HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 73. DONDERDAG 19 SEPTEMBEIl V, EN VIJF-EN-TWINTIGSTE <7 JAARGANG. De COMMISSARIS DES KONINGS BINNENLAND. 'A%;- 'f Dezo Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30, franco per post1.50. Enkele nommers,<0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Aüvkrtentikn worden aangenomen tot Zaturdag en Woeusdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Bijkstraat tegenover de Laan, II422, aan denHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. in de provincie NOORDHOLLAND, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door liet verwisselen der buiten-vloeddeuren in de Koopvaarders- Schutsluis te Nicuwecliep, de scheepvaart aldaar op den 34, 35, 36 en 37 September 18G7 oponthoud of stremming kan ondervinden, doch dat gedurende de werk zaamheden zooveel mogelijk zal worden geschut. Haarlem17 September 1867. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. Ren 31 dezer vertrekt de O. 1. liitiidinnal vl» TRIEST, den 33 cle/jCr vin MABSE8LLK. HELDER en N'IEUWEDIEP. 18 September Heden voormiddag arriveerde alhier met den spoortrein van 11 uur 45 min. Z. K. H. prins Murao Taju, broeder en vermoedelijk troonopvolger van den taikoen van Japan, met een rlecl van zijn gevolg en den kapt. ter zee jlir. J. II. van Cappcllen, adjudant van Z. M., van koningswege aan den Japanschen prins, gedurende zijn verblijf hier te lande, toegevoegd. De prins werd aan het station door den heer schout-bij-uacht en den heer burgemeester opgewacht; eerstgenoemde vergezelde den prins eerst naar het hotel den Burg en vervolgeus naar de in onze haven liggende oorlogschepen. Bij do aankomst aan de haven werden salutscholen gelost., paradeerden de bemanningen in het tuig cn deed het muziekkorps der Marine zich onderscheidene malen hooren Z. K. H. heeft verder nog een bezoek gebragt aan het Marine- Hospitaal, 's Rijks werf en ten huize van den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbcck, directeur en commandant der Marine, en zal heden avond ten 6 ure 25 min. weder naar 's Ilage retourneren. Met zekerheid kunneu wij berigten, dat de begaafde en beroemde spreker en novellist J. J. Cremer bij voldoende inteekeuing, op Vrijdag den 27 dezer alhier een voordragt zal houden. Zij, die in het vorige jaar de keurige door ZEd. alhier gehouden voordragt raogten bijwonen, zullen zich zeker over dit berigt verheugen en zich haasten hunne handteekening tc stellen op de lijst, die reeds morgen zal circuleren. De opening der Zondagschool ten behoeve der kinderen van de Hervormde Gemeente alhier heeft jl. Zondag namiddag plaats gehad. De voorzitter der commissie, dr. J. A. Lamping opende het te geven onderwijs met eene toespraak, waarna de godsdienst- ouderwijzer, de heer J. Rinner met liet geven van onderrigl aanving. De heer P. Uurbanus heeft zijne medewerking toegezegd ten aanzien van het zangonderwijs. De lessen aan deze school zullen voortaan iederen Zondag, des namiddags ten 2 ure, in het Schoollokaal aan de Hoofdgracht gegeven worden. Men deelt ons mede, dat nu onlangs door Z. Iv. H. prins Hendrik der Nederlanden, ter gelegenheid van IID. bezoek op het naar Z. K. II. genoemd ramtoren3chip alhier, ten behoeve der equipage van gemelden bodem een gift van 300 aan den commandant is ter hand gesteld. Volgens die medcdecliug, zou bij de bemanning van dat schip het plan bestaan om voor die som een blijvende herinnering aan 's prin3eu bezoek aau te koopen cn wel een orgel. Aan elk der hh. officieren van genoemd vaartuig is door den prins H.Ds. photografisch portret vereerd. Onder geleide van eenigc hccren der directie, hebben eergisteren 42 leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam aan deze gemeente en inzonderheid aan het raratorenschip Prins Hendrik der Nederlanden een bezoek gebragt. Voor de vervulling der betrekking van plaatselijk muziek meester te Gouda is eene nominatie opgemaakt van 2 personen, bestaande uit de lieeren C. A. Bekker en J. Kwast, de eerste alhier, dc tweede te Purmcrende. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier de aange kondigde tooncclvoorstelling plaats van het Haagsche Tooneel- gezelschap, onder directie van den heer J. C. Valois. Op allezins verdienstelijke wijze werd het Drama: De Graaf de Monte Cristo door dit gezelschap ten tooneelc gebragt. De luide bijvalsbetuigingen van het publiek waren wel verdiend en inzonderheid hebben wij voor de hoofdpersonen, mevr. Valois-Sablairolles en den heer Spoor, een woord van lof voor hun meesterlijk spel. Heden avond wordt het drama: Jocelijn de Kustwachter opgevoerd. De heer P. van Roozendael, photograaf alhier, heeft een naauwkeurig en fraai afbeeldsel vervaardigd van het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. Ter gelegenheid van de bezoeken van den prins van Oranje cn prins Hendrik werd hun door den heer Roozendael zulk een afbeelding aangeboden en ook lieden is, naar wij vernemen, door dien photograaf een gelijk geschenk aan den Japanschen prins vereerd. Wij hebben die afbeelding gezien cn kunnen niet anders dan hulde doen aan de netheid, duidelijkheid en getrouwheid in het weergeven van het oorlogsvaartuig, dat met zooveel belangstelling door tal van personen wordt bezigtigd. Wij hopen, dat de heer Roozendael spoedig dit portret algemeen ver krijgbaar zal stellen en twijfelen niet of een ruim debiet zal daarvan het gevolg zijn. Heden heeft op de gebruikelijke wijze plaats gehad de plegtige ter aarde bestelling van een der leden van de Heldersche afdeeling der Metalen-Kruis-Vereeniging. Het muziekgezelschap Concordia voerde treurmarschen uit. Door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is in have algemeene vergadcriug van 4 Julij 11. besloten, eene commissie van ingenieurs cn deskundigen te benoemen tot onderzoek van het plan van den ingeuieur A. Iiuet, om Amsterdam door een open zeegat aan de Noordzee te verbinden, even als dit van Rijkswege voor Rotterdam geschiedt, ten einde, wanneer de slotsom van dit onderzoek voor het plan gunstig mogt zijn, de regering alsnog te verzoeken, de noodige maatregelen tot de uitvoering daarvan te nemen. De lieer O. A. Uhlenbeck, schout-bij-nacht, commandant der Marine alhier, maakt o. a. deel uit van die commissie. Bij besluit van den 24 Aug. jl., heeft Z. M., beschikkende op het verzoekschrift van mr. C. J. Diomont, notaris te Amsterdam, namens de commissarissen van de Duinwaterleiding-maatschappij van den Helder en het Nieuwediep, gevestigd te Helder, HD. bewilliging verleend op het ontwerp der acte, houdende wijzigingen in dc acte van oprigting dezer naamlooze vennootschap. Z. M. heeft benoemd: tol voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting van 18G7 tot ISG8den heer mr. J. A. Philipse: tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Texel, J. R. G. Coninck Westenberg, vroeger notaris ter standplaats de Beemster, thans wonende te Texeltot commandeur der orde van de Eikenkroon, den heer C. J. M. Nagtglas, oud-gouv. van de Nederl. bezittingen op de westkust van Afrika; goedgevonden den 2den luit. D. van der Swan, van het 7de reg. infin zijnen rang en anciënniteit over te plaatsen bij het wapen der inf. in Oost-Indië; met 1 Oct. a. s. worden geplaatst: op het wachtschip alhier, den luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Voorduin en de off. van gez. 2de kl. J. C. D. Steen- dijk op de drijv. batterij Neptunus, de luit. (er zee 1ste kl. D. G. E. Wolterbcek Mullerop het wachtschip tc Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2de kl. O. C. A. J. Moreau op het wachtschip ie Amsterdam, de luit. ter zee 2de kl. 11. J. van Broekhuyzen en de off. van adm. 3de kl. II. Kits van Heyningcn op het fregat Adolf Hertog van Nassau, de off. van gez. 2de kl. Matak Fontein.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1