BUITENLAND. wonende, buren gaan bezoeken, en bij zijne terugkomst waarschijnlijk door de duisternis in cene naast den weg loopende sloot gevallen, waarin men hem na lang zoeken dood vond liggen. Tot lid van den gemeenteraad van Purmerend is bij herstem ming gekozen de heer II. F. lt. Dubois. De heer Jitta, president van de Kanaal-Maatschappij te Amsterdam, heeft in de zitting van den gemeenteraad van jl. Woensdag tegengesproken het berigt betreffende der staking der werkzaamheden te Vclzcn. Jl. Woensdag promoveerde aan de Hoogeschool te Leiden tot •loctor in de letteren de heer P. L. Muller, geboren te Koog aan de Zaan, na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift: „Geschiedenis der regering in de nader geünieerde provinciën tot aan de komst van Leicester (15791585)." Te 's Gravenhage is den 17 dezer door de policic aange houden een manspersoon, die een vonnis tot zijn last heeft en, als sedert 1864, zich daaraan onttrokken hebbende, was gesignaleerd. Hij had al dien tijd zich in Engeland opgehouden en was nu tijdelijk teruggekomen. Gisteren herdacht ragr. J. Zwijsen, Aartsbisschop van Utrecht, den vijftigsten verjaardag zijner priesterwijding. Bij deze gelegenheid heeft Z. M. de Koning-Groothertog van Luxemburg den geachten jubilaris, die reeds gedecoreerd is met het kommandeurs-kruis der orde van der Nedcrlandschen Leeuw, benoemd tot groot-officier der orde van de Eikcnkroou. Dezer dagen is in de nabijheid van Zwolle een span zwarte ruinpaarden verkocht voor de som van 2850, ten behoeve van een paardenliefhebber te Londen. Steeds worden in deze omstreken enorme prijzen voor gefokte paarden besteed. Te Groningen werden jl. Maandag twee personen gearresteerd. De agenten hoorden in de policicwacht weldra moord roepen. De eene arrestant had den ander, een vader met kinderen, met een dolk zóó gestoken, dat hij spoedig bezweek. Dat er in de gemeente Ooststellingwerf nog al liefhebbers van wildstrikken zijn, kan daaruit blijken, dat de ijverige opzieners der jagt en visscherij, de gebroeders A. en W. W. de Vries, in de laatste maand niet minder dan 15 van die heereu hebben gesnapt. Er zijn er bij, die reeds 8 en 4, ja zelfs 5 maal in de uitoefening van dat geliefkoosd baantje zijn verhinderd. Onlangs hoorde men dan ook een der stroopers zeggen: „het is hier niks niet een vrij land." In verschillende landen zullen gelukkigen worden gemaakt. Meu spreekt van von Bismarck, Hertog van Sadowa; van Kanzier, Hertog van Mentanavan een Graaf van Viterbo, enz. Met hoeveel bloed zijn die titels niet betaald? Frankrijk zal, volgens het plan van de centrale sectie van het Wetgevend Ligchaam, een ligting van 100,000 man houden. Italië roept een ligting op, en zal zijn leger dus versterken met 50,000 man. Altijd nog de gewapende vrede. Iu den Belgischen Senaat heeft eergisteren Graaf Vilain XIV, ondersteund door den heer van den Berg, de aandacht der regering gevestigd op de schade, bij voortduring aangerigt door het afdammen van de Schelde. De miuister "Rogier antwoordde hierop, dat, voor zooveel hij wist, tot dusver niets van werkelijke schade gebleken was, doch dat Nederland, indien daarvan bleek, haar ongetwijfeld vergoeden zou. De Belgische Kamer der Vertegenwoordigers heeft met 80 tegen 17 stemmen de wet goedgekeurd, waarbij het contingent voor 1868 op 10,000 man bepaald is. Daarna is zij tot Januarij uiteengegaan. Men bevestigt, dat Keizerin Charlotte onlangs eeu uitstapje van Lacken naar Brussel gemaakt heeft, maar bestrijdt, dat haar toestand verbeterd is. Men heeft het nog niet gewaagd, haar te onderrigten van den dood van haar gemaal. Het hoofdbestuur der telegraaflijnen in Frankrijk kondigt aan, dat er plakzegels voor het publiek verkrijgbaar zullen worden gesteld voor het betalen van den prijs der overseining van berigten, en dat er, na 1 Januarij aanstaande, in den regel geene andere dan de met die zegels gefrankeerde berigten zullen worden overgeseind. De gezondheidstoestand van den heer dc Lamartine, baart in Frankrijk groote ongerustheid. Men vreest dat hij den winter niet zal doorkomen. In de Driecenheids-kerk te Parijs is jl. Dingsdag een huwelijk tusschen twee tachtigjarige lieden voltrokken. In een blad van Marseilie is sprake van de ontdekking van een mazzinistisch komplot tegen het leven van den Keizerlijken Prins. Dat de naar Abyssinië oprukkende voorhoede van het Engelsche expcditieleger sinds geruimen tijd tot Sanafeh doorge drongen is, bewijst een, van die plaats, van den 7 dezer gedagteekend telegram, waarin gemeld wordt, dat Koning Theodorus de plaats, waar hij tot dusver zijn hoofdkwartier hield, Dcbra Tabor. heeft verbrand en een legerplaats in den omtrek heeft betrokken en voorts dat hij plan had naar Magdala op te rukken. Daarin zal hij echter wel door de opstandelingen worden verhinderd. Te Blancy heeft dezer dagen eene mijnontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan, blijkens den Moniteur, 80 werklieden het leven hebben verloren. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2146 geboorten en 1700 sterfgevallen. Langzamerhand begint de angst te Londen te verminderen. Sedert Maandag middag is er niets bijzonders meer gebeurd. Uit het voorloopig ingestelde geregtelijk onderzoek in de zaak van dc personen, die verdacht worden dc misdaad in Clerkenwell te hebben gepleegd, is gebleken dat het vat hetwelk tegen den ringmuur van de gevangenis in Clerkenwell was geplaatst geworden, 200 a 300 pond kruid heeft bevat. Het hout riekt sterk naar petroleum, maar deze omstandigheid wordt daardoor verklaard dat liet kruidvat vroeger tot bewaring van petroleum heeft gediend. Door eene toevallig ontstane ontploffing van salpeterzure glycerine zijn in New-Castle vier menschen gedood en andere zwaar gewond. Uit een te Wolvcrhanipton in handen der overheid gevallen geschrift is gebleken, dat de Fenians het voornemen hadden om gelijktijdig in alle steden van Engeland de bewaarplaatsen van dc wapenen der militie aan te tasten en te plunderen. Er heeft dien aangaande een nader onderzoek plaats. In de haven van West-Hartlepool, ligt thans een schoene* met name William and James ter reparatie. Het vaartuig is over de honderd jaar oud, zijnde in het jaar 1763 te Ipswich gebouwd, en wordt voor het oudste in de vaart zijnde kolenschip gehouden. De heer Smellwood, van West-Hartlcpool, die het onlangs gekocht heeft, vond tusschen het sehotwerk renige papieren, gedagteekend uit 1770. Het merkwaardigste in de geschiedenis van dit schip is, dat het nooit op het strand heeft gezeten en nooit een man op zee heeft verloren. De Maagdenburger Zeitung bevatte onlangs dc volgende origineele advertentie: „Een zilvcrgrosschen belooning." „Voor veertien dagen is mij een vette zeug ontloopenbijzondere kentcckenen: vele rimpels op den neus en snoet. De eerlijke vinder krijgt boven gemelde belooning. Karl Bohndorlïer, meester visselier." NB. „Waarschuwing." Hiermede waarschuw ik een iegelijk, mijne beeld- schoone vrouw Mina, geboren Schenk, op mijn naam iets te borgen, daar ik het niet zal betalen. Karl Bohndorffer, meester visscher. Iu een hotel te Weenen heeft den 18 dezer een aldaar sedert cenige dagen verblijf houdende telegraaf-bcambte uit Praag, Nico- laas Zehrer, zijne vrouw en een kind van 2 jaren doodgeschoten, twee kinderen, een van 8 jaren en een van 4 maanden, zwaar ver wond en daarna zich zeiven door twee scholen met een revolver van het leven beroofd. Als oorzaak van deze vreeselijke daad noemt men financiële ongelegenheden. Zehrer was 40 en zijne vrouw 30 jaren oud Volgens een brief uit Rome in de Correspondance Har as, levert de begrooting van den Kerkdijken Staat een tekort van 37,452,696 fr. op. De jongste berigten uit Rome vermelden weder cenen politieken moordaanslag. In den avond van den 10 dezer is aldaar een praelaat, mgr. Gianelli, gewezen nuntius bij het koninklijk hof van Napels, op de openbare straat meteen dolk aangevallen en gevaarlijk gewond. De aanrander deed geene poging om den praelaat van geld of klei- noodieën tc beroovenhij is nog niet opgespoord. De Hertog van Luynes, is dezer dagen te Rome overleden, werwaarts hij vertrokken was in dienst van den Paus. Volgens berigten vau Caprera geniet Garibaldi een goede gezondheid. Admiraal Tegctthoff heeft, vóór zijn vertrek uil Mexico, alle schulden van Keizer Maximiliaan betaald, zelfs die rekeningen, die blijkbaar te hoog opgevoerd waren. INGEZONDEN. Dezer dagen bij het verleggen vau eenige papieren, vond ik cene kennis geving van den lieer Mr. L. J. BOURICTl'S, Ontvanger van de Registratie tc Helder, waarin ZEd. Gestr. mij verzocht binnen li dagen ten zijnen kantore te betalen de somma van f 9.72 voor grondrente over 1807. Boven de hnnd- teekeuing stond gedrukt: nDezc waarschuwing is gegeven tot voorkoming der kosten van vervolging", en de kennisgeving draagt den datum van 31 Octobcr 18C7. Ofschoon deze papieren reeds dikwijls bij mij bezorgd waren geworden, legde ik ze telkens ter zijde, zeer goed wetende dat ik vóór den 31 December niet behoefde te betalen. Thans echter het papier met meerdere oplettenheid lezende, was ik zeer verwonderd op genoemden datum zulk cene kennisgeving of waarschuwing te outvaugen, cn vermeen ik, dat de Ontvauger der Registratie niet geregtigd is cene dergelijke waarschuwing twee niaau- den vóór den vervaltijd der schuld rond te zenden. Daargelaten dat het aanwenden der pogingen om de burgers vóór dat dc schuld opeischbaar is te doen betalen, vexatoir kan genoemd worden, zoo bevatten deze papieren cene onwaarheid, welke minst genomen afkcuriugswaardig is en menig eenvoudig burger uit angst voor denkbeeldige gevolgen, noopt om vroeger tc betalen dan hij wettelijk genoodzaakt is. Jramevs is het cene onwaarheid dat deze waarschuwing, gelijk de inbond luidt, gegeven wordt tot voorkoming der kosten van vervolging. Waar de schuld niet opeischbaar is, kan geene sprake van vervolging zijn en hoe zal men alsdan mij den 14 November vervolgen voor eene som, die ik eerst den 31 December moet betalen? Van den heer BOURICIUS althans, als Mr. in dc Regtcn, zoude men eene dergelijke waarschuwing niet verwacht hebben, terwijl ik bij deze gelegenheid ZEd. Gestr. verzoek vau soortgelijke sommuticu of waarschuwingen verschoond te blijven, zoolang ik niet in gebreke beu het door mij verschuldigde aan dc schatkist tc voldoen. Helder, 21 December 18G7. Cu. BOSCH REITZ. Mijnheer de Redacteur Ik heb weinig begrip van de bedendaagsclie Nederlandsche politiek. Maar dat weinige wilde ik gaarne behouden. Misschien wordt ik nog wel kiezer, als mijne kruideniers-atïairc opneemt. Nu wordt aan dc Arnhcmsche Courant geschreven uit Amsterdam, anders had ik gemceud de lijding ware nit het Dagblad overgenomen, cn daarvan begrijp ik alles dat de graven van 't Binnenhof in deze of dc volgende week de Kuiner voor de tweede maal znllen ontbiuden. Het wapen van den staat „noits maintiendrons"door een modern theoloog met wij blijven" vertaald, sehijnt voor sommige ministers cene zeer aantrekkelijke lectuur. Aantrekkelijk en gevaarlijk. Stel nu eens Mijnheer de Redacteur, dat ik kiezer ben. Over zes maanden, als Graaf van Zuvlen zijn zevenden minister van Koloniën zal hebben gebruikt, cn hij de Kamer voov de derde maal zal ontbinden, zal ik 't wel wezen; er zit nog wel wat verdienste op zoo'n pikol gouverueraentskofiij. Waarover wordt mij nu inijne opinie gevraagd? wat moet ik als kiezer beslissen? Dat wilde ik gaarne weten. De landsdrukkerij, ditmaal inct een Oranje randje, zal mij wel zoggen wat ik doen moet, maar van u wilde ik weten waarom ik het doen moet. Wordt mij gevraagd of ik dit ministerie wil houden? Liever niet. Wat heeft het gedaan? A tout seigneur tout houncur; de lieer Heemskerk, fortnna audaces juvat, heeft een eind gemaakt aan de veepest, en de schutterijwet was ecu verdienstelijk werk. "t Is jammer, dat de heer Heemskerk van 1S4S geëvaporeerd is. Maar overigens? In dit allerhoniogcenste kabinet (zie Dagblad) is het zoo ver gekomen, dat dc beer Mijer, minister vau Koloniën No. 1 aan den heer Ilasselman minister van Koloniën, numero laatst, schrijft, dat met diens beginselen Indio niet is te regeereu. Bij liet ministerie Mijer en bet koloniaal programma was bun raison d'être gij herinnert u dc plegtige verklaring bij zijn optreden is bet dus iu confesso, dat de conservatieve reactie tout simplemcnt onmogelijk is in Indic. Dus, ik onwetende kiezer, ben op verzoeken van 't ministerie zelf, tegen den cx-bnrgemccster van Ticl. Een buitenlandscb diplomaat heeft aan Graaf van Zuvlen gezegd: „vot/s avez sauvé la pair de V JSurope." Excusez du jeu. Diplomaten zijn beleefd, cu ik veronderstel, dat onze miuister niet en reste de bons procédés is gebleven, geantwoord heeft: „vous la sanverez 1'annco prochaine!" Of ik de vader dor Luxemburgsche kwestie houden wil? Ik, arme kiezer over zes maanden heb al even weinig lust om voor Luxemburg te vechten, als om in 't Noord- Duitschc parlement uitgelagcheu te worden! gezant in Parijs kan ik ook al

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2