HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COORAHT. M 79. DONDERDAG 5 OCTOBER. 1867 EN VIJF-EN-TWINTIGSTE MN^^andI !Je/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Meu abonneert zieli hij alle Boekhandelaars en Post directeuren. V; JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denEelder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 1 dezer vertrekt de O. Fzandutuïl via Til I EST, den 7 dezer via MAKSEILLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 October. Door liet Onderwijzers-Gezelschap Helder is in zijne jongste vergadering besloten om het 50jarig bestaan dezer vereeniging in het laatst dezes jaars met eenige feestelijkheid te vieren. In het jaar IS 17 werd dit gezelschap opgcrigt door de-hoeren J. Pronk, J. de Groot, P. Rijkers cn J. Keuken. Het aantal leden is, ten gevolge der sedert plaats gehad hebbende uitbreiding der gemeente, tot ruim 30 aangegroeid. De stoomboot Tonning, beladen met vee, dat bestemd is naar Londen, is jl. Zondag met schade aan de machine alhier binnen gevallen. Ruim 400 koeijen cn 800 schapen bevonden zich daar aan boord. Men heeft die beesten ontscheept en op de werf van den heer Tavlor, in de daar aanwezige gebouwen geplaatst. De machine wordt thans gerepareerd daarna zal het vee weder inge scheept en de reis naar Londen voortgezet worden. Z. M. heeft dezer dagen bij besluit bepaald, dat de bepaling der gemeenten, waar eene dienstdoende -Schutterij zal gevestigd ziju, niet meer zal afhangen van eene verouderde opgave van de bevolking der gemeenten, maar van die van de jongste volkstelling. Tengevolge hiervan zal ook in de gemeente Helder eene dienstdoende Schutterij moeten worden georganiseerd. In de Memorie van Toelichting behoorendc bij de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staats-spoorwegen, dienst 1S6S, wordt o. a. gezegd, dat nog slechts voor twee gedeelten van het spoorwegnet cn wel voor de aansluitingen van Dordrecht naar Rotterdam en van Zaandam naar Amsterdam de aanvang der werkzaamheden nog afhankelijk blijft van eene te nemen beslissing omtrent de rigting. Yoor de laatste aansluiting heeft de regering eene voorloopige keus gedaan. H. M. de Koningin wordt den 3 dezer te Parijs verwacht en zal vermoedelijk geruimen tijd men spreekt van ongeveer drie weken in Frankrijk doorbrengen. Mevrouw de douarie-re van der Oudermeulen, grootmeesteres van het Huis van II. M., is per spoortrein van 's Ilage vertrokken, om zich naar Parijs te begeven, ten einde H. M. daar te ontvangen. (Dagblad). De luit. ter zee 2de kl. P. Lyclaraa a Nyeholt is, op zijn verzoek, met den laatsten September eervol uit de zeedienst onislagen. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië is benoemd tot 2den subst. griffier bij den Raad van Justitie te Batavia dc lieer mr. L. Th. Schoon. Bij het Marine-Departement in Indië is, wegens ziekte, eervol ontslag verleend aan den baas-zeilenmaker te Soerabaija, A. van Daalen. Dc Daily Telegraph zegt in hare correspondentie uit Parijs, dat dc Ncderlandschc regering voornemens is dc Engelsche regering te polsen, of haar reeds gepolsd heeft omtrent hare gezindheid tot het wijzigen van het tractaat van 1839: daar het kabinet van 's Ilage, om gevrijwaard le zijn tegen een cventuceleu verovcringslust van een van Nederlands maglige naburen, het land in eene positie van gewaarborgde neutraliteit wenscht geplaatst te zien, waarin Belgie sedert zijn onafhankelijk bestaan geplaatst is cn Luxemburg thans geplaatst is geworden. Nederland zou dan bereid zijn een soort van bond te vormen met België cn Luxemburg. Wij outleenen het berigt aan het Engelsche blad, zonder natuurlijk voor dc waarheid er van in te staan. De waarheid van dit berigt wordt in andere buitenlandsche bladen zeer sterk betwijfeld. Uit een vergelijkenden staat omtrent de opbrengst der belastingen in acht der aanzienlijkste gemeenten van ons vaderland blijkt, dat het hoogste bedrag in de gemeentelasten wordt voldaan door dc inwoners van Rotterdam, die 5.75 per hoofd betalen. Daarop volgt: Arasterdam voor 5.40; Dordrecht 4.90; Leiden 4.60: 's Ilage 3.75 Haarlem 3.70; Delft 3.40 Utrecht 2.20. Omtrent den stand van het aardappelen-gewas verneemt men dat dc verbouw in bijna alle provinciën voor den verbouwer zeer gunstig te noemen is, al maakt ook een groot gedeelte van Gelder land hierop uitzondering. De vraag, van waar dan toch, als liet gewas niet beneden het middelmatige is, die, zoo al niet zeer hooge, dan toch veel meer dan middelmatige prijzen, moet daarin hare oplossing vinden dat verre het raecrendeel der vroege gewassen tot zeer hooge prijzen voor Engeland uitgevoerd werd, en hoewel dit in het begin van Augustus geheel eindigde, alles wat eenigzins zijn rijpheid had, schoon was opgeruimd, en dien ten gevolge de van tijd tot tijd aankomende latere soorten niet direct overvloedig genoeg waren, om de prijzen veel te doen dalen. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat de prijzen der overige levensbehoeften ook boven het middelmatige zijn gestegen. Thans echter, zoo geen onverhoopte gevallen den oogst belemmeren, zou men met reden lagere prijzen mogen verwachten. In de week van 2228 Sept. heeft zich geen geval van vectyphus voorgedaan. Dr. II. C. Bervoets, pred. le Zwolle, heeft het beroep naar U trecht aangenomen. De heer J. Kwast van Purmerende is tot stads-muziekmeester te Gouda benoemd. Een telegraphisch berigt, heden uit Ylieland ontvangen, meldt ons het volgende: Hedeu is gestrand, de Fransche brik Dorade- Allain, met hout, van Zweden, bestemd naar Frankrijk. De equipage bestaande uit 7 man is met de reddingboot behouden aan wal gebragt. Dc notaris Recdeker is plotseling overleden. Te Amsterdam is eene Hervormde kerkelijke kiesvereeniging opgcrigt, onder de zinspreuk: Evangelie en Belijdenis. Zij stelt zich ten doel de stcrageregtigde leden der kerkelijke gemeente voor te lichten en hun de personen aan te bevelen, wier benoeming tot kiezers haar wenschelijk voorkomt. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam jl. Dingsdag, ter voorziening in de vacature ontstaan door het .emeritaat van ds. G. A. van Limburg Brouwer, het volgende alphabetisch gestelde drietal opgemaakt: dd. G. van Gorkum, te Leiden; J. Knappert, te Deventer; F. Rauwenhoff, te Rotterdam; waaruit beroepen is G. van Gorkum, tb. dr. Maandag raidclag is in het Binnen-Gastbuis te Amsterdam gebragt Jacob van Santen, oud 43 jaren, van beroep opperman, gehuwd, wonende Rozengracht EE 297, die bij een bezoek in Natura Artis Magistra door het onvoorzigtig voorhouden van een peer aan een der beeren, een beet heeft ontvangen in de linkerhand, tengevolge waarvan de twee vingers en de duim moesten worden geamputeerd. Jl. Vrijdag is te Haarlem de 21ste algemeeue vergadering van dc Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitter schap van den heer mr. G. A. de Raadt, gehouden. Van de drie ingekomen antwoorden op de prijsvragen over de verbetering van het paardenras in Nederland, ofschoon daaraan geen verdienste te ontzeggen is, is geen dc bekrooning waardig geacht. Er is besloten de tot dusver onbeantwoord gebleven prijsvraag omtrent taaije schapenvachten of pelsen andermaal uit te schrijven. De 22ste algemcene vergadering zal in 1868 te Gorinchem plaats hebben. In de plaats van jhr. J. F. van Yredenburch, te 's Ilage, die met 31 Dcc. 1867 als lid van het hoofdbestuur moet aftreden is benoemd de heer A. H. van Tienhoven, te Gorinchem. Te Haarlem is jl. Maandag op dc groote harddraverij de prijs behaald door de Matador van den heer Vermaat, te Charlois, de premien door de Lietzc van den heer P. Heringa Cats, te Oranjewoud, en door de Nobel van den heer Wafelbakker, te Amsterdam. Jl. Maandag is te 's Ilage in de vlakte van Waalsdorp de wedstrijd in het schijfschieten door de Haagscbe scherpschutters- vereeniging gehouden. Prins Alexander woonde het militaire feest bij. De leden van het korp3 hebben in de kamp de soep gebruikt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1