HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 77. DONDERDAG 26 SEPTEMBER. /RÏ67. EN JAARGANG. VIJF-EN-T WINTIG8TE l>et KENNISGEVING. IÏÏNNENLANI). Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond 11a acht ure, door A. AH A K K E R Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post1.50. Enkele uommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertentien worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, c-n bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan devUelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is O.CO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij (leze courant behoort een BIJBLAD, bevattende.: 1°. Verslag van de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad; 2°. Benoemingen, enz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dut de Begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1808, aan den Gemeenteraad aangeboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ncdevgelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 25 September 1SC7. L. YEltHEY, Secretaris. Den 28 «lezer vertrekt de O. I. Lundmail via 8© UTHAMPTOJT. Den 28 dezer vertrekt de WBST-IISDISC1IE mail. MELDER en NIEUWEDIEP, 25 September Zondag 22 Sopt. gaf het concert-gezelschap „Apollo" zijn laatste soiree musicale, die door een groot aantal leden en geïntroduceerde» werd bezocht. Nadat het achttal stukken volgens programma door het muziekkorps der Marine was uitgevoerd, trad ecu der bestuurders op en sprak, daartoe uit- genoodigd, een woord vau improvisatie, (ongeveer van dezen inhoud) „Waarde leden! Moge aan alle scheiden een gevoel van weemoed zich pareu, het is niet te ontkennen dat dat gevoel te gcrccdcr zich laat temperen, naar mate de herinnering aan hen die heengaan te gelukkiger en te beter mag zijn bij de achter blij vendon. Wie uwer vermoedt niet de toepassing daarvan op het tweetal leden, onzen waarden en waardige» voorzitter Kraijcnholl' en zijne vrouw, die wij bij de sluiting van het gezelschapsjaar voor de laatste maal iu ons midden zien. Bijna zou ik zeggen, dat men bestuurder van ons gezelschap moet zijn om ten volle te waarderen het vele goede, dat zij beiden aan Apollo hebben bewezen: vooral Mevrouw, die iederen winter met haar muziekale gaven ons zoo bereidvaardig wilde steunen. Maar wat baat een waardering vau het. bestuur zonder die der leden? Dat ook die leden ten volle hebben ingestemd met haar hulpbetoon, is ons wel zeer krachtig gebleken, toen het Bestuur voornam een kleiue attentie aan Mevrouw tot een aandenken te geven, eu terstond zoo- velen uit ons midden daarmede sympathiseerden, Een kleine attentie ja, bestaande in ecu plaat, aan velen uwer misschien bekend, maar daarom niet minder te waardoren. Mag ik u herinneren het beeld van den edelen grijze in het zwart fluwecleu kleed voor zijn orgel gezeten, terwijl de morgenschemering langs den kerkmuur glijdt; achter hem met het hoofd tegen de stoel geleund zijn dochter met de moede, afgematte ziel; starend, turend, zoekend maar niet vindenddaar ruisclicu dc zachte orgeltoonen, rijzende en weder dalende en als wegsmeltende; die akkoorden weerklinken in haar hart, eu zij voelt zich opge beurd; het wordt als licht voor have ziel. Behoef ik meer, tot rechtvaardiging van het oudersehrift der plaat: la musique consolatrice, Trost in Tüuen. Geen geschikter aandenken meenden wij u, Mevrouw! te kiuiueu geven met liet oog op ons gezelschap, dat den naam draagt van der Muzen hoofd. Hebben wij dc godsdicust leeren kennen als den adel van 's mcnschen natuur, dan eerst zullen wij ook dc kunst waarderen als een gave Gods, ons geschonken tot vorming, beschaving en veredeling van ons gevoel: hebt gij, Mevrouw die gave aldus leeren hoogschatten, moge dan het aandenken u gegeven, u opwekken om haar steeds meer te ontwikkelen! Nog eensaan alle scheiden paart zich een gevoel van weemoeddubbel welkom was ons daarom het voorstel van ecu lid vau het bestuur, dat wij u, Mevrouw! liet diploma van eerclidmaatschap zouden aanbieden; zij dat diploma voor u het bewijs dat, wanneer gij, na Helder te hebben verlaten, waar het in zoo menig opzicht helder was op uwen weg, weer eens in ons midden mocht komen, "Apollo dan voor n en uwen echtgenoot een open plaats steeds heeft behouden." nierna liet het muziekkorps ecu krachtige fanfare hooreu, terwijl hel sierlijk geschreven bewijs van eerelidmaatschap aan Mevrouw werd ter baud gesteld. Daarop werd de vrijkorps-marscli van den directeur vau het concert-gezelschap uitgevoerd. Ten slotte trad de president op 0111 een warm en hartelijk woord van dank te richten, allereerst, tot dc leden iu het algemeen, vervolgens tot liet bestuur in het bijzonder, voor de hulde aan zijne vrouw bewezen; terwijl hij dc verzekering er bij voegde, dat zij diep getroffen door liet blijk van belangstelling, ook ongevraagd het hare zon blijven toebrengen tot den bloei vau Apollo. Daarna bedankte hij den kapelmeester IVeckesscr en het muziekkorps, en sprak hij eindelijk den heer Bekker toe hier deed onmiddellijk een applaudisscinont de volle sympathie met de woorden vim den pracscs blijken en beval hein als directeur van Apollo ten zeerste de belangen van het gezelschap aan, en wonschtc hem zolven zegen op zijn arboid iu hot midden der gemeente. Andermaal liet het korps do fanfare hooren, als feestelijk slot vau den avoud. Den 1 Oct. vangt op de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij de winterrlienst aan. De vertrekuren van hier zijn als volgt: 6 uur 35 min., II u. 42 m. en 6 u. Vrijdags en Zaturdags ten 8 uur een markttrcin tot Alkmaar. De uren van aankomst alhier zijn: 9 u. 46 m., 12 u. 20 m., 6 u. 3 m. en 11 u. 10 m. Vrijdags en Zaturdags ten 2 u. 56 ra. Dc maatregel om bij de lezing van den heer Crcmer, de toe hoorders op regels stoelen voor het orchest te plaatsen achten wij zeer gepast omdat daardoor de mimiek van den spreker, - waarin hij, als het ware, het meesterschap verwierf en waardoor de waarde zijner voordragt zoo verhoogd wordt, - beter door bet gehecle auditorium kan worden waargenomen. De keuze der stukken zal zeker ook veel bijdragen om den spreker een talrijk gehoor te bezorgen. Ieder, die belang stelt in de uiterlijke welsprekendheid en nog geene kennis heeft gemaakt met de zeldzame gaven van den heer Crcmer, raden wij ten sterkste aan van deze gelegenheid, die zeker niet spoedig wederkeert, gebruik te maken. Toen de leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, die jl. Zaturdag een bezoek aan deze gemeente bragten, des avonds per spoortrein van hier zouden vertrekken, werden zij blijkbaar getroffen door een zeer interessant schouwspel. Bij het hek van het station stonden een vijftigtal knaapjes geschaard, waarvau velen regt aardig uitgemonsterd, die een vaderlandsche driekleur en een paar vaandeltjes omhoog hielden en zich blijkbaar als een miniatuur- vrijkorps hadden georganiseerd. Toen het sein voor liet vertrek van den spoortrein gegeven werd, riepen de knapen in een luid hoerah hun vaarwel den vertrekkendon toe en deze, die behagen schenen te vinden in het huldeblijk der Heldersche jeugd, beantwoordden van uit de portieren van den waggon de juichende kindergroep. Worden de lezers van nieuwsbladen zoo vaak onthaald op betui gingen van lof jegens goede daden van ouderen van jaren, wij meenen, dat do liksche handelwijze dier Heldersche jongelui wel een woord van hulde en lof waardig is. Indien er thans ergens tentoonstelling van bloemen en planten werd gehouden, gelooven wij dat hetgeen wij dezer dagen alhier bezigtigden, daar zeer in aanmerking zoude komen. Het is eene bloeijende Hortensia, staande in den tuin van de weduwe 1). Brouwer in de Middenstraat alhier. Dc: omvang van deze bloem is 45de middellijn 143 Ned, duimen. Kenners verzekeren ons, dat zij zelden of nooit een Hortensia hebben gezien van zoo groote afmeting en die tegelijk zoo schoon in bloei stond. Zr. Ms. stoomschepen Curaqao en Sumatra, jl. Zaturdag uit gezeild, zijn, het eerste Maandag namiddag en het tweede Zondag ochtend, ter reede van Duins aangekomen. Aan boord van beide bodems was alles wel. Jl. Zaturdag is de Koningin der Nederlanden naar het land goed van den Markies en de Markiezin van Salisbury vertrokken, waar in den avond Ier eere van II. M. een diner is gegeven, waarin 0. a. ook lord Stanley, minister van buitenl. zaken, deel genomen heeft. De Koningin zal twee dagen op llatlield-House vertoeven, om vervolgens een bezoek te brengen aan den Graaf van Clareudou en aan Graaf Derby. Men zegt, dat II. M. den 28 dezer Engeland weder zal verlaten en over Frankrijk naar Nederland zal terugkeeren. Gisteren is Z. K. H. Prins Tokaugawa Minboutaibo, broeder van den Taïkoen van Japan, met gevolg van 's Ilage naar Brussel vertrokken. Aan den off. van gez. 2de kl. bij de Marine F. X. J. van Opdorp is dezer dagen tc Amsterdam het diploma van arls uitgereikt.. Dc sterkte der zeemagt is voor 186S bepaald op 6076 koppen, behalve de manschappen der zeemilitie. In de week van 1521 September is geen geval van veetyphus in het Kijk voorgekomen. Gisteren is aan het Prov. bestuur van Noordholland aanbesteed het maken van steenglooijingeu enz. tot versterking van de Pettemer Zeewering. Minste inschrijver de heer C. Streefkerk, te Zaandam, voor 129,700,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1