HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. EN VASTSTELLING DER 265"" STAATS LOTERIJ. J^9o. DONDERDAG 28 NOVEMBER. 1867. het VIJF-EN-T WINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht nre, door A. A. BAKKER Cz. aan hel Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1-50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertentif.n worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, DijkstraattegcuoverdeLann,H422,aanrfe«^e/</«;r,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der rnimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN IIELDER brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financicu van 29 Octohcr 1L No. 50, krachtens de daartoe door den Koning verleende ïnagti- ging, is vastgesteld de 26óste Staatsloterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premicu, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehechten dat beide stukken, geplaatst iu de Staatscourant van den 2deu dezer maand No. 260, voor ieder belangstellende aan de Secretarie der gemeente ter lezing zijn nedergelegd. Het Gemeentebestuur vooruocrad, I-Iclder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 25 November 18G7. L. VERHEY, Secretaris. Den 28 dezer vertrekt de I. Ijiindranil vla SOITMAMPTOltf. Den 28 dezer vertrekt de WJEST-INDISCIIË mail. BINNENXANÏX HELDER en NJEUWEDIEP, 27 November. Met het oog op zijn aanstaand vertrek naar Beverwijk, hield ds. Manssen jl. Zondag avond zijne afscheidsrede. Het kerkgebouw was, ondanks het min gunstige weder, goed bezet; zeer velen ook die niet tot dit kerkgenootschap behooren, gaven door hunne tegenwoordigheid blijk van hunne belangstelling in den leeraar, die gedurende zijn kortstondig verblijf alhier, zich veler achting en vriendschap had verworven. Naar aanleiding van Efescn IV vers 15 schetste de leeraar het betrachten der waarheid in liefde en de goede gevolgen daarvan voor het christelijk leven. Met schoone en zeer gepaste aanspraken nam ds. Manssen vervolgens afscheid van den kerkeraad, de predikanten van andere gezindheden ter dezer plaatse en van zijne gemeente. Met blijkbaar groote belangstelling werd deze plegtigheid door de aanwezigen bijgewoond. In: den nacht tusachen Zondag en Maandag jl. ontstond er brand in een der lootsen op de werf van de heeren Lastdrager en Tinkelenberg alhier. Gelukkig was er weinig wind en was de hulp niet verre te zoeken. Zoowel de spuiten der Marine als die van de gemeente bewezen goede diensten, zoodat het gevaar, dat wegens de onmiddellijke nabijheid van brandbare stoffen niet gering was, na weinig tijds geheel was geweken. Het programma der zangvereeniging Cecilia, uit te voeren Doudcrdag a. s. in bet lokaal Tivoli, 's avonds 8 ure, luidt als volgt: Eerste afdeeling: 1. Koor uit Fra Diavolo van Auber; 2. Concert voor Eluit van Terschak, uit te voeren door den heer Hartering; 3. Aria uit der Freischütz van Weber, voor Sopraan 4. Solo voor Viool van Singelc; 5. Mannenkoor: a. O Isis van Mozart, b. Le Conite Ory van Rossini. Tweede afdeeling: 1. Ode aan GodKoor met Solo's van Schmitz 2. Aria uit Guillaume Teil van Rossini, voor Sopraan 3. Fantaisie voor Fluit van Terschak; 4. Lied voor Sopraan van Mendelssohn; 5. Koor uit Othello van Rossini. Wij hadden gisteren avond het genoegen liet eerste winter- concert van Apollo bij te wonen. Gewoon aan iets goeds, waarop de directie de leden steeds weet te onthalen, maakten wij kennis met mej. J. W. Gips, chanteuse, die de gemoederen door hare uit muntende stem en gevoelvolle voordragt in verheven oratorischen stijl dermate wist te boeijen, dat een daverend applandissement haar na elke voordragt ten deel viel en zij de eer genoot van twee malen terug geroepen te worden. De fluitist Hartering verdient allen lof; aan vlugheid en genuanceerde voordragt, paart hij juiste opvatting, zoodat den hoorders ook door dezen kunstenaar aangename oogenblikken ver schaft werden. De ensemble-stukken werden goed ten gehoore gebragt, met aplomb uitgevoerd en de opvatting was vrij juist. Onder leiding van onzen bekwamen muziek-directeur, den heer C. A. Bekker. ver wachten wij dezen winter meerderefzulke goede uitvoeringen, als waarvan wij gisteren avond getuigen mogten zijn. Zr. Ms. raderstoomschip Banka wordt heden alhier van Amsterdam verwacht. Het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandenonder bevel van den kapt. ter zee M. II. Janzen, heeft in den namiddag van den 25 dezer de haveu van Plymouth verlaten om zijnen togt in het kanaal voort te zetten. Z. M. heeft den heer rar. W. Bok op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Texelbenoemd tot notaris binnen het arrond. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Texel, den heer W. H. B. Bok, cand.-not. aldaar; op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer Jhr. J. Rendorp van Marquette, als burge meester der gemeenten Heemskerk en Castricum. Door de commissie uit het Prov. Geregtshof in Noordholland, belast met het afnemen der examina aan de aspiranten tot het notaris-ambt, zijn geëxamineerd en toegelaten de heeren C. Boldingh Jz., wonende te Hoorn; G. Munnikhuizen, te Naarden H. F. W. Dubois, te Purraerende en W. M. A. Metz, te Amsterdam. Wij ontvingen dezer dagen een tweetal exemplaren van de statuten der Nederlandsche Yereeniging tot het verleenen van Hulp aan Zieke en Gewonde Krijgslieden in tijd van Oorlog en daarmede tegelijk een present-exemplaar van een werkje getiteld: „Het roode Kruis", door J. Bosscha, Voorzitter van het Hoofd-Comité der bovengenoemde Verecniging. Dit werkje bevat een geschiedkundige raededeeling, betreffende de beweegredenen van een Koninklijk besluit, waarin de ingezetenen van Nederland worden uitgenoodigd iu hun midden een Vereeniging te vormen. Tot aanbeveling van het edele schoone doel, dat deze vereeniging beoogt, schrijven wij enkele regels uit opgenoemd geschrift af „Toen in den zomer van 1866 het Oostenrijksche leger Bohemen ontruimde en de Pruissen het achterna trokken, voerden beide hunne geneeskundige legertreinen mede, maar lieten duizenden gekwetsten cn zieken hulpeloos achtertoen snelden de mannen en vrouwen van Het roode Kruis toe, niet vragende waar Oostenrijkers of Pruissen lagen, maar waar een officier of een soldaat in zijn lijden te helpen was. In het laatste tijdperk van den Noord-Arae- rikaanschen burgerkrijg kon daar op het oorlogstooneel nergens meer een gekwetste vallen en een zieke liggen of er was in de nabijheid een post of een depot vanwaar onverwijld hulp werd ver leend, omdat die helpers niet vroegen of die gekwetste en die kranke een Unionist was, of een Separist, een Neger of een Blauke. Aan de Memorie van Beantwoording op het verslag der Tweede Kamer over het onderzoek van het 7de hoofdstuk der Staatsbe groting C ontleenen wij het volgende: „De minister erkent, dat gronden van billijkheid er voor pleiten, dat niet op den duur aan de gemeenten der Afgescheidenen elk rijkssubsidie worde onthouden vooraf echter zal het Kerkgenootschap der Afgescheidenen de belet selen uit den weg moeten ruimen, welke tot hiertoe zijne opneming onder de wettig bestaande Kerkgenootschappen verhinderd hebben. Zelfs schijnt het alsnog twijfelachtig of dat Kerkgenootschap de toepassing van art. 16S der grondwet zal willen inroepen. Blijkens de 26ste lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen de som van 84,425.68. De twee eerste giften op die lijst, voor memorie uitgetrokken, zijn: „eene weduwe geen zoon hebbende die zouaaf worden kau, biedt den H. vader hare diamanten oorhangers aan;" en „een onbekende, een gouden horologie." Als een bewijs, dat, hoewel wij hier laag land hebben, de waarde daarvan toch hoog kan zijn en met land van de om haar vruchtbaarheid zoo vermaarde Beemster kan wedijveren, blijkt uit een jl. Donderdag gehouden publieke verkooping te Obdam, vaa-^" een huis met elf bunders land, welke de niet onaanzienlijke som van 40,647 heeft opgebragl Jl. Dingsdag is in de parochiekerk van den H. Augustitós te Amsterdam een plegtïge uitvaartdienst gehouden voor de gesnor- velde Nederlandsche Pauselijke zouaven. Het huis van arrest te Breda levert het treurig verachijnsèl

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1