BUITENLAND. de Nedcrlandsclic deugden te betrachten en zich te blijven onder scheiden door godsvrucht en heldenmoed. De heer Louis Veuillot is voornemens, een verhaal van den jongsten veldtogt in den Pauselijken Staat te schrijven, en binnen een tijdsverloop van een paar maanden onder den titel van: „Les soldals du JPape," het licht tc doen zien. Ten einde deze aan de nagedachtenis der dooden toegewijde „nederige gedenkzuil" zoo volledig mogelijk te doen uitvallen, noodigt hij de familicn der gesneuvelden uit, hem al die bijdragen toe te zenden, welke voor zijn doel dienstig kunnen worden geacht. De Correspondeuce Ilavas doet opmerken dat de maand Dec. een bij uitnemendheid Napoleontische maand is. Den 13 Dec. 1799 werd Bonaparte benoemd tol consul; den 2 Dec. 1S04 werd hij tot Keizer verheven; den 2 Dec. 1805 had de veldslag van Austerlitz plaats; deu 4 Dcc. 1808 trok het Keizerlijk leger Madrid binnen; den 10 Dec. 184S werd Prins Napoleon tot president gekozen; den 2 Dec. 1851 werden Frankrijk en Europa verrast door den coup d'état. Dr. Steven Hales was de eerste, die in 1726 gas verkreeg door de distillatie van steenkolen. Het was echter in Cornwall dat het eerst steenkolengas tot het verlichten van fabrieken en woningen werd aangewend. In 1792 gelukte het eeneu zekeren mr. Murdoch, een ijzergieter te Redruth, het ontvlambare gas te verzamelen, daaraan cenc zekere drukking tc geven, en de kosten van olie en kaarsen uit te wiuuen. De heer de Lesseps, heeft in eene te Nizza gehouden ver gadering verzekerd, dat de werkzaamheden voor bet kanaal van Suez vóór 1 September 1869 afgeloopen zijn. De ondernemers zijn voor elke maand vertraging der voltooijing eene boete van 500,000 francs schuldig. Dezer dagen is te Parijs bcrigt ontvangen, dat de stoomboot Bazin, aan de Maatschappij tocbehoorende, door het nieuwe kanaal is gekomen. De Amerikaansche bladen vermelden weder eene nieuwe uit vinding, te weten huizen van katoen. „De Zuidelijken - zegt het Dat/blad vau Charlestown - gebruiken geen graniet meer om huizen te bouwen; het delfstollenrijk zal in de architectuur weldra voor het plantenrijk moeten wijken." De handelwijze bestaat daarin, dat men de vezels vau de katoen tot een deeg verwerkt, dat, goed gedroogd, zoo hard als steen wordt. De hoofdzaak is, om ceu voor deze stof geschikt verbindingsmiddel, als onze kalk, te verkrijgen; doch ook dit vraagstuk schijnt wel voor oplossing vatbaar. De alzoo gebouwde huizen worden van buiteu met eeu stof bestreken, die ze voor den regen geheel ondoordringbaar maakt. Als voordeelen van zulk eene wijze van bouwen worden genoemd: dat zulk een huis in de helft van den tijd gereed is, en dat het slechts een derde gedeelte van de gewone kosten vordert van een huis; dat het brandvrij is en in zijne zameustelliug de vereischte stevigheid bezit. In een Amerikaansch blad staat, dat de secretaris-generaal van binnenlandschc zaken vau Amerika zes duizend struisvogels heeft besteld om in Texas te acclimateren. Men hoopt later van die snelloopendc dieren regimenten kavallerie te vormen, terwijl de opbrengst vau hun veeren den soldaat onderhouden en hunne eijeren hem in den legtijd voeden moeten. De bestelling is gedaan door tusscheukomst van den consul der Vereenigde Staten te Port-Natal in Zuid-Afrika. Inderdaad cenc belangrijke krijgskundige industrie; vooral ter navolging aangeprezen in landen, waar men ijverig bezig is, om den geest tot mannelijke weerbaarheid op te wekken! Naar de buitenlandschc nieuwsbladen verzekeren, is de Italiaansche regering in bcgiusel toegetreden tot de door Keizer Napoleon voorgestelde Europescke conferentie. Ten einde echter het land te vrijwaren voor al hetgeen zijne belangeu zoude kunnen krenken, is aan het Frausche gouvernement opheldering gevraagd ten aanzien van sommige ptiuten. Ook de Ilomeinschc regering heeft, volgens de verzekering van eenige nieuwsbladen, met aanwijzing der grond slagen, waarop de beraadslagingen der conferentie zouden moeten rusten, de uitnoodiging voorwaardelijk aangenomen. In den Franschen Senaat is de regering geïnterpelleerd ter zake van de Italiaansche aangelegenheden. De interpellaut, de heer Dupin, verklaarde daarbij, dat Frankrijk er belang bij had om het door de revolutie bedreigde Catholicismus te beschermen. Plij dankte den Keizer voor dc aan het Pausdom verleende bescherming. Een auder lid, een kardinaal, verzekerde, dat de Catholieken nooit zullen dulden, dat de Paus op het Vaticaau en de Koning van Italië op het Kapitool zetelt. Eindelijk was er een lid, die aan drong op de herroeping van het votum in het Italiaansche Parle ment, waarbij Rome is verklaard tot hoofdstad van Italië. Napoleon III zegt le Nord heeft het werk, door zijn oom ondernomen, doch niet geëindigd, willen voltooijen. Hij heeft daarbij, wel is waar, wijzer en voorzigtiger gehandeld dan zijn voorganger, doch hij heeft, even als deze, een fout begaan, die onvermijdelijk was, omdat zij uit het wezen van de door hem bekleede magt voortsproot. Gedreven door de zucht om zijne dynastie te beve3tigeu door eene reeks van schitterende, deu hoogmoed der Franschen vleijende daden, heeft hij te veel op eenmaal willen ondernemen. Dat is dc groote fout, door hem begaau. Na deze inleiding onderzoekt le Nord al de oudernemingen des Keizers sedert vijftien jaren. Frankrijk had het in zijne magt, door eene wijze, vooral vertrouwen inboezemende politiek, de meest geëerbiedigde mogendheid op aarde te worden. En wat zien wij thans? helaas! juist het tegendeel. Ontveinzen wij het ons niet: in alle landen verheft zich het nationaal gevoel tegen Frankrijk. In Rusland, waar Frankrijk nog zelfs na den Krim-oorlog zeer populair was, is het alles behalve bemind. Duitschland bepaalt er zich niet slechts bij, voor Frankrijk gccne genegenheid te koesteren, maar gaat reeds tot uittartingen over. Oostenrijk wil van eene alliantie met Frankrijk niet hooren spreken. Engeland wil niets meer gemeenschappelijk met Frankrijk ondernemen. In Mexico is de naam alleen van Frankrijk een gruwel en boezemt angst en schrik in. Noord-Araerika is tuk op wraak en in Italië staat Frankrijk op den Index. Keizer Napoleon is ongesteld. Ilij werd te St. Cloud door een duizeling overvallen en viel op den grond. Zijn toestand moet cellier geenszins onrust wekken. Ook de Keizerlijke Prins is weder onder geneeskundige behande ling. Het ongunstig weder oefeut een nadeeligen invloed op zijn been uit. De geneesheeren raden verplaatsing naar het zuiden des lauds aan. De Fransche Moniteur deelt mede, dat Garibaldi, bij zijn vertrek naar C'aprera, onder de bewaring van een hoofd-officier der gendarmerie is gesteld, zoodat hij zich niet als vrij man derwaarts heeft begeven. Onder dc Fransche bevolking is een lied in zwang gekomen, liet welk tot refrein heeft: Frankrijk is eene goede moeder; het verlaat zijn kinderen niet." Als een staaltje hoeveel meu te Parijs voor huizen betaalt, dient, dat dc Hertog de Monchy uit de nalatenschap Greffulhe een hotel gekocht heeft in de straat Astorv voor 2,300,000 frs. Vrijdag jl. zijn t.e Toulon 3000 man Fransche infanterie alsmede eenige cavalerie uit Civita Vecchia teruggekomen, terwijl er drie transportschepen met andere terugkcerende troepen in het gezigt waren. Intusschen verklaart La 1'Vancc, dat er vooreerst nog Fransche troepen, al ware het ook maar óóne brigade, te Rome of te Civita Vecchia zullen blijven zoo lang dc gisting der gemoederen in Italic, en de revolutionaire woelingen te Rome voortduren gelijk thans nog licfc geval is. Men is voornemens bij het Engclsche Parlement concessie aan te vragen tot den aanleg, onder de rivier, van een tunnel tus- schen London-bridge en deu Tower, bestemd voor voetgangers, die evenwel ook met omtiibussen van de eene naar de andere zijde zouden worden overgebragt. Dc Tycoon van Japan wordt binnen weinige dagen te Londen verwacht. Deze jonge Prins, die ongeveer 16 jaren telt, zal met een aan zijn rang passend ceremonieel worden ontvangen. Op ceu enkelen dag in Julij 11. telde men 25,690 rijtuigen, gaande over de London-bridge in Engelands hoofdstad. Men zal zich herinneren dat in 1840 zekere Oxford, een pottenbakker, een moordaanslag deed op koningin Victoria in het park van St. James te Londen en te dezer zake ter dood veroordeeld, doch dat hem lijfsbehoud geschonken werd, met bepaling, dat hij iu een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen zou worden opge nomen. Na 27 jaar aldaar doorgebragt te hebben, is hij thans op bevel der koningin ontslagen, doch voor geheel zijn leven verbannen. Gedurende zijne opsluiting in het gesticht heeft hij geen enkele maal blijken van waanzin gegeven. Bij zijne aanhouding cn gedu rende zijn proces heeft Oxford, gelijk men weet, altoos beweerd, dal hij slechts geschoten had uit een onbedwingbare zucht om zich een naam té maken, maar dat het zijn doel nooit geweest was dc koningin te dooden, en de pistool slechts met buskruid geladen was geweest. Te Liverpool is dezer dagen eeu stoomboot in dc lucht gevlogen. Van de 73 aan boord zijnde personen zijn 50 gered; men vreest dat de overige zijn omgekomen. Het schijnt nog niet uitgemaakt tc zijn, welke de oorzaak van dat ongeluk is geweest. Als eene curieuse bijzonderheid verdient vermelding, dat onder de Catholieken in Ierland de naam van Garibaldi thans eeu scheldwoord is geworden. De Xoord-Amcrikaanscbe zeekapitein Petersen, uit Hadcrsloben geboortig, heeft aan de Pruissische regering het model van een nieuw door hem uitgevonden pantserschip aangeboden. Dit vaartuig heeft den vorm van twee op elkander gelegde tafelbordenhet wordt door stoomkracht bewogen, ligt vast in de holste zee en kan door zijn geringen diepgang in alle havens binncnloopen. Tegen het enteren en tegen den stoot van vijandelijke ramschepen is het vaartuig door zijn vorm beveiligd, cn de kogels van het vijandelijk geschut glijden langs zijne gewelfde oppervlakte heen. De projec tielen van zijn geschut hebben een geheel eigenaardigen vorm. Iu berigten uit Berlijn leest men: „Nu de voorschreven nieuwe organisatie van de landweer nagenoeg afgeloopen is, kan men eene vergelijking maken lusschen de tegenwoordige gesteldheid der krijgs- magt en die van zeven jaren geleden. Met het begin van 186S zal het leger van den Noord-Duitschen Bond, met inbegrip der Ilessi- sche divisie, juist 700 bataillons infanterie tellen, en wel 308 batail- lons van linie, 118 aanvullings-bataillons en 214 bataillons landweer. Sedert de nu zeven jaren geleden begonnen lcgerorganisatie in Pruissen, is het getal der bataillons, waarover de Koning van Pruissen hetzij als souverein, hetzij als bondsveldheer te beschikken heeft, met 420 vermeerderd, daar volgens de oude organisatie de infanterie 288 bataillons telde, dc organisatie van 1S59 tot 1860 er nog 162 ba taillons bijvoegde, cn de oorlog des vorigen jaars eene nieuwe ver meerdering van 250 bataillons aanbragt. Voor het geval van oorlog zouden nog 108 bataillons door Beijereu, 40 bataillons door YVur- tcmberg en 36 bataillons door Baden, te zamen 1S4 bataillons ge leverd worden, zoodat men op nagenoeg een millioen krijgslieden te voet zou kunnen rekenen. De cavallerie van den Noord-Duitschen Boud telt op den voet van vrede 76 regementen, te weten: 10 regementen curassiers met 7120 man; 21 regementen dragonders met 14,952 man; IS regementen huzaren met 12,816 mau; 21 regementen uhlauen met 14,952 man en 6 regementen ruiters met 4272 mail; dus eene gezamenlijke sterkte van 54,112 man. De veld- en vesting-artillerie telt een hieraan geëvenredigd aantal manschappen en kanonnen." Gelijk bekend is. bevindt zich de keizerin van Oostenrijk in gezegende omstandigheden. Thans is verordend, dat tot April a. s. iu alle kerken openbare gebeden voor hare voorspoedige bevalling zullen worden opgezegd. In den avond van l dezer zijn te Norrköping (Zweden), betreurenswaard ige feilen voorgevallenBij verschillende groothandelaren die graan hadden uitgevoerd, werden door volksmassa's de vensters hunuer woningen vernield. De Florentijnsehe correspondent der Libertc bevestigt, dat Garibaldis gezondheidstoestand te Varignano alles behalve goed was en voegt er bij, dat het te vreezen is, dat hij de tering heeft. Reeds drie weken geleden waren den correspondent de roode kleur der wangen cn de gloed der oogen opgevallen. Garibaldi mag Caprera niet voor Maart verlaten. Zoo hij geregtelijk wordt vervolgd, zal hij zich op de eerste aanzegging bij de regterlijke overheid vervoegen. Tc Jassy, hoofdstad van Moldavië, is van wege de overheid

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2