HELDERSCHE NIEUWERIEPER COURANT. EN VIJF-EN-T WINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. J\& 97. DONDERDAG li DECEMBER. 1867. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag raiddag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan hot llurcau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Meu abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. HELDER eu NIEUWEDIEP, 4 December. Omtrent den in de jongste dagen gewoed hebbenden storm, deelen wij de volgende belangrijke opgaven mede. De rigting van den wind was Maandag morgen N. W.; later op dien dag achter eenvolgens W. N. W., W. ten Z., W. ten N. en bleef verder tot het einde van den storm eene N. W. rigting ongeveer behouden. De stand des barometers, die jl. Zaturdag 765.75 teekendc, daalde Zondag op den middag tot 742.77 eu was des avonds ten 11 ure 728 millimeters. Dit was de laagste stand en van dat oogenblik af was er bestendig rijzing op te merken.' De winddruk, die Zondag middag 17 Nederl. ponden per vierk. el bedroeg, was Maandag, 's morgens ten 7 ure, ongeveer 57, doch ten 8 ure weder 36 Nederl. ponden. Ten 10 ure 's voormiddags nam de winddruk weder toe, zijnde toen 46, ten 11 ure 40 minuten 68 Nederl. ponden. Dit was de grootste winddruk tijdens deu storm. Na den middag tcu 2 ure 20 minuten was die druk nog wel 65 en ten 6 ure des avonds 55 Nederl. pouden, maar na dien tijd was er eene zeer merkbare vermindering waar tc nemen, zoodat te middernacht lusschen Maandag en Dingsdag de winddruk slechts 18 Nederl. ponden per vierk. el bedroeg. Niet onbelangrijk is de opgave omtrent den waterstand in het Marsdiep. Jl, Maandag op den middag was die stand 1,S95 el boven A. P. Des namiddags ten 5 ure 37 minuten eindigde het ebgetij op 1,21 el boven A. P. De daaropvolgende vloed hield stand tot 's avonds 8 ure 40 minuten, hoogte 1,76 el boven A. P. Met de daaropvolgende ebbe daalde het water Dingsdag morgen 6 ure 15 minuten tot 0,19 el beneden A. P. Vau dat tijdstip vloeide het tot 's morgens 9 ure op 0.34 el boven A. P. en is van toen af begonnen te dalen of te ebben. Tot zooverre het berigt van den storm en hoogen vloed, dat ons gisteren middag ten 12 ure iu handen kwam. Wij voegen er alleen nog aan toe, dat, ondanks die voor onze kust zoo gevaarlijke verschijnselen, volstrekt gccne schade aan de Heldersche zeewering is toegebragt, Al de gekozene leden van het kiescollegic der Hervormde Gemeente alhier, 38 in getal, hebben zich die keuze laten welgevallen. Ds. Felix, beroepen predikant bij de Christelijke Afgesch. Geref. Gemeente alhier, werd jl. Zondag voormiddag als zoodanig bevestigd door zijnen voorganger ds. Entingh, thans predikaut te Rotterdam, met eene rede naar aanleiding van 2 Thim. II 15. Des avonds aanvaardde de nieuwe leeraar zijn dienstwerk met eene intreerede naar aanleiding van Mattheus XXH vs 42a. Beide deze godsdienstoefeningen werden zeer talrijk bijgewoond. Zaturdag 30 Nov. is door de commissie tot het examineren van varenslieden tc Amsterdam als opperstuurman geëxamineerd de lieer H. Dijker, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van deu onderwijzer A. J. Leijer alhier. De tooneeluitvoering op jl. Maandag avond in het lokaal Tivoli alhier, voor een liefdadig doel gegeven, heeft uitstekend voldaandoch werd uithoofde van het stormachtig weder niet druk bezocht. De opbrengst van den Noordhollandschen staatsspoorweg HelderUitgeest in Sept. 1S67 was: aan reizigers 15,426.674» goederen en vee 1754.77: diverse 799.14. Totaal/17,980.584 in Oct. aan reizigers 11,616.314, goederen en vee 1791.S5. Totaal 13,408.164. Men berigt omtrent dc werkzaamheden aan den Staatsspoorweg UitgeestZaandam, dat van het stationsgebouw te Krommenie bet metselwerk voltooid is en de vleugels ouder de kap zijn gebragt: dat te Wormervecr het metselwerk gereed kwam; dat te Koog aan de Zaan het metselwerk onder handen is en dat te Zaandam de gebouwen zijn aanbesteed. Wegens vergevorderden leeftijd is een eervol onslag verleend aan J. Muije, als wachter bij het kustlicht te Kijkduin en in zijne plaats is benoemd P. Kwant. Bij kabinetsbrief van den 1 dezer heeft het den Koning behaagd aan de heeren ministers in antwoord op hun gemeenschappelijk rapport van den 26 Nov. te kennen te doen geven, dat Z. M. niet wenscht op het daarbij gedane verzoek om ontslag, eene beslissing te nemen, vóór dat de beraadslagingen in de Staten-Generaal over de ingediende en thans daar aanhangige credietwetten zijn afgeloopen Benoemd te Harlingen tot pred. bij de Herv. Gemeente, ds. Duker. van Geervliet. Dc heer J. Knappert, pred. te Deventer, heeft bet beroep naar Leiden aangenomen. Matador is de naam van het ramschip en Cerberus en Bloedhond zijn dc namen vau de monitors, die op 's Rijks marine werf te Amsterdam zullen worden gebouwd. Dc werken aan het Noordzee-kanaal te Velsen zijn door den jongsten storm aanmerkelijk beschadigd. Den 2 dezer is te Wijk aan Zee een Fransche brik gestrand De equipage, uit 5 man bestaande, heeft zich gered door op de betonblokken tc springen. Door den heer H. Brown is de equipage opgenomen en van het noodige voorzien. Den 1 dezer is te 's Gravenhage overleden de heer S. R. van Franck, ridder der Militaire Willemsorde, enz., adjudant des Konings in buitengewone dienst, gepensioneerd schout-bij-nacbt, oud-lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het hoofd- kiesdistrict Arasterdam. Het dorp Oude-Schild op Texel is thans, wegens het vertrek van den heer W. Stolp, verstoken van een geneesheer. In de Ilaarl. Crt. worden heeren geneeskundigen uitgenoodigd naar die betrekking te solliciteren, met uitzigt op genot eener gemeente-toelage. Dezer dagen werden te Haarlemmermeer proeven genomen met een spadeploeg van den heer Hasselman. De uitkomst van drie akkers, wier grondgehalte zeer verschillend was, voldeed zeer goed. Het werk gaat vlug voort; omstreeks 2 a 3 bunders zullen op één dag gespit kunnen worden op eene diepte van 20 duim. De ploeg wordt door vier paarden getrokken, twee aan twee, en zal door eiken persoon, die paarden kan mennen, bestuurd kunnen worden. Te Ilellevoetsluis is door de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen dc 7ljarige J. de Ruijter voorgedragen ter bekrooning wegens het redden van een kind. Omtrent de daders van den in de vorige week gepleegden dubbelen moord te Dragten is tot nog toe niets bekend. De justitie doet ijverig onderzoek. Op nieuw valt uit deze streken een treurige misdaad te vermelden. In de Dragster compagnie is in een sloot gevonden het lijkje van een kind van het vrouwelijk geslacht in vergevorderden staat van ontbinding. Het geregtelijk onderzoek heeft geleid tot de inhech tenisneming van drie personen, vader, moeder en dochter woonachtig te Ureterp. De heer Radersma, predikant bij de Hervormde Gemeente te Oosterbicrum, heeft verklaard zich niet meer aan de orthodoxe rigting te kunnen houden en tot vrijzinniger gevoelens toe te treden redenen waarom hij zijne betrekking zal nederleggen. Het Handelsblad van gisteren bevat de volgende advertentie „Reispas aan mijnen zoon bij zijn vertrek als zouaaf naar het Pauselijk leger: „Vaarwel, mijn Zoon' vertrek, waarheen Gods liand u stuurt, „Bevecht den Roover die steeds grijpend om zich gluurt, „Verdelg deu Snoodaard, die zich Generaal durft noemen 1 „(Dc man van eer alleen mag op dien rang zich roemen.) „1'aar Godsdienst, deugd en eer, aan moed, beleid en trouw. „Voor waarheid cn voor regt, steek handen uit de mouw! R1 December 1867." De Tijd zegt, dat vele dames, behoefte gevoelende om aan de Nederlandsche Pauselijke zouaven een blijk van hare belangstelling te geven, daartoe op het denkbeeld zijo gekomen om aan Z. deu Paus eeu prachtig vaandel aan te bieden, opdat dit, door den**^ Heiligen Vader gezegend en aan de zonaven uitgereikt, vooral/pn^p dappere mannelijke jeugd ten strijde moge aanvoeren. Het zal/jqene dierbare herinnering te meer aan hun vaderland zijn en hen^ah- j sporen om overal, waar zij in de schaduw van dit vaandel KRan^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1