HELDERSCHE NIEDWEDIEPER COURANT. M]61. DONDERDAG 18 JULIJ. 1867. EN JAARGANG. VIJF-EN-TWINTIGSTE ^\ÓVSe» Af/ binnenland" Advertentikn \voiden nangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijksl raat tegenover dc Laan, II422, aan den 11e!der, totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatgkdag avond na acht ure, door A. A. BAKKElt Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 1G3. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. franco per post. ,i 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Bij deze Courant behoort een BIJBLAD, bevattende: Uittreksel uit het verslag van den toestand der provincie Noordholland over het jaar 1866. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Jnlij. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van zes leden van den gemeenteraad zijn uitgebragt 257 stemmen. Van onwaarde 2. Geldige stemmen 255. Volstrekte meerderheid 12S. Herkozen de heeren: Mr. K. J. C. STAKMAN BOSSEmet 237, J. GRAAT met 231, C. BAKKER Bz. met 173 en C. BERG- HUIJS met 141 stemmen. Gekozen de heeren: P.IIAAGSMAmet 163 en B. WERENDLIJN SMIT met 135 stemmen. Verder waren uitgebragt op de heeren: W. J. Iliddc Bok 117 stemmen, Mr. D. P. II. Aberson 48, C. Giltjes 39, S. Th. Beets 30, A. van Voornveld 12, W. W. Binglcy 12, A. J. H. Beeloo 11, C. van Spall 11, P. Groen 10, P. C. de Winter 10, P. J. Heijning 9, Mr. Ch. Bosch Reitz 8, C. Over de Linden 5, P. C. van der Mculen 5, J. J. A. Bcdloo de Bronovo 5, J. Goedkoop 4, P. A. C. Ilugcnholtz 4, A. Paarlberg 4, H. Bitter 4, 1'. J. Puinkcr 3, C. A. Amons 3, D. Bakker Bz. 3, H. Janzen Ez. 3, L. M. van Gelder 3, W. C. M. van Bruggen 3, J. C. de Buisonjc 2, J. C. Slebe 2, K. Lastdrager 2, E. Snel 2, H. J. Rippens 2, A. Korft' 2, A. Metzelaar 2 stemmen en 28 anderen één stem. [Reeds heden voormiddag hij afzonderlijke billetlen aan onze geabonneerden binnen de gemeente bekend gemaakt Men deelt ons mede, dat heden avond met den laatsten trein uit Haarlem alhier zal arriveren de commissaris des konings in deze provincie, die zich morgen ochtend van hier naar Texel begeven zal. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, inge volge de bevelen des konings, het hof den ronw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. keizer Maximiliaan van Mexico, voor den tijd van drie weken, te weten: ééne week middelbaren en twee weken ligten rouw, met ingang van den 15 dezer, en drie dagen ligten rouw, ingaande den 6 Aug., wegens het over lijden van II. K. H. mevrouw de aartshertogin Mathilde van Oostenrijk. Z. M. heeft benoemd tot magazijnmeester der 1ste kl. te Bergen op Zoom, den magazijnra. der 2de kl. W. Petter; tot magazijnm. 2de kl. alhier, den kapt. 1ste kl. R. Mykamp van het 3de reg. Vest.-Art.; pens. verl.met toekenning van den rang van luit.-kol. den majoor-raagazijnm. 1ste kl. P. In de Betou, van 1300onder toekenning van den rang van kol. den luit.-kol. J. E. II. B. baron van Voorst tot Voorst, van ƒ1500. Naar men verneemt, bestaat onder de officieren der Marine het plan, uit onderlinge bijdragen een monument te St.. Helena op te rigten, op bet graf van wijlen den kapt.-luit. ter zee Modderman, laatstelijk commandant van bet transportschip Java. Gedurende de maand Junij is de opbrengst der IIoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij, lijn Amsterdara-Rotterdam-IIelder, geweest als volgt: aan reizigers 174,887. aan goederen 22,820. „Aan het Nederlandsche Volk" is door de permanente afdecling van het centraal comité van den Nederlandschen Weer- baarheidsbond cene circulaire gerigl, houdende aandrang tot deel neming aan dc oprigting of instandhouding van vrijkorpsen. In dat geschrift wordt er op gewezen, dat, nu de wet op de Schutterij door de Eerste Kamer is verworpen, het zoo goed als aan de vrijwillige vereenigingen is overgelaten de strijdvaardigheid des volks tc vermeerdereu. Er wordt opmerkzaam op gemaakt, hoe dit jaar door de Parijsche wereldtentoonstelling alsnog weinig vrees voor oorlog bestaat, maar ook, dat er voor de toekomst ruime stof tot bezorgdheid bestaat. Daaroui verdient deze opwekking tot deel neming aan de vrijwillige vereenigingen in het belang van 's lands onafhankelijkheid, ieders ernstige aandacht. Naar men verzekert zul H. M. de koningin van Zweden vijf weken in de residentie vertoeven. II. M. zal ook een bezoek aan Amsterdam brengen. Prins Frederik der Nederlanden, Zwager des konings van Pruissen, heeft zich als eigenaar van de vrije heerlijkheid Muskau bereid verklaard, om 24 voormalige soldaten, die tengevolge van den veldtogt des vorigen jaars nog ziek zijn, gedurende het bad- saizoen van dit jaar in Herraannsbad, bij Muskau, vrije woning en kostelooze baden te vcrleencn. De prins is, gelijk men weet, Pruisisch generaal en chef van een Westphaalsck Infanterie-regiment. Het Amstel-Hötcl te Amsterdam, is jl. Maandag voor het reizend publiek geopend. Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, en mgr. Schaepman, bisschop van Hesebon i. p. i. zijn van hunne reis naar Rome teruggekeerd. De Prov. Staten van Friesland hebben het reglement tot beteugeling der veepest ingetrokken. Beroepen te Utrecht de heer J. Drost, pred. te Goes. De heer J. A. Truter, tot dusver vice-consul te Kaapstad, is benoemd tot Nederlandsch consul-generaal voor al de Britschc bezittiugen in Zuid-Afrika. Uit een in de Stoompost voorkomend verslag van de werk zaamheden tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee blijkt, dat die werkzaamheden met kracht worden voortgezet. Er zijn thans gemiddeld werkzaam 606 manschappen, 25 paarden, 69 vletaken, 23 zandwagens en 2 locomotieven. Het te Alkmaar gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, daartoe aangemoedigd door den bijval dien zijn plan tot het houden ecncr tentoonstelling van nijverheid heeft ondervonden, en door de algemccne medewerking waardoor dat plan zoo naar wcnsch is gelukt, heeft besloten een poging te beproeven tot het oprigten eener ambachtschool. Daarom zal er een inteekenlijst rondgaan, eerst bij de leden van het departement en daarna bij alle ingezetenen van Alkmaar, tot het verkrijgen van bijdragen. Het departement heeft zich wel voorgenomen, zooveel het vermag, de oprigting der school te bevorderen, maar rekent op de geheelc burgerij wanneer het de inrigling en het bestuur der school zal gelden. Dc heer Kien, burgemeeesler van Utrecht, adverteert „dat hij overtuigd is, het beter is, dat dc burgemeester geen lid van den gemeenteraad zij, evenmin als dc commissaris des konings lid van de Provinciale Staten is, zoo verlangt hij bij de aanstaande ver kiezing voor lid van den gemeenteraad uiet meer in aanmerking te komen." Tc Oosternicland is verleden week het volgende, misschien nooit gehoorde geval gebeurd: Zekere voerman Arent Mededorp en zijne vrouw hadden het ongeluk, terwijl zij sliepen, dat een gedeelte van liet hout., waarop het led lag, aan het hoofdeinde aan stukken brak, waardoor zij beiden met liet hoofd naar bcucdeH stortten iu de opening onder dc slaapplaats, die vrij diep was en tot borging van aardappelen diende. Als naar gewoonte kwam er des morgeus een meisje, oin melk te halen. Zij vond de deur gesloten, maar boorde met eene zwakke slem roepen: „Ik lcnn niet opstaan, sla de glazen maar iu." Het kind liep terug en riep 0111 hulp. Men ging op nieuw naar de woning, hoorde wêcr dezelfde woorden, onder bijvoeging: «Ik kan mijne vrouw niet wakker krijgen." Men sloeg het venster in; een paar buren vonden den man en dc vrouw bijna op het hoofd staande in de bedstede. Ka hen van allc3 bevrijd te hebben, bleek liet, dat de vrouw door den val den nek had gebroken en een lijk was. Was dc hulp niet spoedig gekomen, dan was de man zeker geslikt. Volgens het bureau Veritas te Parijs zijn van 1 Jan. tot ultimo Mei vergaan 1349 schepen; dat is 17 minder dan gedurende hetzelfde tijdvak in het vorige jaar. Men verneemt dat bij de viering dezer dagen te Bonn van den verjaardag van den slag bij Königgratz, het Nederlandsche volkslied aangeheven en toegejuicht werd. De oudste der Europesche souvereiuen is den 12 dezer maand overleden: Hendrik LXVII, vorst van Reuss-Schlcitz. Hij wa geboren 20 Oct. 1789 en volgde 19 Junij 1854 zijnen broed op. Thans komt aan de regering dc zoon van den nu overleden erfprins Hendrik XIV, geboren 28 Mei 1832, luit.-kol. a la suil bij het Pruisische leger.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1