niet kan geschieden. Zoo als nu haar toestand is, kunnen zij met het volste regt den man antwoorden, wanneer deze haar dc een ot andere bedenking maakt: «Zoo als wij zijn, hebt gij ons gemaakt. Laten wij eerst vrij zijn, en maak ons dan voor ons zeive verant woordelijk Een der laakbaarste eigenaardigheden der Amerikaanschc vrouwen is de vreemde levensopvatting die zij koesteren. Haar zucht tot opschik en genoegens keut in den regel geen andere grenzen als die der volkomen afmatting. Wel is in den laatsten tijd eene zekere voorname eenvoudigheid onder de dames der oude rijke familiën beginnen te hcersehen om zich daardoor te onderscheiden van de zich veel toon gevende opgekomenc klassen, maar men kan niet zeggen dat deze. eenvoud uit een zuivere bron ontspringt en derhalve ook haar leven een andere rigting' heeft gegeven. Verreweg het grootste getal vrouwen en meisjes iu dc hoogöre, of, liever rijke klassen brengen haar geheelen tijd door met het toilet te maken voor gezelschappen, concerten en schouwburgen. Duizcndc huisgezinnen worden daardoor jaarlijks geruïneerd en duizenden zouden er door geruïneerd worden, wanneer mei de ongeloofclijke energie der mannen en der hulpbronnen waarvan men zich buiten het land geen denkbeeld kan maken, de- middelen aan dc hand deden om dit gedurige praalvertoon aan den gang te houden. Met dit groote kwaad, gaat echter een ander hand aan hand, dat niet alleen de vrouwenwereld in den grond demoraliseert, maar ook het heerlijke land spoedig ontvolken zoude, wanneer niet steeds de blijvende aanvoer van buiten een nieuw geslacht daarstelde. Het is namelijk het algemeen bekende en aangenomen besluit onzer vrouwen om zoo weinig kinderen mogelijk tc krijgen. ITct iihoe" dat is natuurlijk met eeu dichten sluijer bedekt. De daadzaak zelf is echter juist in de laatste tijd door statistische cijfers in den staat Massaehusetts en door een grondige berekening van zekere doctor Allen te Lowcl in deszelfs geheele vreeselijkc waarheid zoodanig aan het licht gebragt, dat aan verzwijgen of verschoonen niet meer kan gedacht worden. Iu Massaehusetts blijkt het namelijk, dat onder de Angel saksische bevolking het getal der geboorten in een generatie van 700 zoo als het voor 200 jaren was. heden tot 1-10 gedaald is, en dat de nieuwe zich gevestigde huisgezinnen ongeveer vijfmaal meer kinderen hebben als de oudere bewoners. In eenvoudige bewoordingen schrijft dr. Allen deze vrecselijke verhouding aan het physische verval en de zwakheid der vrouwen van de oude bevolking en liet besluit toe, om in het geheel geene of zoo weinig kinderen als mogelijk is ter wereld te brengen. Verfijning van zeden, uiterlijke pracht en elegantie en een schoone ligchaamsbouw noem ik een armzaligen prijs voor eene zwakke gezondheid en een kwijnend geweten en ik voeg er bij, dat, voor zoover het uiterlijke leven betreft, de Amerikaansche vrouwen hoogstwaarschijnlijk den eersten rang innemen onder hare zusters der andere natiën. Allen weten zich zonder onderscheid met losheid en gratie in iederen kring te bewegen, allen zonder onderscheid verstaan er zich op haar toilet met haar persoonlijkheid in de volmaaktste harmonie te brengen; allen zonder onderscheid schrijven eene sierlijke hand en concipieeren zonder fout allerlei brieven in goeden stijl eu allen voeren een uitgebreide correspondentie. Ja, nogmeer, zij weten zich alle met wonderlijke gelatenheid ie schikken in de hier zoo alledaagsch voorkomende wisseling van het lot en bij den meest dagelijkschen arbeid verstaat en dc Amerikaansche, wien het lot den rug heeft toegekeerd, zich om de elegantie lmrcr persoon te bewaren en zich door hare beschaving hoog te verhellen boven het haar opgedrongen uitwendig levenslot. Maar zij hebben nocli de diepte des gemoedscener Duitsche vrouw, noch den tintelenden geest der Francaise. Zij zijn koude, oppervlakkige, door mode en altijd dezelfde behandeling der mannen in poppen veranderde schepsels, waaruit door de onbegrensde vrijheid eerst weder regte vrouwen te voorschijn zullen komen. Ook mag men bij de beoordeeling der Amerikaansche vrouwenwereld niet uit hel oog verliezen, dat de democratische geest, die in de gansche Unie heerscht, ook op de vrouwen haar magtigen invloed doet gevoelen en dat, in liet. naauwste verband daarmede, nergens in de wereld de tyraunij der mode onweerstaanbaarder is, dan in Amerika. Met bliksemsnelheid kan men zeggen worden door de steeds voortdurende volkstoename, die van het zuiden naar liet noorden en omgekeerd, meer echter nog van liet oosten naar het westen plaats heeft, de gekste modes naar de venvijderdste winkels in het land gevoerd, en naauwelijks ziet men de eerste valsclie kuiten in New-Yovk op de Broadway uitgestald, of er worden ook reeds geheele ladingen van het zonderlinge artikel naar het verre westen gezonden. Naauwelijks is in het oosten eene nieuwe landbouw machine, een nieuwe roman, een nieuw kleedingstuk, een verbeterde soort van pomp, eeu nieuwen vorm van muts verschenen en inge voerd, of na zes of acht weken kan men het nieuwe artikel in Neubracha, ja tegelijk in Nieuw-Hexico in alle winkels vinden. Is het in Boston mode baarden te dragen, dan laat de verst afgelegen boschbewoner ook dadelijk de zijne staan: vinden de Yankee-dames het goed slechts twee kinderen te krijgen, dan streeft (lc geheele vrouwenwereld er naar het oostelijk voorbeeld op te volgen. Bijna geen familie in een stad of dorp, of zij heeft een wasch- en naaimachine, en als de welvaart van heden nog slechts twee jaren voortduurt, dan zal cr bijua geen huis meer gevonden worden zonder piano. Ik kan mij niet meer herinneren ooit een Amerikaan gezien te hebben, zonder zakmes of horologie en ik geloof niet dat drie percent van de meerderjarige mannelijke bevolking ooit hetzelfde mes langer dan drie maanden en hetzelfde horologie langer dan drie jaren bezit. Het beste is niet te goed voor den allergeringste; en kan hij het nieuwste niet van de beste qualiteit hebben, dan moet ten minste de vorm altijd naar den laatsten smaak zijn. De vrouwen zijn iu al deze dingen liet zonderlingste. Wordt kort haar de mode, dan snijdeu alle vrouwen van het eene. einde van hel land tot het andere zich het haar af; gaat men daarna weder over tot lange krullen, dan worden die weder spoedig gekocht, en geen enkele van alle meisjes of vrouwen zullen u trachten te doen geloovcn, dat zij haar eigen niet dragen, liet vak van tandmeester staat hier alleen daarom op een zoo hoog ontwikkeld standpunt, daar vele vrouwen hare gezonde, maar door kleur of stand misvormde tanden laten uittrekken en daarvoor eeu nieuw gelijk gebit in plaats nemen. Is het de mode paarlen en edelgesteenten tc dragen, dan draagt ieder ze, en worden er ook waarschijnlijk nergens in de wereld zooveel echte diamanten gedragen als hier, toch zal u niemand, die valschc draagt, willen doen geloovcn dat ze echt zijn. De democratische drijfveer naar eene uiterlijke gelijkheid verlangt bevrediging en daarbij komt het alleen en nergens anders op aan dan op den schijn. Evenals met uiterlijke zaken, vertoont zich (leze democratische drijfveer in het geestelijk leven. Zouder onderscheid van klassen of mate van ontwikkeling, stroomt de gezamentlijke bevolking en in de eerste plaats dc vrouwen naar de volksredenaars, voorlezers, tentoon stellingen van kunst en muziekuitvoeringen. Zekere rigtingen van den geest maken zich plotseling van liet geheele volk meester en zoo is nu de vraag over de regten der vrouw de groote quaostic van den dag. Ja, nog meer, en opmerkzame waarnemers kan deze democratische bijzonderheid niet ontgaan: niet alleen dat de graad van beschaving bij de meeste Amerikanen ongeveer dezelfde is, maar ook hunne vatbaarheid voor ontwikkeling is nagenoeg dezelfde en ceue zekere middelmatigheid in verstandsontwikkeling maakt hier zoowel de lage trap van Europesche domheid als de hoogste trap van Europesche begaafdheid tot iets ongekends. Dc laatste oorlog, die dan tocli wel cle gelegenheid gegeven heeft om iedere soort van aanleg in praktijk te brengen, heeft geen enkel geniaal man aan het licht gebragt. Deze gelijkheid in genietingen en begeerten, in gewoonten en levensbeschouwing, deze naar verhouding weinig wisselende mate der beschaving is een groote zegen, ja eene volstrekte noodzake lijkheid voor de democratische toekomst eener natie. Door dat alles wordt het onderscheid der standen weggenomen en de aaneenslui ting van zekere rigtingen verhinderd, die onfeilbaar naar het aris tocratisch beginsel zouden leiden, in welken vorm dan ook. Dat daardoor het leven niet poëtisch en afwisselend wordt, laat zich begrijpen. Die verbeteringen echter, die onloochenbaar liet wezen lijke onderscheid tusschen de nieuwe democratie en de oude beschavingsvormen daarstellcn, doen zich, hoe groot of hoe gering zij ook mogen zijn, hier niet uitsluitend aan zekere categoriën dei- bevolking gevoelen, maar verspreiden zich in dezelfde mate over het geheel. Alleen zij die zich uit andere landen in Amerika ge vestigd hebben, maken daarop eene uitzondering. Niet dat hun door eenige wettelijke bepaling de minste hinderpaal in den weg staat, maar het democratische gevoel van gelijkheid is een verwor vene en geen aangeboren of willekeurig te verkrijgen neiging. Om liet geheel te laten ontwikkelen en met den Amcrikaanschen staats burger een geheel te laten vormen, waren twee honderd jaren van democratische opvoeding- noodig. Alleen door de bloote vestiging uit de- monarchie in de republiek kan men deze rigting niet deelachtig worden. (Naar liet tloogduitsch van H. L. BiiRXAiJsinMissouvi.) BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTETELDER, van 19 tot 26 Julij 1867. ONDERTROUWD: J. Gcvaert, zonder beroep, 18 jaren en C. Trap, 30 jaren, weduwe van J. van Hoolwcifl*. H. J. Alattliysc, smid, 29 jaren en II. C. M, Rittcr, 23 jaren. A. Jlraaf, werkman, 23 jaren c-n M. C. Valkenburg, 27 jaren. GEHUWD: P. Duiukcrkcn en M. Slrcutker. J. C. Peters cu A. Koudcn- bnrg. J. Iloogerwerf en A. M. Kuhland. J. Fransen en M. A. Bnrglinrt. BEVALLEN: B. A. Vermeulen, geb. Spanjersbcrg, (D.). C. Bakker, gel). Keijsering, (Z.), L. de GrnnlT, geb. Bos, (D.). N. J. Eedens, geb, do Rooij, (D.). A. van Beek, gob. de Graaf, (D.). A. van Leeuwen, geb. Stijger, (D.). G. de Jong, gele. Lobman, (Z.). S. Stclleman, geb. dc Rooij, (D.). A. W. Jansen, geb. Tieinnn, (D.). P. AT. Keet, geb. Eijgenbuijs, (D.) OVERLEDEN: F. Mcerens, (ruim 8 jaren). C. Kwant, (bijna 19 maanden). G. dc Wijn, geb. Visser, (75 jaren). P. M. [-lansen, (49 jaren). E. Groot, (11 weken). .T. Anten, (21 jaren). A. Keuken, geb. Hoogheid, (S0 jaren). 8URGERUJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 19 lot 26 Julij 1807. ONDERTROUWD: Jacob Kooru, broodbakker en Tijtjc Dros. Wijbrand Kooiman, arbeider eu Grietje de Bruin. Johanues Daalder, landman en Marrctjc Plaatsman. GEHUWD: Arien Kooimau cn Willemina Jonker. GEBOREN: Hendrilcus Cornclis, 2oon van Frans Latjes eu Cornclia Dito. Eliza Cornclia, dochter van Jan de Waard cn Wilhelraina Dito. Aatje, dochter van Gerrit Brouwer en Tctje Boon. Leentje, dochter van Tijs Buijs cn Brcgje Buijs. ITcinrich Joseplius Cnspcr, zoon van Joliann Hcrmnun Jóseph Gutersleben en Theodora Josephina Jobanna Ilüvctt. OVERLEDEN: Gccne. MARKT B BRT GrTJüN SCHAGEN, 25 Julij. Aangevoerd: 26 Stieren 1' 00 a 120. 22 vette goldo Kooijcn f 200 a 240. 16 Kalfkot'ijeix f 130 a 160. 14 Vaarzen f 50 a 70. 6 nuchtere Kalveren f 4 a 7- 151 magere Schapen f 5 a 15. 90 vette Schapen f IS a 22. 26 Lam meren f 3 a 12. S Bokken eu Geiten f 1 a 5. 14 magere Varkens f S a 1 f. 50 Biggen f 3 a 5. Kouijuen 10 a 60 c. Kippen 30 a CO c. Eenden 30 a 45 e. Duiven 10 a 30 e. Boter f 1.03, cn Kaas 25 a 40 c. per N. p. Kip-Eïjereu f 2.60 per 100. HOORN, 25 Julij. Aangevoerd287 stapels of 75905 N. p. Kaas. Hoogste prijs f27,50 per50N.p. SCHIEDAM, 25 Julij. Jenevek f 17,25 a 17.75 per vat contant bij partij. Moutwijn f 13.75. GOES, 23 Julij. Meekrap in één doen en dc grootste voorraad opgeruimdonberoofde 1SG2-1SG4 f 16 a 19; dito 1165 f 16 a 18. Van Wol is successivelijlc de grootste hoeveelheid tot f 3 per steen (3 kilo) gekocht door een enkelen kooper, die heden niets deed, ea tot gemeldeii prijs verder geen nemers vindende, bleef dc markt slil zonder omzet. I)e lïooi-bouw is hier op verre na niet afgeloopzu. LONDEN, 25 Julij. lieden waren ter Vsoc-markt naiigevoerd10S0 Runderen. 10530 Schapen. 564 Kalveren eu 130 Varkens. Dc prijs der Runderen was 5 sh. 4 d., vnn Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 5 sh 2 d. en van Varkens 4 sh. 2 J. Dc prijzen der laatste markt waren: Runderen 5 sh. C d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 5 sli. 2 d. Vnrkcus 4 sh. 2 d. MIDDELBURGSCNE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. Van MIDDELBURG: 25 Julij 's morg. 9 u. 29 Julij 's morg. 10 u. 30 Julij 's morg. 11 u. 31 Julij rs midd. 12 n. 1 Aug. 's nainidd. 12 u. 30 in. 2 en 3 Aug. 's morg. 6 u. Van ROTTERDAM: 2S Julij 's namidd. 2 u. 15 in. 29 cn 30 Julij 's morg. 7 U. 31 Julij eu 1 Aug. 's morg. 8 u. 30 m. 2 cn 3 Aug. 's morg. 10 n. 15 m. Snelpersdruk van A. A. BAKKER Cz. Niouwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 6