HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. JV° 98. ZONDAG 8 DECEMBER. 1807. JAABGANG. VIJF-EN-T WINTIGSTE y&v BINNENLAND. Advehtentiên worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereu regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na nekt ure, door A. A. BAKKER Cz, aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men ubonueert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. ktt De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 10 December a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 7 December 1867. STAICMAN ROSSE. PUNTEN TEIt BEHANDELING 1. Benoeming van leden voor de Commissie Onderhoudswerken. 2. Aanbeveling van leden voor het Bestuur van het Weeshuis. 3. Idem voor het Algemeen Armbestuur. 4. Idem voor de Plaatselijke Schoolcommissie. 5. Vaststelling van het maximum van onderstand voor 1S68. 6. Vaststelling van een suppletoir kohier Hoofdclijken Omslag. 7. Adres van den Ondernemer der Duinwaterleiding, 8. Mededeeling van Ingekomen Stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 December. Op morgen (Zondag), des avonds ten 6 ure, zal ds. L. V. Ledeboer Az. in de Nieuwe Kerk zijne 40jarige ambtsbediening vieren. Het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is in den namiddag van 4 dezer te Cherbourg, en het stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is den 3deu te Gibraltar aangekomen. Aan boord van beide bodems was alles wel. Bij Zr. Ms. besluit van den 3 dezer zijn met ingang van den 1 dezer bevorderd lot luitenant ter zee 2de kl., de adelborsten iste kl. M. C. van Doorn, A. Werumcus Buning, .T. Lagaay, S. T. Land, J. J. de Bruyne, H. Vreedenberg, J. D. A. Nederburgh, H. E. Verheggen, II. J. J. Kcmpe, W. van Hasselt, G. M. Dolleman en Jhr. J. C. L. von Selimidt auf Alteustadt. De Engelsche schooner Ely is, door het volk verlaten, door de sleepboot Archimedes, kapt. de Liefde, gisteren voor het Westgat gevonden en alhier binnengebragt. De vischsloep Betsy, mede door het volk verlaten, is door een Engelsche stoomboot hier aangebragt. Op Texel is gestrand de Xoordsche brik Gea, kapt. Thorsson; 4 man der equipage zijn gered, 2 omgekomen. Blijkens de 32ste lijst is bij de redaktie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen, de som van 105,467.501. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp betrekkelijk de maten, gewigten en weegwerktuigen is open baar gemaakt. Daaruit blijkt dat men in de afdeeliugen vrij algemeen met genoegen of zelfs met ingenomenheid van deze voordfagt kennis heeft genomen. Door de indiening daarvan wordt, zeide men, aan een meermalen door de Stateu-Generaal uitgedrukten wensch voldaan. De poging verdiende toejuiching om het metrieke stelsel zoo zuiver mogelijk in toepassing te brengen: om de verschillende bepalingen op dit stuk in ecu geheel zamen te vattendie voorschriften tevens, voor zoover dat op den weg des wetgevers ligt, te verbetereu en te verduidelijken en een tot nu toe onbekend staatstoezigt op de weeg en meettoestellen in 't leven te roepen. In de Vergadering der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, Woensdag 11. gehouden, werd door een der leden in overweging gegeven het oprigten ecner Kanaal-exploitatie-maatschappijde spreker verklaarde zich bereid voor haar evenveel in te schrijven als hij voor het kanaal had ingeschreven. Hij verlangde het kanaal en geene rente van de som waarvoor hij had deelgenomen. Datzelfde lid, de heer vau der Heulen, merkte verder nog op, dat de maat schappij nog in geene harer verpligtingen was te kort gekomen dat de minister van Binnenl. Zaken nog onlaugs verklaard had, dat er geen spraak kon zijn van het doen vervallen der concessie en dat dus, terwijl de toestand der maatschappij goed was, de inmenging van anderen (staat of stad) in hare zaken niet vereischt werd. De vergadering stemde, blijkens hare toejuichingen, hiermede in. Bij de behandeling der credietwet voor het Departement van Binnenlandsche Zaken, is jl. Donderdag in de Tweede Kamer de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij ter sprake gebragt. De heer Pijnappel heeft er op gewezen, dat in het prospectus voor dit werk de voltooiing binnen den tijd van 7 jaren werd voorgespiegeld. Nu uit dezer dagen publiek gemaakte stukken blijkt, dat de Kanaalmaatschappij, als ware het een gunst harentwege, bij veran dering van concessie in haar voordeel, aan de regering de faveur toekent om termijnen vast te stellen, nu doet hij de vraagHeeft er in de vaststelling van de termijnen eenig verzuim plaats gehad? Verder vraagt hij: Zoo dit werkelijk zoo is, is dan dit verzuim onherstelbaar? Eindelijk vraagt spreker naar de'sluizen bij den Paardenhoek, waaromtrent door de Regering ten vorigen jare is gezegd, dat drie sluizen noodzakelijk zouden z(jn, terwyl de concessionaris er slechts één wilde aanleggen. Later heeft de Regering aangeboden twee sluizen voor hare rekening te nemen, maar dit voorstel is door de Maatschappij verworpen. Spreker vraagt nog of die toestand zoo mag voortduren; of de Maatschappij mag voortgaan dit punt te bezigen als dwangmiddel om andere voordeelen te erlangen. Kan de Regering des noods niet goed keuren, dat er ééne sluis komt? Z. i. is het beter ééne sluis dan in het geheel geene. De heer Oldenhuis Gratama en de minister vau Binnenl. Zaken betoogden de behoefte aan den aanleg van drie sluizen voor de binnenlandsche scheepvaart. De minister antwoordde verder, dat bij de vorige Regering de meening bestond voor alle werken geene termijnen van voltooijing te bepalen. Hij deelt die meening niet en heeft geen bestek goedgekeurd voor zelfstandige werken, dat niet aan termijnen gebonden is. De heer Thorbecke i gelooft, dat die tijdsbepaling alsnog kan plaats hebben doch de minister is van oordeel, dat, zonder dat wettelijke voorschrift, de concessie een strop is geworden voor de regering. Beroepen bij de Evang. Luth. Gemeente te Amersfoort, ds J. C. Manssen, van Stadskanaal. Het Algemeen Nationaal Evangelisch Zendingsfeest zal het volgend jaar gehouden worden op het landgoed van mevrouw de douarrière Gravin Bentinck van Middachten. Te Vlieland is men druk bezig de lading en inventaris van het jl. Dingsdag aldaar gestrande barkschip Humloldt te bergen. Het is een schip van ongeveer 600 last. De lading bestaat uit j tabak, meel, boomschors, staven en vleesch. Nadat de te Beverwijk beroepen leeraar, ds. W. J. MaDSsen, jl. Zondag voormiddag door zijnen broeder, pred. te Stads-Kanaal, tot de gemeente was ingeleid, hield de bevestigde zijne intreerede naar aanleiding van Lukas IV ISfl en 19. Dezer dagen is te 's Hage door twee jongeheeren in het Willemspark, in de Nassaulaan, in een sigarenkistje, het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden; het is naar het policie-bureau overgebragt. Dezer dagen overleed te Arnhem de oud-luitenant-generaal der artillerie C. Daniels van Wrijkhuijse. Te Avnhem heeft zich jl. Wroensdag eene jeugdige dienstmeid door ophanging vau het leven beroofd. De dienst was haar opge zegd en wanhoop over het niet hebben van een onderkomen, schijnt haar tot dien stap te hebben bewogen. Dezer dagen heeft zekere S. te Ambt-Hardenberg na eenige woordenwisseling, zijn vader met een mestgreep eene doodelijke wonde toegebragt. De dader is reeds gearresteerd. Toen twee arbeiders te Einsterwold zich Maandag morgen naar hun werk wilden hegeven, vondeu zij in het open veld het lijk van een mau. Het lag aan den kant ecner sloot, met het onderste gedeelte vau het ligchaam in het water. De dood is dus niet door verdrinking veroorzaakt, maar naar alle waarschijnlijkheid door verkleuming, die op vermoeijenis en uitputting was gevolgd. Bij onderzoek bleek hij de in de nabijheid wonende Dietert Kok zijn. Hij had twee blazen bij zich, gevuld met voorloop, en h alzoo bij de uitoefening van den heilloozen smokkelhandel dood gevonden. Hij laat eene vrouw en vier jonge kinderen n Te Meppel zijn onderscheidene personen jl. Zondagmor bijna de slagtofFers geworden van hun lust, om een zich MfiLert

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1