Helilersche en Meuwedieper Courant B IJ VOEGSEL Vervolg BUITENLAND. ~¥ë"vrouwen""iFamerika. BEIIOOTO5NDE TOT DE van Zondag 28 .Juli] 1807, N°. 00. Tn ilc Liherté leest raen den volgenden karaktertrek van Lopez, den verrader van keizer Maxirailiaan „Op zekeren dag, toen hij het bevel voerde over een detachement kavalleric van het keizerlijke leger, wordt, bij plotseling overvallen door een korps rcpubliekcinen. Lopez trekt zijn sabel en geeft op de meest krachtige wijze het voorbeeld tot een snelle vlagt. Zijn detachement wendt den teugel en volgt hem; alleen in dergelijke omstandigheden hield Lopez er van zich aan het hoofd zijner manschappen te bevinden. Eensklaps stort zijn paard, door een geweerkogel getroffen neder. Lopez is op het punt in handen des vijnnds te vallen, die hem zeker gcenc genade zou bewezen hebben, doch een zijner manschappen houdt, met levensgevaar, bij hem stand en roept hem toe achter op zijn paard te springen. Lopez springt er op, de ruiter viert den teugel, maar het te zwaar geladen dier verliest terrein. Lopez ziet in welk een gevaar hij loopt; hij verliest echter zijne koelbloedigheid niet.: hij trekt een pistool uit den gordel, schiet zijn redder dood, ontdoet zich van liet lijk, en het paard, daardoor verligt, voert hem buiten het bereik zijner vervolgers." Tn de met 20 Julij geëindigde week is in Groot-Brittannic slechts écn nieuw geval van rundertyphus ter kennis der regering gebragt; 22 gezonde runderen werden afgemaakt om de verbreiding der besmetting te verhoeden. De ministcrieele Morning Herald behelst een opstel over het bezoek van den sultan in Engeland en over den toestand van Turkije. Het blad betuigt, dat de openbare mccniug, welke thans, baars inziens, wel ecnige vroeger gekoesterde vooroordcelen omtrent dien monarch zal afgelegd hebben, ook eon beter inzigt zal hebben verkregen in den toestand van zijn rijk. „De staat van zaken in Turkije (zegt de Herald) is ver vau bevredigend. Hetzelfde zou cellier gezegd kunneu worden van zekere andere staten, die niet zoo dikwijls aan politieke kritiek onderworpen worden, indien wij slechts ever. vrijmoedig ons oordcel over die staten durfden uitspreken, als wij gewoon zijn dit over Turkije te doen. Wij begrijpen niet (indien dc reis vau den sultan dien stoot geeft aan de veerkracht zijner onderdauen, welke daarvan verwacht wordt), waarom in dat geval iemand, die zijne verwachtingen niet met zijne weuschen verwart, de toekomst van Turkije donker zou inzien. Wanneer eens liet beginsel van vooruitgang door hein wordt aangenomen, kan de Turk, even goed als de Christen, eeuc toekomst verwachten, waarin dc verbeteringen in liet staatsbestuur en het toenemen van bet algemeen welzijn hand aan hand gaan. Indien dc Turk eenmaal den wedstrijd aanvaardt, waaraan hij tot nu nooit heeft willen deelnemen, bestaat er gccne reden, wuurom bij niet een geduchte eu geëerbiedigde mededinger zou worden. De openbare mecning kan zich daaroin gerust stellen en behoort in elk geval overtuigd te worden, dat liet Turkscke rijk zeer oneigenaardig wordt voorgesteld nis de „zieke man." Vele Engelscben die de hofhouding van koningin Victoria al te eenvoudig vinden, belmoren te weten dat ook de, kosten welke zij persoonlijk aan dc natie oplegt zeer gering zijn, in vergelijking met de hof budget ten uit vrocgeren tijd cu uit andere lauden. Gcorge 111 luid nog een civiele lijst van 1,000,000 p. st. en bovendien bad do natie meermalen de eer dc schulden van zijnen zoon te betalcu. Met koningin Victoria is liet anders gesteld, en al kan zij in 1807 een sultan onthalen, zij zou waarlijk niet bij magie wezen dit elk jaar te doen. Rij Parlementsarte van 25 Doe. 1837 is het bedrag der civiele lijst op 3S5,000 p. st. bepaald. Van deze som gaan jaarlijks af 2S8.700 p. st. aan bezoldigingen voor de beambten van liet koninklijk buis, aan pensioenen cu geschenken, zoo dat voor de particuliere koninklijke kas niet meer dan een bedrag vau 90,000 p. st. overblijft. Vergelijken wij dit inkomen met dat vau andere voorname souvcrcincnToen de koning vau Pr nissen nog 18 ïnillioeu onderdauen telde, bad bij een krooudotatic van '1.00,000 p. st. De keizer der Franschcn beschikt over een inkomen van 1,500,000 p, st. en de keizer vau Rusland trekt uit zijne kroondomeinen 2,000,000 p. st., volgens anderen zelfs 5,000,000 p. st. Voor zulke vorsten is liet een bagatel de gastvrijheid op schitterende wijze te vcr- lecncn, maar voor een vorstin wier inkomen lager is dun dat van menigeen onder hare adellijke en niet adellijke onderdanen zijn zulke uitgaven een drukkende last. De gemeenteraad van Londen heeft besloten, den sultan het burgerregt der City te verleenen. Een wijnhandelaar, de heer Wingfield, werd dc vorige weck in dc nabijheid van Londen in een familiegraf begraven. In zijn laatste levensuur had hij een zonderling verzoek gedaan. Zijn paard nl. dat hij zoozeer had bemind, moest hem in het graf volgen en dus, als 't gevolg daarvan, worden gedood, na eerst, als laatsten troost, een goed maal haver te hebben gegeten. Deze wensch werd zuiver vervuld, maar ook de huisdieren moesten op verlangen vau den overledene met het paard worden begraven. Twee katten, en een opgezette hond, gestorven vóór zijn meester, werden dus mede ten grave gevoerd. De heer Wingfield had zijnen knechts groote legaten vermaakt, 't Is eigenlijk een wonder dat hij niet verzocht had ook hen te dooden. Te Livcrpool is een man veroordeeld tot eene boete van 200 p. st., omdat bij ccn mengsel van klei, geeloker en gebrand meel voor snuif verkocht. Volgens een in Engeland verschenen werk over het postwezen in China zijn daar te lande, even als in sommige Europesche staten, gezegelde brieven-enveloppen in gebruik gekomen. Daarvan bestaan drie soorten. liet groene couvert met roodc letters draagt het vol gende opschrift: „Daar hiervoor 10 kopccken betaald zijn, kan deze brief over alle bergen en zeeën gaan." Deze prachtige verkla ring beteekent, dat de brief tot. over de grenzen gefrankeerd is. Op een wit couvert met roodc letters staat„Door de betaling van 2 kopeckcn loopt deze brief tot aan de grenzen, en de zee," d. w. z. binnen 's land gefrankeerd. Het rozenkleurige couvert met donkerroodc karakters behelst: „Moge de hemel den adel en den rijkdom zegenen." Deze formule is het teeken van vrije port voor de ministers en stadhouders der provinciën. Te Berliju heeft ectic vrouw eene andere, die het zelfde huis met haar bewoonde, om haar te plagen, gedurende tien minuten opgesloten gehouden, op zekere plaats waarvan dc deur met een wervel aan de buitenzijde kon worden digtgemaakt. Zij is wegens het beroovcn van dc vrijheid aan een mcnsch, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De dadcres, die niet wist dat hare daad zoo strafbaar was, viel in onmagt toen zij haar vonnis hoorde uitspreken. De policie te Berlijn heeft dezer dagen eeue vrouw in hechtenis genomen, die, van kindermoord beschuldigd, voor de regtbank zal verschijnen. Zij behoort tot eene klasse van vrouwen, die door het volk met den naam van Engelmacherinnen bestempeld worden en er een handwerk uit maken jonge kinderen van het leven te beroovcn. Zij ontvangen de kinderen in de kost, onder de stilzwijgende voor waarde ze zoo spoedig mogelijk te doen sterven. Gewoonlijk zijn het reeds bejaarde vrouwen, die meest allen in de voorsteden verblijf honden. Slecht en ontoereikend voedsel, het dagelijksch gebruik van ren aftreksel van slaapbollen om de kinderen te doen slapen zijn de gewone middelen, welke zij aanwenden en die voldoende zijn om in weinige maanden den dood te veroorzaken, zonder dat de justitie er bewijs voor vinden kan. De vrouw, die zich thans in banden der justitie bevindt, kende haar handwerk nog niet en ging hierbij onhandig tewerk, hetgeen liareinhcchtcnisneming tengevolge had. De moordenaar van het meisje te Salzbergen, een smid die aan den spoorweg werkt, heeft in dronkenschap zich verraden. Het mes, waarmede voor vier weken de misdaad was gepleegd, had hij geleend en onder grint verborgen, waar het gevonden is. De man is in hechtenis. Uit Munchen wordt dd. 2G dezer berigt, dat de ex-koning Olto van Griekenland ernstig ongesteld is. Hem zijn de Sacramenten der stervenden toegediend. Men beeft berekend, dat gedurende de feesten te Itome 1S.000 priesters die stad bezocht hebben. De telegraaf heeft dezer dagen berigt dat een vreesselijke brand bijna geheel heeft verwoest het te Lissabon aanwezige palcis Xabrega, waar onlangs liet asyl Maria Pia is gevestigd. Dat gesticht strekte tot opname van bedelaars en sedert zijn bestaan heeft de bedelarij te Lissabon bijna geheel opgehouden. De brand schijnt moedwillig aangestoken te zijn. Zelfs heeft men het gerucht verspreid, dat de bedelaars zeiven zich aan die misdaad hebben schuldig gemaakt en op die wijze hunne dankbaarheid zouden hebben betoond, omdat zy liever wilden bedelen. Maar dat gerucht is niet bewezen. Het schijnt overigens dat niemand bij dezen brand is gedood of verwond. Men verhaalt, dat de onderkoning van Egypte is opgetogen geweest over dc schoonheid der Engelsche dames, doch het afkeurde dat het schoone geslacht tc paard reed. Op Mauritius zijn sedert het begin van dit jaar 21,000 personen aan de koortsen bezweken. In gewone tijden sterven in die maanden ongeveer 5000 menschen. Men berigt uit New-Orleans, dat een korps zich gevormd heeft onder den naam van: „"Wrekers van Maxirailiaan," dat in genoemde stad en in Texas wordt georganiseerd. Over New-York zijn berigten uit de stad Mexico vau 25 Junij jl. ontvangen. Na eene belegering van 78 dagen had die stad zich den 20 Junij onvoorwaardelijk aan den Bepublikcinsehen gene raal Diaz overgegeven. Deze was er binnengetrokken en had dadelijk de rcpublikcinsche overheden van 1863 hersteld. ITij'had zich verder van bloedvcrgieting onthouden, maar onverwijld de notabelen, die voor de vestiging van het keizerrijk gestemd hadden, gevangen doen zetten, de nonnen uit de kloosters doen jagen en eene buitengewone belasting doen heffen. De stad had nu een garnizoen van 38,000 man republikeinsch krijgsvolk. Juarez zou er den 30 Junij plegt- statig binnenkomen. ITet cederbosch van Elorida levert jaarlijks voor een millioen, dollars aan hout, om er potlooden van te maken. Uit Mexico dd. 26 Junij wordt berigt, dat den lijfarts van Maxirailiaan was opgedragen diens lijk te balsemen, opdat het later zou kunnen worden uitgeleverd. Keizer Maximiliaan heeft bij uitersten wil 100,000 doll. aan de weduwen van Mejia en Miramon vermaakt. Eeeds sedert twintig jaren hebben verscheidene, meest zonderlinge vrouwen, in de Yereenigde Staten, de staatkundige gelijkstelling der beide geslachten verlangd. Sedert echter, deels om te gemoet te komen aan de begrippen van het regt, deels om minder prijzenswaardige bijoogmerken der partijen, ook den kleurlingen liet stemregt verleend zal worden, sedert dien tijd kan men wel zeggen, dat het grootste aantal beschaafde Amerikaansche dames voor deze maatregel gewonnen is, en deze eeuw zal niet aan haar einde gekomen zijn, zonder dat deze grootste aller hervormingen hier zal zijn doorgezet. Met het volste regt vragen onze vrouwen, waarom zij zelve niet even goed geroepen kunnen worden aan de volksregering deel te nemen, als Negers, onwetende, ruwe, onbe schaafde Negers daartoe bekwaam voor geacht worden. Dagelijks ontmoet ik dc bescheidcnste, deugdzaamste en onbesprokenste vrouwen, uit den hoogen en middelstand, en zeer zelden vind ik dc stelling betwist dat de plaats van de vrouw alleen in huis en niet op het Forum is. Het komt er nu hier maar op aan, hoe ik zelf over de zaak denk. Ik voor mij houd om twee bijzondere redenen, de staatkundige gelijkheid der beide geslachten voor zoo verre die mogelijk is, wcnschelijk voor het volk der Yereenigde Staten. De eerste is, dat daardoor wezenlijk zal bijgedrag worden tot hoogere beschaving der mannen in het openhaar lev cn de tweede, dat de vrouwen zich door hare eniancipering een baan begeven, waarop zij ook de mannen het regt moe toestaan, dat deze hare dwaasheden en dwalingen op een opreg»^, onverbloemde wijze bespreken, wat thans door hare lijdelijke positie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 5