HELOERSCHE t NIEDWEDIEPER COURANT. M 70. ZONDAG 22 SEPTEMBER. fi*67. De COMMISSARIS DES KONINGS BINNENLAND. JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKEIl Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstrnat tegenover de Laan, H422, aan denüeldertotl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor iedcren regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grooto letters, naar rnate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. VIJF-EN-TWINTIGSTE -0 hc. in de provincie NOORDHOLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het verwisselen der buiten-vloeddeuren in de Koopvaarders- Schutsluis te Nieuioediep, de scheepvaart aldaar op den 34, 35, 36 en 37 September 1867 oponthoud of stremming kan ondervinden, doch dat gedurende de werk zaamheden zooveel mogelijk zal worden geschut. Haarlem17 September 1867. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 24 September a. s., des avonds ten zeven ure. HelderDe Voorzitter voornoemd den 20 September 1867. STAICMAN ROSSE. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Aanbieding der begrooting van de Gemeente voor 186S. 2. i, voor bet Algemeen Weeshuis. 3. n Burgerlijk Armbestuur. 4. Verzoek om hooger subsidie voor het Weeshuis over 1867. 5. van den hoofdonderwijzer D. Dekker om subsidie. 6. Mededeelingen van ingekoraene stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 September Zr. Ms. schrocfstoomschip Curacao is lieden naar Oost-Indië vertrokken. Genoemde bodem zal de reis maken via Bahia en aldaar 5 dagen blijven liggen'. Het état-major is zamengesteld als volgt: kapt.-luit. Ier zee J. van Gogh, commandant: luit. ter zee lste kl. G. Bijl de Vroe, lste officier; luits. ter zee 2de kl. A. P. Hoogh- winkel, J. C. de Ruijter de Wildt, G. J. Buijskes; adelborsten lste kl. jhr. J. C. L. von Schraidt auf Altenstadt, II. .T. F. Mirandollc, C. Vreedc J. V. Wierdsma. Wr. J.Struick, J. II. Mijcr, R. de Vidal dn St. Gcrmain, A. Mijer; off. van gez. lste kl. W. C. A. ITajeniusoff. van gez. 3de kl. K. G. F. Sloos off. van adm. 2de kl. A. J. Looijen klerken J. F. de Vries, G. II. Slot, W. van Gogh. De heer burgemeester dezer gemeente heeft jl. Donderdag met de op het raadhuis aanwezige bruidsparen en hunne familicu feestelijk gevierd de herinnering aan niet minder dan 2000 huwelijks voltrekkingen in deze gemeente, door Z. E. Achtb. verrigt, gedurende zijn ruim 15jnrig verblijf alhier. De aanwezigen werden na alloop der plegtigheid op ververschingen onthaald, terwijl aan ieder der jonggehuwde vrouwen een ruiker werd aangeboden. Daarna werd om het feestgeschenk tusschen de vier jonge vrouwen geloot; het geschenk, in een fraaije petroleum-lamp bestaande, viel daarbij te beurt aan het echtpaar J. Annes en E. Rijlaarsdam. Ecnige genoegelijke oogenblikken werden aldaar door de jonggehuwden, hunne familiën, den heer burgemeester en verdere ambtenaren doorgebragt. Het ontbrak daarbij niet aan blijken, hoezeer deze gebeurtenis een aangename verrassing had teweeggebragt en hoezeer de heer Stakraan Bosse geacht wordt cn bemind. Gisteren avond is alhier eene ernstige misdaad gepleegd. Een matroos der Marine heeft een vrouwspersoon, M. Smeets genaamd, bij wie bij zich in huis bevond, twee wonden toegebragt, een in den arm en een in het hoofd. Toen de dader zocht te ont- vlugten, werd hij door onderscheidene personen achtervolgd en door den nachtwacht J. Kossen eindelijk op den hoek van de Dijkstraat cn de Laan gevat en naar het huis van bewaring overgebragt. De misdaad werd gepleegd in een woning in de Wachtstraat, in het westelijk deel der gemeente; de persoon, die haar pleegde, is de zelfde, die eenigen tijd geleden met moeite werd weerhouden om zich ter hoogte van het Prov. Observatorium in zee te verdrinken. Het programma van het Concertgezelschap Apollouit te voeren Zondag a. s., des avonds ten zeven ure, iu het lokaal Tivoli, luidt als volgt Eerste gedeelte1. Ouverture de 1'op. Le duc d'Olontie van Auber; 2. Air [de Gabrielle] de 1'op. Das nachtleger in Granada van Kreutzer 3. Grand quadrille van Schubert4. Potpourri de 1'op. Le Caïd van Ambr. Thomas. Tweede gedeelte: 5. Grand choeur de 1'op. Tannhaüser van Richard Wagner; 6. Air final [3me acte] de 1'op. Le Trouvère de Verdi, transer. par Weckesser; 7. Célcbrc bolero de 1'op. Zes vêpres Siciliennes de G, Verdi, [demandé], transer. par Weckesser; 8. Grande funtaisie sur 1'op. Martha de Fr. von Flottow, par F. Humblet. Deze gemeente werd heden vereerd door een bezoek van een groot deel der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, die met den trein van 11 ure 45 min. uit 's Iiagc alhier aan kwamen. Zij hebben een bezoek gebragl. aan het fregat met stoom- vermogen Adolf Hertog van Nassau en met het ramtorenschip een togtje gedaan op het Marsdiep. Heden avond vertrekken zij weder met den trein van 6 ure 25 min. Met veel genoegen maakten wij heden kennis met de uitgave van onzen plaatsgenoot, dcu heer L. A. J.aurey, getiteld: «Het eskader bestaande uit Zr. Ms. stoomschepen Adolf Hertog van Nassau, Metalen Kruis, Cura?ao cn Zoutman, ouder bevel van den kapt. ter zee J. E. de Man, in de Noordzee. Photographicn naar teekeniugen van J. J. de Hart, luit. ter zee 1ste kl., lste officier a/b van Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis." Nevens deze photographicn is geplaatst de opgave van de namen der schepen en van de étuis-major van het eskader. De uitvoering van dit werk is allerkeurigst en maakt in zeer groote mate aanspraak op ieders belangstelling, liet eerste photogram stelt voor het eskader hij hel verlaten der vcudc; de volgende zijn ontleend aan den kruistogt in de Noordzee. Wij willen alleen door eene beknopte aankondiging de aandacht van het publiek op deze belangrijke uitgave vestigen, overtuigd als we zijn, dat, ook bij den niet lioogen prijs, zeer velen het niet enkel bij kennisneming zullen laten blijven eu zich deze verzameling wel zullen aanschaffen. Ds. A. S. Enthigh bij de Christ. Afg. Ger. gemeente alhier, is beroepen bij die gemeente te Rotterdam. Het heeft Z. M. den koning behaagd: 1°. goed te keuren de door het hoofdbestuur van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van de gewapende dienst in de Nederlanden gedane benoeming van den gepens. kapitein J. Swemer, tot commandant- directeur van het invalidenhuis te Leiden2°. aan den uit voorschreven betrekking eervol ontslagen gepens. luit.-kol. .T. C. F. Koch, zonder cenige gevolgtrekking voor andereu, den rang te verleenen van kolonel. jl. Woensdag is II. M. de koningin der Nederlanden te Woolwich aangekomen, waar zij o. a. ontvangen is geworden dooi den lieer Everwijn, den waaruemenden Nederlandschen gezant bij bet Engclsche hof. II. M. heeft haren intrek genomen in het Claridge-hötel, en zal, zegt men, eerstdaags een bezoek brengen aan den markies van Salisbury op diens landgoed Hatfield-House. De kamer-debatten zijn aangevangen. In de Eerste Kamer is in de afgeloopen week beraadslaagd over liet adres van antwoord op de troonrede. Toen de heer Duymaer van Twist eenige vragen rigtte tot de regering ten aanzien der koloniale vraagstukken en inzonderheid naar de beginselen, waarnaar in het vervolg ten aanzien van de belangrijke koloniale aangelegenheden zou worden gehandeld, werd daarop eerst door den minister van Buitenl. Zaken en daarna door dien van Koloniën geantwoord. De eerste legde de verklaring af, dat de redering bleef vasthouden aan het programma in der tijd door den heer Mijcr blootgelegdde laatste trad racer in bijzonder heden en toonde zijne ingenomenheid met het cultuurstelsel, dat hij voor alsnog behouden wensclite te zien. In de Tweede Kamer heeft de heer van Reenen het voorzitterschap weder aanvaard met eene rede, waariu hij wees op de groote inspanning, die er noodig zal zijn om de aanhangige en toegezegde wetsontwerpen te behandelen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1