HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. he' M 88. ZONDAG 5 IVOVEMBER. 1867. EN BINNENLAND. VIJF-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. ■- V Ucn -ft dezer vertrekt de O. I. lautdinail via TRIEST, den 7 dezer vï» MARSEILIE. HELDER en NIEÜWEDIEP, 2 November. Voor het maken van drie paar houten sluisdeuren en het verrigtcn van eenige andere werken op 's Rijks werf alhier, i3 bij de openbare aanbesteding jl. Douderdag gehouden de laagste inschrijver geweest: de heer J. Galman te Amsterdam, voor 7760. Er waren 7 inschrijvings-billctten ingekomen. Wij herinneren belanghebbenden aan de op a. s. Dingsdag, 5 November, te houden verkiezing van een kiescollegie voor de Hervormde Gemeente alhier. De te doene keuze is voor dat Kerkgenootschap van zeer groot gewigt, omdat de partijen zoo lijnregt tegenover elkander staan. Daarom is het dan ook van groot belang, dat de stemgeregtigden zich niet door onverschilligheid laten beheersehen en verzuimen aan de stemming deel te nemen. De kerkeraad heeft er voor gezorgd, dat voor allen de gelegenheid zou bestaan om te komen stemmen: immers de tijdsbepaling van 102 en van 69 ure is zóó geschikt, dat niemand daarin een reden kan zien, om weg te blijven. Ter bevordering der goede zaak herinneren we nog aan de volgende bepaling van het Huis houdelijk Reglement: „Hij die zijn stembriefje verloren heeft., kan éénmaal een ander verkrijgen, waartoe hij zich op den dag der stemming te vervoegen heeft aan het stembureau." Hebben wij in ons vorig nommer medegedeeld, dat door de kiesvereeniging Evangelie en Vrijheid een 38tal kandidaten is aanbevolen, ook van de zijde der orthodoxe partij is een gelijk aantal kandidaten voorgesteld. Eindelijk brengen wij in herinnering, dat de stemgeregtigden niet gehouden zijn juist de door een der beide partijen aanbevolencn of juist alle die personen te kiezen, immers volgens artikel 2 van het Reglement is elk stemgeregtigde, mits geen lid der kerkeraad zijnde, verkiesbaar. Met den 10 dezer worden op Zr. Ms. wachtschip alhier geplaatst, de luits. ter zee 2de klasse J. P. Iiovy en E. J. Hoos, terwijl de op het wachtschip dienende luit. ter zee 2de kl. W. E Blaauw, met gcmelden datum heiast wordt met de politie der adelborsten. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement sterk 125 militairen, het barkschip Louis Meijerkapt. G. H. Holtgreve. Embarkement 20 Nov. e. k. alhier. Door den Brandraad in deze gemeente werd met het oog op het naderend winter-saizoen jl. Donderdag avond eene vergadering gehouden, waarin de zaken van het brand wezen werden besproken. Wij vernemen dat jl. Donderdag de kinderen van de Naai school Tabithafeestelijk zijn onthaald door mevr. Kraijenhoff. De inrigting verliest veel in deze naar elders vertrekkende zóó waardige bestuurderes, die door hare werkzaamheid voor deze goede zaak, ook ten allen tijde toonde, dat de roepstem tot liefdadigheid weerklank vond in haar gemoed. Gisteren avoud werd in het lokaal Tivoli alhier eene tooneel- matige voorstelling gegeven door het tooneelgezclschap onder directie van Louis Bouwmeester Si Comp., welke aan het aanwezige publiek goed voldeed. De zaal was niet bezet, zoo als we dat bij dergelijke gelegenheden gewoon zijn. We schrijven dit toe aan de bepaling dat er geen sorties werden afgegeven. Wanneer de directie deze maatregel blijft toepassen, zal dit voorzeker menigeen terughouden de voor stellingen van dit zoo gunstig bekend gezelschap bij te wonen. Gisteren is alhier een paard, dat op den vergevorderden leeftijd van 37 jaar nog dagelijks met ijver zijn pligt deed in het trekken van een zwaar beladen wagen met aardappelen en groenten, dood op den weg neergevallen. Blijkens de zevende lijst heeft de redactie van de Tijd reeds 13,629.84£ aan bijdragen voor het Pauselijk leger ontvangen. II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander worden heden avond te 's Hage van hunne buitenlandsche reis terugverwacht. Jhr. P. Opperdoes Alewijn, te Hoorn, heeft eene memorie geleverd, behelzende: „Een woord over het noord-oostelijk gedeelte van Noordholland (arrondissement Hoorn)." De schrijver zet daarin uiteen, dat over het algemeen dat deel van de provincie weinig of niet bekend is en het dien ten gevolge niet genoeg gewaardeerd wordt. Hij spoort ten slotte de Hooge Regering ten ergstigste aan in billijkheid de verachterde steden van dat arrondissement te gemoet te komen en wenscht zeer dat zij er ook bepaaldelijk van zal afzien om, bij eene welligt kort aanstaande wijziging der reglerlijke indeeling, het arrondissement Hoorn meêdoogenloos te sloopen en te vernietigen. Ds. Isaac Prins, te Amsterdam, oudste dienstdoende leeraar van de gansche Nederd. Hervormde Kerk, viert den 7 Nov. e. k. een hoogst zeldzamen en gedenkwaardigen, zoo niet, althans iu Nederland, voorbeeldeloozen feestdag. Hij zal namelijk alsdan 65 jaren onafgebroken als leeraar in de Hervormde Kerk zijn werkzaam geweest. In 1781 geboren, werd hij den 7 November 1802 als predikant te Ede bevestigd, vertrok van daar in 1807 naar Lange - zwaag, in 1815 naar Oud-Beijerland, in 1817 naar Alkmaar, in 1822 naar Dordrecht en in 1825 naar Amsterdam. Dagelijks staan vele Amsterdammers en vreemdelingen het standbeeld van den onvergetelijken Vondel nog te bewonderen. Zoo kwam ook voor een paar dagen de heer G. zijn vriend A. daar ter plaatse tegen„bonjourzeï G, „zeg eens, weet ge ook waarom Vondel zittend is gegoten?" „Welzeker," was het antwoord, „omdat hij bij zijn leven lang genoeg in de lorabaid heeft gestaan." (D.) Tc 's Hage is J. Hoogeveen en diens zoon, die voortvlugtig waren, gevangen binnen gebragt; de vader is beschuldigd als bode van liet Utrechtsche begrafenisfonds Let op uw einde, f 4500 te hebben ontvreemd. II. W. van Roov, die dezer dagen te 's Hage teregt stond wegens diefstal van een zilveren snuifdoos, ten nadeele van een vriend, die bij hem logeerde, benevens ter zake van een aantal valschhedcn in geschriften en het daarvan gebruik maken, is aan die feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot vyf jaren tucht huisstraf en tot eene geldboete van 5300 behalve de proceskosten. In het ambt Ommen beeft zich aan een paard het verschijnsel voorgedaan van watervrees. Het dier is afgemaakthet zou onlangs door een dollen hond zijn gebeten. Naar men verneemt moet den 30 Oct. jl. te Ruurlo een afschuwelijke moord gepleegd zijn, door een moeder op haar kind van acht maanden. De justitie heeft zich onmiddellijk naar de plaats begeven en doet onderzoek. AmstCrt.) De slotsom der beschouwingen van het verslag, door het bestuur van het Doofstommen-Instituut te Groningen uitgegeven, is: Dat in geen land betrekkelijk zoo weinig doofstommen als in Nederland worden gevonden; dat nergens voor de ontwikkeling dier ongelukkigen zooveel zorg wordt gedragen als in ons land, waar geene enkele, voor onderwijs vatbare, doofstomme van eene voldoende opleiding verstoken behoeft te blijven, en dat in deze behoefte voor verreweg het grootste deel door de vrije weldadigheid der ingezetenen wordt voorzien. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Groningen, heeft bij circulaire aan de broederschap bekend gemaakt, dat door den strijd onzer dagen, het gemeente-leven verflaauwd is, - verdeeldheid den vrede verbannen heeft, - de onderlinge zamenkomsten verlaten zijn, - de bron der broederlijke weldadigheid zoo goed als opgedroogd is, - de eens zoo hechte banden losgemaakt zijn, en de gemeente eigenlijk nog slechts in naam bestaat. De kerkeraad acht dien toestand onhoudbaar, en heeft daarom de leden der broederschap opgeroepen, om op Zondag den 3 November, na den afloop der godsdienst-oefening, over het volgende voorstel te beslissen: „De Advkrtentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan den Heldertotl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars cn Post directeuren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1