HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. EN VEESCHOUWINC. BINNENLAND. ^82. ZONDAG 15 OCTOBEK. 1867- De BURGEMEESTER der gcmecute HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters cene SCHOUWING zal plaats hebben over RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel op Maandag den 21 October e, k., in liet Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet; op Dingsdag den 22 October e. k., in het Kocgras, langs het Noordhollandsch Kanaal; op Vrijdag den 25 October e. k., te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure; in het gedeelte van den Heldcrschen Polder, aan de westzijde van den Spoorweg, des namiddags van 12 tot 2 ureen in het gedeelte van den Heldcrschen Polder, aan de oostzijde vnu den Spoorweg, en iu het Brakkevcld, des namiddags van 2 tot 5 ure. De Veehouders wordeu bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 400 en 401 van liet Wetboek van Strai'regt, en aangemaand lniu Vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 12 October 1SG7. STAOIAN BOSSE. Bleu 16 dezer vertrekt de O. 5. Ijundmiiil vin SOUTIÏAMPTOIV. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 October. De winter-vergaderingen van het departement Helder der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werden gisteren avond geo pend. Ofschoon nu niet meer, zoo als voor cenige jaren in den regel geschiedde, de opening met muziek-uilvoering werd opgeluisterd, werd deze eerste bijeenkomst in het winter-saizoen toch zeer druk bezocht, de ruime zaal was een half uur vóór den aanvang reeds geheel bezet. Als men echter bedenkt, dat de spreekbeurt dezen avond door den heer F. Ilavcrschmidt, van Schiedam, zou worden vervuld, zal die groote belangstelling voorzeker niemand bevreemden. Nadat de Voorzitter, de lieer G. E. Bron, de reeks der buiten gewone winter-vergaderingen met een gepast woord had geopend, beklom kort hierop de redenaar het spreekgestoelte. Hij hield op de hem eigene kernachtige wijze cene lezing over Photographiên sloeg in de verbeelding met zijue hoorders eenige bladen van een portret-album om en zonder schijn voor wezen aan te zien, schetste hij de personen, met wier afbeeldsel de album prijkte. Wij zeggen niet te veel als wij verzekeren, dat deze geestige lezing met de grootste aandacht werd gehoord. De heer W. J. Manssen leverde de eerste bijdrage in dc voordragt van.- Blik op Parijs van het kerkhof Pere la chaise," van B. ter Haar, welk treffend schoon dichtstuk op allezins verdienstelijke wijze werd voorgedragen. De heer Haverschmidt betrad hierna, op uituoodiging van IIH. best uurderen van het departement, nog eenmaal het spreekgestoelte. Hij droeg nu een drietal dichtstukjes voor, ontleend aan ecu dezer dagen in het licht verschijnend werkje, dat tot titel zal dragen Sniljes en grimlachjes. De opschriften dezer gedichtjes waren1 Aan Rika2 Aan Hcdicig 3. De drie studentjes. Deze gedichten zijn afkomstig van de hand van den zich noemenden Piet Paaltje» doch wie in plaats van dien naam dien van den spreker van dezen avond wil stellen, wc gelooven niet dat hij zoo geheel verkeerd doet. Ook de voordragt dezer gedichten verhoogde het genot van dezen avond en wel rnogt de voorzitler in zijne gewone toespraak aan het eiude dezer bijeenkomst regt hartelijk dank betuigen voor het vele goede en schoonc, dat dezen avond was gehoord. Gaarne vereenigen wij ons met den,daarbij uitgedrukten wensch, dat de heer Haverschmidt voor het genoegen ons aangebragt dc streelendstc belooning moge vinden in de blijkbaar groote waardeering van zijn uitmuntend redenaars-talent. Voor de levering van vleesch en vet, ten behoeve van het 4de bat. 7de reg. Infanterie, alhier in garnizoen, was 11. Donderdag bij de openbare aanbesteding de laagste inschrijver de heer A. L. van Gelder, tegen 41 cents het Ned. pond. Ds. Entingh, predikant bij de Christ. Afgescheiden gemeente alhier heeft het beroep naar die gemeente te Botterdam aangenomen. Zr. Ms. stoomschip Romeokomm. de luit. ter zee 1ste kl. Feldmau, heeft gisteren van hier de reis naar Oost-Indië aanvaard. Het ótat-major is zaraengesteld als volgt: luit. ter zee 1ste kl. D. L. Feldmannluits. ter zee 2de kl. D. J. Weys, W. J. van Loenen, A. E. Dronkers; adelb. 1ste kl. W. A Buytendijk; offic. van gez. 2de kl. H. Moermans, offic. van admin. 3de kl. J.J.van den Berge. Zr. Ms. raderstoomschip de Valkcommandant kapt.-luit. ier zee Koopman, is in den loop dezer week alhier aangekomen. Het voor 's Bijks dienst afgekeurde fregat Samhre, dat in publieke veiling te Vlissingeu, de verlangde som niet kon opbrengen, zal nu voor rekening van het Bijk worden gesloopt, waartoe een vijf-en-twintigtal werklieden tijdelijk zijn aangenomen, die daarmede reeds een aanvang hebben gemaakt. Het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende ontwerp van wet tot wijziging der railiticwct bevat de volgende hoofdpunten Art. 1 wordt het maximum der militie bepaald op 70,000 man (dusver 55,000). Art. 2 stelt dc jaarlijksche ligting op ecu maximum van 14,000 inan (dusver 11,000). Eenige zoous blijven vrij, mits ook geene zusters hebbende, noch ook dezulke van halven bedde; zoo ook moeten dc ouders, of een van beiden, van den eenigen zoon nog in leven zijn. Zoo beide overleden zijn vervalt de vrijstelling. Art. 49 wordt dus gewijzigd„dc vrijstelliug (broederdienst) wordt zoo verleend, dat van een even getal broeders de helft, en van een oneven de grooterc helft dient." Dc loleliug is gedurende zijn gebeclen diensttijd voor zijn plaatsvervanger aansprakelijk. De 2de zinsuede van Art. 120 wordt als volgt: Vrijwilligers bij de militie, zoomede de lotclingen bedoeld in dc 3de zinsnede van bet volgeudc artikel (121) worden, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij bet korps hunner keuze. Aan bet slot van dat artikel wordt cene nieuwe zinsnede toegevoegd, als volgt: «Zij, die in staat en genegen zijn voor eigen rekening te voorzien in hunne klccding en uitrusting en om zonder genot van soldij, brood of toelage voor bet kleeding- en reparatiefonds, te dienen, zijn niet verpligt in de kazernen te wonen of deel te nemen aan dc menage der onderofficieren of soldaten. Hunne kleeding moet, wat den vorm aaugaat, overeenkomen inet de bestaande modellen." Art. 122 wordt aldus gewijzigd, dat de ligting van het loopeude jaar 12 mauiulcn wordt in dienst gehouden. Bij aanneming van bet ontwerp treedt de wet reeds met 1 Januarij 1868 in werking. Aan bet verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Marine ontlceuen wij bet volgende: «Eenige leden, waaronder er waren die zich vroeger tegen het stelsel der Regering hadden verklaard, gaven hunne ingenomeuheid met dc handelingen vau den Minister van Marine te kennen, wegens de daarbij ontwikkelde kracht en energie, wegens zijne bedachtzaamheid bij de voorziening in erkende behoef- ten en zijn juist iuz.igt iu betgeen dc openbare dienst vereischto, in verband met dc behartiging der belaugcn van de Nederlandsche nijverheid en van den toestand van 's Rijks financien «De meerderheid der leden in dc afdcelingen kon echter niet in deze gunstige mceniiig over de haudelwijze des Ministers deelen. Zij verweten hem verande ring van denkbeelden ten opzigte vau de tijdruimte, binuen welke het gepantserd materieel moest worden aangeschaft en van de plaats waar die aaubouw moest plaats hebben. Vele leden merkten hierbij op dat een trager voortgang (dien zij oordeelden dat in 's Ministers bedoeling lag) niet kon worden toegeschreven aan den tegenwoordigeu staatkundigen toestand van Europa, omdat zij dien toestand meer dan ooit als zeer zorgwekkend beschouwden. «Verscheidene leden vonden in een en ander weder aanleiding tot verdedi ging van bet denkbeeld om vaste regelen bij de wet te stellen omtrent de aanschaffing van al het gepantserd materieel, dat voor 's lands verdediging noodig wordt geacht. «Dc afscheiding der Nederlandsche en der Ned. Indische marine werd ook thans in beginsel goedgekeurd, maar men waarschuwde tegen administratieve verwarring bij dc uitvoering van dien maatregel en tegen \oorbijstreving van het eigenlijke doel, waarmede hij is genomen, in den zin cener afscheiding tusscheu de plaatselijke cu de actieve verdediging iu Indie. „In verbnud met deze beschouwingen werd door verscheidene leden het hooge bedrag van het eiudcijfer dezer begrootiug afgekeurd. Men berekende dat de JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, DijkstrnattegeuovcrdeLaan,H422,aaiwkB.Z7i?Ww,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. VIJF-EN-TWINTIGSTE ^\è.X3£tt iiet Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 1G3. Abonnementsprijs per kwartaal t 1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1