zijn dood een slag die zelfs in ons land zal worden gevoeld. De Keizer en de Fransche natie hebben beiden smartelijke redenen om den dag te betreuren, die ben van een zóó verstandig raadsman, een zóó uitnemend financier heeft beroofd, als Achille Fould was." Lord Brougham, de grijze staatsman die op zijn negentigste jaar nog onder de sieraden der liberale partij in Engeland wordt geteld, is bezorgd voor Engelands toekomst ouder de nieuwe ver deeling der politieke magt, welke het gevolg der laatstelijk vast gestelde uitbreiding van het stemregt is. Bij ecu openbaar schrijven waarschuwt hij zijne lnndgenootcn tegen het daarin gelegen gevaar, inzonderheid tegen dc omkooping bij de verkiezingen, llij hoopt dat deze waarschuwing door zijne landgenooten als een legaat van ccne stervende zal worden aangenomen. Een inwoner van Londen schonk dezer dagen 1,000,000, met het doel om aldaar een hospitaal op tc rigten tot het opnemen van herstellende zieken. Dezer dagen beproefde te Londen een graauw van de ergste soort een paar vrouwen, die tot tuchthuisstraf veroordeelt! waren, met geweld uit de handen der politie te rukken, terwijl zij in den wagen stegen, die do gevangenen van het gcregtshof in de wijk Clerkcnwell naar den kerker moest voeren, doch de aanslag mis lukte en een der belhamels werd gevat. Fritz Kuegsegger, een beroemd Zwitserscb hardlooper, lid van dc club Alpist (een havddravers-vereenigiug) heeft een tour de force gedaan, die nog nimmer is geëvenaard. In twee-en-twintig uren, zonder op te houden, heeft hij een traject van 40 mijlen afgelegd, en dat nog wel op wegen die zeer ongelijk zijn. Gelukkig Zwitserland dat zulk een talent bezit! Sedert het gevecht bij Bagnarea is er in den Kerkdijken Staat niets van belang voorgevallen. De opstandelingen houden zich op verschillende plaatsen staande, en men gclooftdat de onderscheidene benden zich thans truchteu te verecnigen. De Moniteur wijst in zijn overzigt, op die gebeurtenissen, zegt dat ze het Italiaauscbc gouvernement versterkt hebben en voegt er bij dat te Kome voort durend rust heerscht. De Paus heeft zijn portret aan den Sultan gezonden. Het portret is in goud gemonteerd en versierd met diamanten en paarlcn van groote waarde. Te Padula in de provincie Saleruo (Napels), is den 5 dezer des ochtends de kruiskerk ingestort en heeft in zijn val verscheidene huizen medegesleept. Elf personen werden onder het puin bedolven. Zeven zijn nog levend opgehaald, een werd dood gevonden, de drie overigen zijn nog niet opgegraven. Het internationale congres tot bcvorderïug der statistieke wetenschap, hetwelk den 29 Sept. jl. te Florence is geopend, is den 5 dezer gesloten met eene rede van den voorzitter, den Itali- liaanschen Minister voor handelszaken en openbare werken. Een Engelschraan had voorgesteld dat het congres dc volgende maal in Kome, welke stad naar zijne meeniug alsdan ltalic's hoofdstad zou zijn, zou vergaderen: doch op voorstel van den vertegenwoordiger van het Fransche gouvernement is er besloten dat dc tijd en plaats der volgende zamcukomst van het congres later door eene blijvende commissie van het congres in overleg met dc vertegenwoordigers van gouvernementen zou worden bepaald. Den 9 dezer is te Lissabon het standbeeld van den dichter Camoëns onthulddc acteur der Lusiade, die in ellende stierf, zal dus bijna gelijk met Vondel, twee eeuwen na zijn dood, ver heerlijkt worden door een bewonderend nageslacht. Dit zijn de ware groote mannen, die meer dan twee honderd jaren den toets der critiek hebben kunnen doorstaan. Iu Frankrijk heeft men het marmer reeds besteld als de groote mannen van het keizerrijk, Billault, de Morny, enz., nog boven aarde staan. Na twee honderd jaar zijn zij vergeten en omver geworpen. Kcgt voor allen! Tc Alberia, (Salamanca) is op lOSjafigen ouderdom overleden prof. Verduco, die 80 jaar de geneeskunde uitoefende. liet „Journal de Saint—Pétci'sbourg'5, liet dagblad van het Russische ministerie van buiteulamUche zaken, drijft den spot met die Parijsche dag bladen, welke overal onheilspellende verschijnselen en voorlodeu van oorlog zien. Hel zegt verder in zijn jongst ontvangen nommer: „Zoo lang ons niet wordt aangetoond dat er voor het Fransche gouvernement iets bij eenen oorlog te winnen zou zijn, zullen wij blijven golooven dat dc rigting zijner staatkunde Avczonlijk vredelievend is. „He ligt beduchte lieden vreezon dat hot Fransche gouvernement door de lmrtstogtelijke opgewondenheid der vaderlandslievende gemoederen in zijn land zul worden medegesleeptdoch van eene opgewondenheid die op gewaagde krijgsondernemingeu belust is ziet uien thans bij de Prausclie natie niet het minste blijk, en uog minder bij haren Souvereiu, wicu voorzeker dc lof van voorzigligheid niet meer betwist kan worden. „In geval Prankrijks eer en waardigheid ergens afbreuk ledeu, dan zou daarvoor zekerlijk onverwijld voldoening worden gezocht; doch wij zien in Europa (behalve de minachting van Prankrijks raudgevïugcn tc Koustantiuopcl) niets dat door Frankrijk als eene beleediging zou kunnen worden aangemerkt en nis eene reden oin van zijne waakzame houding over tc guan tot eene aan vallende staatkunde. „Duitschlnnd doet ten zijuent hetzelfde wat Italië heeft gedaan; en Duitschland heeft, tot zijn geluk, onder de staten, waaruit het zamcugesteld is, niets wat naar den Kerkdijken Staat gelijkt. Tn Duitschland is niemand die aan eeuigen slaat dwang zou willen anudocn, en geen staat die vreest dat hem dwang zal worden aangedaan. Dc Noord-Du itsciie Boud legt de laatste hand aan zijne vorming, terwijl dc Zuid-Duitschc Staten met hem innige betrekkingen van nationaleu aard verlangen aan te knoopen. „Be aard en omvang dier betrekkingen zal door den tijd, denkelijk zonder moeite of krachtsinspanning, worden bepaald; doch het gevoel hetwelk onmis kenbaar al de Duitscho staten behecrscht is afschuw van elke inmenging des buitenlands. „De Duilschers beschouwen zich als écu gezin, en zij wenschen hunne familiezaken onderling af tc doeneeuig ander volk bedreigen is iets waaraan zij niet denken. „Duitsclilands eenheid werd welligt door Frankrijk evenmin gewensoht als die van Italië; maar nu zij tot stand komt, is dit voor Frankrijk gecne reden om haar te beoorlogen; het behoeft haar evenmin den oorlog te verklaren, als liet dc Italianen Leeft aangevallen, toen deze de ouderlinge vcrecniging ver kozen hoven de eedgenootschappclijkc verbindtcnis. Friedrich Gcrstackcr schrijft uit Omaha liet volgentic: „Op den eersten avond dat ik mij hier bevond bezocht ik den schouwburg, een lokaal dat 1500 personen kan bevatten. Zonderling was .de indruk, dien de gordijn op mij maakte. Toch moest ik erkennen, dat men in dezen muzen-tempel op echt Amerikaanscke wijze het aangename met het practische trachtte tc vereenigen. Dc gordijn was in 5 groote en 42 kleiue vakken verdeeld. In liet midden was de Amerikaansche adelaar aaugebragt, op welks vleugelen de Omaha Dayly Kepublica» zich met de door die onderneming gedreven stoomdrukkerij in de gunst van het publiek aanbeval. In het daaronder gelegen vak las men, dat de Omaha Nationalbank gelden a deposito nam; voorts waren andere velden ingenomen met aankondigingen vau schoenmakers, assurantie makelaars, kleermakers, tabaks-, sigaren- en likeur-handelaars, enz. In het geheel waren 22 vakken gevuld. Op het afliche las men de voorwaarden, waarop men zich het gebruik van een groot of klein vak voor langoren of kortoren tijd kon verzekeren. Uit eene met de Amerikaansche mail aangebragte reeks van diplomatieke correspondentiën, die betrekking hebben tot de behan deling van het lijk van wijlen Keizer Maxirailiaan. ontleenen wij slechts als de voornaamste punten: dat de Mexicaansche Minister van Binnenl. Zaken op 5 Sept. inderdaad, gelijk men vroeger heeft berigt, aan admiraal Tcgcthoff heeft verklaard, dat de regering hem het lijk zou doen afgeven, om het naar Oostenrijk over te brengen, zoodra hij voldoende bewijzen kon de volmagt te hebben het in ontvangst te nemen. Inmiddels was voor de balseming en kisting van liet stoffelijk overschot door de autoriteiten reeds behoorlijk gezorgd. Een telegram uit Keywest (Florida) meldt den dood van O'Loughlin, den medepligtige aan den moord van president Lincoln door John W. Booth gepleegd. O'Loughlin was machinist in het theater Ford, waar de moord werd begaan en men heeft zonder eenigen twijfel aangenomen, dat hij de ontvlugting uit de zaal aan Booth had voorbereid of gemakkelijk gemaakt. De overledene was tot eeuwigdurende dwangarbeid veroordeeld. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, van 4 tot 11 Oclober 1807. ONDERTROUWDJ. A. Sundqnist, stoker bij de Marine, 24 jaren en J. van der Rol, 21 jaren. S. Spanjcrdt, Rijks sloeprocijer, 26 jaren en G. Bontes, 27 jaren. G. P. Liedmcijer, zeeman, 25 jaren en C. II. Bank, 29 jaren P. J. Steijnart-, timmerman, 2S jaren en O. Vermeulen, 24 jaren. A. de Ruiter, spoorwegarbeider, 23 jaren en M. Slort, IS jaren. GEHUWD; W. Daulder en N. Nierop. C. Droogendijk en S. L. van Leeuwen. A. Rutten en S. J. Kaas. BEVALLEN: T. Bot, geb. Yisscher, (Z.). E. C. van Haren, geb. Swart, (Z.). L. C. V. A. Flaes, geb. van Brussel, (D.). II. II. Schram, geb. Rauws, (Z.). J. Langcrveld, geb. Snooij, (Z.). D. S. van Steenbergen, geb. Kloot. (D.). C. J. Vrijvogel, geb. Jansen, (Z.). T. Kroon, geb. Jansen, (D.). J. Boon, geb. Kemp, (D.). M. E. de Ring, geb. Kamp, (Z.). II, Bruijn, geb. Crabbendam, (D.). A. Briickel, geb. Rijkers, (Z.). OVERLEDENC. Dekker, S maanden. D. Lcijcn, 9 jaren. C. Schol, 2 jaren. AI. de Wolf, 5 jaren. G. G. Luwcma, 6 maanden. A. E. M. Dainave, 4 maanden. A. van Viersen, geb, Rïewerls, 32 jaren. E. Sallcm, 20 maanden. G. P. van Amstel, 14 weken. A. Heijdenrijk, 20 jaren. M. van Rijn, 5 weken. G. A. Tavlor, 19 maanden. J. Biesmcijer, 2 jaren en 10 maanden. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 4. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 4 tot 11 Oclober 1SG7- ONDEltTROUWD Jan Dijker, zeeman en Erlina Huisman. 1'ieter Visman, zonder beroep en Eugcltje Kok. GETROUWD Geene. GEBOREN: Grietje, dochter van Willem Biersteker eu Grietje Postma. Gerrit, zoon van Laak Broekman en Grietje van Praag. Pieter, zoon van Hendrik Luitze en Trijntje Boon. Siplccs Jaeob, zoon van Johannes de Blok en Antje Hoogheid. Hendrik, zoon van Albert dc Boer en Arendinn Calharinn van Houten. Heintje, dochter van Cornelis Dros en Martje Knijper. Gerrit Christiaan, zoon vau Hendrik Schriegel en Tetje Sjouken. OVERLEDEN: Martje Bruin, 29 jaren, gehuwd met Fnlps Krijncn. Jan Tauïs, 25 jaren, ougchuwd, zoon vau Dirk Tauis en Coruelïa Niemand. Een lijk aangespoeld. MARKTBBRIGTEN. SCHAGEN, 10 October. Aangevoerd: 1 Paard f 40. 4 Stieren f 80 a 85. 46 magere Kalfkoeijen f 100 a 1S0. 58 vette Gelde Koeijen f 160 a 240. 24 Vaarzen f 60 a 90. 16 Graskalveren f 20 a 36. Engelschc Rammen f 30 a 50. 392 magere Sebapen f 5 a 12. 5S0 vette Schapen f 20 a 26. 78 Lammeren f 9 a 12. 9 Bokken en Geiten f 1 a 2,50. 24 magere Varkens f 8 a 17. 120 Biggen f 2 a 3. Konijnen 15 a 50 c. Kippen 30 a 65 c. Eenden 35 a 50 c. Duiven 10 a 30 c. Kaas 24 a 45 c. eu Boter f 1,13 per N. p. Kip-Eijereu f 3 per 100 stuks. HOORN, 10 October. Aangevoerd: 195 stapels of 46672 N. p. Kaus. Hoogste prijs f31,50 per 50N.p. DELFT, 10 October. Boter f 66 a 78 naar kwaliteit. SCHIEDAM, 10 October. If.neveh f 21,a 21,50 per vat contant bij partij. Moutwijn f 17,50. LONDEN, 10 Oetober. Heden waren ter VKE-markt aangevoerd: 1670 Runderen, 4750 Schapen. 266 Kalveren en 240 Varkeus. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Sebapen 5 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh, 6 d. en van Varkens 4 sh. 2 d. Dc prijzen der laatste markt waren: Rnuderen 5 sb. 0 d., Schapen 5 sb. 0 d., Kulveren 5 sh. 4 d. Varkens 4 sb. 2 d. MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. Van MIDDELBURG: 14 en 15 Oct. 's raidd. 12 u. 17, 18, 19 cn 20 Oct. 's morg. 6 u. Van ROTTERDAM14 Ocl's morg. 8 u. 30 m. 15 Oct. 's morg. 9 u30 m. 16, 18, 19 en 20 Oct. 'smorg. 10 u. 15 m. Telegrafisch berigt. Heden, Zaturdag 12 October 1867. Beurs van AMSTERDAM Metalliek43i, Id.Nat.49§, Amerika(1882)74£, Id.(1885)72, Debent.20i, Turken30g,Öporen79|,Handeltn.l36. Weinig aff. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. O I i Burometer "rn l m,u- Thermomet. C. "«I "3 o o Weers gesteldheid. O C Kracht. stond. Afw. Stand. Afw. i 1 10 12 notn. 5p.| 755.67i- 4.69 lL12imio. 1.2„ 7G5.76|t 5.47 12) s!no. 0.S„ 758.02;- 2.19 12|12!noto. 1.0„| 757.48.- 2.73 7.8 11.1 10.1 10.8 1 6.0, Q.SOIBew.regcubiiijig 2 4, 0.7-1 Hcld.bew. mooiv 1.3j l.OOiDigtbew.vochtig 2.6] 0.94; goedweer golvend Vlak.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3