HELDERSCHE HIEüWEDIEPER COURANT. ZONDAG 24 NOVEMBER. 1867. JAARGANG. VIJF-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. JV& 94. Deze Courant wordt- uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Meu abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zatnrdag cn Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegeuover de Laan, H422, aan denIMder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die z\j beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. 'net HELDER en NIEÜWEDIEP, 23 November. Naar wij vernemen viert ils. L. Y. Lcdeboer Az. alhier in den loop der volgende maand gedachtenis van volbragte 40jarigc ambts bediening; de eerste jaren was hij te Kolhorn en daarna in deze gemeente werkzaam. Op Woensdag cu Donderdag avond 11. werd in het Kerk gebouw der Chr. Afgesch. Geref. Gemeente alhier gepredikt door ds. Juch van Landsmeer. Deze leeraar, die geheel vau het gezigt is beroofd, predikte telkens en vooral den tweeden avond voor een zeer talrijk gehoor; het ruime kerkgebouw kou de talrijk zaamge- vloeidc schare ter naauwernood bevatten. Opmerkelijk is de sterkte van het geheugen in dezen grijsaard; tal van teksten bezigde hij in zijne toespraken en deed dit telkens met naauwkeurige opgave van hoofdstuk en vers. Met blijkbaar groote belangstelling werden deze predikatiën aangehoord. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier cene buiten gewone wintervergadering gehouden van het Heldersche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. De heer L. V. Ledeboer Az. trad als redenaar op; hij sprak over het bekende spreekwoord: „Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is", en schetste naar aanleiding daarvan hoe op onderscheiden gebied hieruit deze waarheden zijn af te leiden: Elke eeuw, elk volk, elke mensch vertoont een eigen aardig, een bijzonder karakter en dwaas handelt hij, die tegen die waarheid in verzet komt. De redenaar behandelde dit onderwerp op zóó flinke wijze, dat zijne verontschuldigingen, die hij in den vorm van bovenaangehaald spreekwoord deed, door de onverdeelde aandacht der hoorders zoo goed als overbodig werden. Bijdragen werden geleverd door de heeren A. B. Weber en G. E. Bron. Door den eerste werd voorgedragen: „Be Echt breekster" van Tollens, door laatstgenoemde: „Het Kind en de Bedelaarvan ter Haar. Op gepaste wijze werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Een treurig ongeluk had gisteren in het Marine-Hospitaal alhier plaats. Een oppassend jongeling, de zoon eener weduwe, die als oppasser aldaar werkzaam was, werd bij het vervoer van goederen zoo zwaar aan den arm gewond, dat hem dit ligchaams- deel moest worden afgezet. Eerstdaags vertrekt uit deze gemeente de heer E. Dambrink, die gedurende verscheidene jaren als visiteur bij de directe belas tingen alhier werkzaam was. De algemeene achting, die hij genoot, de vele vrienden, die hij zich hier verwierf, maken het ons tot cene behoefte om van zijn aanstaand vertrek openbare melding te maken. Wij wenschen hem toe, dat hij nog vele jaren genot moge hebben van de hem verleende rust en dat hij steeds gezondheid en voorspoed moge genieten. Het programma van het coucert-gezelschap Apollo, uit te voeren Zondag a, s. in het lokaal Tivoli.luidt als volgt: Eerste deel: 1. Symphonie N°. 6 (Pastorale) van L. von Beet hoven; 2. Ingeborgsklage, scène Y uit de Frithjofsage van Max Bruch, te zingen door inej. J. W. Gips; 3. Concert voor Eluit van Terschak, uit te voeren door den heer Hartering4. Overture Néron van Reissiger. Tweede deel: 1. Einale uit Maritana van Wallace; 2. Aria uit Titus van Mozart, te zingen door raej. J. W. Gips; 3. Fantaisie mëlancholique van Terschak, uit te voereu door den heer Hartering 4. Avjenthalt, Lied, van Schubert, te zingen door mej. J. W. Gips. De beraadslagingen over de begrootingswetten ziju in den loop dezer week in de Tweede Kamer der Staten-Generaal aange vangen. De heer Keuchenius heeft o. a. op satirieke wijze de ver houding der partijen in de Kamer en de houding van het ministerie geteekend. Aan het lokaal van het Provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem is jl. Donderdag aanbesteed: het onderhouden van den grindweg tusschen de brug over de Iloornsche vaart aan den Huigend ijk en die te Ursem, uitmakende een gedeelte van den grooten weg der 2de klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedurende de jaren 1868, 1869 en 1870. Minste inschrijver de heer J. Olden- burg, te Bergen, voor 1385 per jaar. Wanneer zich geen nieuwe gevallen van veetyphus in ons Rijk voordoen, dan verwacht men in de eerste dagen van de volgende maand dat het verbod van invoer van vee uit Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden opgeheven. De invoer vau vee uit Nederland in Engeland is vrijgesteld. De provincie Zuidholland is daarvan echter vooralsnog uitgesloten. Blijkens de 23ste lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen de som van 72,752.364. Vondels stoel, door hem in de bank van leening gebruikt, onlangs bij de voorstelling op het tooneel gebezigd, is thans aan het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap afgestaan. In den slag bij Montana zijn 24 Nederlanders gewond en 11 gesneuveld. Men schrijft ons van West-Terschelling dd. 24 dezer. „Gisteren avond is alhier eene brik met hout gestrand van de equipage is niets bekend, het vaartuig schijnt op zee geplunderd te zijn; want of loopend touwwerk en zeilen zijn alle weg, het is onmogelijk eenig teeken van herkomst te vinden." Uit eene goede bron verneemt men, dat te Monnickendara van rijkswege opmetingen worden gedaan voor een kanaal ter verbinding van de Goudzee met het Noordhollandsch Kanaal waardoor de kleine scheepvaart voor een groot deel de sluizen bij Schelling- woude niet zoude behoeven te passeren. De Nederlandsche maatschappij ter bevordering der genees kunde heeft eene commissie van onderscheidene geneeskundigen uit alle oorden des rijks belast met de gewigtige taak, om bijdragen te verzamelen tot oprigting van een standbeeld voor den grooten Boerhave. Naar men verneemt zal een bijzondere commissie worden belast met het ontwerpen van een plan, om zulk een gedenkteeken te plaatsen op het open plein voor het gebouw van de academische bibliotheek aan den Steenschuur te Leiden. De gemeenteraad is uitgenoodigd daarvoor een lid uit zijn midden te benoemen. Boerhave is geboren den 31 Dec. 1668 en gestorven den 23 Sept. 1738. Hy liet eene dochter na, later weduwe van Grave de Thom. Het is niet bekend dat daarvan nog andere bloedverwanten in leven zijn dan die tot de familie vau Leiden behooren. Door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement, Rotterdamis dezer dagen uitgereikt de gouden medaille aan Cornelia Petronella Reynerd, gedurende vijftig jaren dienstbode bij de familie B. aldaar. Ouder het getal jongelingen, dat jl. Maandag van 's Bosch de reis aannam naar Rome, om als zouaaf in dienst van den Paus te treden, was er een, die vroeger zeeman was en tot de Hervormde godsdienst had behoord. Slechts 2 dagen vóór zijn vertrek omhelsde hij het Catholicismus. Een 63jarige vrouw uit Oss heeft zich aangegeven als den 14 dezer brand te hebben gesticht bij haar buurman, dewijl haar man in ongeoorloofde betrekking stond met de vrouw van dien buurman. Huis en inboedel waren geheel vernield. Door een rijksveldwachter te Hoog-Keppel is dezer dagen een persoon aangehouden, die 23 met spiritus gevulde paardendarmen onder zijne kleederen verborgen had. Te Zwolle heeft jl. Woensdag in het voornaamste hotel een hevig tooneel plaats gehad. Een aldaar gelogeerd heer had reeds gedurende den nacht veel opschudding verwekt en in den vroegen morgen deed hij allen, voor zijn uitgetrokken dolkmes vlugten. De bijstand der policie werd ingeroepen, maar vóór dat hij in bedwang kon worden gebragt, had hij een der policie-agenten met een scherp wapen een der vingers bijna geheel afgesneden en hem door de kleederen een steek in den onderbuik toegebragt, die gelukkig niet tot in het vlec6ch doordrong. De blijkbaar krankzinnige wordt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1