BUITENLAND. ook thans weder, evenals bij het uitdeelen van dc omelet, hun deel te bcmagtigen. Dat bij het nederdalen dc held van dflü avond met gejuich ontvangen werd spreekt van zelf, te meer daar hij toen de rest van den hoorn van overvloed over de joelende menigte uit stortte. De reeks voorstellingen heeft bij de moesten een indruk van verbazing achtergelaten; het schrikwekkende verdween lang zamerhand, als men hem daar zoo kalm en zeker over de koord zag voortbewegen en arbeiden. Niet onwelkom zal dus het tweetal volksvoorstellingen zijn, die in deze week op Woensdag en Zatur- dag door den heer Blondin nog zal worden gegeven, waardoor menigeen in staat, gesteld zal worden den wereldbekenden acrobaat van de Niagara te bewonderen; een genot, dat werkelijk eigen aardig en indrukwekkend genoemd mag worden en bij niets te vergelijken is. (Jmit. Crt Den 3 dezer mogt de heer M., mr. broodbakker te Delft, het zeldzaam voorregt genieten zijn 100ste levensjaar in te treden. Ofschoon zoo hoog bejaard, mag hij zich nog iu eenc goede gezondheid verheugen en biedt hij dagelijks in de bakkerij zijns zoons de behulpzame hand. Tc Arnhem zal in dc maanden Julij, Augustus en September 18G8 ecne tentoonstelling van Nijverheid en Kunst worden gehouden, waartoe reeds nu voorbereidende maatregelen worden genomen. Ten dienste dezer tentoonstelling zullen geschikte localen, gezamenlijk bedragende meer dan 3200 vierkante Nederl. ellen oppervlakte, opzettelijk worden opgerigl in dc onmiddellijke nabijheid van liet door de commissie gehuurde gebouw en park Musis Sacrum. Zoo spoedig mogelijk zal een programma verschijnen, waarin o. a. de wijze van bekrooning zal worden omschreven. De commissie voor die tentoonstelling wenscht haar te houden op ruime schaal en wil alles wat binucn haar bereik valt aanwenden om het bezoek te bevorderen. Keeds nu maken wij, op verecrend verzoek, melding van dc bestaande plannen, opdat de aandacht van Industriëlen en Kunstbeoefenaren bij lijds daarop gevestigd zij en aan deze belang rijke onderneming eeue zeer gewenschte ondersteuning moge ten deel vallen. De commissie, van wege het departement Arnhem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid belast met het beheer der tentoonstelling telt 20 leden (lste secretaris de heer J. Nagel Jr.), en heeft zich bereid verklaard om inlichtingen en programma's op franco aanvragen te verstrekken. Onder het opschrift: „Schitterende uitkomst der regtstreeksche verkiezing" leest men iu de Groninger Courantdat den 30 Oct. jl. te Groningen een raadslid is gekozen door een twaalfde gedeelte der kiezers, tegenover een ander twaalfde gedeelte, 't welk een ander lid had gcwcnscht; terwijl tien twaalfde gedeelten, of ruim 1500 kiezers, gedoken in eene slaapmuts, een zalig dutje deden. Men verneemt dat kardinaal Antouelli, toen hij eenigen tijd geleden zag, dat het gevaar al dreigender en dreigender werd voor het wereldlijk gezag des Pausen, Pius IX tot concessiën aanspoorde. Pius IX hield zich echter aan het non posmnus en antwoordde, wat hij zooveel malen reeds zeide: „De storm is verschrikkelijk, maar gij weet wat geschreven slaat „„Dc boot van St. Pieter kan niet kantelen."" En toen de kardinaal desniettegenstaande bleef aandringen, ver volgde de Paus glimlagchende: „Ja, ja, ik begrijp u welgij hebt, eveu als ik, geloof en ver trouwen in de goddelijke beloften cu gij zïjt niet bang voor dc boot, maar wel voor de opvarenden." Iemand, die naar het schijnt hartstogtelijk naar avonturen verlangde, had aan de redactie der lUustrirte Zeitung gevraagd, of zij hem kon mcdedeelen, iu welke landen hij, met inbegrip van vele gevaren, in no time rijk zou kunnen worden. Op deze vraag heeft de redactie in het nummer harer Courant van 29 Scpt. jl. een breedvoerig antwoord gegeven. Zij geeft den gelukzoeker vooreerst in overweging om met de Engelsche expeditie naar Abyssinië te vertrekken, doch indien hij hier tegen opziet, dan kan hij naar Zuid-Amerika of naar Sidney gaan, in welke plaatsen hij Duitschc volksplantingen zal aantreffen. In geen geval raadt zij hem evenwel aan om zich als soldaat naar Nederl.-Indië in te schepen. Vroeger, zegt het bestuur der lil. Ztg.t was dit bijkans het eenig middel om spoedig vooruit te komen, maar thaus gelukkig niet meer. Het houdt onze hezittingen voor een tweede Cayenne en beweert, dat men ieder heelhuids teruggekomen sterveling gerust mag toeroepen Kornmst du vou jcucm Ort, so rechne dir's als Gliick Denn 20 sterbeu dort, bis eiiier kehrt zurück. Bij de groote hoeveelheid vau melk hier te lande is het niet onbelangrijk te achten, dat dit product ter bewaring worde geschikt gemaakt voor het medenemen op zeereizeu. Door eenc Amerikaan - sche maatschappij is te Chara bij Zug, in Zwitserlaud, ccne fabriek opgerigt, waariu melk tot een soort van extract wordt gebragt, dat, met water vermengd, weder tot gewone melk wordt. De berei ding beslaat hoofdzakelijk daarin, dat bij dc melk eene zekere hoeveelheid witte rietsuiker wordt gevoegd en dat zij vervolgens in eene luchtledige ruimte wordt uitgedampt, totdat de massa de dikte vau honig heeft verkregen. Zij wordt dan in blikken doozen over- gebragt, die goed gevuld en digt gesoldeerd worden. Met haar tot 5voudig volumen water vermengd, geeft zij dan weder een zeer goede melk. Een fabriek van dien aard zou ongetwijfeld hier te lande groote kans van slagen hebben, daar door de talrijke zeelieden wel veel vuldig gebruik van het fabrikaat zou gemaakt worden. De minister vau buitenlandsche zaken in Italië, heeft dezer dagen eene circulaire gerigt aan de diplomatieke agenten in het buitenland, die eindigt met de volgende beschouwingen„'s Konings gouver nement, le rade gaande met dc eischcn onzer waardigheid en van onze belangen, heeft dan ook de zeer gewigtige verantwoordelijkheid op zich genomen voor het aan de Italiaansche troepen gegeven bevel om de grenzen over te trekken, en Frankrijk kan die maat regel onmogelijk aanmerken als eene daad van vijandschap. De koninklijke troepen hebben in last om sommige punteu van het pauselijk gebied te bezettenhunne instructie luidt, dat zij trachten moeten de bezorgde gemoederen eeuer bevolking, welke zich aan alle zijden tot 's Konings gouvernement om hulpe wendt, gerust le stellen en tot kalmte te brengen. Alom moctcu zij de gevestigde autoriteiten, plaatselijke of provinciale, eerbiedigen en alles vermijden wat aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe verwikkelingen. Aangezien nu door het lusschcnbeide komen der keizerlijke troepen de door de September-conventie iu het leven geroepen toestand eene wijziging ondergaan heeft, moest het gouvernement des Konings zijue regten in veiligheid stellen en door zich in dezelfde positie, als de andere contracterende partij te plaatsen, zich de gelegenheid openen om op den voet van volkomen gelijkheid, nieuwe onderhandelingen te kunnen aanknoopen. Van harte wenschen wij, dat die onderhandelingen zullen mogen leiden tot eene definitieve oplossing, die, terwijl zij aan de nationale wenschen voldoening verschaft, teveus aan het hoofd der Kerk de waardigheid en de onafhankelijkheid verzekert, aan welke Hij voor het vervullen van 2ijne goddelijke zending behoefte heeft." De Times zegt iu berigten betreffende Rome, wier juistheid het blad waarborgt: „De staatssecretaris kardinaal Antonelli, staat thans alleen, daar zijue staatkunde bij niemand goedkeuring vindt. Hij houdt den paus onkundig van hetgeen cr omgaat, en is werk zaam voor eene herhaling van de voorvallen van 1S4S en 1849, om den paus over te halen om uit Rome de wijk te nemen naar Civita Vecchia, welke stad nu moet worden wat Gaeta in 1S49 is geweest. In Civita Vecchia is ccne woning iu gereedheid gebragt om den Heiligen Vader te kunnen ontvangen." De laatste berigten uit Italië houden in dat de pauselijke troepen ondersteund door de Franschen aan Garibaldi bij Monte-Rotondo hebben slag geleverd. Garibaldi is door dc Italiaansche troepen, die in den Kerkelijke» Staat zich bevinden, ontwapend en naar men verzekert wil de regering van Victor Emmanuel den generaal Garibaldi nu verder onschadelijk maken door hem in een vesting te interneren. Een der Fransehe bladen beweert, dat het kabinet van Florence van Keizer Napoleon een ultimatum heeft ontvangen, waarin gceischt wordt, dat de Italiaansche troepen vóór aanstaanden Don derdag avond het grondgebied van den Kerkdijken Staat ont ruimen zullen. Het regerings-orgaan te Florence verzekert, dat het Italiaansche gouvernement volstrekt geenerlei handelingen aanmoedigt en in geenerlei handelingen berust, welke konden ten gevolge hebben eene verandering in den staat van zaken in het pauselijk gebied. De regering van Victor Emmanuel wil dc oplossing der Romciusche quaestie doen afhaugen van toekomstige schikkingen. De ofliciëele Moniteur berigt het volgende: „De pauselijke troepen hebben jl. Zondag bij Tivoli een ontmoeting gehad met de Garibaldiaansche benden. Deze werden onmiddellijk door hen aangevallen. Na een heeten strijd, namen de Garibaldianen in wanorde de vlugt, een aantal van 3000 man aan dooden, gekwetsten en gevangenen achterlatende. Garibaldi-zelf slaagde er in te ont komen en Terni te bereiken. Van daar lieten dc Italiaansche autoriteiten hem met zijne twee zoons naar Florence overbrengen. Generaal Ricciotti, de Italiaansche opperbevelhebber, heeft aan de grenzen nog doen iu hechtenis nemen en doen ontwapenen 4000 Garibaldianen, die naar het Italiaansch grondgebied de wijk wilden nemen." Prins Napoleon is door Keizer Frans Joscph begiftigd met het grootkruis der orde van Maria Theresia. De lieer von Mettcrnich heeft den Prins het kruis gebragt, deze heeft er zich onmiddellijk mede getooid en zich daarop naar het Elysée begeven om den Keizer te bedanken. „Ik ben le meer getroffen over deze onder scheiding," zou hij tot Z. M. gezegd hebben, „omdat ik niets gedaan heb, om haar le verdienen." De Keizer van Oostenrijk zou daarop geantwoord hebben: „Ontvang haar als een aandenken aan eene reis, die voor inij ccne groote bron vau voldoening geweest is." Men berekent dat te Parijs dagelijks 140 diefstallen worden gepleegd's Zondags is dat getal echter nog grooter. Niettegenstaande de duurte der oesters worden te Parijs per dag p. m. 1,300,000 gebruikt en in het geheel 228 milliocn per jaar. De luchtballon van Giffard, die weldra in het Bosch van Boulogne zal verschijnen, is bestemd om ieder die wil een reisje te doen mede maken tiaar de wolken. Giffard heeft 150,000 frs. voor zijue proef besteed en offerde 15,000 francs op om den bol met zuivere waterstof te vullen. Meer dan 50,000 kilogrammen zwavelzuur zijn daarbij gebruikt. Sedert twee maanden is hij gevuld, en le middeu van lievige stortregens heeft hij geen het minste letsel bekomen. Aanhoudend worden op dc plaats zijuer zamenstelling reisjes ondernomen met 12 tot 14 reizigers te gelijk. De schuit is van notenboomenhout gemaakt en galerijvormig. In het midden is eene opening om den kabel door te laten, die liera tegenhoudt. 6000 kilogr. ballast ziju in ruim 400 zakken verdeeld en houden den bol beneden. Maar gedurende de opstijging houdt de kabel van 300 el lengte het luchtschip aan de aarde gekluisterd. Men stijgt lot 250 el hoogte, daalt dan in 2 a 3 minuten naar beneden en een ander gezelschap vangt deu togtaan. Nooit zijn er zooveel voorzorgen gebruikt, om een bol te vullen dan bij de vulling van dit reuzenligchnam van 21 el middellijn en 4S50 kub. el inhoud. De aanslagen op de Engelsche policic-dienareu vermeerderen dagelijks. Nabij Londen, ontving een policie-dicnaar te paard, die de ronde in Higgade deed, een pistoolschot dat hem de hand verbrijzelde, terwijl hij de pistool greep, dat een van twee verdachte personen die hij 's avonds ontdekte bij zich had. Een der twee policie-dienaren, waarop in Dublin geschoten werd zal denkelijk niet herstellen. De regering heeft eene belooning van 1000 op de ontdekking der daders gesteld. Terwijl sir Hedwood Williamson met kolonel Harrison, een zijner vrienden die langen tijd in Indië diende, op de jagt was, haakte de trekker van zijn geweer iu het knoopsgat van zijn jas, waardoor het geweer afging en kolonelIlarrison doodelijk gewond werd. In het arsenaal te Weenen is men tot de ontdekking gekomen dat daar niet minder dan tweemaal honderd duizend ponden ijzer is gestolen. Tot heden heeft men de daders niet opgespoord. Het wordt bevestigd, dat Denemarken zijne West-Indische bezittingen aan Noord-Amerika heeft verkocht. Het verdrag dien aangaande is geteekend. Jl. Zondag heeft ecu aanzienlijk korps der Pauselijke troepen, voorzien van geschut, een aanval op de Garibaldisteu gedaan, die toen tusschcu Tivoli en Montc-llotoudc stonden. Xa een laugdurigcn cn hardnekkigen strijd narbij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2