ten einde geene ijverzucht op te wekken, den toegangy aan alle dames heeft ontzegd. In dc weck, eindigende met den 6 Julij jl., zijn bij d& Engelsche regering 2 gevallen van veetypbus bekend geworden, djit is 9 minder dan in de daaraan voorafgegane week.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 5