HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 102. ZONDAG 22 DECEMBER. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. ket Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatvrdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post1,50. Enkele nommers 0.10. Men nbouneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. e' JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 nnr, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de laan, H422, nnn denllelder,toil\ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereu regel meer 0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Dien 3 6 dezer vertrekt de S. Iiandmai! vin TRIEST, den 23 dezer vï» MARSEIIiBaïS. HELDER en NJEUWEDIEP, 21 December. De inaandelijkschc vergadering van het Onderwyzers-Gezelschap Helder, op jl. Donderdag avond, was ditmaal ccne feestelijke bijeenkomst voor de leden en de genoodigden. Het SOjarig bestaan van dit gezelschap werd te dézer gelegenheid met eenigen luister gevierd. Reeds het binuentredeu in de vergaderzaal (het Hceren- Logeracnt van den heer C. L. Pedroli) overtuigde den binnenkomenden dat hier feest gevierd zou worden. De zaal, met vlaggen versierd, prijkte met de namen van hen, die, gedurende het bestaan des gezelschaps, langer of korter tijd leden zijn geweest. Bovendien waren de namen van de oprigters: de heeren J. Pronk, P. Rijkers, J. de Groot en J. Keuken, op fraaije wijze tentoongesteld. In zonderheid verdient vermelding de oprigling van twee tropheecn ter weerszijden van het spreekgestoelte. Het waren geeii wapentropheeën in den gewonen zin van 't woord, maar toch verdienden ze dien naam, want er waren oude en nieuwe wapenen tentoongesteld, dienstig om te strijden tegen domheid, bijgeloof en onwetendheid. De ecne tropheé bevatte leermiddelen, schoonschriften, ja zelfs de plak uit den goeden onden tijd; de andere deed allerduidelijkst uitkomen hoe groolc verbeteringen ten aanzien vau het volks onderwijs gedurende het verloop van eene halve eeuw zijn in het leven geroepen. Dc namen der hh. schoolopzieners, die achtereen volgens in die 50 jaren aan het hoofd van dit schooldistrict hebben gestaan, als de heeren A. Numan, K. L. Kluppel, J. J. A. Creyghton, mr. C. van Leeuwen, jhr. mr. C. van Foreest, J. Schoon en P. J. Heijning, en die van den voorzitter J. van der Haar prijkten in sierlijke letters nevens of tegenover de wapens van den Helder en van Noordholland en de jaartallen. 1817 en 1867. De vergadering werd, behalve door de leden, bijgewoond door den districts-schoolopzicncr, eenige leden van den gemeenteraad en de plaatselijke schoolcommissie. Nu de vergadering op gepaste wijze was geopend, werd door den heer D. Dekker het spreekgestoelte beklommen en eene feestrede gehouden, die op zeer onderhoudende wijze den hoorders deed zien hoe dit gezelschap als een plant van zeer kleiueu omvang allengs tot een vrij stevigen stam is opgegroeid. Bijdragen werden geleverd door de heeren A. B. Weber, C. Sipkens en J. Hoek, de gedichteu door hen voorgedragen waren getiteld: Dc dochter van Ilerodias van B. ter Haar, Een Texelsche legende van J. J. van Hattem en Een angstvol oogenblik vau J. de Regt. De rede van den heer Dekker werd met de uitvoering van zangstukken door een mannenkoor, ouder dc leiding vau den heer P. Uurbauus, voorafgegaan en besloten. Ten slotte werd door den voorzitter dank gebragt aan allen, die hadden toegebragt om de aangename en nuttige strekking van deze vergadering te verhoogen, en uitte ZEd. den wensch, dat de bloei van dit gezelschap bestendig moge zijn. Eindelijk vereeuigdc zich een 3-Ital leden en genoodigden aan een collation, waarbij men vriendschappelijk bijeen was, en waar menige heildronk werd ingesteld op zaken en personen, die met het onderwijs en met dit gezelschap in betrekking staan. Met genoegen vernemen wij, dat dc uitnoodiging aan den handel door de alhier bestaande Commissie voor de Noodlijdende Weduwen en Weezen op Terschelling, te Amsterdam de oprigling eencr Commissie heeft tengevolge gehad, die mede voor het beoogde doel giften zal inzamelen. Behalve door het gezelschap Ernst en Scherts, zal ook door het tooneelgezelschap onder directie van den heer II. C. Meijer eene tooueelvoorstelling ten behoeve der nagelatene betrekkingen van de verongelukte loodsen worden gegeven. Wij zijn verzocht te berigten, dat ook den 2den Kersdag, in dc Doopsgezinde Kerk alhier, morgendienst zal gehouden worden. De luit. 2de kl. L. A. Dittlof Tjassens wordt met den 26 dezer geplaatst op het wachtschip te Hellevoctslnis. Aan den heer K. Brantjes is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap de Beeraster. Tot heem raad van den polder Weslzaan is benoemd dc lieer J. Hoedetot heemraad van het Ambacht van West-Friesland, genaamd dc Yier Noorder koggen, van wege de Medemblikkerkogge, den heer J. Lan- gereis, en van wege de Hoogwouderkogge, de heer J. Pauw. Volgens de Zierikseesche-Nieuicsbode is thans alleen een ministerie- Thorbecke mogelijk. Genoemd blad zet uiteen, dat in de tegenwoordige Kamer eene groote meerderheid wordt gevonden tegen de vrienden der conservativen en voor een liberaal kabinet. Ontbinding zou, terwijl de verbittering reeds groot genoeg is, nieuwe spanning ver wekken, en is daarbij volstrekt onnoodig, daar in Junij aanstaande het mandaat van de helft der Afgevaardigden dan zal zijn verstreken. Het beweren der reactie, dat de liberalen de ontbinding zouden vreezeu, is onwaar, en mogt de Koning, verkeerden raad opvolgende, daartoe overgaan, dan zal de uitkomst van den elecloralen strijd toonen, hoe impopulair mannen zijn, die geene enkele der kwestiën hebben opgelost., waarvoor zij aan het bewiud zijn gekomen, en verder, dat nu de liberalen vereenigd zijn, de natie een ministerie- Thorbeekc wenscht. Dc oud-minister van Buitenl. Zaken, de heer Cremers, heeft dezer dagen eene brochure uitgegeven, waarin hij zich verdedigt tegen den aanval van den tcgenwoordigen minister, Graaf van Zuylen. De Arnhemsche-Courant cn het Leidsche-Dagblad sporen het publiek ten uadrukkelijkste aan om van die verdediging kennis te nemen De kwestie is niet diep; zij heeft met de politiek niets te maken, maar betreft enkel de goede trouw. Het vlugschrift behelst daarby eene zaakrijke, op kaluicn toon geschreven uiteenzetting van het door den heer Cremers tegenover Pruissen gevolgde politiek beleid. Aan het Prov. Gouvernement vau Noordholland zijn den 19 dezer o. a. aanbesteed: i. het onderhouden gedurende de jaren 1S68, 1S69 en 1870, van dc werken der Rijks-zeehaven het Nieuwcdicp, prov. Noordholland. Minste inschrijver de heer Janzen, te Nicuwediep, voor 25,S90 per jaar. 2. het onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, gedurende de jaren 1868, 1869 en 1870; minste inschrijver de heer Bos, te Terschelling, voor 2857 per jaar. Aangenomen het beroep naar Ilarlingen door ds. Duker, pred, Ic Geervliet. Blijkens de 42ste lijst is bij dc redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen de som van 125,792.78. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 19 Dec. „Zatuvdag jl. zijn bij het stormweder twee vissehersvaartuigen alhier gebleven, het eene is gezonken, het andere gestand, een derde is met moeite iu de haven gebragt. „Sedert jaren is het in het verslag eene stereotype uitdrukkkiug, dut de haven vau Terschelling voor de vloed- en ebstroomen op eene voldoende diepte wordt gehouden. Nadat eenige jaren gcledeu door een 300fal visschers aan de bevoegde autoriteit een request was gepresenteerd, is in de laatste dagen uit den boezem der gemeente een verzoek aan ZEx. den minister van Binnenlandsche Zaken gerigt om verbetering. Wel heeft de haven eene genoegzame diepte maar die geul wordt jaarlijks smaller, zoo zelfs dat in het begin dezes jaars het rijksjagt van den waterstaat in het midden van den mond der haven aan den grond geraakte. Yolgens het zeggen van bekwame technici is met kleine kosten het kwaad uit den weg te ruimen. „Aangaande het schip Admiral kan ik u melden, dat op heden door dc boeren met de lossing een begin is gemaakt, nadat door hen met Lloyds hoofdagent een contract is gesloten. Tusschen Terschelling en Ameland ligt een vaartuig het onderst boven tegen het strand. Bijzonderheden niet bekend." Jl. Diugsdag is zekere J. P., wonende te Lagedijk, teScbageu jammerlijk verdronken. Hij was een zyner, op eenigen afstand

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1