BUITENLAND. kerkcraad wordt gemagtigd om zoodanige veranderingen in de gebruiken en inzettingen der gemeente aan de broederschap voor te dragen, als naar zijn inzien door de toepassing der moderne beginselen gevorderd worden." Jl. Zaturdag werd in het Hunterdiep te Groningen een vischvangst gehouden, waaraan men bijua niet zou gelooven. Jan Koops te Groningen en H. Kok te Glimmen, konden hun net over éene lengte van 100 ellen uiet ophalen door de massa visch. Er werd dus uitgeschept en men bergde zoo 2000 pond visch, waar mede 40 huisgezinnen voor 1 a 2 dagen van visch zijn voorzien, dc helft is naar Assen verzonden en de rest is voor dc volgende dagen gebleven. Te Biervliet is een pompappel bij den landman Cornelis in den kouden grond geteeld, die 19 palm 5 duim omvang en 57 Ncd. ponden zwaarte heeft. Het is gelukt, den persoon uit te vinden van het lossen van een schot door het venster van den timmerman K. in de nabijheid van Assen. De dader is onmiddellijk in arrest genomen. Te Maastricht zijn dezer dagen twee werklieden, die bezig waren om in de stedelijke gasfabriek een gaskuip schoon tc maken, daarin gevallen en gestikt. Een derde, aan wien hetzelfde ongeval is overkomen, is gered. Dc persoon, die dezer dagen te Maastricht is gearresteerd, als verdacht van het ontvreemden eener som van 8000 francs aan het spoorweg-station aldaar, heeft zijne misdaad bekend en de plaats aangewezen waar hij het pakket had geborgen; de geheele som is alzoo weder in het bezit geraakt van den eigenaar. Al behooren wij, - zegt het Volksblad- niet tot hen die de periodieke drukpers als „de koningin der aarde" huldigen, zoo inecnen wij toch dat bij een volk, dat op openbaarheid prijs stelt, al het mogelijke moet gedaan worden om die openbaarheid te bevorderen, en in dat opzigt hebben de redactiën der plaatselijke en provinciale dagbladen regt bij feestvieringen op eenc plaats, waarop zij alles kunnen hooren en zien. Door de publiciteit op onpartijdige wijze op prijs te stellen huldigt men de onpartijdigheid. Het Weekblad voor Israëlieten merkt te regt op dat „het woord, den volke voor 2400 jaren door de profeten verkondigd" bewaarheid wordt. Men zal toch den weg van Jeruzalem naar Jaffa gaan bestraten. Naar wetenschappelijke onderzoekingen, ontwikkelt 2.5 kilo's steenkolen, zooveel stoomkracht, dat die gelijk staat met de werk kracht van een mensch in 10 uren. De Europeesche spoorwegen gebruiken van die brandstof jaarlijks 200,000,000 Nederlandsche ponden, zegge twee honderd millioen kilo's, eene hoeveelheid waarvan men een ring om de geheele aarde zou kunnen maken van een voet dik en breed. Door die steenkolen wordt in een jaar, alleen in de locomotieven een bedrag aan water in stoom veranderd, waarin geheel Berlijn een voet diep zou kunnen staan. De 18,000 locomo tieven in Europa werkende, hebben eene kracht van 2£ millioen paarden Ef.n glazen oog. Onlangs werd voor eenc regtbnuk in Frankrijk eene klagt ingebragt tegen eenc dame over de betaliug van een glazen oog, dat zij bcstc-ld had, doch geweigerd bad aan te nemen toen liet haar geleverd werd. Zij zelve verdedigde bare zaak eu verzocht het hof baar hoofdhaar tc bezien. M Het is valsch," zei de zij, «maar bet is mooi en houdt mijn hoofd warm. Mijne tauden zijn ook valsch, maar die zijn ook mooi en wat beter is, ik kan cr mijn voedsel mede kaauweD. Maar dit oog," vervolgde zij toornig, «is mij niet half zoo dienstig als mijne pruik en mijne kunsttanden, want ik kan er niets door zien." Om ue mazelen te gknk/ex. Eeue dame, die twee kinderen aan de niazclcu had, schreef aan ccue vriendin, om raad in tc winnen ter genezing. Dc vriendin had juist een briefje ontvaugen vau ccue audere dume met de vraag: hoe augurkjes in te leggen. Bij vergissing ontving de dame, die naar de inlcgmanier vau augurkjes gevraagd had, de raad voor de mazelen en dc bezorgde moeder van de zieke kinderen las vol ontzetting het volgende: «Dompel zc drie of vier malen in zeer heetc azijn, besprenkel ze daarna met zout en binucn cenige dagen ziju ze klaar." Afgetrokkenheid. Een heer hing, nadat hij den staat van het weder had opgenomen voor hij naar bed ging, zoo als hij meende zijn thermometer buiten het raam van zijn slaapkamer. Tegen vier ure in den morgen werd hij door een policie-agent gewekt, die hem te kennen gaf, dat er een gouden horologic buiten aan zijn raam hing. Hij had den thermometer onder zijn kussen gelegd en ziju horologic buiten gehangen. „Italië moet vrij zijn tot aan de Adriatische Zee!" dat groote woord door den keizerlijken mond van Napoleon TH gesproken is met het verloop van weinige jaren bijna geheel verwezenlijkt. Alleen de Kerkelijke Staat is nog uitgesloten van die door de Italianen zoo zeer begeerte eenheid. Het streven naar de verwezen lijking van het Napoleontisch idee betrekkelijk Italie's vrijheid wordt thans echter door de legermagt van Napoleon zelve met geweld van wapenen tegen gegaan. De snelheid vau handelen, waardoor de mannen van het jonge Italië zich onderscheiden, schijnt dus maar weinig in de smaak te vallen van den Erauschcn Keizer, die, hoewel zelve, blijkens zijne aan het hoofd dezes geplaatste uitspraak, de gevoelens der Italianen toegedaan, het tot stand komen van den begeerden toestand eerst zeer langzamerhand wil doen plaats hebben. Belangwekkend is voor den op- merkzamen beschouwer der wereldgebeurtenissen den blik op Garibaldi met zijne volbloed Italianen, op Victor Emmanuel met zijne wankelmoedige houding, op Napoleou met zijne bestrijding van hetgeen hij zelf heeft uitgelokt, op den Taus gesteund door zijne dappere zouavcn en door den magtigen iuvlocd van zijne aloude en eerbiedwaardige geestelijke magt. Frankrijk, Rusland, Pruissen en Italië hebben den 29 Oct. jl. in den vorm eener gemeenschappelijke nota, op nieuw bij de Porte aangedrongen op het instellen eener enquête naar den staat van zaken op Caudia. Engeland en Oostenrijk hebben op zich zeiven staande memoriën ingediend tot aanbeveling van liberale hervor mingen op groote schaal. Van genoemd eiland wordt, onder dagteekening van den 21 Oct. jl., gemeld, dat de grootvizier voort ging met het oproepen van gemengde deputatiën. Er zullen verschc troepen naar Caudia vertrekken. De officicële Moniteur van den 1 dezer, meldt het volgende „Dépêches uit Rome van den 29 October getuigen vau de levendige voldoening welke het berigt van de aankomst der Fransche expeditie korpsen te Civita-Vecchia, bij dc bevolking heeft teweeg gebragt. Dc Garibaldinanschc benden waren sinds twee dagen op één dagmarsch afstands van Rome gekampeerd, welke stad zij niet digter genaderd zijn. Te Rome wist men geeue reden voor die oubewegelijkheid der Garibaldinncn op te geven. Niet onaardig is de herinnering aan een openbaar schrijven vau Prins Napoleon, thans de Keizer, uit dc dagen der eerste Fransche expeditie, waarin hij die onderneming „een militaire demon stratie noemde, zelfs gevaarlijk voor de heilige belangen, die men wilde beschermen, en geschikt, om den vrede van Europa in gevaar te brengen." Het banket, dat de stad Parijs jl. Maandag-avond op het Stadhuis aan den Keizer vau Oostenrijk heeft aangeboden, was buitengewoon schitterend. Van den ingang vau het gebouw tot aan de groote galerij, waar het banket plaats had, zag men niets dan decoratiën van bloemen, groen, goud, marmer, springende fonteinen, fluweelen draperiën en vlaggen, alles verlicht door meer dan 50,000 gaspitten en waskaarsen. Ook dc Koningin der Nederlanden was tegenwoordig. Zij zat aan de regterband des Keizers. De Keizerin zat naast Keizer Frans Jozef. Napoleon III dronk een toast op zijn Keizerlijken gast, die ongeveer dit zcide: „Toen ik een paar dagen geleden te Nancy neerknielde op het graf mijner voorvaderen, de hertogen van Lotharingen, uitte ik den wensch, dat in dit graf al de twisten en oneenigheden mogten worden bedolven, die Oostenrijk en Frankrijk zoo dikwijls van elkander hebben gescheiden, omdat die twee landen bestemd zijn om broederlijk met elkander om te gaan en in zoovele opzigtcn met elkander tc sympathiseren." Die woorden werden algemeen toegejuicht en maakten een diepen indruk. De jl. Zaturdag te Parijs gehouden wapenschouwing (schrijft een ooggetuige) was het schitterendste schouwspel, hetwelk gedurende de laatste maanden aan de stad Parijs en hare 200,000 vreemde lingen aangeboden is. Zij omvatte ongeveer 60,000 man, met 100 kanonnen; de de regimenten kavalleric, elk 400 paarden sterk, waren 14 in getal. Het weder was onvergelijkelijk schoon. Toen Napoleon verscheen, met Frans Joseph aan zijn regter- en de twee Aartshertogen aan zijne linkerzijde, stegen uit de gelederen der troepen en uit de massa des volk daverende kreten op. Men had sedert vele jaren te Parijs zulk eene uitbarsting van geestdrift niet beleefd. Keizer Frans Joseph scheen tot in het diepst van zijne ziel getroffen te zijn door het onstuimig enthousiasmus, waarmede de voorbijtrekkende regimenteu hem begroetten. Die dag is onge twijfeld een der belangwekkendste geweest van zijn door aandoenlijke ondervindingen en hevige schokken gekenmerkt leven. De toejuichingen namen geen einde. Den 27 Oct. hebben 150000 menschen de tentoonstelling te Parijs bezocht. Dat waren zeker de achterblijvers, want het is ongeloofelijk hoeveel menschen het Champ de Mars sedert 1 April bezocht hebben. Keizer Frans Jozef zal Dingsdag Parijs verlaten. De tentoon stelling wordt bepaald Zondag gesloten. In Frankrijk worden nieuwe postzegels voor de Egyptische regering in gereedheid gebragt. De eerste soort vertoont eene gravure, de pvramiden voorstellende; de tweede soort stelt de naald van Cleopatra voor; de derde is eene afbeelding van de zuil van Pompcjus, en de vierde stelt voor een sphynx. China heeft op de Fransche werven acht stoomkauonneerbooten besteld, die bewapend zullen worden met verdragend geschut en gebezigd zulleu worden tegen de zeeroovers. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2198 geboorten en 1239 sterfgevallen. In den vischwinkel van Dulling, te Downham, zag men in de vorige week een paling, in de rivier Ousc gevangen, die 5 voet 8 duim lang was en 17£ duim in omtrek had, wegende 36 pond of 28 pond schoon. De discussicu van het Oostenrijkschc Lagerhuis over de schoolwet waren dezer dagen vrij levendig. Dc klerikalen beweerden o. a., dat het te bejam meren is, dat, als de godsdieustleeraar de scheppingsgeschiedenis heeft verhaald, dc leeranr in dc natuurwetenschappen bet volgend uur verklaart, dat hij, dc man van de wetenschap, dat niet geloofd. Dat was niet ver van Wcenen gebeurd. Kerk en school moeten harmonisch zamengaan, en had een leeranr afwijkende bijzondere meeningen, dan moest hij begrijpen, dat het zijn pligt was zc niet ongeroepen zijn leerlingen tc doen kennen. Dc lieer Kuranda zeidc: «wat de scheppingsgeschiedenis betreft moet ik erkcuneu, met verbazing van een spreker van dc andere zijde gehoord tc hebben, dat hij haar inderdaad als theorie wil laten gelden en bestrijding er van, als ketterij te beschouwen is. Mijne liecreu men behoeft nog geeu aanhanger vau Darwins leer te ziju, om te weten, dat het scheppingsverhaal slechts [in zekeren beperkten zin moet worden opgevat, in zoover zij als eerwaardige traditie iu een eerwaardig hoek voorkomt, waar de eenvoudigste wet der natuurlcuude ons leert, dat het scheppingsverhaal slechts mytisch, symbolisch, traditioneel, maar niet dogmatisch nis leerstelling kan worden opgevat." Kuranda is Israëliet en vrijzinnig; bij hem kuuueu dus deze gevoelens niet verwonderen. Maar wel is het opvallend, dat de klerikale afge vaardigde Jager zeide-, "Indien ik van het scheppingsverhaal in tegenoverstelling met de leer van Darwiu gesproken heb, heb ik bij uitstek de schepping vau den mensch op het oog gehad. Met betrekking toch tot de schepping van de wereld geloof ik, dat de lloomsche godsdienstleeraars en alle andere gcloovigc Koomschen allen met den heer Kuranda instemmen." Hij kon zich daarin wel eens vergissen. «Het verschil," vervolgde hij, «tussclien Dnrwius leer en de lloomsche ligt in de leer van dc schepping van den mensch, en daarvoor hebben wij in do Heilige Schrift een stellige aanwijzing, die ons een geloofsartikel is, nl., dat de mensch uit Gods band is voortgekomen, en niet door duizend vcr- vorraiugen, misschien uit infusorieu (algemeen gelach) in den loop van eeuwen dcu vorm aangenomen heeft, waaronder hij nu voorkomt." Voor eenige dagen is dc beschermheer van den volksschouvvburg te Miiuchen, graaf Lodevvijk Arco Steppberg, met eene choriste in het huwelijk getreden. De nieuwe gravin is 15 jaar oud, de graaf heeft den leeftijd van 65 jaren bereikt. Het officiële dagblad van Eloreuec berigt het volgende: „Onze troepen hebben den 30 Oct. jl. de grenzen van den Pnuselijken staat overschreden. Het howustziju van hetgeen dc nationale waardigheid vcreischt en dc pligt om dc hegiuscleu der orde en der vrijheid in bescherming te nemen, hebben tot het nemen van het daartoe betrekkelijke besluit noodwendig geleid. De Septemher- eouvcntic legt gelijke verpligtiugen op aan dc beide contracterende partijen; de regering des Konings kon zich aan die verpligtiugen niet outtrekken. Bij gevolg hoopt zij dat het Fransche gouvernement iu het nu genomeu besluit liet bewijs zal zien van dc vastberadenheid en loynuliteit der Italiaausche rege ring en van haar opregt vcrlungcn, om al tc doen wat mogelijk is om dc ont stane mocijclijkkeden uit den weg tc ruimen. Het Keizerlijk gouvernement weet immers dat, waar de Italiaausche vlag is geplant, zij daar moet beschouwd worden als eene voogdijschap, als 't ware, tot handhaving van de orde en tot instandhouding van alle groote beginselen. De bevolking ontvangt met cenc geestdrift, omtrent welker beteckcnis geeu twijfel kan bestaan, onze troepen, die dan ook niet zijn heengegaan om een burgeroorlog uit te lokken of om betreurenswaardige rampen tc doen geboren worden, maar om hnldc te brengeu aan dc begiusclcn, die ten grondslag lagen aan de wedergeboorte van ons Kijk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2