HELDERSCHE NIEUWEDIEPES COÜRANI. M 89. DONDERDAG 7 NOVEMBER. 1867. EN JAARGANG. VIJF-EN-TWINTIGSTE hu BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKElt Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal»1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdog en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denllelder,iot\\ ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWED1EP, G November. Het 350jarig beslaan der Kerkhervorming is jl. Zondag bij de godsdienstoefeningen der Protestantsehe Gemeenten alhier in toe passelijke leerredenen herdacht. Spaarbank voor den Helder, 3de kwartaal 1S67 Saldo op 1 Julij 1867 20387.89 Ingebragt en renten gedurende het 3de kwartaal 1867 - 1508.21-1- 21896.10$ Uitbetaald gedurende het 3de kwartaal 1807 - 1164.90 Saldo 1 October 18G7 20731.20$ Aantal deelhebbers op 1 Julij 1867 178. i, n 1 October 1867 181. Op het twaalftal predikanten, opgemaakt voor de vervulling eener vacature te Leideu, komen voor de namen van: J. van Docsburgh, te Zuidzijpe, F. Ilaverschraidt, te Schiedam en J. A. Lamping, te Helder. Zr. Ms. stoomschip Sumalra is den 21 Oct. jl. ter reede van St. Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft den heer Joh. M. Coencn, orchest-dirccteur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, benoemd tot ridder dei- orde van de Eikenkroon; tot groot-officier dier orde, den heer L. Royer, als blijk van tevredenheid des Kouings over het standbeeld van Vondel. De Staatscourant behelst een koninklijk besluit van 21 Oct., houdende nadere bepalingen omtrent de uniform-kleeding voor de Schutterijen. De voornaamste bepalingeu van dit besluit luiden als volgt Art. 1. liet dragen van epauletten en van wings en schouderlappeu bij de Schutterijen, zoomede van den kleinen tenue-jas door officieren, waarvan het model is voorgeschreven bij Ons besluit van den 30 April 1S56 (Staatsbl. No. 17), wordt afgeschaft. Art. 2. De hoofdofficieren en de officieren, de kwartiermeesters cu de offi cieren van gezondheid daaronder begrepen, zoomede de onderofficieren cu verdere leden der Schutterijen dragen op dcu uniform-jas schouderpassanten van dubbel gevlochten koord, in vorm en afmeting gelijk aan die, voor de infanterie van het leger bepaald, en wel: de hoofdofficieren en officieren van zilver: de adju danten onderofficier van zilver met witte zijde doorwerkt; de onderofficieren cu verdere manschappen van wit katoen. Art. 3. De kraag van den jas van de hoofdofficieren is in zijuo geheele lengte belegd met zilver galon. Art. 4. Ter vervanging van de épauletten dragen de. hoofdofficieren en de officieren der Schutterijen, de kwartiermeesters en <lc officieren van gezondheid daaronder begrepen, op de voorzijden vau den kraag van den jas gouden sterreu van deuzelfden vorm en dezelfde grootte en in gelijk getal als bij art. 3 van Ons besluit van den 5 Mei 18G5, No. 51, voor de verschillende officiersrangen bij de infanterie van het leger is bepaald, wat de kapiteins-adjudanten en de luitenants-adjudanten bij dc Schutterijen betreft, met dit verschil, dat de eerste ster van zilver is. De adjudanten-onderofficier dragen ter wederzijde \au den kraag, in vervanging der contra-épauletten, een goud rond glad plaatje ter grootte van de sterren der officieren. Art. 5. Door de hoofdofficieren en de officieren der Schutterijen kunnen halssnoeren van zilverkoord met daaraan verbonden kwasten worden gedragen, in vorm en afmeting gelijk ann die van de officieren der infanterie van liet leger. Art. C. liet invoeren der door dit besluit gebragte wijzigingen in de uniform- klccding en herkenningsteckonon geschiedt naar gelang do thaus in gebruik zijnde voorwerpen vernieuwing behoeven en, voor zooveel de verstrekking van wege de gemeente geschiedt, wanneer dc aanwezige voorraad zal zijn verbruikt. In antwoord op de dwaze zinspeling der Pruissische pers, dat II. M. de Koningin der Nederlanden betrekkingen zon onderhouden met de leden der keizerlijke Fransche dynastie en met de Orleanistischc partij cn van haar geen hemoeijingen in een voor Pruisseu vricndschappelijkcn zin te wachten zouden zijn, zegt dc Arnh. Court. o. a. het volgende, wat wij met iugenoiueuhcid overnemen „Dat Hare Majesteit, ecne der meest verlichte cu verstandige Vorstinnen van Europa, de goede vriendschap onderhoudt met de familie Orleans, eenc dynastie die de wetenschappen en kunsten lief heeft cn zelve beoefeut, zal haar wel niet ten kwade kunnen worden geduid. En juist die vriendschap voor het onttroonde vorstenhuis sluit vau zelf uit, dat zij in politieke relaties zou staan tot dc keizerlijke familie. Dat Hare Majesteit als Wnvtembcrgsche Prinses meer genegenheid gevoelt voor Frankrijk dan voor Pruissen, hetwelk haar vaderland tot een leenstaat dreigt te maken, dat zij, met de geschiedenis van llaunovcr Nassau, Hessen, enz., voor oogen, gcene sterke neiging gevoelt voor Pruissen, zou zeer verklaarbaar zijn. Pruissen heeft nu zijne veroveringen, zijn leger, zijn militairen invloed laat liet zich daarmede te vreden stellen en nu niet nog bovendien aanspraak muken op de genegenheid van hen, die aau eene andere magt de voorkeur geven dan nan die, welke de kunonnen van Krupp schenken, eenc andere beschaving willen bevorderen dan die, welke het militair despotisme ten gevolge heeft. „Dat Hare Majesteit echter in anti-Pruissischen geest werkzaam zou zijn, is een gerucht, alleen uitgedacht om zich te wreken over de houding eener Vorstin, die te hoog staat om onder de aanbidders van het succes plaats te nemen. De Koningin der Nederlanden spant niet zamen." De minister van oorlog heeft den prijs van het munitiebrood gedurende het loopende kwartaal voor het garnizoen bepaald op 8.75 cent per ration van 75 lood. Beroepen te Ouwerkerk, de heer B. Bakker, cand. bij het Prov. ICerkb. van Noordholland. Aangenomen het beroep naar Haarlem mermeer door ds. E. J. van Wissclingh, pred. aan de Vuursche. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Zaandam, de heer J. II. C. Heyse, pred. te Zierikzee. Naar 'men verneemt is te Breda tot bisschop benoemd mgr. van Geuk en zou mgr. Zwjjsen benoemd zijn tot kardinaal. Blijkens de negende lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het pauselijk leger reeds ontvangen de som van 18,941.95$. De collecten in ons land ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid gehouden, hebben tot heden 41,327 opgebragt. Naar men van goederhand berigt, is ook door rar. F. J. K. van Hoogstraten, verdediger van Jan Mooij, ten behoeve van zijn cliënt een verzoek om volkomen gratie ingediend, gelijk dit door mr. E. Posno geschiedde ten behoeve van Johanna Brouwer, huis- vrouw van Antonic van den Bosch. Beide personen zijn, gelijk men zich zal herinneren, betrokken in de zaak der onregeregeldheden te Velzen, op 5 Sept. 1866. De veroordeeling ter dood, door den Hoogen Raad uitge sproken tegen J. Brouwer, huisvrouw van Antoine van den Bosch cu J. Mooij, ter zake van hun aandeel in de ongeregeldheden te Velzen, cn nadat zij door het Hof in Noordholland waren vrij gesproken, heeft Jhr. Salvador aanleiding gegeven om den man der eerste veroordeelde, in de Haarlemsche Courant op te roepen, tot onverwijlde medcdeeling van zijn tegenwoordig verblijf. De heer Salvador wil hem en zijne vrouw met onpartijdigen, goeden raad naar zijn best vermogen dienen, en heeft verder, naar men ons mededeelt, het voornemen, om eene openbare vergadering te Am sterdam en te 's Hage te beleggen, om die zaak op populaire wijze voor het publiek te bespreken. AmstCrt.) Men schrijft ons uit Alkmaar, dat er op de najaarsveemarkt, jl. Zaturdag aldaar gehouden, 3677 stuks vee werden aangevoerd cn dat er vlugge handel tol buitengewone prijzen werd gedreven. Verscheidene kooplieden verklaarden nimmer zulke hooge prijzen op cenige markt te hebben besteed of te hebben zien besteden. Jl* Zondag morgen heeft ds. J. II. Uiterwijk zijne intrede in de Doopsgezinde Gemeente te Hoorn gedaan, met eene rede naar aanleiding van Rom. XV 29. De voorstellingen van den heer Blondin werden Zaturdag besloten door die met den kruiwagen. Eigenaardig was de aanblik van den stouten kunstenaar, die daar uit de hooge hoogte met milde hand schat van bouquetjes, almauakjes, enz. enz. om zich heen strooide. Al deze voorwerpen waren in groot getal daartoe bijgedragen 'door verschillende magazijnhouders uit Amsterdam, die op Engelsch-Fransche wijs hun adres den volke mededeelen. Dc talrijke bezoekers op de galerijen konden van die milde uitdeeling niet profiteren - de projectielen waren tc ligt om door den kruijer den schenker, zoover te worden geworpen. De misdeelden werde echter ruim schadeloos gesteld door den aanblik op de worstelen dringende woelende massa, die een levendige voorstelling gaf v een aantal kindereu op strooi-avond. Het was wel belangrijk voo den opmerker, om die groote kinderen te zien dooreen stuiven om

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1